05/07/2016
Bahna 2016 /dokončení/
Je za dvanáct minut poledne. V jedenáct jsme psali S.O.S. SMS na číslo, které jsme dostali od finkéra. Žádná odpověď. (A mizivý signál.) Řekli jsme si, že volat o záchranu začnem v pravé poledne. Ale co do té doby? Vzmůžem se alespoň na vzájemné uklidňování typu, "to bude dobrý".
Hloubáme, jak se dostanem z bláta. "To bude chtít nějakou těžkou techniku, buldozer, nebo tak..." "Možná by mohli přivést jedno z těch čtyřspřeží volů..." meditujeme. Mnoho jiného nelze.
Za osm minut poledne. Už to nevydržíme, odcházím lovit signál. Stejně, než ho ulovím, tak už poledne bude.
"Sí, sí, vím o vás, jsem na cestě, přijdu za pár minut," sdělil mi náš potencionální zachránce do telefonu. A zase čekáme. Jakkoli působí Kostarika jako rozvinutá západní země, kde se bude americký turista cítit jako doma a navíc si dopřeje tu či onu exotickou pochutinu, vnímání času zde stále ovládá syndrom "mañana". Čas není nijak zapeklitě důležitý. Ráno se rozední, večer setmí... a mezi tím se něco udá. To nic, jen jsme nervózní, jestli se odtud dostanem.
Kolem druhé dorazil kudrnatý mládenec a anglicky hlaholí: "Prý jste tady už od včera? Tady jsem vám přines vodu..." hurá! "...sendviče a banány." kterých podává rovnou celý trs. Bezva! Hlavně ta voda. Celé dopoledne jsme si akorát syslili poslední dvě decky. Diego - předvoj naší záchrany - pochází ze Švýcar a za byt a stravu dobrovolničí v hotelu, který jsme míjeli pořádný kus cesty zpět. "Za chvíli tu budou ostatní."
A opravdu. Po deseti minutách se začínají trousit, další zaměstnanci hotelu. Jeden, další dva, a ještě jeden... Každý má přes rameno napchaný jutový pytel. Přijde. Se zařinčením ho shodí a sedne si na něj. Sedí a usmívá se na nás.
"Včera tady naši taky vytahovali jedno auto, co si spletlo cestu." To se tady prý stává běžně. "Ale ti nedojeli tak daleko." dodává Diego. Tak nevím, mám být na nás hrdý, že jsme se nedali a že nás zdolal až protisvah, nebo jsem jen o to větší blbec?
"A to je Eustachio" představuje Diego svého chlebodárce a našeho potencionálního spasitele.
"Mucho gusto." Ostatní zatím rozbalují obsah jutových pytlů. Lana, řetězy a vrátek. Takže žádné čtyřspřeží. Jediní voli, toť naše dvouspřeží.
"Ale víte," obrací se Eustachio k Diegovi, aby - vcelku zbytečně - tlumočil jeho španělštinu pro nás, do angličtiny "je tady jisté ´costo´." Jasně, něco to bude stát. Zadarmo se s námi nikdo bahnem babrat nebude. A pak tichounce, skoro omluvně, vypustí z úst částku, která dvojnásobně předčila naše nejdivočejší očekávání. Čelist mi klesá znovu, tentokrát překvapením. Nevěřím svým uším. Zoufalství. Tak to tu radši necháme a prodáme, ne?
"Vážně, levněji to udělat nemůžu... mucho tiempo, mucho trabajo!" Hodně času, spousta práce. "Ale nic vám nenutím! Jestli chcete, vezmu vás do Santa Eleny a můžete si zkusit najít někoho, kdo by vás vytáh´ traktorem. To by mohlo být levnější."
To by nás ale vytrhlo! Tak vzhůru do toho. Jen zabalit výsadkové zavazadlo - momentík, ještě foťák - a můžem vyrazit. Karavana jutových pytlů už vyrazila napřed.
Plahočíme se vzhůru po bahnité cestě. Odhadujeme, co by se dalo vyjet a kde nám už auto nestačí. Většinou nestačí. Tohle jsme vážně jeli?! Bláto nám žere sandálky. Bahenní sjezdovka. Oči v sloup. Chci vidět, jak překročíme tenhle močál. Kdybychom jen zůstali nad tím. Nebo tady, nebo tady. Zatím jsme vystoupali do vysokohorské oblačnosti. Sice je stále teplo, až vlhké dusno, ale viditelnost sotva na čtyři metry. Konec června je invierno - zima. U odbočky, kde na nás měl Eustachio čekat s autem, nikdo není. Vykašlal se na nás. No co bychom čekali. Plazili se se zátěží sem a bez výsledku zase zpět... Do Santa Eleny je to svižnou chůzí slabé tři hodinky. Do tmy dojdem, třeba se pro nás Eustachio vrátí. Díky počasí si připadáme jako na podzimní hřebenové tůře v našich zeměpisných šířkách. Lodge Vista Verde - nejmenoval se tak ten hotel, co říkal Diego? Pojďme se zeptat.
"Hola, amigos!, pojďte dál." vítá nás Eustachio "Něco k jídlu, k pití, chcete tady přenocovat?"
"Raději bychom to dneska zvládli do Santa Eleny..." nahazujem udičku s nadějí v hlase.
"Jistě, jistě, já vás tam vezmu. Jen musíte pár minut vydržet." Hodinu a půl.
"...a před pár lety tady byli nějací Američani. Měli auto z půjčovny a navigace je taky vzala sem. Zapadli v bahně, jako vy. Volali na půjčovnu a ti jim řekli, že se o to pojišťovna postará. Poslali dělníky, ti to tady vůbec nemohli najít, pak nemohli auto dostat ven. Když to zkoušeli, tak spálili ještě spojku. Ti lidi tady museli týden čekat v tomhle hotelu a ti dělníci taky. A pak jim pojišťovna řekla, že to nezaplatí, kvůli nějaký větičce, psaný ve smlouvě malým písmem. Tak je to stálo asi čtyři a půl tisíce dolarů. A to mluvím jenom o tom autu." zvedá nám zatím Diego morál.
"Můžem jet." přeruší nás Eustachio. Ještě, že tak. Nevím, kolik obdobné morální vzpruhy bych zvládl.
Malá Suzuki Grand Vitara se pomalu šine na jedničku do mírného kopce. Vlastně na tom naše vozítko není až tak špatně... po technické stránce.
Z minula už máme vyhlédnuté ubytování. Hostel Sloth (Lenochod). V rychlosti hodíme věci do pokoje a odcházíme hledat traktoristu, co nás vytáhne z bryndy. Logickou úvahou jdeme rovnou do oblíbené místní pekárny - pekař bude znát všechny místňáky. Mladý pekař si není jistý, ale dědeček pekař nás rovnou naloží na korbu pick-upu, který si koupil v rozpuku své mladosti a veze nás k známému traktoristovi.
"To máte těžký," sráží nás rovnou traktorista v rozletu, "já tam nepojedu." Před pár lety jsem to dělal a zapad jsem i s traktorem. Jen zázrakem jsem se dostal ven. Vrátil jsem se v pět ráno. Eustachio, ten člověk, co vás dovez sem, ten má vrátek, a ten jediný vám může pomoc."
"A co nějaký jiný traktorista...? Neznáte tady někoho jiného?"
"Co by ne. Momentík." a už obvolává okolí.
Ne. Ten tam taky nepojede. Ten tady není. Věc je jasná. Potřebujem traktoristu - šílence.
"Ještě zkusím zavolat Mariovi." Pomaličku se stmívá.
"Tak se prý s váma může setkat za půl hodiny ve městě." Cože? Za půl hodiny už bude úplná tma. A v horách navíc slejvák. Vypadá to, že Mario je náš člověk!
Raději krotíme Mariovo nadšení a domlouváme se na ráno. V sedm, jako na orloji, stojí před hostelem velký žlutý traktor s radlicí a rypadlem. Naskočím. Jedu sám. K čemu bychom tam byli dva. Závratnou rychlostí svižné chůze vyrážíme do hor a do džungle. Kousek před odbočkou se Mario tázavě podívá. "Derecha - doprava." Naviguju. Mario si jenom enigmaticky mlaskne. A už jedem blátem po svahu dolu. Zase. Kola zapadají, ale stroj se nedá. Jedinou zastávku tak děláme kvůli novému sesypu půdy, který je zapotřebí odbagrovat. "To je černý vulkanický písek. Volcano Arenal!" častuje mne Mario přednáškou z geologie.
Dorážíme ke "sjezdovce". "Tak tady to je asi nejhorší úsek" ukazuju Mariovi "Zvládnem to?" Mário jen vesele kýve hlavou.
Pod sjezdovku si přišel nějaký místní fincero na dřevo.
"Jedem pro auto, viděls ho? Je ještě daleko?." ptá se traktorista.
"Quinentos metros." pětset metrů. Fincero se na mně nevěřícně kouká. Pak udělá výmluvné gesto, zatímco ze rtů odezírám slovo "LOCO". Šílenec.
Dolů to šlo lehce. Řetězem za radlici přivážem auto k traktoru. Traktor couvá, mám se snažit pomoci motorem, ale jediné, co dělám, že pomalu pálím spojku, což auto dává najevo zvukem i po čichu. Postupujem pomalu, krok po kroku. Traktor se vždy lopatou chytne ve stráni, v levo, krok, trh, vpravo, krok, trh. A pomalu se drápe do svahu. To není tak špatné. Naplňuje mně naděje, že budem v cajku ještě před polednem.
Až dorazíme ke sjezdovce. Traktor se boří, zapadá. Takhle to nepůjde. Mario otáčí stroj. Teď mne táhne popředu, za lopatu rypadla. Postup je to zdlouhavější. Zapřít radlicí, spustit do bahna levou nožku, pravou nožku. Lopatou potáhnout Prospera kupředu. Noha nahoru, levá, pravá, zvednout radlici, odpich lopatou. Krok. Přitáhnout lopatou auto. A znova. A znova. Traktor capká, jak přerostlý, žlutý krab. Zapadá, ale profík-šílenec si s tím hladce poradí.
Prospero před sebou hrne vlnku bahna, ale nechá se pomalu táhnout. Já jsem v kabině vlastně zbytečný. Šlapat na plyn nemůžu a točení volantem má v hlubokém bahně stejný vliv, jako názor pana Vonáska na postoj ministerstva zahraničí k Džibutské republice. Z reproduktorů mi skučí náhodně spuštění Klezmatici lkavé židovské "ajajajaj! ajajajajaj! ááájajaj!". Židovská hudba přesně vystihuje momentální bahenní situaci i očekávané finanční náklady.
A najednou rupne řetěz! Lopata vystřelí směrem k traktoru a Prospero začne plužit po sjezdovce zpátky. Rázem nejsem zbytečný. Přetržené tažné lano jsme tu už měli, ale přetrhnout kovový řetěz? To je novinka. Mario je naštěstí vybaven - rychle připínáme náhradní řetěz a capkáme dál. Když rupne ten, nezbývá, než udělat z kovových ok těžký, neforemný uzel. Po necelé hodince necháváme sto, sto padesát kluzkých metrů ve zpětném zrcátku a i já si můžu po bahnité rovince šlápnout na plyn, pořád na železném vodítku. Ale jenom na chvilku. Kola podkluzují i do mírného, o to bahnitějšího kopečka a Mario dlaní ukazuje, ať si dám zase oraz. Řetěz se napíná a naše spřežení vyráží vzhůru klasickou již rychlostí 1 km/h.
Na náhorní plošince už můžeme řetěz odvázat, tohle už naše vyždímané 4x4 zvládne samo. Sakryš, zapomněli jsme ještě jeden kopeček. Dostanu se sám do tří čtvrtin. Vyndaváme a přivazujem znovu řetěz, na posledních deset metrů. Hustě se rozpršelo. Hory nás pouští, ale s varováním!
Mokří a zablácení hodujeme na trsu banánů. Děkuju na stotisíckrát a odjíždím do Santa Eleny. Pro mně půl hodinka, Mario na otevřené platformě traktoru, v dešti, dvě hodiny. Mlha z mlžného pralesa se zvedne až krátce před městečkem. Už abychom byli z toho města pryč!
Tři hodiny odpoledne, prší a před námi leží 150 km "prašných" cest k jezeru Arenal.
---
Krátký dovětek: Hlavní cesta k jezeru na několika místech vypadala stejně dobře, jako její dvacetikilometrová koňská příbuzná, na které jsme neplánovaně strávili dva dny. Auta s obtížemi projížděla hluboké bahno, autobusy to rovnou vzdávaly.
U vyhlídky na jezero Arenal jsem si chtěl pořídit fotku. Kde je foťák? Chvíli hledáme a jediné vysvětlení je nasnadě - zůstal v Santa Eleně!
Když jsme se pro něj vrátili, zjistili jsme, že v hostelu už není. Paní uklízečka to tvrdila a tak to musí být pravda. Asi tam nikdy nebyl. Paní majitelka hostelu to tvrdila a tak to musí být pravda. Policie nám slíbila, že když ho najdou, předají ho ambasádě "Odkudvyvlastnějste" v Kostarice a ta nás bude kontaktovat. Jediné zastoupení ČR ve Střední Americe je v Mexico City.
Pryč ze Santa Eleny, pryč!
---
Fotky:
1) Pomalu vpřed
2) Sjezdovka za námi
3) Selfie se spasitelem