Marcela Leitner - Travel Guide and Tour Designer

  • Home
  • Marcela Leitner - Travel Guide and Tour Designer

Marcela Leitner - Travel Guide and Tour Designer Tour Leader and Tour Designer
(4)

Chcete vědět, které místo ve Slovinsku se stalo inspirací jedné ze scén ve slavném seriálu Hra o trůny? Přijměte pozvání...
20/10/2024

Chcete vědět, které místo ve Slovinsku se stalo inspirací jedné ze scén ve slavném seriálu Hra o trůny? Přijměte pozvání k prohlídce Pradjamského hradu a jiných krásných míst v mé nejoblíbenější evropské detsinaci:

Více o hradu a jeho nejslavnějším obyvateli se dozvíte v prvním komentáři:
https://www.cktihelka.cz/poznavaci/to-nejkrsnj-ze-slovinska-od-severu-k-jihu

05/10/2024

Poznáte, které město na Istrii jsme dnes navštívili?

Slovinsko, jezero Bohinj a bájný kamzík Zlatorog.Slovenia, Lake Bohinj, and the mythical chamois Zlatorog
04/10/2024

Slovinsko, jezero Bohinj a bájný kamzík Zlatorog.
Slovenia, Lake Bohinj, and the mythical chamois Zlatorog

03/10/2024

I deštivé počasí má své kouzlo 😊

V dobré společnosti je i studium  zábava 😉In good company, studying is always fun. 😉
23/09/2024

V dobré společnosti je i studium zábava 😉
In good company, studying is always fun. 😉

Přidáno nástupní místo v Praze!
18/09/2024

Přidáno nástupní místo v Praze!

Doporučuji!Tentokrát sice ne se mnou, ale se skvělou Lucií!A se skvělou cestovkou, samozřejmě 👍🏻
03/09/2024

Doporučuji!
Tentokrát sice ne se mnou, ale se skvělou Lucií!
A se skvělou cestovkou, samozřejmě 👍🏻

Můj nejoblíbenější hotýlek v Keni.Tady se cítím vždy vítána a jako doma.A už jsem znovu začala stříhat metr 😉
02/09/2024

Můj nejoblíbenější hotýlek v Keni.
Tady se cítím vždy vítána a jako doma.
A už jsem znovu začala stříhat metr 😉

EISRIESENWELT - největší ledová jeskyně na světě. Nachází se v nitru hory Hochkogel v pohoří Tennengebirge nedaleko Salz...
26/08/2024

EISRIESENWELT - největší ledová jeskyně na světě. Nachází se v nitru hory Hochkogel v pohoří Tennengebirge nedaleko Salzburgu. I v parném létě je potřeba se dobře obléci, v jeskyni se teplota pohybuje kolem 0 °C a prohlídka trvá přibližně hodinu.

12/08/2024

Happy !

𝐔𝐍𝐄𝐒𝐂𝐎 𝐯𝐢́𝐤𝐞𝐧𝐝 𝐯 𝐆𝐫𝐚𝐳𝐮: 𝐃𝐯𝐚 𝐝𝐧𝐲 𝐦𝐞𝐳𝐢 𝐩𝐚𝐦𝐚́𝐭𝐤𝐚𝐦𝐢 𝐬𝐯𝐞̌𝐭𝐨𝐯𝐞́𝐡𝐨 𝐝𝐞̌𝐝𝐢𝐜𝐭𝐯𝐢́𝟏𝟏. - 𝟏𝟑.𝟎𝟖.𝟐𝟎𝟐𝟒Tentokrát Vás chci pozvat na výlet...
17/07/2024

𝐔𝐍𝐄𝐒𝐂𝐎 𝐯𝐢́𝐤𝐞𝐧𝐝 𝐯 𝐆𝐫𝐚𝐳𝐮: 𝐃𝐯𝐚 𝐝𝐧𝐲 𝐦𝐞𝐳𝐢 𝐩𝐚𝐦𝐚́𝐭𝐤𝐚𝐦𝐢 𝐬𝐯𝐞̌𝐭𝐨𝐯𝐞́𝐡𝐨 𝐝𝐞̌𝐝𝐢𝐜𝐭𝐯𝐢́
𝟏𝟏. - 𝟏𝟑.𝟎𝟖.𝟐𝟎𝟐𝟒
Tentokrát Vás chci pozvat na výlet do druhého největšího města v Rakousku, do hlavního města spolkové země Štýrsko, jehož historické centrum je považováno za jedno z nejkompaktnějších, nejkrásnějších a největších ve střední Evropě. Proto není divu, že na seznam světového dědictví UNESCO bylo zapsáno již v r. 1999, tedy o rok dříve než historické centrum Vídně. Skvěle jej doplňuje současná architektura, vyznačující se inovativním designem s mezinárodním přesahem.
Více info v události:
https://www.facebook.com/share/t4T5s31Wy5iQiz4Z/
𝐔𝐳𝐚́𝐯𝐞̌𝐫𝐤𝐚 𝐩𝐫̌𝐢𝐡𝐥𝐚́𝐬̌𝐞𝐤: 𝟏𝟐. 𝟎𝟖. 𝟐𝟎𝟐𝟒

Za několik dnů, 17. července, tomu bude přesně 120 let, kdy po železniční trati Semmeringbahn, spojující Dolní Rakousko ...
07/07/2024

Za několik dnů, 17. července, tomu bude přesně 120 let, kdy po železniční trati Semmeringbahn, spojující Dolní Rakousko a Štýrsko, projel první vlak s cestujícími. V době vzniku byla stavba této železniční trati neuvěřitelným technickým počinem. Vede impozantní krajinou strmých skalních útesů i lesnatých kopců, přičemž překonává 459 výškových metrů na vrchol průsmyku a 271 výškových metrů dolů. Projektováním trati přes horský průsmyk Semmering byl v r. 1841 pověřen Carl Ritter von Ghega. Stavební práce probíhaly v letech 1848 – 1954 a zaměstnaly přes 20 tisíc dělníků, z toho třetinu žen. Všechny tunely byly raženy ručně, s výjimkou černého prachu nebylo použito žádných výbušnin. Takto získaný kámen byl využit ke stavbě mostů a viaduktů.

Železniční trať vede z dolnorakouského městečka Gloggnitz do štýrského Mürzzuschlagu a projíždí 15 tunely, po 16 viaduktech (některé z nich jsou i dvoupatrové) a po více než 100 kamenných obloukových mostech. Díky své technické dokonalosti získala v r. 1998 status světového dědictví UNESCO. Podél trati vede turistická naučná stezka. Některé z informačních panelů na stezce jsou obohaceny o kukátka, která vás pomocí trojrozměrných obrazů přenesou do časů vzniku železnice, jež je považována za první skutečnou horskou trať na světě.

Dnes jsem pro vás připravila poněkud delší příspěvek.  Pokud se chcete dozvědět, jak jsem si splnila další ze svých afri...
19/06/2024

Dnes jsem pro vás připravila poněkud delší příspěvek. Pokud se chcete dozvědět, jak jsem si splnila další ze svých afrických snů, tentokrát horský, uvařte si kávu, čaj nebo si nalejte něco dobrého a čtěte! ⛰️

Poprvé jsem ji uviděla v r. 2014. Okouzlila mě na první pohled. Při každé návštěvě města Nanyuki jsem se několikrát denně dívala jejím směrem s nadějí, že ji spatřím. Není to jen tak, je velmi plachá, většinou se schovává v mracích. Neukáže se každý den a když, tak jen brzy ráno nebo těsně před setměním. Mt. Kenya – nejvyšší hora země a druhá v pořadí po Kilimandžáru na africkém kontinentě. Má magická hora... Celých těch deset let mě přitahovala k sobě jako silný magnet a čím déle jsem ji znala, tím více jsem se toužila podívat na její vrchol. Jenže s kým? Ve svém okolí jsem nikoho podobně bláznivého neměla a i když jsem se pomalu smiřovala s myšlenkou, že výstup podniknu sama, při žádné z mých návštěv Keni mi to časově nevycházelo. Poté, co jsem na podzim 2022 během jednoho dne bez výraznějších obtíží zdolala třetí nejvyšší keňskou horu Mt. Satima (4.001 m n.m.), jsem Afriku opouštěla pevně rozhodnutá, že při další soukromé cestě na tu Mt. Kenyu prostě vylezu. Na co bych měla pořád čekat? Roky přibývají, sil ubývá. A tak se pomalu začal rodit plán. Co kdybych zkusila dát dohromady čistě dámskou partu? Dámy 50+? Pomůže třeba facebook? No a facebook nejenže pomohl, navíc ještě příjemně překvapil – s budoucími parťačkami jsme se poprvé sešly v polovině loňského března v Praze (až na Jarmilku, s tou jsme se viděly o něco dříve) a hned poté kupovaly letenky.

Uplynulo dalších 11 měsíců a potkáváme se znovu. Tentokrát už s plnou polní ve Vídni na letišti. Bára se k nám připojuje v Doha. Absolvujeme několik aklimatizačních dnů v nadmořské výšce 2 – 3 tis. m n.m., až konečně ve čtvrtek 15. února 2024 odpoledne stojíme před branou NP Mt. Kenya. Daly jsme na doporučení a zvolily pětidenní variantu po trase Chogoria route nahoru, sestup pak po Sirimon route. Probíhá nezbytná registrace a poslední kontrola, zda máme na následující dny vše potřebné sbaleno. Vzhledem k tomu, že máme mírný časový skluz, nás auto vyveze ještě o kousek výše, takže první den ujdeme jen něco málo přes 6 km a nastoupáme asi 450 výškových metrů. Jako rozcvička dobrý. Právě včas, těsně před setměním přicházíme k Meru Mt. Kenya Bandas ve výšce 2.950 m. Ubytování jednoduché, ale čisté a k našemu velikému překvapení s elektřinou, WC a sprchou. Seznamujeme se také s týmem, který nás bude po celou dobu našeho horského dobrodružství na rovníku doprovázet a starat se o nás. Kenn jako zkušený šéf party, Ben a Peter – rovněž horští vůdci, tříčlenný kuchařský tým včetně našeho anděla Ann – Aničky a nosiči. Samy si totiž neseme pouze menší batoh s vodou, svačinou a nezbytnými osobními věcmi, za naše velké batohy jsou odpovědni právě oni. Po skvělé večeři rychle do hajan, zítra se jde už opravdu naostro.

Po snídani nafasujeme obědové balíčky a krátce po 7. hodině se vydáváme na cestu. Prvních 6 km moc záživných není, pozvolna stoupáme po prašné cestě, občas nás míjí nějaké auto, kolem louky a pastviny, sem tam nějaký strom, později už jen keř. Před stále silnějším sluncem se není kam schovat. Naštěstí mírně pofukuje. Odpočineme si a občerstvíme se pod stříškou picnic pointu v 3.300 m n.m., z horského potůčku doplníme vodu a konečně opouštíme prašnou cestu. S rostoucí nadmořskou výškou mizí stromy i keře, zato však můžeme obdivovat několik druhů lobelií. Stezka je kamenitá, občas musíme na všechny čtyři, abychom se dostaly přes větší či menší balvany. Do Mintos campu (4.314 m) přicházím jako první a mám tedy možnost pozorovat, jak postupně vyrůstá náš tábor. Dnes nocujeme ve stanech, místní boudu někdy před rokem silně poškodila vichřice. Nejdříve je postaven stan „jídelní“ s dokonale prostřeným stolem a brzy i s čajem, kávou, sušenkami a popcornem. Ano, čtete dobře, s popcornem. Dalším velkým překvapením byl pro nás WC stan včetně štětky a jednoduchého splachování. Fakt zíráme. Zírat nepřestáváme ani u večeře, když vidíme, kolikatichodové a k tomu neskutečně chutné menu pro nás naši kuchtíci v daných podmínkách vykouzlili. Dorážíme se čerstvým ovocem a netrpělivě vyhlížíme Veru, nejstarší členku naší výpravy. Začínáme mít výčitky, jestli jsme pro dnešek neměly zvolit o hodinu kratší trasu. Více než 15 km a přes 1.400 výškových metrů není zrovna málo. Zanedlouho se ale ze tmy vynoří kužel světla a po něm i Verunka, doprovázená tím nejpovolanějším, Kennem. Usmívá se a utvrzuje nás, že je v pohodě a naprostém pořádku – jen prostě o něco pomalejší než my. Než ulehnu do stanu, obdivuji noční oblohu. Nepamatuji si, jestli jsem někdy viděla tolik hvězd.

Ve stanu se mi kupodivu spalo daleko lépe než předchozí noc v chajdě. Probouzíme se do nádherného, slunečného rána. Snídáme a chystáme se na cestu. Víme, že dnes nás taková porce kilometrů jako včera nečeká, při pohledu na okolní vrcholy a skály je nám ale jasné, že víkendová procházka to zrovna nebude. Zastávky jsou častější, dýchá se hůře. I lobelií je vidět stále méně. Poté, co se doslova převalíme přes jedno ze sedel, se upřímně zaradujeme. Naši keňští přátelé už stačili postavit „polní kuchyni i s jídelnou“ a my si zakrátko pochutnáváme na těstovinách s tuňákem, salátu a vynikající, čerstvě přichystané omáčce guacamole, dalším to překvápku. Takový luxus ve 4.600 metrech opravdu nečekáš. Při našem hodování nás sleduje jeden skalní daman a aby nepřišel zkrátka, dostává slupku od banánu. Počkáme, až nám slehne a loučíme se s Verunkou, která s Kennem a několika dalšími členy výpravy v táboře u jezírka Simba Tarn pod stejnojmenným sedlem zůstává a ráno půjde na vrchol odsud. Sice bude vstávat o dost dříve než my ostatní, dnes ale bude mít daleko více času na regeneraci. Šplháme dál, přelézáme další sedlo a občas už zahlédneme i cíl našeho snažení, vrchol Point Lenana, na který máme vystoupat další den za svítání. Pokud tedy přežijeme dnešek. Terén už je dost náročný, procházíme několika kamennými poli a já poprvé sáhnu po trekingových holích. Permanentně mi teče z nosu, z báglu vytahuji už asi třetí balíček kapesníků. Konečně se dostáváme k Austrian Hut, která bude ve 4.800 m n.m. naším útočištěm tuto noc. Než se setmí, zajdeme ještě k jezírku Curling Pond pod ledovcem Lewis Glacier, které se nachází pár desítek metrů za chatou. Ke spánku se ukládáme hodně brzy.

Skoro nespím. Budíček je ve 4. Je neděle 18. února 2024. Popíjíme teplý čaj, na stole se objevují kromě sušenek i tradiční české dětské piškoty. Přijdou k duhu, můj žaludek by asi v ten moment nic jiného nezvládl. Skoro nemluvíme. Čekala jsem, že budu nervózní, za necelé dvě hodiny přece dosáhnu toho, co jsem si 10 let tolik přála. Hlavou se mi ale kupodivu téměř nic nehoní. Jen už chci jít. Ostatní to asi mají hodně podobně, protože ve 4:45 jsme celá sestava venku. Hlavy máme otočené k obloze, vychutnáváme si tu hvězdnou nádheru. Najednou ale Ben zavelí, zapínáme tedy čelovky a vyrážíme. Máme před sebou asi hodinu a půl a 185 výškových metrů. Fouká studený vítr a do obličeje nás píchají drobné ledové krystalky. Prudce stoupáme úzkou stezkou mezi balvany různých velikostí, některé přelézáme a jak poznamenala Bára, bojujeme doslova o každý nádech. Jsem ráda, že je tma, ve výškách se dost bojím, a tak mi vůbec nevadí, že nevidím srázy jak vpravo, tak vlevo ode mě. Jdu hned za Benem, koukám mu na nohy a snažím se ty své klást přesně tam, kam on. Na některých úsecích jsou ve skále dokonce připevněna ocelová lana a já si vzpomínám, že někdo včera zmiňoval, že se jedná o nejvýše položenou ferratu na světě. I přes dvoje rukavice mi strašně mrznou ruce. Zachraňuje mě Barča, která mi kousek pod vrcholem půjčuje rukavice své. Obcházíme jednu skálu a najednou se před námi vynoří žebřík, po němž se dostáváme k samotnému vrcholu. Jsme neskutečně šťastné, se slzami v očích objímáme sebe navzájem i naše keňské parťáky. Je 6:30, stojíme na jednom ze tří vrcholů horského masivu Mt. Kenya, Pointu Lenana ve výšce 4.985 m. Svítá a okolní krajina pomalu odkrývá neuvěřitelně krásné obrazy, jaké dokáže namalovat právě jen příroda. Ptám se Bena, za jak dlouho by zvládl výstup z Austrian Hut na vrchol on, kdyby šel sám. Za půl hodiny? Odpovídá, že za 25 minut 💪🏿.

Nastává ale čas jít dále. Sestupovat budeme po Sirimon route a čeká nás ještě opravdu dlouhá cesta. Pár metrů pod vrcholem k naší obrovské radosti potkáváme Verču s Kennem. Tak i ona to zvládla, borka naše! Tři kilometry do Shipton Campu, kde nás čeká zbytek týmu a snídaně, se zdají nekonečné. Kloužeme kamennou sutí a i když si pomáháme holemi, stejně si párkrát sedneme na zadek. Ze Shipton Campu vede cesta krásným údolím, jdeme podél horského potoka, lemovaného již známými lobéliemi. Výškové metry sice klesají, zato ale stoupá únava. Mluvíme čím dál méně a občas by se naše skupinka dala přirovnat k pochodu zombies. Z nosu mi teče pořád a z permanentního smrkání jej mám celý rozedřený. V duchu neustále děkuji Marci Marcela Kundratová a Marušce, od nichž jsem v Salzburgu na našem adventním výletě dostala framykoin. Bez něj bych ten nos měla bolavý asi do teď. Je už odpoledne a já si uvědomuji, že jsme vlastně ještě neobědvaly. Jdu první, pár metrů za mnou Jarka. Vtom se ale před námi otevírá další údolí s potůčkem a u potůčku stojí stůl, na který právě Anička prostírá nám dobře známý zelený ubrus. Za sebou náhle slyším radostný výkřik, otáčím se a vidím Jarmilku, kterak zároveň plačící i smějící se běží a vrhá se Aničce kolem krku 🥰. Náročný to den pro nás všechny ...😊. Konečně přicházíme do Old Moses Campu, kde máme strávit poslední noc. Zřejmě za to může ta obrovská únava, ale nejraději bychom utekly pryč. Jsme ve výšce 3.300 m, fučí ledový vítr a to nejen venku. Mezi prkny, které tvoří stěnu chaty, jsou až centimetrové mezery a tak vevnitř příšerně táhne. Pokoj je velký, lůžek daleko více než nás, a proto z těch neobsazených sundáváme matrace a rozestavujeme je kolem stěn. Zavrtávám se do spacáku a okamžitě usínám. Ani nevím, kdy přišli Verča s Kennem.

Spalo se mi kupodivu výborně, zima mi nebyla vůbec. U snídaně si vyměňujeme dojmy právě s Verunkou. Ta dorazila, když my už nevěděly o světě. Trochu jsem se o ni měla obavy, ta se ale usmívá na všechny strany a doslova září. Bodejť ne, právem na sebe může být pyšná. A my jsme pyšné na ni. V 71 letech zdolat pětitisícovku, tím se opravdu každý pochlubit nemůže. Máš můj obrovský obdiv, Veru!
Dolů směrem k bráně Sirimon Gate po pěkné cestě to jde víceméně samo. Přejíždíme do města Nanyuki, kde se opět setkáváme s celým týmem. A čeká nás ještě jedno velké překvapení: dostáváme krásné diplomy. Následuje pár společných fotek a velké loučení s naší keňskou horskou „rodinou“, naprosto úžasnou a sehranou partou skvělých lidí. Děkujeme za vše, přátelé 🙏🏻!

Po několika dnech, už sama bez holek, jedu z Nanyuki do Meru. Je krásný, slunečný den a já během cesty znovu pozoruji Mt. Kenyu a uvědomuji si, že na ni hledím úplně stejně fascinovaně jako ještě před 2 týdny, ale zároveň se ve mně pomalu usazuje příjemný a uspokojující pocit, protože si konečně můžu říct, že TAM NAHOŘE JSEM BYLA! Předchozí noc lilo jako z konve, hora dnes pózuje se sněhovou čepicí. Posílám holkám fotku s poznámkou, že jsme měly sakra štěstí. Jarka obratem odepisuje, že nás tam nahoře musí mít někdo fakt rád, když nám dopřál tak luxusní počasí. Bára dodává, že když viděl tu naši partičku, tak si asi říkal, že v tom ty baby bláznivý přece nemůže nechat …. 😃
Splnila jsem si další sen a jsem bohatší nejen o zážitky, ale i o pár skvělých lidí, kteří vstoupili do mého života. A na závěr musím taky dodat, že naše partička čistě babská nebyla. Sedmým statečným byl Tom, který po celé dva týdny našeho společného dobrodružství mezi nás vnášel správný chlapský nadhled. Peťulo, Barčo, Jarmilko, Verčo, Marci a Tome, díky, že jste to celé absolvovali se mnou, mám vás ráda! A těším se, až spolu zase něco krásně bláznivého podnikneme!

Sice mi na fotce chybí kousek hlavy, na stole je ovšem vše, co si při každé návštěvě Terstu s velkou chutí dávám v jedné...
11/06/2024

Sice mi na fotce chybí kousek hlavy, na stole je ovšem vše, co si při každé návštěvě Terstu s velkou chutí dávám v jedné z nejstarších kaváren ve městě.
Caffé degli Specchi, palác Stratti, Piazza dell'Unita d'Italia.

Návštěva největšího skalního hradu na světě a jak jinak - opět se skvělou partou 🙂
07/06/2024

Návštěva největšího skalního hradu na světě a jak jinak - opět se skvělou partou 🙂

Trieste 🇮🇹. Meeting James Joyce 😉
06/06/2024

Trieste 🇮🇹. Meeting James Joyce 😉

25/05/2024
HAPPY BIRTHDAY DEAR JANE! 💐Dnes slaví úctyhodné 90. narozeniny dáma, která svůj život zasvětila pozorováním a ochraně ši...
03/04/2024

HAPPY BIRTHDAY DEAR JANE! 💐
Dnes slaví úctyhodné 90. narozeniny dáma, která svůj život zasvětila pozorováním a ochraně šimpanzů - Dr. Jane Goodall. Díky své trpělivosti a houževnatosti odhalila spoustu tajemství v chování těchto zvířat. Zjistila, že šimpanzi toho mají s člověkem společného daleko více, než se do té doby soudilo. Dokázala, že nejsou striktními vegetariány, umí používat jednoduché nástroje, zdraví se políbením, objetím či pohlazením, projevují emoce a dodržují rodinné vztahy. Objevila rovněž odvrácenou stránku šimpanzího chování, kterou je občasná agrese dominantních jedinců vůči slabším členům komunity a že tito primáti jsou schopni se mezi sebou i vraždit.
I přes svůj pokročilý věk se Jane Goodall stále angažuje v hnutí na ochranu přírody a zvířat. Několikrát navštívila i ČR - naposledy v r. 2016, kdy přednášela v Praze.
Její fascinující příběh byl zachycen v dokumentárním filmu Jane. Kdo jste ještě neviděli, vřele doporučuji: https://www.csfd.cz/film/541654-jane/prehled/

Pojeďte se mnou a zažijte to nejkrásnější z Grazu a Korutan!termín 23. 5.-26. 5. 20243 noci ve dvoulůžkových pokojích s ...
25/03/2024

Pojeďte se mnou a zažijte to nejkrásnější z Grazu a Korutan!

termín 23. 5.-26. 5. 2024

3 noci ve dvoulůžkových pokojích s polopenzí v tradičním rodinném ***hotelu Velden Bacherlwirt ve městě Velden, pouhých pár metrů od jednoho z nejkrásnějších rakouských jezer Wörthersee.

Turisticky nenáročný program, nabitý zážitky!
🔹Graz, jehož historické jádro je považováno za nejkrásnější, největší a nejkompaktnější ve střední Evropě
🔹vysokohorské panoramatické silnice Nockalmstrasse a Villacher Alpenstrasse
🔹 panoramatická silnice Malta Hochalmstraße, která nás dovede k nejvyšší přehradě Rakouska, impozantní Kölnbreinsperre s vyhlídkovou plošinou Airwalk
🔹Porsche Museum
🔹rozhledna Pyramidenkogel nad jezerem Wörthersee a poutní městečko Maria Wörth s romantickým kostelíkem na jeho břehu
🔹park miniatur Minimundus
🔹hrad Hochosterwitz

Doprava pohodlným luxusním autobusem s velkým prostorem na nohy.
Více informací: https://www.cktihelka.cz/poznavaci/korutany

Přejezd keňského pohoří Aberdare. Pohybovali jsme se ve 3000 m n.m. Dechberoucí divoká příroda a nula turistů. Balzám na...
20/02/2024

Přejezd keňského pohoří Aberdare. Pohybovali jsme se ve 3000 m n.m. Dechberoucí divoká příroda a nula turistů. Balzám na duši. Co více si přát ...

TSUNAMI V HORÁCHTento týden trávím v přírodním parku Furlánské Dolomity asi 100 km severně od Benátek. Dnes jsem navštív...
01/11/2023

TSUNAMI V HORÁCH
Tento týden trávím v přírodním parku Furlánské Dolomity asi 100 km severně od Benátek. Dnes jsem navštívila místo, kde se před 60 lety odehrála obrovská tragédie.
Přehradní hráz, kterou vidíte na 1. fotografii, patřila v době svého dokončení v r. 1961 se svými téměř 265 metry k nejvyšším na světě. Dnes zde ale žádnou přehradu nenajdete. Co se stalo?
9. října 1963 ve 22.39 se utrhla část hory Monte Toc a zřítila se do přehrady, přičemž ji z velké části zaplnila. Voda vytlačená z nádrže vytvořila dvě obrovské vlny. První se šířila údolím vzhůru a poškodila, ale nezdemolovala blízké vesnice. Daleko strašnější byla však 200 m vysoká druhá vlna. Převalila se přes hráz a hnala se napříč údolím rychlostí zhruba 140 kilometrů v hodině. Městečko Longarone smetla ani ne za dvě minuty a do dna údolí vyhloubila 40 metrovou jámu. Ještě u 25 kilometrů vzdáleného Belluna měla výšku 12 metrů a opadla až u ústí do moře u Benátek. Celkově přišlo o život přes 2 tis. lidí, přesný počet nebyl nikdy zjištěn. Jen několik málo, převážně dětí, se podařilo zachránit. Přes 300 rodin ztratilo všechny své členy a v bezprostředním okolí nádrže nežila snad rodina, která by ze svého středu o někoho nepřišla.
Hráz bývalé přehrady Diga del Vajont je dnes zpřístupněna veřejnosti a já její návštěvu rozhodně doporučuji.
https://youtu.be/Fq7jI_zFTrQ?si=-NbwOnHMxormhK7I

Pojeďte se mnou do Grazu a Korutan!Co vás čeká? Druhé největší město Rakouska, jehož historické centrum je zapsáno na Se...
26/10/2023

Pojeďte se mnou do Grazu a Korutan!
Co vás čeká? Druhé největší město Rakouska, jehož historické centrum je zapsáno na Seznam světového kulturního dědictví UNESCO, vysokohorské silnice Nockalmstraße, Malta Hochalmstraße a Villacher Alpenstraße. Kdo bude chtít, může vystoupat i na 2166 m vysoký Dobratsch. Projedeme se lodí po Wörthersee, sklouzneme se z rozhledny na Pyramidenkogel a během 2 až třech hodin podnikneme cestu kolem světa v parku miniatur MINIMUNDUS.
Nástupní místa Krnov, Opava, Ostrava, Olomouc, Brno.

Navštívili jste Slovinsko? Ochutnali jste 𝗸𝗿𝗲𝗺𝘀̌𝗻𝗶𝘁𝘂? A víte, kde se tato proslulá pochoutka vyrábí? Existují stovky kré...
13/10/2023

Navštívili jste Slovinsko? Ochutnali jste 𝗸𝗿𝗲𝗺𝘀̌𝗻𝗶𝘁𝘂? A víte, kde se tato proslulá pochoutka vyrábí?
Existují stovky krémových řezů, ale 𝗕𝗟𝗘𝗝𝗦𝗞𝗔 𝗞𝗥𝗘𝗠𝗡𝗔 𝗥𝗘𝗭𝗜𝗡𝗔, ta je jen jedna.
Nejproslulejší slovinský dezert o velikosti 7 x 7 x 7 cm pochází přímo z 𝗕𝗹𝗲𝗱𝘂. Místní 𝗛𝗼𝘁𝗲𝗹 𝗣𝗮𝗿𝗸 si po celá ta léta střeží originální recept – šéfcukrář 𝗜𝘀̌𝘁𝘃𝗮́𝗻 𝗞𝗼𝘃𝗮𝗰̌𝗲𝘃𝗶𝗰́ mu v r. 1953 dal dnešní finální podobu. Do Bledu se přistěhoval z rodné Vojvodiny a kapse si přivezl recept na domácí krémový řez. Recepturu několikrát upravoval, pohrával si s ingrediencemi a ladil jejich poměr, až světlo světa spatřila exploze chutí, která Lukačevićovi zajistila věhlas po celém Slovinsku i za jeho hranicemi.
Originální bledská kremšnita letos slaví 𝟳𝟬. 𝗻𝗮𝗿𝗼𝘇𝗲𝗻𝗶𝗻𝘆. A do dnešního dne se v 𝗖𝗮𝗳𝗲́ 𝗞𝗮𝘃𝗮𝗿𝗻𝗮 𝗣𝗮𝗿𝗸 – v kavárně s nejkrásnějším výhledem na bledský hrad - připravilo neuvěřitelných 𝟭𝟲 𝗺𝗶𝗹𝗶𝗼́𝗻𝘂̊ kousků! Na jeho výrobu bylo použito přibližně 136 tun mouky, více než 8 700 000 vajec a 1 600 000 litrů mléka. Kdyby se 16 milionů kremšnit položilo vedle sebe, dosáhly by 𝘇 𝗕𝗹𝗲𝗱𝘂 𝗮𝘇̌ 𝗱𝗼 𝗣𝗼𝗺𝗽𝗲𝗷𝗶́. A kdybychom je naskládali na sebe kolem bledského jezera, vytvořily by 𝘇𝗲𝗱̌ 𝘃𝘆𝘀𝗼𝗸𝗼𝘂 𝟴,𝟮𝟱 𝗺.
Hotelová cukrárna přísahá na lokální suroviny – až na jednu. Mouku dováží ze Srbska, protože slovinská je prý kvůli místnímu vzduchu příliš vlhká. A vlhkost kremšnitě nesvědčí. Zda je dezert čerstvý, poznáte právě podle toho, že zlatavé těsto je suché a pěkně vám pod vidličkou křupne. A jak ještě poznáte, že se jedná o originální výrobek? Na talíři se vám celá vrstva krému musí pěkně třepat.
Takže až budete plánovat svou příští cestu do Slovinska, nezapomeňte do svého itineráře zahrnout také sladkou pauzu v Bledu 😊
https://www.youtube.com/watch?v=dLDvcUlJv38...
📷Hotel Park Bled

Říká se, že pěkné počasí je polovina úspěchu. To naše bylo po celou dobu pobytu ve Slovinsku přímo snové. Když je se nav...
29/09/2023

Říká se, že pěkné počasí je polovina úspěchu. To naše bylo po celou dobu pobytu ve Slovinsku přímo snové. Když je se navíc sejde skvělá parta, zážitek je dokonalý. Pro průvodce je práce s takovou skupinou radostí a zábavou. Organizace ze strany pořádající CK Tihelka jako vždy na výbornou.
Přátelé, bylo mi ctí a velkým potěšením! Těším se na příště!

Krásný sváteční den ze Slovinska!
28/09/2023

Krásný sváteční den ze Slovinska!

Address


Alerts

Be the first to know and let us send you an email when Marcela Leitner - Travel Guide and Tour Designer posts news and promotions. Your email address will not be used for any other purpose, and you can unsubscribe at any time.

Contact The Business

Send a message to Marcela Leitner - Travel Guide and Tour Designer:

Videos

Shortcuts

  • Address
  • Telephone
  • Alerts
  • Contact The Business
  • Videos
  • Claim ownership or report listing
  • Want your business to be the top-listed Travel Agency?

Share

“Mysl, která je rozšířena novým zážitkem a poznáním, se nikdy nemůže vrátit ke starým rozměrům.” O. W. Holmes

Pravdivá slova, která ve spojení s cestováním platí dvojnásob. Neexistuje cesta, která člověka nějak nezmění. Každé místo, které navštívíme, se stane naší součástí.

Už jako malou holčičku mě fascinoval atlas světa. Byla to jedna z mých nejoblíbenějších knih. Vyhledávala jsem v něm místa, která navštívil můj televizní hrdina Péťa Světošlápek a plánovala pro něj cesty další :) Asi i proto, že miluji zvířata, jsem vždy nejvíce snila o Africe. Když jsem se chystala na svou první cestu na tento kontinent, na jednu stranu jsem se nesmírně těšila, zároveň ale byla i poněkud nejistá. Realita někdy člověka může i zklamat. To se však v mém případě nestalo. Naopak. Kouzlu Afriky jsem úplně propadla. Pravidelně se vracím do Keni, kde se kromě průvodcovské činnosti angažuji v oblasti vzdělávání dětí a mládeže, společně se svým životním partnerem podporujeme několik studentů a dva projekty. A těším se, že tuto krásnou zemi budu moci jednou představit i Vám, kteří čtete tyto řádky.

Můžeme se spolu setkat ale i na evropském kontinentě. Již několik let je mým domovem Rakousko, které mi učarovalo svou přírodou, zejména horami a jezery. V této zemi jsem získala i průvodcovskou licenci a moc ráda její krásy ukazuji českým návštěvníkům.