06/06/2022
Cestování, to není jen poznávání nových míst, ale i ochutnávání místní kuchyně...
Historie egyptské kuchyně je opravdu dlouhá a rozmanitá. Nejvíce ji ovlivnil příchod Arabů a tak se v místní kuchyni jen těžko setkáte s vepřovým masem nebo alkoholem. A co typického vás v Egyptě čeká? Níže je malá ochutnávka....
Kofta - jsou válečky z nasekaného jehněčího nebo hovězího masa. Grilované či smažené a podávané na špejli.
Kebab - kostky grilovaného telecího.
Molokhia /molokeja/ - toto nevábně vypadající jídlo připomíná kulinářské umění českých školních jídelen. Chuťově vás však mile překvapí. Jsou to jemně nasekané listy jutovníku s masovým vývarem a kořením. Podává se s rýží či chlebem.
Kushari /košarí/- je národní jídlo. Jedná se o směs rýže, těstovin, luštěnin a husté rajčatové omáčky, která je navrch zasypaná velkým množstvím na ghí smažené cibule.
Tameya - určitě jste se i u nás setkali s pochoutkou zvanou falafel. Tameya je v podstatě jeho egyptskou verzí, jen hlavní surovinou není cizrna, ale bob obecný.
Hamam Mahshi - grilované holoubátko plněné bulgurem a směsí bylin.
Ful Madamas - tento pokrm pochází už z dob faraonů. Je to kaše z bobů, olivového oleje, koření a citronové šťávy. Podává se tradičně s pita chlebem a tvoří základ egyptské snídaně.
Shawarma - je obdoba kebabu. Maso se griluje vcelku a balí se do tenkého pita chleba.
Hawawshi - je směs mletého jehněčího masa s cibulkou, fazolemi a kořením , zapečená do chleba.
Fatta - toto jídlo se podává na většině významných událostech a oslavách, jedná se rýži s opečeným chlebem s velkým množsvím ostrokyselé omáčky, ke které se podává buď hovězí masem nebo vejcem.
Om Ali - vynikající egyptský dezert. Jedná se o pečené těsto (podobné našemu listovému) smíchané s rozinkami, pistáciemi, kandovaným ovocem a hojně zalité slazeným krémem (hodně podobné našemu kondenzovanému mléku). To vše je zapečeno a zasypáno skořicí.
Mnoho turistů se bojí místní kuchyni ochutnat, ze strachu z faraonovi pomsty. Vyhýbat se místní kuchyni nemusíte, spíše je potřeba hodně dodržovat hygienu (mít si ruce) a pít pouze balenou vodu.
Co se pití týče, tak nejoblíbenější je čaj a silná černá káva dochucená různým kořením (skořicí či kardamonem). Za dob faraonů se v Egyptě hojně pilo víno a pivo. To se změnilo s příchodem islámu. Ačkoliv Egypťané by alkohol pít neměli, existuje egyptské pivo Stella, které se dle mého zetě dá poměrně dobře pít :)
Už jste něco typicky egyptského ochutnali? Podělte se o zkušenost.