14/05/2023
„Érd angyala”
„A magyar Kis Szent Teréz:”
Tiszteletreméltó Bogner Mária Margit
„Egy kis élet története.
Bogner Etus, a szerzetben Mária Margit nővér, 1905 december l5-én született a régi Magyarország területén, a torontálmegyei Melence községben. Edesatyja, dr. Bogner János, kőzségi jegyző volt, édesanyja pedig Schiller Etelka.
Szülei vallásos szellemben nevelték. Iskoláit Torontál-Tordén, majd Nagybecskereken a Miasszonyunkról nevezett iskolanővérek zárdajában végezte mint bejáró növendék. Az elemi osztályon
kivül elvégezte a polgári iskola négy osztályát és egy kereskedelmi szaktanfolyamot. Nevelői és társai tanusága szerint igen eszes, figyelmes, iparkodó tanuló volt.
Kilenc éves korában vörhenybe esett, s ebből csípőcsontgyulladás fejlődött. Ennek következtében egyik lába míndvégíg merev maradt. Testi gyengesége végigkisérte egész életén át. Egyidőben a kissé világiasabb környezet rá is némi hatással volt, de mélyebb vagy maradandóbb nyomot nem hagyott lelkében. Nagy lelki emelkedése 1923-i első lelkigyakorlatával kezdödött. Ez vol "megtérése".
Nemsokára a zárdai hivatás jelei is mutatkoztak lelkében, és 1927 augusztus 10-én a tiroli thurnfeldi Vizitáció-zárdába lépett. Innét egy évre rá mint ujonc, az akkor alap-ított első magyarországi zárdába költözött át Érdre, ahol 1929 május 16-án első, majd három évre rá, pünkösdhétfőn, örök fogadalmát letette. Egy év sem múlt el örök fogadalma óta, mikor az isteni Vőlegény magához vette kis virágát.
Május 15-én temették el a zárdához vezető út mellett a domboldalon, ahonnét gyönyörü kilátás nyílik le a Dunára és a távoli alföldre s a fővárost körülvevő kültelkekre.
Ott fekszik "sírjában a Duna felett" , de lelke bejárja az ország minden faluját, városát, s elszáll más országokba s világrészekbe is, mindenütt magyar Kis Szent Teréz módjára hullatva a rózsaesőt; mert amint halála előtt mondotta: "nem felejt el semmit”.
Forrás: Csávossy Elemér: Érd angyala
Bogner Mária Margit boldoggá avatásának folyamata
Bogner Mária Margit a vizitációs rend első magyarországi rendházában elsőként tett fogadalmat
1932-ben. A vizitációs zárda kiemelkedő egyénisége volt, aki kisugárzásával, belső erejével sokak csodálatát nyerte el. Miután tüdejét a betegség megtámadta, alig egy évvel később elhunyt. Testi szenvedéseit szentekhez hasonló türelemmel, Isten iránti szeretettel viselte. A zárda falánál temették el, és már itt, első sírjánál is történtek imameghallgatások.
Mivel nem sokkal a halála után gyorsan elterjedt a híre közbenjárásáról, az egyházmegyéből kezdeményezés indult a boldoggá avatására. Négy évvel halála után Shvoy Lajos székesfehérvári püspök megtette az első lépéseket, gyűjtötték az imameghallgatásokat, hozzá szóló imák jelentek meg, naptárakat készítettek a fényképével, és egy gondnokot neveztek ki, aki az összegyűjtött dokumentációt bemutatja a Vatikánnak.
A boldoggá avatás ügye a második világháború után kialakult viszonyok között évtizedekre leállt. Ám a köszönetet kifejező táblák – különösen attól kezdve, hogy a sírját áthelyezték az érd-ófalui Szent Mihály-templom kertjébe – elkezdtek szaporodni. Az Amerikai Egyesült Államokból, Németországból, Ukrajnából, Délvidékről is érkeztek gyógyulásra várók, akik közbenjárásában bíztak.
2005-ben történelmi bizottságot neveztem ki (Spányi Antal, székesfehérvári megyéspüspök) a boldoggáavatás további intézésére. Elkészült a positio, vagyis az ilyen esetekben szükséges, nagyon alapos életrajz, és közbenjárásának köszönhetően egy csodás gyógyulás is történt. Maria Januszewicz az a fiatal lengyel lány, akinek életében csodálatos gyógyulást hozott Bogner Mária Margit közbenjárása. A Varsóban született Mariát 2000 szilveszterén tízéves korában súlyos baleset érte, amelynek következtében kómába esett, az orvosok nem láttak reményt életben maradására. Orvos édesapja is ügyeletes volt a kórházban, amikor azt mondták, menthetetlen, s ha esetleg felépül is, az agysérülése miatt soha többé nem fog tudni beszélni. A vallásos család a lengyel főváros Jézus szíve-templomába járt, ahol vizitációs nővérek voltak, és tőlük hallottak Bogner Mária Margitról. A családtagok és a nővérek is az Ő közbenjárását kérték Mariaért. Az édesanya kérésére a varsói
nővérek azonnal felhívták telefonon a budakeszi nővéreket, hogy imádkozzanak ők is. És megtörtént, ami emberileg megmagyarázhatatlan, a lány 21 nap múlva elhagyta a kórházat, s azóta már angol–francia szakos tanárként él Franciaországban.
A Vatikánban elfogadták csodálatos gyógyulásnak Maria esetét, amelyet az orvosprofesszorok jelentése is alátámasztott. Ez a gyógyulás nagy reményt ad arra, hogy Bogner Mária Margitot a
közeljövőben boldoggá avatják.
2012-ben hirdették ki XVI. Benedek pápa dekrétumát, amelyben elismeri a vajdasági származású vizitációs nővér hősies erényeit. A nővért ettől fogva a ";tiszteletreméltó" jelző illeti meg.
Bogner Mária Margit boldoggá avatásáért a következő imát mondjuk:
„Istenünk, ki az alázatosakat fölmagasztalod és a téged szeretőket viszontszereted, tekints kegyesen Mária Margit alázatára és szeretetére, és add, hogy őt mihamarabb mint a szeretet és a hűség
példaképét oltárainkon tisztelhessük. Általa ajánlom neked jelen ügyemet... Kérlek mutasd meg, hogy közbenjárása kedves előtted!”
Forrás: magyarkurir.hu
Szobor: Domonkos Béla alkotása