Fedezd fel Amerikát

Fedezd fel Amerikát Kövess minket és fedezd fel Te is Amerikát! Képes beszámolók és nagyszerű ajánlatok.

   Karibi utazásunk következő állomása St Lucia volt, ahol egy igazán eseménydús napot töltöttünk. Ezen a szigeten volt ...
04/01/2019



Karibi utazásunk következő állomása St Lucia volt, ahol egy igazán eseménydús napot töltöttünk. Ezen a szigeten volt az egyik legjobb vezetett túránk. Látszott, hogy a helyi idegenvezetők tényleg meg akarják mutatni nekünk a szigetet, már amennyire ez egy nap alatt lehetséges.

A korábban meglátogatott két francia sziget után némi felüdülés volt, hogy itt az emberek már jól beszéltek angolul. Ez elsősorban annak köszönhető, hogy történelme során többször cserélt gazdát a sziget a franciák és az angolok között, de végül brit gyarmat lett és mai napig a Brit Nemzetközösség független tagja.

Nekünk már akkor nagyon tetszett St Lucia, amikor még csak közeledtünk felé hajnalban, de ez az érzés a kikötés után is csak erősödött. Összességében egyik kedvenc szigetünk lett, ahova akár még szívesen vissza is mennénk, hogy jobban meg tudjuk ismerni. Bár talán itt esett a nap során a legtöbb eső, de alkalmanként csak 10-15 percig és ennek köszönhetően a sziget nagyon szép zöld is.

A nap folyamán megálltunk számtalan kilátóhelyen, ahonnan gyönyörű kilátás nyílt a környező öblökre és itt láthattuk először a hajónkat is fentről, egészben. Láttunk banánültetvényeket, ahol lehetőségük volt banánból készült termékek kipróbálására, megvásárlására (mint például a már ismert banán ketchup vagy banán likőr), illetve több halászfalut is meglátogattunk. Ezeken a helyeken érdemes figyelni a szuvenír árusokra, mert eléggé rámenősek tudnak lenni és mindenre rámondják, hogy kézzel, helyben készített. Az összes sziget közül talán itt éreztük ezt a legjobban.

Néhány megálló után, kora délután megérkeztünk a sziget leghíresebb, legtöbbet fényképezett helyére: az öbölbe, ahol a Piton hegyek találhatóak. A legtöbben St Lucia-t valószínűleg erről ismerik. A két hegy vulkánkitörések során jött létre és nagyon érdekes látványt nyújtanak, ahogy 700 m-re kiemelkednek a tengerből. Elvileg a magasabbik meg is mászható hegymászó felszerelés nélkül, de jó kondíció nem árt hozzá, hisz elég meredek. Bár mi ezt idő híján kihagytuk, de szerencsére azért több szemszögből is megcsodálhattuk a hegyeket és a köztük elhelyezkedő gyönyörű öblöt. Utóbbi egyébként jó búvárkodó hely is, de sajnos, amikor mi ott jártunk eléggé esett az eső, így csak arra volt lehetőségünk, hogy kicsit körbenézzünk. Ha valaki szeretne egyébként, meg is lehet itt szállni. Nagyon szép a hotel, ami közvetlenül a parton van és a nap nagy részében inkább csak a vendégek vannak itt.

Ami még nekünk nagyon tetszett a túra során, hogy többször is megálltunk megkóstolni helyi étel különlegességeket. Először egy komplett reggelit kaptunk sós és édes péksüteményekkel, gyümölcsökkel és a Karib szigeteken elmaradhatatlan rum punccsal. A nap végén pedig friss, meleg kifliszerűségben szolgáltak fel helyi sajtot, italnak pedig ki lehetett próbálni a helyi sört, amit nem meglepően Piton-nak hívtak. Ha esetleg valaki a szigetre utazik és szüksége van helyi idegenvezetésre, bártan keresse a Cosol Tours csapatát. Szerintünk öt csillagos szolgáltatást nyújtanak.

Visszaérve a kikötőbe még kicsit sétáltunk az árusokkal, éttermekkel és pubokkal teli központi részen. Utóbbiak tele is voltak angol turistákkal, akik tulajdonképpen ivással töltötték a napot és ránézésre nagyon jól érezték magukat. :) Ebben a biciklis rendőrök is partnerek voltak. Láttunk egy-két embert, akik nagyon ki szerették volna próbálni milyen megbilincselve lenne és a rendőrök ebben örömmel segítettek is nekik. Persze semmi komolyra nem kell gondolni, de vicces záró képe volt ez egy szuper napnak.

LINK: http://www.cosol-tours.com/

   Ezen a héten folytassuk karibi körutazásunkat Guadeloupe szigetével. A Martinique-on töltött néhány nap után hajóra s...
03/18/2019



Ezen a héten folytassuk karibi körutazásunkat Guadeloupe szigetével. A Martinique-on töltött néhány nap után hajóra szálltunk és bejártuk a dél-karibi térség jó néhány szigetét. Igaz, mindegyikből csak egy szeletet láttunk, de szeretnénk megosztani veletek néhány élményt a vezetett túrákról és az így kialakult véleményünket.

ADATOK, TÖRTÉNELEM:

A szigetcsoport összesen 5 szigetből áll, amelyek közül kettőt csak egy csatorna választ el egymástól (Basse Terre és Grande Terre). A szigetet Kolumbusz Kristóf fedezte fel 1493-ban, az első francia telepesek azonban csak 1635-ben érkeztek a szigetre. Leszámítva egy rövid brit gyarmatai időszakot, az elmúlt évszázadokban végig francia terület volt. Napjainkban Franciaország tengerentúli megyéjének számít, így az Európai Unió tagja is. Ez Martinique-hoz hasonlóan könnyebbség az európai utazóknak, hisz nem szükséges vízumot kiváltani, illetve itt is működnek az otthoni telefonok roaming díjak nélkül. Az egyetlen korlát a francia nyelv lehet, ha valaki nem beszéli, hisz a helyiek itt se igazán beszélnek angolul.

1 NAPOS PROGRAM:

A két fő sziget (Basse Terre és Grande Terre) gyakorlatilag olyan, mint ha egy sziget lenne, hisz csak egy csatorna választja el őket egymástól. A táj és a programlehetőségek azonban teljesen különbözőek a két oldalon. Míg Grande Terre-én találjuk a turista központokat hotelekkel, addig Basse Terre vadabb és erdősebb. Sajnos mindent bejárni egy nap alatt nem lehet, így mi az utóbbit választottuk. A felfedezésben segítségünkre pedig egy itt élő magyar lány (Karibi Álmok Kriszta) volt.

A reggeli indulás kicsit nehézkesre sikerült, mert épp szakadt az eső, amikor kinyitották az ajtókat a kikötőben. Ez azonban szerencsére nem tartott sokáig. Nagyjából 10 perc múlva már szép napsütésben autóztunk az első úti célunk felé. Útközben megálltunk megkóstolni egy cukornádból készült italt is. Mindenképpen egy érdekes és nagyon édes élmény volt, de finomnak kifejezetten nem neveznénk. :) Persze ezt mindenkinek magának kell eldöntenie és mivel helyi jellegzetesség, egy próbát mindenképpen megér.

Első hosszabb megállónk az esőerdőn át vezető úton volt, ahol is megnéztünk egy kisebb és egy nagyobb vízesést (Cascade aux Ecrevisses). Utóbbinál akár fürdeni is lehet, de csak bátraknak ajánlott, mert a víz nem épp meleg. Ezután átmentünk egy közeli piknikező helyre, ahol Kriszta jóvoltából megkóstolhattunk néhány helyi, trópusi gyümölcsöt is. Ezek közül a legérdekesebb talán a corossol volt, amiről korábban még nem is hallottunk. A külsőre nem túl hívogató, zöld és tüskés gyümölcs belülről fehér színű, édes és puding állagú. Finom, mindenképpen érdemes kipróbálni és állítólag gyulladásos megbetegedések ellen is használ.

Következő megállónk Plage de Malendure volt, ahol egy sznorkel túrán szerettünk volna részt venni, de sajnos egy busznyi turista épp előttünk foglalta le az összes jegyet. Bár a közeli korallzátonyt (Japanese Garden) így nem sikerült megnézni, de a parthoz közel így is láttunk több óriás teknőst és különféle halakat a vízben. Maga a part egyébként tiszta és jól kiépült: van parkoló, éttermek és lehet bérelni kajakot is.

A bő másfél órás megálló után tovább indultunk északra, Deshaies hangulatos tengerparti városába, ahol láttunk színes, gyarmati korból szépen megmaradt épületeket, illetve voltak éttermek, bárok is. Ha valaki esetleg ismeri a „Halál a Paradicsomban” című sorozatot, azt is itt forgatták. Ennek megfelelően több helyen láthattunk képeket, dedikált emlékeket a sorozatban szereplő színészektől.

Innen nem messze található a sziget egyik leghosszabb strandja, a Plage de Grand-Anse, ami egy öbölben helyezkedik el, aranyszínű homokos partja van és pálmafák szegélyezik. Központi része jól kiépült, parkolóval, éttermekkel és mosdóval. Ha pedig kicsit kevesebb emberre vágyunk, csak 5 percet kell arrébb sétálnunk és máris kevesebben lesznek. Mindenképpen jó választás lehet strandolásra, pihenésre.

Mivel az idő gyorsan telt és nem szerettük volna lekésni a hajónkat, el kellett indulnunk vissza Pointe-á-Pintre irányába. Köszönhetően a kanyargós utaknak, bő 1,5 óra volt visszajutni a városba, de még így is maradt időnk körbenézni a központban kicsit. Mivel vasárnap jártunk a szigeten, az üzletek nagy része sajnos zárva volt, de a belváros így is igazi karibi hangulatot árasztott magából a gyarmati korból fennmaradt házakkal és kis utcákkal.

Összességében bár csak keveset láttunk Gudeloupe-ból az idő rövidsége miatt, nekünk tetszett a sziget. Martinique-hoz hasonlóan biztonságosnak tűnt, kicsit kevésbé fejlett infrastruktúrával és kevésbé szépen karbantartott városokkal, de még így is jóval a karibi átlag felett. Ha valaki hosszabb időre utazik ide, nyugodtan lehet autót bérelni és önálló felfedező útra indulni. Ám ha valakinek segítségre van szüksége az eligazodáshoz, Kriszta is szívesen elkalauzol bárkit. :)

LINK: https://www.facebook.com/karibialmok/

 Minden kedves hölgy követőnknek Boldog Nőnapot kívánunk!
03/08/2019



Minden kedves hölgy követőnknek Boldog Nőnapot kívánunk!

   Budapest - Chicago 08.23 - 09.01, TAP Portugal, 109,000 Ft (jó átszállási időkkel)Ez a legolcsóbb jegy kategória, fel...
03/03/2019



Budapest - Chicago 08.23 - 09.01, TAP Portugal, 109,000 Ft (jó átszállási időkkel)

Ez a legolcsóbb jegy kategória, feladott poggyász nincs az árban. Feladott poggyászokkal 128,400 Ft.

Chicago nagyszerű úti cél városnézésre és jó kiindulópont lehet a Niagara vízesés vagy New York felfedezésére is.

LINK: https://www.flytap.com/en-us/ (foglalás részletei az alábbi képen láthatóak)

   Némi kihagyás után folyattassuk Amerika felfedezését a mi szemünkön keresztül. Jöjjön egy hosszabb beszámoló Martiniq...
03/02/2019



Némi kihagyás után folyattassuk Amerika felfedezését a mi szemünkön keresztül. Jöjjön egy hosszabb beszámoló Martinique-ról, a szuper karibi szigetről, ahol még idén januárban jártunk.

1. ADATOK, TÖRTÉNELEM:

Bár a sziget nem túl nagy, mégis 400,000 lakosa van. Népsűrűsége körülbelül a magyar átlag négyszerese. Ipara, tömegközlekedése és úthálózata fejlett. Szinte minden, Európában megtalálható dolog elérhető itt is (autók, ruhák, élelmiszerek). Alapvetően teljesen biztonságos, egyénileg szervezett utazásra is nyugodtan ajánlott. Bár modernsége miatt a kevésbé autentikus karibi szigetek közé tartozik, de itt is láthatunk jó néhány, a gyarmati korból fennmaradt épületet és a nyugodt, laza karibi hangulat is meg van.

A szigetet feltehetőleg Kolumbusz Kristóf fedezte fel 1502-ben. Leszámítva egy rövidebb brit gyarmati időszakot, nagyrészt francia terület volt. A népesség többsége fekete, de meglehetősen sok fehér franciával lehet találkozni a szigeten. Egy részük valóban ott is él, ám többségük időszakosan, turistaként érkezik a szigetre. Ez kifejezetten egyszerű, mert Martinique Franciaország része, így az Európai Unió tagja is. Ennek megfelelően vízum nem szükséges, a fizetőeszköz Euró és a telefonokat is lehet nyugodtan használni roaming költségek nélkül. Egyetlen nehézség a nyelv lehet, ugyanis a helyiek többsége szinte egyáltalán nem beszél mást a francián kívül.

2. UTAZÁS:

Mi New York-ból a Norwegian Airlines járatával érkeztünk, de Európából legegyszerűbben Franciaországon keresztül közelíthető meg Martinique. Emellett sajnos a norvég légitársaság márciussal megszünteti az összes karibi járatát New York-ból. Ettől függetlenül annyit érdemes tudni róla, hogy valódi fapados szolgáltatást nyújt (nincs étkezés vagy feladott csomag az árban), de a színvonal teljesen jó. Rugalmasak voltak a csomagok súlyával és méretével, a személyzet pedig kedvesen állt az utasokhoz. Egyetlen negatívum az ülés volt, amit mindössze egy vékony szivacs és bőr réteg fedett. Sok légitársasággal repültünk már, de magasan ez volt a legkényelmetlenebb. Főleg, hogy a használattól már fel is volt gyűrődve a felső réteg. A Wizzair és Ryanair ülései is magasan jobbak ennél, de minden másban jobb a Norwegian.

3. ÁRAK, SZÁLLÁSOK:

Martinique alapvetően drága, nyugat-európai árszínvonallal rendelkezik. Egy ebéd egyszerűbb étteremben átlagosan 10-15 EUR, míg a benzinért körülbelül 1.5 EUR-t kell fizetni.

Szállások tekintetében minden attól függ kinek mi az igénye. Találhatunk egyszerű és olcsó helyeket is, de luxus szállodákat is. Mi 3 napot Airbnb-ben töltöttünk, amiért összesen 126 EUR-t fizettünk és reggeli is volt az árban. Utolsó napunkon már egy átlagos színvonalú szállodában aludtunk, ami 110 EUR-ba került 2 főre.

A hotellel nem voltunk túlzottan megelégedve, de az Airbnb szálláshelyünket szívesen ajánljuk bárkinek. A "Pretty room in Trois Ilets" egy domb tetején található, ahonnan belátni a környéket és a Fort-de-France-i öblöt. Isabelle, a házigazda nagyon kedves, bár angolul nem túlzottan beszél. Minden nap készített nekünk tipikus francia reggelit, ami tulajdonképpen bagett, vaj, lekvár és némi gyümölcs volt.

Link: https://hu.airbnb.com/rooms/15138459?location=Diamant%2C%20%2C%20Martinique&guests=1&adults=1

4. KÖZLEKEDÉS:

Bár a sziget meglehetősen fejlett tömegközlekedéssel rendelkezik, mi mégis az autóbérlést javasoljuk. Így a legkönnyebb eljutni a sziget számtalan, gyönyörű tengerpartjára. Mi az AutoRent Caraib-tól béreltünk, amit bátran merünk ajánlani. Nagyon korrekt, ügyfélközpontú családi vállalkozás. Még sosem kaptunk olyan jó állapotú és tiszta bérautót, mint tőlük. Emellett ingyen adtak egy hűtőtáskát is, ami nagyon jól jött a melegben. Mivel a szigeten sok a keskeny, kanyargós út és parkolót se túl egyszerű találni, érdemes egy kisebb modellt választani.

Link: https://www.autorent-caraib.com/en/

5. PROGRAMOK:

Bár utazás előtt kicsit bizonytalanok voltunk, mert Martinique nem egy tipikus karibi úti cél, utólag jó döntésnek bizonyult. A szigeten nagyon sok gyönyörű tengerpart található kék vízzel, világossárga homokkal és pálmafákkal. Strandolásra mindenképpen megfelelő úti cél. Ezen kívül jó lehet a búvárkodás szerelmeseinek is, hisz vízi élővilága is elég gazdag. Láttunk a parthoz közel különféle halakat és óriás teknősöket is. A mi kedvenceink az Anse Dufour, a Baie du Diamant, a Grande Anse de Salines és az Anse Figuier voltak.

Ha pedig valakit nem csak a strandolás motivál, talál magának más programot is bőven. Érdemes felmenni például a Morne Gommier kilátóhoz, ahonnan gyönyörű kilátás nyílik a szigetre. Ezen kívül nekünk nagyon tetszett a banán múzeum is, ahol megtudhatjuk hány száz féle banánfaj is létezik valójában, és hogy melyiket mire is használják. Ezután sétálhatunk a múzeum hangulatos kertjében, ahol sok fajtát élőben is megtekinthetünk. Végezetül az ajándékboltban vásárolhatunk különböző, banánból készült termékeket, mint például banán ketchup vagy chips. Előbbi érdekes módon tényleg ketchup ízű, de a piros helyett sárga színű. Ha pedig megéheztünk a látogatás során, egy jó étterem is van a helyszínen.

Megemlítenénk még a szigeten található számtalan rumkészítő műhelyt és múzeumot is. Bár nekünk ez végül kimaradt, de ez is egy jó program lehet, ha már a rum hazájában, a Karib-szigeteken járunk.

LINK: http://museedelabanane.fr/home/

6. VÉLEMÉNYÜNK:

Összességében nekünk tetszett Martinique a maga karibi hangulatával, ugyanakkor modernségével és biztonságával. Ha valaki tervezi a térség meglátogatását, jó választás lehet. Ezen kívül kiindulópontnak is tökéletes, ha valaki a szigetek között szeretne utazgatni. Indít innen karibi körutakat az MSC hajótársaság és a reptere is viszonylag fejlett, összeköttetést nyújt a környező szigetekkel (mint például Guadeloupe vagy St Lucia).

     Ezen a héten egy olyan témáról szeretnénk írni, amivel kapcsolatban több levelet kaptunk az elmúlt időben. Hogyan l...
02/11/2019



Ezen a héten egy olyan témáról szeretnénk írni, amivel kapcsolatban több levelet kaptunk az elmúlt időben. Hogyan lehet bejutni a belvárosba a JFK (John F. Kennedy Airport) reptérről? Természetesen nagyon sok opció létezik, de szeretnénk összeszedni egy helyre az általunk legjobbnak vélt megoldásokat.

A John F. Kennedy Airport (vagy röviden JFK), New York legnagyobb és legforgalmasabb reptere. Összesen 6 különálló terminálból áll, amiket egy vonat, az úgynevezett AirTrain köt össze. Érdekesség, hogy a számozás 1-től 8-ig tart, de nincs 3. és 6. terminál. Ennek az az oka, hogy néhány évvel ezelőtt ezeket az épületeket korunk és kihasználatlanságuk miatt lebontották.

Bár a reptér a központtól viszonylag messze található, szerencsére több bejutási lehetőség is van.

1. A LEGOLCSÓBB: Tömegközlekedés

Bármelyik terminálba is érkezünk, az AirTrain biztosan gyorsan elérhető lesz és kényelmesen el lehet jutni vele valamelyik közeli tömegközlekedési csomóponthoz. A jegy ára $5 és érdekes módon a leszálláskor, kilépés előtt kell megvásárolni, ha a reptérről a város fele tartunk. Magának a kapunál használható kártyának is van egy egyszeri, $1-os díja, de ezt utána használhatjuk a metró és busz hálózaton is, csupán fel kell töltetünk a megfelelő összeggel.

Az Airtrain-nel legpraktikusabb a Sutphin Boulevard-hoz, vagy a Howard Beach megállóhoz menni. Előbbi esetben az E, utóbbinál az A metróval utazhatunk tovább. Az egyszeri jegy ára $2.75, így összesen $8.75-t kell fizetnünk a városba való bejutásért. Hátránya egyedül a menetidő, ami átlagban 1.5 óra. Erre különösen érdemes figyelni a reptérre való visszautazáskor.

Ha pedig a metró helyett inkább végig vonattal utaznánk, akkor a Sutphin Boulevard-nál van lehetőségünk átszállni az LIRR (Long Island RailRoad) egyik járatára is. Ennek ára jelenleg $15.25 (AirTrain és vonat együtt) és a Penn Station vasútállomásra visz, ami már Manhattan-ben található. Bár némileg drágább, de valamivel gyorsabb, mint a metró, ha épp sikerül jó csatlakozást kifogni.

További információ: http://web.mta.info/mta/airtrain.htm

2. TRADICIONÁLIS: Sárga taxi

Természetesen erre is van lehetőség, ha valaki ragaszkodik az igazi New York érzéshez. A reptér és Manhattan között egységár van, ami $52 + extra díjak (függően az időszaktól és az autó típusától, méretétől). Összesen kb $60 körüli összegre és 1 órás utazásra kell számítani. Ha pedig a város egyéb részére szeretnénk menni, akkor mérőóra alapján számolnak. Jellemzően a kijárathoz közel található taxi állásokon biztosan találunk várakozó taxisokat.

Itt szeretném még felhívni a figyelmet a reptéren "dolgozó" taxis hiénákra. Sajnos ez az üzletág itt is virágzik, így érdemes figyelni milyen autóba szállunk be. Könnyen lehet a $60-os fuvarunkból $120 is, ha nem jól választunk. A lényeg, hogy vagy csak sárga taxiba szálljunk, vagy olyan autóba, amit magunknak hívtunk.

További információ: https://www1.nyc.gov/site/tlc/passengers/taxi-fare.page

3. MODERN: "Ride Share"

Szerintünk praktikus megoldás lehet még az UBER vagy a LYFT applikációján keresztül fuvart kérni magunknak. Előbbi sokaknak ismerős lehet, hisz egy ideig Magyarországon is elérhető volt a szolgáltatás. Utóbbi tulajdonképpen ugyanaz, csak egy versenytárs. Mindkét opció megbízható és előre megadja az utazás árát, így biztosan nem ér senkit se meglepetés. Az árazás eléggé változó, függően attól, hogy mennyire nagy az igény egy adott időszakban, de általában $50 körüli összegre kell számítani. Ha pedig nagyobb autóra van szükség a csomagok vagy az utazók száma miatt, erre is van lehetőség külön menüpont alatt.

Érdemes még utazás előtt letöltetni az alkalmazásokat és regisztrálni, hogy a helyszínen gyorsabban menjen a dolog. Mivel akár nagyobb eltérés is lehet a két társaság aktuális árai között, így jó mindkét megoldást ellenőrizni a döntés előtt. Ezen kívül első utazóként akár egyszeri, nagyobb kedvezményt ($20) is kaphatunk, ha épp promóció van.

További információ:
https://www.uber.com/
https://www.lyft.com/

+ 1 OPCIÓ: NYC Express Bus

Ha valaki esetleg nem tud választani a fenti megoldások közül, egy busztársaság is üzemeltet járatot a reptér és a belváros között. Ennek ára $19, viszont csak délelőtt 11 és este 7 között járnak a buszok. Ha valaki épp napközben érkezik, ez is pénztárcabarát megoldás lehet.

További információ:
https://www.nycairporter.com/?cjevent=74838f192daa11e981fc03cb0a24060b

Mindenkinek jó utat kívánunk! Ha pedig további kérdés van, írjatok nekünk nyugodtan!

     Nos, visszatértünk a karibi nyárból az new york-i télbe. Mindezt annyira, hogy múlt héten 2 napra -15 fok köré csök...
02/04/2019



Nos, visszatértünk a karibi nyárból az new york-i télbe. Mindezt annyira, hogy múlt héten 2 napra -15 fok köré csökkent a hőmérséklet, amihez jeges szél is társult. Az élmények és a képek feldolgozásához kell egy kis idő, de addig is egy, sokak számára érdekes témával szeretnénk foglalkozni.

New York tömegközlekedése USA viszonylatban jónak számít. Fejlett és komplex hálózattal rendelkezik, ami legfőképpen buszt és metrót jelent. Ebből az ide látogatók közül legtöbben az utóbbit használják. Manhattan-en belül (és a hozzá közeli részeken) valóban ez a legegyszerűbb és leggyorsabb megoldás. A buszok sajnos sokat állnak dugóban és csak nagyon lassan haladnak A-ból B-be, így mi is mindenképpen a metró használatát javasoljuk.

Sajnos amellett, hogy fejlett és komplex a hálózat, elég sok késés és probléma van a legtöbb vonalon. Ennek oka egyrészt, hogy naponta több millió ember használja munkába és haza jutásra a tömegközlekedést. Másrészt nagyon sokáig nem fordítottak megfelelő figyelmet a vonalak karbantartására. Ez mostanság kezdett változni, de mivel a csúcsidőn kívül szinte mindig dolgoznak valahol, ez még több késést generál.

Árak tekintetében egy egyszer használható vonaljegy $2.75, egy heti korlátlan bérlet $32, egy havi korlátlan bérlet pedig $121. Alapvetően mindegyik megoldáshoz egy metró kártyát kell vásárolni először ($1.00) és arra tudunk pénzt tölteni (egyszeri jegyekhez) vagy bérletet vásárolni. Ha valaki inkább az egyszeri jegyes megoldást választja, nagyobb összeg feltöltése esetén ad némi bónuszt a rendszer. Bármelyiket is választjuk, legegyszerűbb jegykiadó automatából vásárolni, de több helyen van jegypénztár is. Ezután már csak le kell húzni a kártyát a bejáratnál lévő forgókapunál. Ha pedig elfogyott a pénz róla, bármikor újra lehet tölteni.

Egy kártyát sajnos csak egy ember tud használni, viszont egy fizető felnőttel akár három, 44 inch-nél (kb 112cm) kisebb gyerek ingyen utazhat. A megváltott jegyek és bérletek érvényesek a metrón és a helyi buszokon. Ha valaki pedig expressz busszal szeretne utazni, annak díja $6.50. Ezeken a gyerekeknek is fizetniük kell, kivétel ha 2 évesnél fiatalabbak és a szülő ölében ülve utaznak.

Az utazás során érdemes odafigyelni, hogy milyen metróra szállunk, mert vannak úgynevezett local és express vonatok. Előbbi minden állomáson megáll, utóbbi csak a nagyobb csomópontokon. Ezen kívül mindig figyeljük mit mondanak be, mert sokszor vannak terelések, könnyű teljesen máshol kikötni, mint az eredeti úticélunk.

Végezetül néhány érdekesség a metró mindennapi életéből:

1. Az ajtók annyira "barátságosak", hogy kézzel könnyen nyitva lehet őket tartani. Ezt sokan meg is teszik, ami miatt többször elromlanak és késéseket okoznak.

2. Nagyon sokszor vannak zenészek és táncosok a szerelvényeken. Van amikor kifejezetten tehetséges művészekkel is lehet találkozni. Ha tetszett a show, illik némi aprót bedobni a kalapjukba.

3. Ha valaki rosszul lesz útközben, akkor a metró addig nem megy tovább az állomásról, amíg a mentők a helyszínre nem érkeznek és kiviszik a beteget a kocsiból.

4. Az állomások többsége kifejezetten csúnya, koszos és elhanyagolt. Minden a praktikusságról szól, nem az esztétikáról.

5. A kocsikban és az állomásokon sokkal több a reklám, mint az utastájékoztatás. Vannak szerelvények, amikben egyáltalán nincs térkép, vagy kijelző. Érdemes használni a Google Maps alkalmazását. Jól lehet vele tervezni és gyorsan megtaláljuk hol vagyunk épp.

6. Az állomásokon van ingyenesen használható wifi, ami viszonylag gyors is. Az alagutakban viszont a legtöbbször semmilyen jel sincs.

7. A megállókat sokszor nehéz megtalálni, mert csak néhány kis, zöld oszlop jelzi a lejárót. Ezeket pedig messziről sajnos nehéz kiszúrni.

Összességében közel sem tökéletes a rendszer, illetve mindezek ellenére drága is, de azért el lehet vele boldogulni. Szerencsére Manhattan-ben, ahol a legtöbb turista van, szinte minden sarkon van egy megálló. Jó utat kívánunk mindenkinek!

Árak: http://web.mta.info/metrocard/mcgtreng.htm

Térkép:
http://web.mta.info/nyct/maps/subway_map.pdf

   Harmadik állomásunk St Lucia volt, ami az eddig látott szigetek közül az egyik kedvencünk. Gyönyörű szép zöld és hegy...
01/25/2019



Harmadik állomásunk St Lucia volt, ami az eddig látott szigetek közül az egyik kedvencünk. Gyönyörű szép zöld és hegyes, ami mellett még karibi viszonylatban modern és rendezett is.

Itt volt eddig a legjobb vezetett túránk is. Látszott, hogy a szervezők tényleg meg akarták mutatni a szigetet amennyire csak lehetett egy nap alatt. A tengerpartok mellett láttunk banán ültetvényt, egy aktív vulkánt és kóstoltunk helyi jellegzetességeket is.

Mindezekről bővebben is írunk majd, ha hazaértünk. 🙂

   Úgy tűnik a Karibi térségben a net kapcsolat elég esedékes, így sajnos a napi bejelentkezés eddig nem jött össze. No ...
01/23/2019



Úgy tűnik a Karibi térségben a net kapcsolat elég esedékes, így sajnos a napi bejelentkezés eddig nem jött össze. No de jöjjön néhány kép második állomásunkról, Guadeloupe-ról.

Él kint egy magyar lány, aki körbevitt minket a szigeten, hogy egy nap alatt lássunk is pár érdekességet. Bár csak rövid ideig voltunk ott, az a benyomásunk a szigetről, hogy erdősebb és zöldebb, mint másik francia testvére, Martinique. Ugyanakkor infrastruktúrában és építészetben fejletlenebb. Ez akár érdekes is lehet, hisz jobban látni a megmaradt házakat a rabszolgaság idejéből. Ez még annyira nem is volt régen, mert állítólag élnek még olyan idősek a szigeten, akik fiatalon így éltek. Szerencsére ez ma már a múlté.

Ha valaki esetleg ismeri a Death in Paradise című sorozatot, azt is a sziget egyik kis városában forgatták. Hangulatos hely, sok kis étteremmel és fotókkal a film forgatásáról.

Folytatás következik...

   A következő napokban, rendhagyó módon, a heti egy, hosszabb élménybeszámoló helyett, több rövid bejelentkezést láthat...
01/18/2019



A következő napokban, rendhagyó módon, a heti egy, hosszabb élménybeszámoló helyett, több rövid bejelentkezést láthattok majd tőlünk.

Tegnap elmenekültünk a hideg telből és egy másfél hetes karibi körútra indultunk. Ennek első állomása Martinique szigete, ami Franciaországhoz tartozik, így az EU tagja.

Első benyomásunk: gyönyörű idő, szép tengerpartok, európai hangulat. Egyetelen zavaró dolog eddig, hogy a helyiek nagy része kicsit sem beszél angolul. 🙂

   Ezen a héten visszatérünk New York-ba, ahol is az egyik kedvenc helyünkre szeretnénk elvinni titeket.A Szabadság szob...
01/13/2019



Ezen a héten visszatérünk New York-ba, ahol is az egyik kedvenc helyünkre szeretnénk elvinni titeket.

A Szabadság szobrot Franciaország adományozta az Egyesült Államoknak 1886-ban, az ország függetlenségének 110. évfordulójára. A szobrot Frederic Bartholdi készítette és a mérnöki tervezésben részt vett Gustave Eiffel is (akinek nevéhez az Eiffel torony is fűződik).

Érdekesség, hogy a talapzatot az amerikai fél építette, a szobrot pedig a franciák. Mivel mindkét oldalon szűkös források álltak rendelkezésre, így jótékonysági rendezvényekkel, lottó húzással és illetékekkel gyűjtötték össze a megvalósításhoz szükséges összeget. Ebben a gyűjtésben nagy szerepet vállalt Joseph Pulitzer, a The New York World magyar származású publicistája is.

Magára a szigetre csak egyetlen hajótársasággal lehet átmenni. Az összes többi túra csak megközelíti a szigetet, de ki nem köt. Ha el szeretnénk kerülni a sorban állást, érdemes előre jegyet vásárolni az internetet. A leírtakkal ellentétben, nem kell kinyomtatni a visszaigazolást, elég felmutatni azt telefonon. Külön pénztár áll rendelkezésre az online vásárolt jegyek érvényesítésére.

Érdemes azonban jóval a kiírt időpont előtt érkezni, mert a vízre szállást szigorú ellenőrzés előzi meg (repülőterekhez hasonló). Itt is elég nagy sor tud lenni, de szerencsére gyorsan halad és a hajók is folyamatosan járnak.

A legtöbben biztosan Manhattan-ből (azon belül is a Battery Park-ból) indulnak, de van kikötő New Jersey-ben is (Liberty State Park). Az alap jegy jelenleg $18.50, amivel a sziget látogatható, de a szoborba nem lehet bemenni.

Ha magát a szobrot is szeretnénk megnézni, akkor vagy olyan jegyre van szükség, ami a talapzatban lévő kiállításra ad belépést, vagy amivel fel lehet menni a kilátóba. Utóbbit érdemes jó előre lefoglalni, mert limitálva van a napi látogatószám és hamar elfogy (ennek ára jelenleg $21.50).

A szigeten körbesétálva több helyen olvashatunk a szobor és a környék történelméről. Van lehetőség ajándéktárgyak vásárlására és egy gyors ebéd elfogyasztására is. Kellemes hangulata van a nyüzsgő Manhattan után, a sok fával és a víz közelségével.

Visszafele minden hajó megáll az Ellis Island-en is, ami fénykorában a legforgalmasabb bevándorlási ellenőrző állomás volt. Jelenleg bevándorlási múzeumként működik, ahol több magyar vonatkozású névvel és eseménnyel is találkozhatunk. Ha időnk engedi, itt is érdemes eltölteni pár órát. A múzeumon kívül érdekesség, hogy innen nyílik az egyik legjobb kilátás a város déli részére.

Mi mindenképpen ajánljuk ezt a programot a New York-ba látogatóknak, de arra készüljünk fel, hogy egész napos program lesz, ha megállunk mindkét szigeten. Jegyvásárláskor pedig legyünk óvatosak a Battery Park-ban található jegyárusokkal, mert jellemzően más társaságok alkalmazottai, drágábban árulják a jegyeket és az ő hajóik nem kötnek ki a szigeten.

Hivatalos link:
https://www.statuecruises.com/ #/

     🗽 Budapest - New York, 03.13-19, 120,000 Ft (EUR 428)✈️ American Arilines, basic economy (kézipoggyásszal)🇺🇸 Foglal...
01/08/2019



🗽 Budapest - New York, 03.13-19, 120,000 Ft (EUR 428)

✈️ American Arilines, basic economy (kézipoggyásszal)

🇺🇸 Foglalás: www.aa.com (részletek az alábbi képen)

Idén töltsétek a március 15-i hosszú hétvégét New York-ban!

   2019 első beszámolójával Kanadába, azon belül is Toronto-ba szeretnénk elvinni titeket, ahol még tavaly júliusban jár...
01/06/2019



2019 első beszámolójával Kanadába, azon belül is Toronto-ba szeretnénk elvinni titeket, ahol még tavaly júliusban jártunk.

New York-on kívül a közelben szerencsére nagyon sok érdekes és izgalmas úti cél található. Az egyik ilyen Toronto, ami a bakancslistánk egyik első helyén szerepelt, mert nagyon kíváncsiak voltunk milyen a kanadai élet az USA-hoz képest.

Szerencsére naponta több repülőjárat közlekedik a két város között, így az könnyen és gyorsan megközelíthető. Mi Air Canada-val utaztunk, ami nagyon kellemes meglepetés volt, mindenkinek szívesen ajánljuk. A személyzet kedves és segítőkész, a repülőgép pedig tiszta és pontos volt.

Bár a repülőtér a várostól viszonylag messze fekszik, szerencsére van egy expressz vonat, amit igénybe lehet venni, így kb 40 perc alatt Toronto belvárosában lehetünk.

New York után az első jelentős különbség a város mérete volt. Bár alapvetően nagyvárosról beszélünk, mégis sokkal kisebbnek, tágasabbnak és európaibbnak éreztük. Van villamos (ami a keleti parton eddig máshol még nem láttunk) és a tömegközlekedés alapvetően nagyon jó.

Számunkra meglepő volt, hogy mennyire tisztán vannak tartva az utcák és hogy a helyiek mennyire kedvesek, barátságosak. Többször előfordult, hogy megálltunk fotókat készíteni és odajöttek hozzánk megkérdezni, hogy szeretnénk-e egy közös képet is.

Mivel Toronto az Ontario-tó partján fekszik, ez is sokat hozzáad a hely hangulatához. A tópart belvárosi részén végig sétányt alakítottak ki, ami tele van éttermekkel, bárokkal és volt felállítva egy ideiglenes nyári színpad is. Amikor ott jártunk, épp nemzetközi fagylalt nap volt, így ingyen jégkrémet is osztogattak a sétány egy részén.

Erről a részről indít járatokat több komp és vízi taxi társaság is, amikkel a sétahajózásokon lehet részt venni vagy a várossal szembe levő szigetre lehet átmenni. Ez utóbbi programot mindenképpen javasoljuk, ha valaki ott jár, mert a városra innen az egyik legjobb a kilátás. Ezen kívül a szigeten is érdemes kicsit körbejárni, különösen jó időben. Van itt is több étterem, kávézó és akár strandolási lehetőség is.

Ha már kilátásról beszélünk, van még egy pont a várostól nem messze, ahova érdemes elmenni, különösen ha valaki naplemente rajongó. Bár kicsit sétálni kellett hozzá, de mi egyáltalán nem bántuk. Eltöltöttünk ott néhány órát csodálva a fények és színek változását.

Ezt a kilátópontot érdemes összekombinálni a Distillery District meglátogatásával, hisz egy irányban találhatóak. Ez a városrész régebben iparnegyed volt, ahol többek között whisky készítéssel foglalkoztak, mára azonban teljesen más funkciót nyert. Az épületeket nagyon szépen renoválták, megtartva eredeti jellegüket, de új értelmet kaptak lakások, éttermek és kávézók képében.

Ezen kívül Toronto érdekes lehet a hoki rajongók számára is. Ez a helyiek között az egyik legnépszerűbb sport, amiben a várost a Toronto Maple Leaf csapata képviseli. Sajnos mi ezúttal nem jutottuk el egy meccsre sem, de lehetséges, hogy még visszatérünk egyszer.

Az egyik kedvenc helyünk egyébként a Nathan Phillips Square lett, ahol a Torono felirat is található. Meglátogattuk nappal, majd visszatértünk éjszaka is. Nagyon jól mutat a szökőkút, háttérben a felirattal és a környező épületekkel. Ha pedig megéheztünk, elsétálhatunk a nem oly messze található St Lawrence Market-hez is, ahol vásárolhatunk helyi termelőktől és baráti áron ebédelhetünk.

Megemlítenénk még három népszerű turista látványosságot, amit sokan meglátogatnak. Az egyik a CN Tower város központjában, ahonnan madártávlatból láthatunk mindent és ezt akár egy jó ebéd vagy vacsora társaságában tehetjük meg. Ha viszont csak a kilátás miatt érdekel valakit a torony, szerintünk sokkal jobban jár a feljebb említett két helyszínnel, ahonnan nem csak a város, de maga a CN Tower is szépen látszik. Itt található egyébként a város óriás akváriuma is, ami családosoknak nagyon jó programötlet lehet.

A másik népszerű helyszín a China Town. Ha valaki szereti a bazár jellegű boltokat és elveszni régiségek, szuvenírek között, akkor ennél jobb helyet nem talál. A negyed tele van mindenféle színre festett kis házakkal és jó áron lehet itt gyümölcsöket, zöldségeket is vásárolni. Ha valakit viszont ezek nem villanyoznak fel, akkor nem feltétlenül kell, hogy a listára kerüljön. Sajnos a meglátogatott negyedek közül megjelenésben és tisztaságban ez volt a legkevésbé megnyerő számunkra.

A harmadik a Yonge Dundas Square, amit a Toronto-i Times Square-nek is hívnak. Valóban hasonlóak a nagy fényreklámok és a forgatag, de méretében jóval elmarad New York-i testvére mögött. Ettől függetlenül szerintünk érdekes, egy sétát mindenképpen megér.

Ami a szállásokat illeti, az árak általánosságban itt is magasak, így érdemes a központtól kicsit távolabb nézelődni. Mi is így tettünk, de a jó tömegközlekedésnek köszönhetően nagyon gyorsan elértünk mindenhova. A belvárosban pedig sok minden már gyalogosan is megközelíthető.

Összességében nekünk Toronto a kedvenc városunk az eddig meglátogatott helyek közül. Az emberek kedvessége, a város tisztasága, élhetősége és a tény, hogy egy óriási tó partján fekszik, számunkra tökéletes kombináció volt. Ha valaki tervezi a keleti partot bejárni vagy a Niagara vízeséseket meglátogatni, mindenképpen AJÁNLOTT felvenni a listára.

Ha pedig bővebb információra vagy konkrét útitervre van szükségetek, keressetek minket bátran.

Address

New York, NY

Telephone

+13477220061

Website

Alerts

Be the first to know and let us send you an email when Fedezd fel Amerikát posts news and promotions. Your email address will not be used for any other purpose, and you can unsubscribe at any time.

Contact The Business

Send a message to Fedezd fel Amerikát:

Videos

Share

Fedezd fel Amerikát!

Kedves Látogató!

Mi egy fiatal magyar pár vagyunk, akik jelenleg New York-ban élnek. Hétköznapi munkánk mellett, szabadidőnkben szeretünk új helyeket felfedezni és minél többet utazni.

Éltünk már korábban Lengyelországban és Londonban is, igaz ekkor még külön-külön. Jártunk már számtalan európai országban, Ázsiában és az USA-ban is több helyen.

Utazásainkat mindig magunknak szervezzük és igyekszünk a költséghatékonyság mellett a kényelemre is gondolni. Ezt az évek alatt megszerzett tudást szeretnénk megosztani veletek képes beszámolókon és leírásokon keresztül.


Other Tourist Information Centers in New York

Show All