Umetnost Putovanja / The Art of Travel

Umetnost Putovanja / The Art of Travel Autorski tekstovi i personalne fotografije s lica mesta, namenjeni zaljubljenicima u putovanja

Stranice o putovanjima - ideje, korisne informacije i saveti za samostalna putovanja

Da li znate zbog čega je naziv TURKEY, sada TÜRKİYE 🇹🇷?-U junu 2022, Ujedinjene nacije su prihvatile predlog vlade i pre...
05/02/2025

Da li znate zbog čega je naziv TURKEY, sada TÜRKİYE 🇹🇷?
-
U junu 2022, Ujedinjene nacije su prihvatile predlog vlade i predsednika Turske, Erdogana, da se na engleskom jeziku, Turska više ne naziva Turkey, već onako kako se izgovara na turskom Türkiye -„Turkije“ (oni koji potpuno izbacuju „progutano“ slovo Ğ u turskom, i prezime predsednika Turske izgovaraju - „Erdoan“, trebalo bi da ostanu dosledni, i ovaj naziv zemlje sada čitaju kao „Tirkije“, takođe zbog izgovora turskog slova Ü - ali o ovom „problemu“, neki drugi put).
Od proglašenja republike, 29. oktobra 1923. godine, zvanični naziv države je Republika Turska (Türkiye Cumhuriyeti - čita se: Turkije džumhurijeti).
-
Problem s nazivom Turkey na engleskom, postoji već dugo, jer je ime zemlje na engleskom identično nazivu pernate životinje koja potiče s američkog kontinenta – ćurke (turkey). Kao i kod nas, i tamo negde, ćurka se kao pojam često koristi u negativnom ili smešnom kontekstu, zbog čega je Turska 2021. godine, od Ujedinjenih nacija zahtevala da se engleski naziv preimenuje u onaj kao u originalu. Videćemo da li će ovo rebrendiranje naziva, vremenom uspeti da dopre do velike većine onih u državama engleskog govornog područja, i da li će na engleskom, oni prihvatiti da zemlju nazivaju Turkije.
-
Dodatnu konfuziju u Srbiji, uneli su neki domaći zvaničnici - ali i neki iz republika bivše Jugoslavije, koji su, ne razumevši ove razloge Turske, krenuli da je i na srpskom nazivaju Turkije.
-
Na fotografiji je selo Eski Halfeti (Stari Halfeti), potopljeno puštanjem u rad brane na reci Eufrat, na jugoistoku Turske, koje sam snimila prilikom jedne od nekoliko poseta jugoistoku Anadolije.
-
Poseti Tursku

Vulkan ostrva Santorini 🇬🇷 u sredu je ponovo je pokazao znake aktivnosti, kada je nastupila serija umereno jakih  zemljo...
02/02/2025

Vulkan ostrva Santorini 🇬🇷 u sredu je ponovo je pokazao znake aktivnosti, kada je nastupila serija umereno jakih zemljotresa (4.1 - 4.9, po Rihterovoj skali).
-
Ministarstvo za klimatsku krizu i civilnu zaštitu Grčke, saopštilo je prekjuče da su senzori za praćenje otkrili „blagu seizmičko-vulkansku aktivnost“ u kalderi Santorinija. Slična vulkanska aktivnost zabeležena je 2011. godine, trajala je 14 meseci i završila se bez velikih promena.
-
Poslednja velika erupcija vulkana dogodila se 1956, kada je nakon zemljotresa, gust dim kuljao iz grotla vulkana. Zemljotres je oštetio kuće ovog zaboravljenog, siromašnog ostrva koje je ostalo nepoznato sve do 1970-tih, kada je zbog nesvakidašnjeg oblika doživelo planetarnu popularnost.
-
Santorini se nalazi 60 nautičkih milja severno od Krita, na pučini u južnom delu kikladskog arhipelaga. Ovo čudesno vulkansko ostrvo u obliku kroasana dužine 25 km, divlje lepote, prepuno kontrasta, poznato je po slojevima crnih i crvenih stena visine oko 370 m, bliže grotlu vulkana, i obali sa plažama crvenog i crnog peska na istoku.
-
Pre skoro 5000 godina, prvi stanovnici Santorinija - Minojci, svoje malo ostrvo sa dva manja i jednim velikim grotlom vulkana nazivali su Strongyle, što znači „kružno”. Nakon velike erupcije u XVII veku p.n.e, kada je u moru nestala polovina ostrva kružnog oblika, njegov ostatak - “isečak” koji nije uronio u pučinu, poprimio je oblik polumeseca. Neki naučnici tvrde da je erupcija vulkana pre 37 vekova bila toliko jaka, da se mogla čuti do severne Evrope, i da je stvorila cunami visine 250 metara i brzinu talasa od 350 km/h. Zbog erozije koju je stvorila erupcija vulkana - kaldere, dubina mora seže do 400 metara.
-
Ono što Santorini čini privlačnim, smrtno je opasno. Možda i iz ovog razloga, na Santoriniju se slavi Sveti Ilija - Gromovnik, a izreka meštana je “Seismos!” (“Zemljotres!”), u prenosnom smislu: “U zemljotresu je spasenje!”. Ona predstavlja nadu u bolje sutra koja obično dolazi posle velike nevolje. I zaista, da ostrvo nije nastalo kao posledica prirodne katastrofe, teško da bi doživelo popularnost. Mi bismo rekli: Posle kiše izlazi Sunce! (Iz knjige „Umetnost putovanja 2”, u izdanju MediaSfera izdavaštvo
-
Visit Greece

Umetnost protesta - KO JE BANKSY?-Od 1. januara, do 6. aprila 2025, u Beogradu je otvorena izložba jednog od najčuveniji...
29/01/2025

Umetnost protesta - KO JE BANKSY?
-
Od 1. januara, do 6. aprila 2025, u Beogradu je otvorena izložba jednog od najčuvenijih „street art“ umetnika, nadimka Banksy, o čijem sam neverovatnom radu predavala svojim đacima, tinejdžerima, i čije sam grafite godinama fotografisala u Londonu, Napulju...
-
Prvi grafiti ovog umetnika, režisera, grafičkog dizajnera i političkog aktiviste, čiji je identitet još uvek nepoznat - i brižljivo ga čuva, osvanuli su 1997. u Bristolu, u Engleskoj, zbog čega se veruje da je rodom iz ovog grada (postoji nekoliko tvrdnji o tome ko je on, kao i to da je rođen 1973. ili 1974). Ubrzo, njegova ulična umetnost osvanula je u gradovima širom zemlje, a zatim i širom planete. Banksy je postao poznat i popularan ne samo u Engleskoj, jer je pre svega ismevao sistem, policiju, besmislene političke odluke, i uvek se u svojoj umetnosti zalagao za one koje bi svetski zakoni trebalo da štite.
-
Iz ovog razloga, putovao je širom planete kako bi svojim grafitima pomogao ugrožene. Tokom 2005, kada je Izrael podizao zid na Zapadnoj obali (koju sam posetila davne 1990. godine), podržao je stanovništvo Palestine crtajući grafite na „njihovoj“ strani zida, a zatim je 2017. godine u Vitlejemu, u zgradi blizu izraelskog ček-pointa, neposredno pored zida otvorio luksuzni „The Walled-off Hotel“. Moguće je odsesti u ovom uvrnutom hotelu, u nekoj od deset luksuzno uređenih soba u nadrealnom stilu, koje su dekorisane njegovom umetnošću. Banksy je ovim projektom zaposlio lokalno stanovništvo da radi u hotelu, i pomogao podizanju svesti o višedecenijskim dešavanjima na ovim prostorima. Tokom 6 godina, hotel je posetilo više od 140.000 stranaca (trenutno je još uvek zatvoren, još od 7. oktobra 2023).
-
Osim u Palestini, nekoliko grafita Benksija osvanuo je na uništenim zgradama u Ukrajini, na samom početku ratnih sukoba. Banksy je finansirao kupovinu broda, koji je spasavao izbeglice iz Afrike u vodama Mediterana.
-
Nalik Marini Abramović, Banksy je umetnik performansa. Čuveni grafit devojčice s balonom u obliku srca, 2019. volšebno se „samouništio“ u aukcijskoj kući Sotheby's, u Londonu, nakon što je bogati kolekcionar za njega platio 1.4 miliona dolara. Ugradivši uređaj za sečenje ispod rama, Banksy je još jednom poslao poruku da „umetnost pripada svima, a ne najbogatijima“. Širom sveta, zidove sa Benksijevim grafitima bespravno su sekli vlasnici galerija, koji su zbog njegove devize da umetnost nema vlasništvo, prisvajali njegova dela, izlagali ih i prodavali u svojim galerijama.
-
Banksijev dokumentarni film „Exit through the gift shop” nominovan je za Oskara 2010, ali je njegov zahtev da na dodeli nagrada prisustvuje prerušen, odbijen, a Oskara je dobio drugi film.
-

Godine 1632, uz pomoć drvenih krila koja su konstruisana da liče na ptičja i koja je sam napravio, Hezarfen Ahmed Čelebi...
26/01/2025

Godine 1632, uz pomoć drvenih krila koja su konstruisana da liče na ptičja i koja je sam napravio, Hezarfen Ahmed Čelebi uspeo je da se vine s vrha kule Galata u Istanbulu, preleti moreuz Bosfor, i odleti otprilike 3 kilometra daleko do Dogandžilara, u kvartu Uskudar, na azijskoj strani.
-
Prvi uspešan, slobodan let balonom sa putnicima, desio se 21. novembra 1783. u Parizu. I pre toga, u staroj Kini, u mavarskoj Andaluziji, u srednjovekovnoj Engleskoj, i u renesansnoj Italiji, bilo je pokušaja ljudi da uz pomoć krila, leteće stolice i jedrilice, polete. Prvi međunarodni, komercijalni letovi avionom, uspostavljeni su 1919. godine, na relaciji između Londona i Pariza.
-
Iako je osim drumskog saobraćaja i vozova, avion danas jedan od najčešćih vidova prevoza, slobodan let (u ovom slučaju, paraglajding) za mnoge od nas predstavlja jedno od najlepših životnih iskustava. Želju da poletim s vrha brda, da se lagano spuštam, i nogama dočekam na peščanoj plaži, ostvarila sam pre nekoliko godina u Turskoj, na fam putovanju koje je organizovala Turistička zajednica Alanje. Na pitanje da li želim da kao njihov gost dobijem priliku da džipom jurcam po planinskim gudurama u zaleđu primorskog gradića, ili da poletim, izabrala sam ovo drugo. Baš kao i u balonu kojim sam dva p**a letela iznad Kapadokije, ni ovde nije bilo potiska pri poletanju (kao u avionu), niti osećaja padanja. Nakon zatrčavanja s litice, usledilo je polusatno uživanje uz lagano spuštanje, pogled na okolne pejzaže, i obrise nekoliko velikih, morskih kornjača koje su plivale u plićaku tirkiznog mora, nadomak plaže.. iskustvo koje još samo ptice imaju.

NAJSTARIJI UNIVERZITET NA SVETU 📖Ovih dana, inspirisana studentskim blokadama i njihovim zahtevima, priči o tome da su p...
22/01/2025

NAJSTARIJI UNIVERZITET NA SVETU 📖
Ovih dana, inspirisana studentskim blokadama i njihovim zahtevima, priči o tome da su pristup istinitim informacijama i kvalitetno školstvo, neke od najvažnijih polaznih tačaka obrazovanja mladog čoveka, razmišljala sam o svojoj profesiji profesora, ali i o dugogodišnjem angažmanu na društvenim mrežama. Nadam se da će možda, na krilima pravih vrednosti, i javne objave na društvenim mrežama doživeti promenu, u kvalitativnom smislu…
-
Tri rode snimila sam na vrhu zidina najveće na svetu medine, u Fesu (Fez), u Maroku, blizu mesta gde je Arapkinja Fatima al-Fihri, 859. godine osnovala PRVI UNIVERZITET NA SVETU - Keruanski univerzitet (University of al-Qarawiyyin, Al Quaraouiyine, ili Al-Karaouine), više od dva veka pre osnivanja prvog evropskog univerziteta u Bolonji, 1088. godine.
-
Fatima je bila jedna od dve kćerke imućnog trgovca iz Keruana (u Tunisu), koji je, za ono vreme, doneo neobičnu odluku da, nemajući muške dece, svoju žensku decu školuje. Nakon očeve smrti, Fatima je odlučila da od nasledstva osnuje Keruansku džamiju i medresu (školu), koja je zatim prerasla u prvi ikada univerzitet za izučavanje religije, matematike, fizike i astronomije, medicine, gramatike, retorike i logike. O najstarijoj visokoškolskoj instituciji, pisala sam u knjizi „Umetnost putovanja 2“ (MediaSfera izdavaštvo ).
-
Pre nego što će u X veku postati poglavar katoličke crkve, papa Silvester II upravo je na ovom mestu, u Fesu u Maroku (osim u mavarskoj Andaluziji) izučavao tada naprednu istočnjačku matematiku, fiziku i astronomiju, a kasnije je bio među prvima koji su se u Evropi zalagali da arapske cifre zamene nedovoljno savršene rimske, tada još uvek u upotrebi.
-
Manga Trip

IZ PORODIČNE BIBLIOTEKE…Među starim knjigama koje su ostale očuvane generacijama u mojoj porodici, nedavno sam naišla na...
19/01/2025

IZ PORODIČNE BIBLIOTEKE…
Među starim knjigama koje su ostale očuvane generacijama u mojoj porodici, nedavno sam naišla na jednu koju, dok sam bila klinka, zbog verno oslikanih bolesti, često nisam htela da listam. Knjiga koja bi se danas mogla nazvati “priručnim, kućnim lekarom”, štampana je u Drezdenu i u Štutgartu 1908. godine, na nemačkom - u gotici. Knjigu je iste godine kupila moja prabaka, u Sloveniji (tada Austrougarskoj), kada je mojoj baki bilo dve godine, kako bi u ono vreme, kao mlada majka umela da prepozna eventualne simptome dečjih bolesti, makar one koji su u njoj opisani.
Osim raznih, tada poznatih bolesti, u knjizi je objašnjeno i kako treba raditi fiskulturu, kako se sunčati, kojim sportom se baviti, i kako održavati svakodnevnu higijenu. Na slikama se nalaze i veoma verno, jarkim bojama naslikani primeri kožnih i očnih bolesti, bolesti jetre i pakreasa, ali i crno-bele fotografije koje prikazuju kako držati i kupati bebu, i raditi vežbe. Zanimljivo je da su žene na fotografijama, za potrebe knjige iz medicine, većinom nage.
-

MOJA MAPA TURSKE 🇹🇷Mnogo p**a, pitali su me gde sam sve bila u Turskoj. Počev od 2002. kada sam prvi put posetila Malu A...
15/01/2025

MOJA MAPA TURSKE 🇹🇷
Mnogo p**a, pitali su me gde sam sve bila u Turskoj. Počev od 2002. kada sam prvi put posetila Malu Aziju, Turska je postala država koju sam često posećivala, i čiju kulturu, istoriju i geografiju, najbolje poznajem. Poznavanje ove zemlje, i fakultetsko znanje iz oblasti istorije umetnosti, rezultirali su dugogodišnjom saradnjom sa Ministarstvom kulture i turizma Turske, i Turkish Airlines.
Postoji ukupno 122 mesta (gradovi, arheološka nalazišta, geografski pojmovi), koja sam tokom putovanja Turskom obišla, često i nekoliko p**a. O putovanju Anadolijom, pisala sam u knjizi “Umetnost putovanja” i “Umetnost putovanja 2”. Kad je reč o raznolikim kulturama i civilizacijama, i prirodnim lepotama, Turska je jedna od najzanimljivijih država na svetu.
-
Moja mapa Turske:
Jedrene, Istanbul, Bursa, Nikeja i jezero Iznik, Eskišehir, Frigijska dolina, Sivrihisar, Safranbolu, Amasra, Ankara, Hatuša, Aladžahojuk, Amasja, jezero Tuz, Konja, Čatalhojuk, Zile, Kajseri, severna Kapadokija (Avanos, Goreme, Urgup, Mustafapaša-Sinasos), podzemni gradovi Derinkuju i Kajmakli, južna Kapadokija (jezero Nar, dolina Ihlara, Guzel-jurt), Bejšehir…
Trabzon, Rize, Manastir Sumela, jezero Uzun, planine Kačkar - Hamsi, Čamlihemšin, Ajder i Zilkale, Erzurum, Palandoken, dolina i vodopadi Tortum, Kars, Ani, planina Ararat, Dogubajazit, Ishak pašin saraj, vodopadi Muradije, jezero i grad Van, Edremit, Akdamar, Tatvan, Bitlis, Ahlat, vulkan Nemrut, tvrđave Čavuštepe i Hošap, Dijarbakir, Hasankejf, Mardin, Dara, Midjat, Mor Gabriel, Halfeti, Biredžik, Zeugma, Šanliurfa, Haran, Gobeklitepe, Gaziantep, Adijaman, planina Nemrut..
Galipolje, Čanakale, Troja, Behramkale, Ajvalik, Sarimsakli, Izmir, Pergamon, Kušadasi, Efes, Selčuk, Marjemana, Širindže, Prijen, Milet, Didima, jezero Bafa, Pamukale, Afrodizijas, Milas, Bodrum, Dalijan, Fetije, OluvDeniz, kanjon Saklikent, Patara, Letoon, Ksantos, Učagiz, Simena, Kekova, Kaš, Kap**aš, Demre, Olimpos, Čirali, Faselis, Kemer, Antalija, Kuršunlu vodopadi, Aspendos, Perge, Side, Manavgat, Alanja, Sijedra, Sapadere, Dim, Anamur…
-
Poseti Tursku

DA LI ZNATE ŠTA PUŠE ETIOPLJANI NA FOTOGRAFIJAMA 🇪🇹?-Etiopija je zemlja iz koje potiče kafa, koja se i danas pije širom ...
12/01/2025

DA LI ZNATE ŠTA PUŠE ETIOPLJANI NA FOTOGRAFIJAMA 🇪🇹?
-
Etiopija je zemlja iz koje potiče kafa, koja se i danas pije širom ove prelepe, pretežno planinske zemlje. Pre ispijanja kafe, u svakoj, i najmanjoj kafani u zemlji, odvija se ceremonija prženja i kuvanja kafe, kojoj prethodi paljenje tamjana, smole biljke koja potiče sa ovih prostora (s juga Arabijskog poluostva i Roga Afrike).
-
Na jugozapadu Etiopskog gorja, u planinama Guge iznad gradića Arba Minč, regije koja se graniči s čuvenom etiopskom regijom Kaffa - odakle kafa potiče i po kojoj je dobila naziv, pešačili smo uzbrdo etiopskim pejzažima do seoske pijace koja se održava na livadi, povrh sela.
-
Na nadmorskoj visini od oko 2300 metara, na obodu pijace, osim prodaje lokalnih proizvoda, duvana, pamuka, tropskog voća i žitarica, na klupi je sedelo nekoliko meštana i pušilo - lišće kafe.
Sušeno lišće kafe, koristi se za spravljanje toplog napitka nalik čaju, ali se najveća količina kofeina u organizam unosi upravo prilikom pušenja lišća ove biljke. Pušenje koje liči na ono s nargilama, odvija se pomoću štapova bambusa i džebene, zemljane posude u kojoj Etiopljani kuvaju kafu.
-
u saradnji sa Manga Trip

Želimo vam SREĆAN BOŽIĆ 🎄🎄🎄-Na fotografijama su čuvene crkve Lalibele (UNESCO, XII - XIII vek), koje sam snimila tokom p...
07/01/2025

Želimo vam SREĆAN BOŽIĆ 🎄🎄🎄
-
Na fotografijama su čuvene crkve Lalibele (UNESCO, XII - XIII vek), koje sam snimila tokom putovanja Etiopijom. Etiopska pravoslavna tavahedo crkva, Božić proslavlja isto kada i naša, prema starom, Julijanskom kalendaru, i jedna je od tri najstarije hrišćanske crkve na svetu. Osim naziva, etiopsko pravoslavlje veoma je drugačije od našeg (najsličnije je Koptskoj crkvi), jer je nastalo raskolom u crkvi još u IV veku. Etiopska Biblija, smatra se jednom od najstarijih na planeti.
Običaji etiopske crkve, veoma se razlikuju u odnosu na one koje poznajemo, i napribližnije rečeno, mešavina su običaja hrišćanstva, judaizma i islama na istoku Afrike. Etiopski kralj Ezana, prihvatio je hrišćanstvo u IV veku, i etiopsko hrišćanstvo učinio trećim najstarijim na planeti, nakon Jermenije i Gruzije.
-
Manga Trip

SEĆATE LI SE CARA HAJLA SELASIJA, VELIKOG PRIJATELJA MARŠALA TITA? Posetila sam jednu od njegovih palata, u Adis Abebi.-...
05/01/2025

SEĆATE LI SE CARA HAJLA SELASIJA, VELIKOG PRIJATELJA MARŠALA TITA? Posetila sam jednu od njegovih palata, u Adis Abebi.
-
Etiopska, vladarska Solomonska dinastija, nakon sedam vekova, svoj kraj je doživela s carem Hajlem Selasijem 1974. godine. Veliki prijatelj Josipa Broza Tita, opevan u pesmi “Zabranjenog pušenja”, poslednji etiopski car vremenom je postao veliki diktator, i svrgnut je na isti način na koji je i sam 1930. došao na vlast. Njegovo pravo ime bilo je Ras Tafari, ali je stupanjem na vlast, sam sebi promenio ime u Hajle Selasije, što znači “moć trojstva”.
-
Poslednji potomak Solomonske dinastije, Zera Jakov Amha Selasije, unuk je Hajla Selasija koji živi u Londonu, završio je studije na Oksfordu i ima ćerku Lidetu.
-
U jednoj od bivših palata Hajla Selasija, iza kapije danas prostranog univerzitetskog kompleksa sa velikim parkom, nalazi se Etnografski muzej, u kojem smo videli svetovne i religijske artefakte iz raziličitih perioda istorije Etiopije. Muzejsku postavku obuhvata i deo zdanja u kojem je živeo Hajle Selasije. U ovom krilu, videli smo originalne uniforme, a zatim posetili njegovu spavaću sobu sa ogromnim krevetom ukrašenim baldahinom, i privatno, plavo kupatilo. U jednom delu muzeja nalazi se veliki, neverovatno visoki tron Hajla Selasija, okružen uljima na platnu njegove supruge i još nekoliko monarha koji su vladali pre njega.
Hajle Selasije, danas je deo suvenirske ponude u Adis Abebi, prestonici Etiopije.
-
Manga Trip

01/01/2025

SREĆNA NOVA 2025 🎄🌟🎄🌟🎄
uz etiopsku muziku i narodni ples - eskistu!
-
Pomeranje vrata i ramena u smeru napred-nazad, bez pomeranja ostatka tela, delovi su koreografije eskiste, najčuvenijeg tradicionalnog plesa Etiopije, koji prati narodna muzika čudesnog ritma narodnih instrumenata. Prelepe Etiopljanke, ovaj ples izvode u tradicionalnim haljinama od bele gaze, sa vezenim detaljima, iako u plesu učestvuju i muškarci. U lokalu sam snimila i goste/gošće, kako plešu.
-

PRIČE IZ ETIOPIJE 🇪🇹 - pleme Bana-Posetila sam etiopsku “Regiju južnih nacija, nacionalnosti i naroda”, u dolini reke Om...
29/12/2024

PRIČE IZ ETIOPIJE 🇪🇹 - pleme Bana
-
Posetila sam etiopsku “Regiju južnih nacija, nacionalnosti i naroda”, u dolini reke Omo, koja se smatra kolekvom čovečanstva. Na visoravni jugozapadne Etiopije, daleko od civilizacije, bez struje, tekuće vode, interneta, i prema sopstvenim zakonima, na velikom prostoru živi nekoliko plemena, istim životom kao i pre hiljadu godina.
Jedno od njih je i pleme Banna, čiji su dečaci poznati po hodanju na štulama. Na glavnoj magistrali, verovatno jedinom asfaltiranom drumu ove regije, izašli su na put i dočekivali retka vozila sa turistima, kako bi od fotografija sa njima, dodatno zaradili. Privatni automobili u ovoj regiji praktično - ne postoje (terenska vozila iznajmljuju strani turisti), magistrala služi kao ulica, a drumom povremeno prodju teretni kamioni, retki stari medjugradski autobusi, a u blizini većih mesta, poneki tuk-tuk taksi.
-
Manga Trip

Priče iz Etiopije 🇪🇹SREĆAN BOŽIĆ 🎄🌟🎄🌟🎄svima koji proslavljaju danas…-Etiopska tavahedo pravoslavna crkva, jedna je od tr...
25/12/2024

Priče iz Etiopije 🇪🇹
SREĆAN BOŽIĆ 🎄🌟🎄🌟🎄
svima koji proslavljaju danas…
-
Etiopska tavahedo pravoslavna crkva, jedna je od tri najstarije crkve na svetu. Etiopski kralj Ezana, prihvatio je hrišćanstvo još u IV veku, čime je etiopsko hrišćanstvo učinio trećim najstarijim na planeti, nakon onog u Jermeniji i u Gruziji.
-
Na fotografijama su sveštenici Etiopske pravoslavne tavahedo crkve, i vernici odeveni u odore od bele gaze, u jednom od najčuvenijih verskih kompleksa Etiopije, u Lalibeli, iz XII i XIII veka (UNESCO).
-
Manga Trip

Priče iz Etiopije 🇪🇹DA LI ZNATE DA SE OBLAST NA GRANICI ETIOPIJE I KENIJE SMATRA KOLEVKOM ČOVEČANSTVA?-Posetila sam jugo...
22/12/2024

Priče iz Etiopije 🇪🇹
DA LI ZNATE DA SE OBLAST NA GRANICI ETIOPIJE I KENIJE SMATRA KOLEVKOM ČOVEČANSTVA?
-
Posetila sam jugozapad Etiopije, na granici sa Kenijom, u donjem delu sliva reke Omo, u blizini jezera Turkana, koji se smatra kolevkom čovečanstva. Na ovom mestu pronađeno je najviše skeleta hominida, prvih uspravnih ljudi na svetu.
Na ovim prostorima, još uvek postoje plemena koja žive životom kao i pre hiljadu godina, daleko od civilizacije. Za razliku od, na primer, plemena Masai u susednoj Keniji, čiji pripadnici su aktivno uključeni u turističku industriju i, iako žive u selima sa kućama od pruća, često poseduju mobilne telefone i govore engleski, pripadnici plemena jugozapadne Etiopije sve to nemaju i mnogi nikada nisu ni videli, niti razumeju blagodeti savremenog vremena.
-
Jedno od najzanimljivijih plemena u ovom delu Etiopije, koje smo posetili i u njihovom selu prespavali, bilo je pleme Hamer (ili Hamar).
-
Najlepše i najupečatljivije pripadnice ovog plemena bile su mlade, udate žene, za koje se ispostavilo da udajom stiču specifična obeležja i frizure. Na pijaci u mestu Turmi, napravila sam nekoliko portreta ovih lepih i jakih žena.
-
Kako bi bile poželjne svojim muževima, žene plemena Hamer nakon udaje tradicionalno prave „gošu“, paž frizuru sa šiškama i sitnim pletenicama, a kosu i telo farbaju crvenkastom glinom kojoj dodaju buter. Masnoća i glina, zajedno imaju izuzetno neprijatan miris, najsličniji gvožđu.
-
Samo prve žene muškaraca plemena Hamer, imaju tu “čast” i obavezu, da oko vrata nose “ogrlicu” nalik amovima, od drveta i metala.
-
U saradnji sa Manga Trip
-

Priče iz Etiopije 🇪🇹-DA LI STE ČULI ZA KAT, SOCIJALNU DROGU JUGA ARABIJSKOG POLUOSTRVA I ROGA AFRIKE?-U gradovima i naro...
20/12/2024

Priče iz Etiopije 🇪🇹
-
DA LI STE ČULI ZA KAT, SOCIJALNU DROGU JUGA ARABIJSKOG POLUOSTRVA I ROGA AFRIKE?
-
U gradovima i naročito u unutrašnjosti Etiopije, siromašniji sloj stanovništva uglavnom muškog pola, dane provodi žvaćući kat (qat, khat ili cat – lat. Catha edulis), zeljastu biljku koja raste u ovom delu sveta, i popularna je i u Jemenu, s druge strane Crvenog mora i Adenskog zaliva.
-
Nalik žvakanju lišća koke u delovima Južne Amerike, kat spada u jeftinu, socijalnu laku drogu, koju konzumira veliki broj Etiopljana. Može da se kupi na uličnim tezgama i na pijaci, i prema rečima lokalaca, potrebno je žvakati oko pet do šest sati kako bi se postigao željeni efekat.
-
Tokom popodneva, muškarci se često okupe na ceremoniji ispijanja kafe koju prati žvakanje kata. Lišće žbunaste biljke stavi se u obraz i satima se isisava sok. Dejstvo kata dovodi do nedostatka apetita, ushićenja, blage euforije i podstiče želju za druženjem i pričom, među najamnim radnicima u nedođiji etiopske pustinje, sa kojima smo tokom posete Danakilskoj depresiji, čavrljali i popili kafu.
-
U saradnji sa Manga Trip
-

PRIČE IZ ETIOPIJE 🇪🇹POSETILI SMO IZVOR (PLAVOG) NILA, NAJDUŽE REKE NA SVETU-U regiji Amhara na zapadu zemlje, posetili s...
18/12/2024

PRIČE IZ ETIOPIJE 🇪🇹
POSETILI SMO IZVOR (PLAVOG) NILA, NAJDUŽE REKE NA SVETU
-
U regiji Amhara na zapadu zemlje, posetili smo najveće etiopsko jezero Tana, dvanaesto najveće u Africi. Pre oko pet miliona godina, jezero na nadmorskoj visini od 1790 metara Etiopske visoravni, nastalo je nakon vulkanske erupcije, i danas ga napaja čak 40 reka i potoka. Prosečna dubina jezera iznosi oko 15 metara.
Za razliku od Viktorijinog jezera u nedalekoj Ugandi, iz kojeg izvire Beli Nil, jezero Tana izvor je Plavog Nila. Dve reke teku odvojeno sve do Kartuma u Sudanu, gde se spajaju, odakle ujedinjeni Nil nastavlja svoj put ka ušću u Mediteran. Uprkos uobičajenoj predstavi, Etiopija je država poznata po izuzetnom bogatstvu rekama i vodom, ali i po odsustvu irigacije i nedostatku brana. Etiopsko gorje, spada u najviše planinske masive Afrike.
-
U saradnji sa Manga Trip
-

15/12/2024

PRIČE IZ ETIOPIJE 🇪🇹
(Iz nove knjige u pripremi)
-
DA LI STE ČULI ZA LAŽNU BANANU?
Lažna ili etiopska banana (Ensete ventricosum) je biljka iz porodice banana koja raste samo na istoku Afrike, najviše u Etiopiji, gde, u nedostatku žitarica, predstavlja osnovnu hranu za preko 20 miliona stanovnika u ovom delu Etiopije (populacije države je oko 126 miliona).
-
Od drugih vrsta banana razlikuje se po tome što ne daje plod, već se od nje koristi “meso” stabla, koje se prvo isecka i ostavi da u listovima banane fermentiše 3 meseca - ukopano u zemlji. Zatim se sitni, i pravi testo za “picu”. Pica koja je veoma zanimljivog ukusa, jede se sa sosom nalik ljutenici, ili sa belim etiopskim medom (ponekad sa crvenim mesom).
-
Od fermentisanog “mesa” stabljike lažne banane, pravi se alkoholno piće, za koje postoji specifična zdravica (na kraju snimka), a “vlakna” mesa se upredaju i od njih se na drvenom razboju pravi odeća (na primer, ona koju nosi meštanin, koji objašnjava na engleskom).
-
Pogledajte priču o lažnoj banani, koju sam snimila u selu plemena Dorze, na jugozapadu Etiopije, u saradnji sa Manga Trip

SIRIJA - IZ KNJIGE "UMETNOST PUTOVANJA 2", u izdanju MediaSfera Ovih dana, često se setim samostalnog putovanja u Siriju...
11/12/2024

SIRIJA - IZ KNJIGE "UMETNOST PUTOVANJA 2", u izdanju MediaSfera
Ovih dana, često se setim samostalnog putovanja u Siriju, davne 1991, kada sam boraveći u Libanu na kratko posetila Damask, za vreme vladavine predsednika Asada starijeg, oca upravo svrgnutog. O tome sam pisala u knjizi "Umetnost putovanja 2", koja je publikovana 2022. godine.
-
"... Iz doline Beke na krajnjem istoku Libana, jednodnevne „šoping“ ture linijskim taksijem u tada izuzetno jeftinu susednu Siriju, bili su relativno česti među lokalnim Libancima. Iako se sve dešavalo neposredno nakon završetka građanskog rata u Libanu (u kojem je prećutno učestvovala i Sirija), znatno bolji životni standard Libanaca omogućavao je ovakve izlete. Nadomak sirijske granice u pastoralnoj dolini Beke, među vinogradima, arheološkim nalazištima i njivama, nalazi se gradić Štura. S vrha brda Maždil Anžar nadomak Šture, na oko sedam kilometara udaljenosti vidi se sirijska granica, i libanski granični punkt koji se nalazi na samom ulazu u klanac ružičastih planina Antiliban. Od Šture do Damaska ima manje od 70 kilometara. Nadomak granice, na libanskoj strani iznajmili smo „taksi na dan“ po ceni od 5 US$ po osobi - sa vozačem, i krenuli u posetu Damasku. Početkom 1990-tih, mnogi Libanci posećivali su Damask na jednodnevnim izletima, kako bi po veoma niskim cenama kupovali robu koja je u Libanu bila višestruko skuplja. Gospođa iz Srbije koja je u Šturi živela sa suprugom, doktorom Libancem, i koja nas je povela na izlet, u šoping ture išla je otprilike jednom mesečno i u Damasku najčešće kupovala cipele od skaja - za vožnju kola, po ceni i po modelu veoma drugačije od elegantnih, kožnih, kupljenih u Bejrutu. Kada smo obavili pogranične formalnosti na libanskoj strani, nekoliko kilometara vozili smo se ničijom zemljom kroz beživotni klanac Antilibana, i po izlasku iz njega ugledali sirijsku granicu. Tu, gde počinje Sirija - počinje i pustinja, ravnica peska i kamena - veliki kontrast u odnosu na zeleni Liban.... "
-

Address

Belgrade

Alerts

Be the first to know and let us send you an email when Umetnost Putovanja / The Art of Travel posts news and promotions. Your email address will not be used for any other purpose, and you can unsubscribe at any time.

Contact The Business

Send a message to Umetnost Putovanja / The Art of Travel:

Videos

Share