Tegnap éjjel esett egy kicsit..
‼️UPDATE
Haludovóról akartam írni, de nem tudok hazamenni a sarki kávézóból. Ilyen az, ha nagy meleg után megjön az eső. Miközben írok, erősödik..
3 óra után sikerült hazaérnem. Kaptam egy ingyen Terranino-t (prémium likőr), egy ingyen cappuccinót, ingyen vizet, egy ingyen pohár bort és egy kedvezményes sonkatálat. Miután a kedvesem utánam jött, ő kapott egy ingyen pálinkát, egy ingyen cappuccinót , egy ingyen pohár bort.
Mert esett az eső.
Mert csak.
Mert a horvátok már csak ilyenek.
Megáll az eszem.
Kékek ölelése
Aki szereti a tengert, és van alkalma kihajózni, azt javaslom, adja át magát néhány percre, órára a csendes szemlélődésnek. Ha nagyobb turistahajóval utazunk is, a taton vagy a külső fedélzeten mindig van egy hely, ahol vissza lehet húzódni és beleveszni a hullámokba.
De hogy miért olyan jó a tengert nézni?
A kék szín erőteljes pszichológiai hatással van ránk. Megnyugtat, elcsendesít, segít abban,hogy legyőzzük a stresszt, hogy mentálisan megtisztuljunk. Szimbolikája igen jelentős, az életet adó víz, az anyaméhben eltöltött gondtalan idő, a tenger és az ég végtelenje, a magasabb bölcsesség elérése mind-mind hozzá köthető. A tenger zúgásának hangját sem véletlenül használja annyi meditációs és relaxációs gyakorlat, hiszen ellazít, feltölt, békét és nyugalmat áraszt. A kereszténységben Szűz Mária tisztaságát jelző szín, a buddhizmusban a megvilágosodás, a Tengri kultúrában a mindenhol jelen lévő szellem, Isten jelképe, az indiánok pedig a Nagy Szellem, Wakantanka színét látják benne..
Ha egy picit elidőzöl a nyaralás percei alatt a kékek ölelésében, talán a sok program mellett egy kicsit a lelked, szellemed is fel tudod tölteni a következő évre. Hidd el, érdemes!
..és a Frankopán körmenet..
Tegnap elkezdődött Krk városban a hagyományőrző Lőrinc napi vásár. Az 1500-as évekre nyúlik vissza ez a rendezvény, és a sok színes program valóban középkori hangulatot varázsol a sikátorok közé. Az első videón a Krk szigeti népviseletben felvonuló gyermekek láthatóak, ahogy a különleges bús hangú sopela zenéjére járják körbe a várost. A második a Frankopánok körmenete, akik minden városlakót evésre-ivásra és mulatságba hívnak.
Könyvklub
Magyarországon már rég leáldozott a füstös kiskocsmák időszaka, ahol borongó bölcsészek lamentálnak az élet értelméről. Egy pohár langyos bor vagy fél órája csapolt sör mellett sűrű cigarettafüstbe burkolózva lehet a legjobban megvitatni a globális felmelegedés vagy a pénzsóvár Mammon rémét és a világban egyre inkább teret hódító nacionalizmus őrületét. Adott ehhez az alábbi improvizatív zenei aláfestés tradicionális horvát kecskedudával és torokénekkel, néhány fejből szavalt Villon idézet, vagy a polcról lekapott könyvből ollózott bölcsesség, néhány rögtönzött barátság a mosdóra várva, és az örök emberi értékeken való merengés a kézszárító zizegése közben.
A nagy kérdések mindig ugyanazok, a világ pedig ha változik is, egy dologban állandó marad. Társas kapcsolatok nélkül elviselhetetlen a lét nehézsége, legyen bár vonzó a pénz szaga vagy a dicsőség ígérete.
Az igazán fontos dolgok a füstös kocsmákban születnek, ahol az eszmék és a lelkek találkoznak.
Éjfél borult a háztetőkre,
s kuvikhan szólt a berken át,
midőn a Bankár útnak indult,
elásni véres aranyát.
Az útkereszten vasdoronggal
hét ördög várta s a Halál;
s mikor kardot rántott, a csontváz
fülébe súgta: "Mondd, szamár,
szamár, mit véded még a pénzed?
Meghalsz s a kincsed elviszem,
s a kincs helyett eláslak téged,
akit nem ás ki senki sem."
- Kufárok voltunk mindahányan,
s az évek szálltak, mint a percek,
véred kiontott harmatával
irgalmazz nékünk, Jézus Herceg!
Napok óta hallgatom az üvegest. Többnyire a Korzó forgalmasabb helyein ül, napszakonként más más kapualjban, és fáradhatatlanul játszik. Amikor valaki hosszabb időre áll meg előtte, a játéka megváltozik, pergőbb és vidámabb hangon szólaltatja meg az üvegeket, szemében mosoly villan.
Olyan ez az üvegfüggöny előtte,mintha elválasztaná a világtól- van ő és vagyunk mi- művész és közönség, adó és vevő, és illúzió és valóság.
Számára mi vagyunk azok, akik a hangon túl állva figyelnek, nekünk ő az, aki egy másik világból játszik.
Akaratlanul Szabó Lőrinc verse ébred fel bennem..
Dsuang Dszi álma
Kétezer évvel ezelőtt Dsuang Dszi,
a mester, egy lepkére mutatott.
– Álmomban – mondta, – ez a lepke voltam
és most egy kicsit zavarban vagyok.
– Lepke, – mesélte, – igen, lepke voltam,
s a lepke vigan táncolt a napon,
és nem is sejtette, hogy ő Dsuang Dszi…
És felébredtem… És most nem tudom,
most nem tudom, – folytatta eltünődve, –
mi az igazság, melyik lehetek:
hogy Dsuang Dszi álmodta-e a lepkét
vagy a lepke álmodik engemet? –
Én jót nevettem: – Ne tréfálj, Dsuang Dszi!
Ki volnál? Te vagy: Dsuang Dszi! Te hát! –
Ő mosolygott: – Az álombeli lepke
épp így hitte a maga igazát! –
Ő mosolygott, én vállat vontam. Aztán
valami mégis megborzongatott,
kétezer évig töprengtem azóta,
de egyre bizonytalanabb vagyok,
és most már azt hiszem, hogy nincs igazság,
már azt, hogy minden kép és költemény,
azt, hogy Dsuang Dszi álmodja a lepkét,
a lepke őt és mindhármunkat én.
Ugyan ömlött az eső és fújt a szél, de a zadari tengeri orgona akkor is nagy élmény volt!