19/09/2023
Mjesto: Tvrđava Jajce, “Srce” Jajca i muzej pod otvorenim nebom
Lokacija: 44.340603, 17.268912
Jajce
Jajce je srednjovjekovna tvrđava koja se nalazi u istoimenom gradu u srednjoj Bosni. U srednjem vijeku ova tvrđava pripadala je župi Pliva. Iako ne postoji tačan podatak o graditelju ovog srednjovjekovnog utvrđanja, sa sigurnošću se zna da je ojačavanje utrvde izvršio Hrvoje Vukčić Hrvatinić. Arhitektura grada navodi na zaključak da je grad podignut mnogo prije Hrvatinićevog vremena. Do pomankanja starijih podataka moglo je doći uslijed toga što su eventualni dokumenti nestali, no nije isključeno da je grad ranije mogao da nosi drugo ime, a svoj današnji naziv dobiva tek u vrijeme prisnih Hrvojievih veza s Ladislavom Napuljskim.
Može se izdvojiti pet faza razvoja tvrđave Jajce. Prva faza pripada vremenu podizanja tvrđave, predpostavlja se da je to period 13. stoljeća. Taj prvobitni grad sastojao se od citadele koja je bila opsega oko 260 m, površine 4800 m2, te sa okruženim podgrađem. Prvobitni tlocrt ove utvrde bio je trougaoni. Pojavom vatrenog oružja taj prvobitni stari grad znatno je proširen. Proširenje tvrđave izvršeno je za Hrvoje Vukčića Hrvatinića, tj. krajem 14. i početkom 15. stoljeća. Mazalić navodi da se treća faza dogradnje tvrđave veže za vrijeme kada kraljevska porodica boravi u Jajcu, tj. 15 stoljeću. U ovoj fazi bedemi grada spuštaju se do prirodne granice, tj. do obala Plive. U ovom periodu od fortifikacijskih objekata podignuta je Medvjed-kula. U četvrtoj fazi na tvrđavi Jajce uglavnom su rađene popravke i prepravke. Ova faza pripada vremenu Jajačke banovine. Mađari su ga dograđivali u periodu između 1464. i 1528. godine. Peta ujedno i zadnja faza gradnje tvrđave veže se za period kada Osmanlije vladaju ovim područjem. U ovoj fazi izvršene su značajne radnje vezane za izgradnju i popravku tvrđave te ista dobiva izgled koji je poznat i danas. Prema riječima Mazalića, radovi na kuli započeli su spajanjem kule stražare sa kastelom jakim zidom. Mazalić navodi da je ovaj primjer jedinstven, te da ovakav postupak nije vidljiv u naučnoj literaturi. Dalji radovi na utvrđenju nastavljeni su izgradnjom bastiona IV, koji je potom povezan jakim zidom s maločas pomenutom kulom. Potom je podignuta još jedna kula između kule II i bastiona IV. Na kraju, istočni dio kastela povezan je s bastionom IV te je tako dobiven utvrđen obor mnogo veći od samog kastela. Dodatna zaštita osigurana je i izgradnjom kule stražare ispred samog bastiona IV. Oblik tvrđave je četvrtast okružen bedemima čiji zidovi iznose 1,75 – 2,05 m debljine, a visina istih odstiže 13 m. Glavno utvrđenje dodatno je zaštićeno dvijema kulama koje su bile kvadratne osnove. Pomenute kule nalazile su se na sjeverozapadnom i jugoistočnom uglu utvrđenja. Pred gradom izdignuta je Medvjed-kula, koja pripada tipu obrambenih, okruglih i masivnih kula, koje se počinju graditi s pojavom vatrenog oružja. Debljina zida tornja kreće se od 4.70 m u istočnom, do 6 m u zapadnom dijelu objekta. Promjer u unutrašnjosti prizemlja je 5.70 m, a na spratu 8.14 m.
Na prvom spratu kule nalazila su se tri otvora, te ulaz koji je dostizao visinu 8,5 m. Dva od tri pomenuta otvora služila su kao puškarnice. Od Kraljevskih vrata pružao se zid u pravcu Medvjed-kule, koji je zakrivljen u visini bastiona II. Pretpostavlja se da je na mjestu zakrivljenja zid bio spojen sa tornjem, što je tadašnjem gradu davalo karakterističan oblik trokuta sa kastelom u vrhu. Ovaj koncept utvrde upućuje na utjecaje iz susjedne Dalmacije. Međutim, detaljnom prospekcijom na terenu ustanovljeno je da je ista gradnja primjenjena i na sjevernom zidu na potezu oko Banjalučke kapije, u supstrukcijama same kapije. Sjeverni bedem pružao se od sjeveroistočnog ugla tvrđave pa sve do desne obale starog korita rijeke Plive. Debljina zida iznosila je 0,75 odnosno 0,90 m. Dužina samog sjevernog bedema iznosila je 290 m.
Zapadni bedemi su izgrađeni u 15. stoljeću, za vrijeme stolovanja bosanskih kraljeva u Jajcu. Ovi bedemi protežu se od jugozapadnog ugla utvrđenja pa sve do korita Plive, nekih 200 m dužine. Na zapadnom bedemu jedini odbrambeni objekat bila je Mesvjed-kula. Debljina ovog bedema iznosila je 0,6 odnosno 0,9 m. Srednjovjekovna tvrđava Jajce, kao veoma značajan kulturno-historijski objekat, bila je u centru pažnje mnogih istraživača koji su se bavili ovim zdanjem. Rezultat njihovih napora je i brojna kako starija tako i novija literatura o starom gradu Jajcu. Mnogi autori mišljenja su da i pored istraživačkih podhvata, kao i brojne literature, nije u potpunosti dat odgovor u vezi s nastankom i razvitkom jajačke tvrđave. Jajce je kraljevski srednjovjekovni grad na kojem je izgrađena najveća i najljepša citadela i najprostranija utvrđena varoš u srednjovjekovnoj bosanskoj državi.
ZAKLJUČAK: Mjesto koje je označilo Bosansku Historiju. Pristup je moguć autom, ali ipak je savjet da auto ostavite u bilizini velikih trgovačkih centara (“Crvena Jabuka” ili “Bingo”) podnožju kule i malo prošetate, prolazite pored katakombi i Zavičajnog muzeja.
Ulazinice se plaćaju na ulazima:
Cijene van sezone (1.1. do 30.4. te 1.10. do 31.12.):
Vodopad – 5 KM
Tvrđava – 2 KM
Katakombe – 2 KM
Mitrej 2 KM
Etno zbirka 2 KM
Zip-line 20 KM
Cijene ulaznica u sezoni (1.5. do 30.9.):
Vodopad (uključen posjet Etno muzeju) – 10 KM
Tvrđava – 5 KM
Katakombe – 5 KM
Mitrej 2 KM
Etno muzej 4 KM
Zip-line 30 KM
• Za djecu do 7 godina ulaz je besplatan
• za učenike osnovnih škola iz Bosne i Hercegovine određena je jedinstvena cijena tijekom cijele godine u iznosu od 1,00 KM po naplatnom mjestu/spomeniku,
• za učenike srednjih škola, studente i umirovljenike iz Bosne i Hercegovine određena je cijena ulaznice za sva naplatna mjesta/spomenike tijekom cijele godine u iznosu koji je određen za vansezonsko razdoblje.