ÉRDemes, mert ÉRDekes

  • Home
  • ÉRDemes, mert ÉRDekes

ÉRDemes, mert ÉRDekes Miért érdemes ellátogatni Érdre? Milyen értékeket rejt a város és környéke? Számos érdekesség.

„Érd angyala”„A magyar Kis Szent Teréz:”Tiszteletreméltó Bogner Mária Margit„Egy kis élet története.Bogner Etus, a szerz...
14/05/2023

„Érd angyala”
„A magyar Kis Szent Teréz:”
Tiszteletreméltó Bogner Mária Margit
„Egy kis élet története.

Bogner Etus, a szerzetben Mária Margit nővér, 1905 december l5-én született a régi Magyarország területén, a torontálmegyei Melence községben. Edesatyja, dr. Bogner János, kőzségi jegyző volt, édesanyja pedig Schiller Etelka.

Szülei vallásos szellemben nevelték. Iskoláit Torontál-Tordén, majd Nagybecskereken a Miasszonyunkról nevezett iskolanővérek zárdajában végezte mint bejáró növendék. Az elemi osztályon
kivül elvégezte a polgári iskola négy osztályát és egy kereskedelmi szaktanfolyamot. Nevelői és társai tanusága szerint igen eszes, figyelmes, iparkodó tanuló volt.
Kilenc éves korában vörhenybe esett, s ebből csípőcsontgyulladás fejlődött. Ennek következtében egyik lába míndvégíg merev maradt. Testi gyengesége végigkisérte egész életén át. Egyidőben a kissé világiasabb környezet rá is némi hatással volt, de mélyebb vagy maradandóbb nyomot nem hagyott lelkében. Nagy lelki emelkedése 1923-i első lelkigyakorlatával kezdödött. Ez vol "megtérése".
Nemsokára a zárdai hivatás jelei is mutatkoztak lelkében, és 1927 augusztus 10-én a tiroli thurnfeldi Vizitáció-zárdába lépett. Innét egy évre rá mint ujonc, az akkor alap-ított első magyarországi zárdába költözött át Érdre, ahol 1929 május 16-án első, majd három évre rá, pünkösdhétfőn, örök fogadalmát letette. Egy év sem múlt el örök fogadalma óta, mikor az isteni Vőlegény magához vette kis virágát.
Május 15-én temették el a zárdához vezető út mellett a domboldalon, ahonnét gyönyörü kilátás nyílik le a Dunára és a távoli alföldre s a fővárost körülvevő kültelkekre.
Ott fekszik "sírjában a Duna felett" , de lelke bejárja az ország minden faluját, városát, s elszáll más országokba s világrészekbe is, mindenütt magyar Kis Szent Teréz módjára hullatva a rózsaesőt; mert amint halála előtt mondotta: "nem felejt el semmit”.

Forrás: Csávossy Elemér: Érd angyala

Bogner Mária Margit boldoggá avatásának folyamata
Bogner Mária Margit a vizitációs rend első magyarországi rendházában elsőként tett fogadalmat
1932-ben. A vizitációs zárda kiemelkedő egyénisége volt, aki kisugárzásával, belső erejével sokak csodálatát nyerte el. Miután tüdejét a betegség megtámadta, alig egy évvel később elhunyt. Testi szenvedéseit szentekhez hasonló türelemmel, Isten iránti szeretettel viselte. A zárda falánál temették el, és már itt, első sírjánál is történtek imameghallgatások.

Mivel nem sokkal a halála után gyorsan elterjedt a híre közbenjárásáról, az egyházmegyéből kezdeményezés indult a boldoggá avatására. Négy évvel halála után Shvoy Lajos székesfehérvári püspök megtette az első lépéseket, gyűjtötték az imameghallgatásokat, hozzá szóló imák jelentek meg, naptárakat készítettek a fényképével, és egy gondnokot neveztek ki, aki az összegyűjtött dokumentációt bemutatja a Vatikánnak.

A boldoggá avatás ügye a második világháború után kialakult viszonyok között évtizedekre leállt. Ám a köszönetet kifejező táblák – különösen attól kezdve, hogy a sírját áthelyezték az érd-ófalui Szent Mihály-templom kertjébe – elkezdtek szaporodni. Az Amerikai Egyesült Államokból, Németországból, Ukrajnából, Délvidékről is érkeztek gyógyulásra várók, akik közbenjárásában bíztak.
2005-ben történelmi bizottságot neveztem ki (Spányi Antal, székesfehérvári megyéspüspök) a boldoggáavatás további intézésére. Elkészült a positio, vagyis az ilyen esetekben szükséges, nagyon alapos életrajz, és közbenjárásának köszönhetően egy csodás gyógyulás is történt. Maria Januszewicz az a fiatal lengyel lány, akinek életében csodálatos gyógyulást hozott Bogner Mária Margit közbenjárása. A Varsóban született Mariát 2000 szilveszterén tízéves korában súlyos baleset érte, amelynek következtében kómába esett, az orvosok nem láttak reményt életben maradására. Orvos édesapja is ügyeletes volt a kórházban, amikor azt mondták, menthetetlen, s ha esetleg felépül is, az agysérülése miatt soha többé nem fog tudni beszélni. A vallásos család a lengyel főváros Jézus szíve-templomába járt, ahol vizitációs nővérek voltak, és tőlük hallottak Bogner Mária Margitról. A családtagok és a nővérek is az Ő közbenjárását kérték Mariaért. Az édesanya kérésére a varsói
nővérek azonnal felhívták telefonon a budakeszi nővéreket, hogy imádkozzanak ők is. És megtörtént, ami emberileg megmagyarázhatatlan, a lány 21 nap múlva elhagyta a kórházat, s azóta már angol–francia szakos tanárként él Franciaországban.

A Vatikánban elfogadták csodálatos gyógyulásnak Maria esetét, amelyet az orvosprofesszorok jelentése is alátámasztott. Ez a gyógyulás nagy reményt ad arra, hogy Bogner Mária Margitot a
közeljövőben boldoggá avatják.

2012-ben hirdették ki XVI. Benedek pápa dekrétumát, amelyben elismeri a vajdasági származású vizitációs nővér hősies erényeit. A nővért ettől fogva a ";tiszteletreméltó" jelző illeti meg.

Bogner Mária Margit boldoggá avatásáért a következő imát mondjuk:

„Istenünk, ki az alázatosakat fölmagasztalod és a téged szeretőket viszontszereted, tekints kegyesen Mária Margit alázatára és szeretetére, és add, hogy őt mihamarabb mint a szeretet és a hűség
példaképét oltárainkon tisztelhessük. Általa ajánlom neked jelen ügyemet... Kérlek mutasd meg, hogy közbenjárása kedves előtted!”

Forrás: magyarkurir.hu

Szobor: Domonkos Béla alkotása

Tudtad-e, hogy.....az Érdi-fennsík adott otthont Magyarország egyik legrégebbi ősemberi telepének, mely Rudabánya és Vér...
15/04/2023

Tudtad-e, hogy...
..az Érdi-fennsík adott otthont Magyarország egyik legrégebbi ősemberi telepének, mely Rudabánya és Vértesszőlős mellett Közép-Európa legjelentősebb paleolitkori lelőhelyeként szinte áhítattal emlegetett fogalommá vált a régészek körében?

Forrás: erdcenter.hu

A filmsorozat paleo-detektívje (Schneider Zoltán) Budapestről autózik le az érdi Fundoklia völgybe. A völgy az érdi mészkő fennsíkot vágja keresztül észak-dé...

Érd új címere 1991-ben készült el.Tervezői:Horváth Lajos levéltáros-heraldikus ésEőry Emil képzőművész.A címer motívumai...
06/07/2022

Érd új címere 1991-ben készült el.
Tervezői:
Horváth Lajos levéltáros-heraldikus és
Eőry Emil képzőművész.

A címer motívumai a település történelmének régmúltját idézik fel. A címerpajzs vízszintesen elválasztva két mezőre oszlik. A téglalap alakú, arany színezetű felső mezőben egy ötkaréjos zöld fa látható, mely a tervezők szerint az Árpád-kori Erdő/Erdu nevére és királyi erdőőr lakóira utal. (Más vélemény szerint az Érd név a vízfolyás, patak jelentésű "ér" főnév -d képzős származéka.)

A zöld lombsátor közepén egy aranyló korona helyezkedik el, három ága a település történetében kiemelkedo szerepet játszó ákosházi Sárkány, Batthyány és Illésházy családokra emlékeztet, míg a koronaágak szirmai Érd kilenc ősi településmagját szimbolizálják.

A címeres pajzs kék színű alsó mezeje a település életében hajdan sokkal nagyobb jelentoségű Dunát (rév, kikötő, vízimalmok) jelképezi. Középen egy kerekre görbült vörös sárkány a hurkot formáló farkával latin keresztet döf a saját torkába. Horváth Lajos szavai szerint ez "utalás arra, hogy a Sárkány család tagjai a XV-XVI. században a Zsigmond király által alapított Sárkányos-rend vitézei voltak, mely rendnek feladata a török elleni küzdelem, végső soron az országunkat rontó gonosz elleni küzdelem volt."

Forrás: erd.hu

Érdi levendulás
05/07/2022

Érdi levendulás

Address


Website

Alerts

Be the first to know and let us send you an email when ÉRDemes, mert ÉRDekes posts news and promotions. Your email address will not be used for any other purpose, and you can unsubscribe at any time.

Shortcuts

  • Address
  • Alerts
  • Claim ownership or report listing
  • Want your business to be the top-listed Travel Agency?

Share