21/08/2022
Як знайти житло в Канаді
Багато людей у Канаді готові запропонувати українцям житло. У Канаді велика українська громада – 1,4 млн людей.
Недавнє соцопитування показало, що канадці набагато привітніше ставляться до українських біженців, ніж до сирійських у 2015 році: 80% мешканців вважають, що Канада має приймати українців, 79% – що треба продовжувати надавати гуманітарну допомогу.
На цьому сайті можна ввести місто, куди ви хочете відправитися, і знайти потрібний варіант, зв’язатися з господарями житла.
Тут можна шукати безкоштовне житло на інтерактивній карті. Деякі люди із сільських районів Канади пишуть, що готові прийняти на фермі велику родину і не вважають проблемою, якщо переселенці погано розмовляють англійською.
Якщо ви збираєтеся винаймати квартиру, то це досить дорого. Середня орендна плата за житло по всій Канаді у лютому 2022 року – 1,8 тис. канадських доларів на місяць, у великих містах цінник починається від 2 тис. на місяць.
Щоб дозволити собі квартиру середнього розміру з двома спальнями в таких містах, як Ванкувер, Торонто та Вікторія, орендарі мають заробляти щонайменше 100 тис. канадських доларів на рік. При цьому зарплата від 50 тис. на рік у Канаді вважається досить пристойною.
Як знайти роботу в Канаді
Почати шукати роботу в Канаді можна ще до прильоту. Сайт державного банку вакансій виділив окремий розділ для українців, які шукають роботу, та роботодавців, які готові її запропонувати.
А ось повний список організацій, які допомагають новоприбулим і при цьому акредитовані державою - https://ircc.canada.ca/english/newcomers/services/index.asp
Зараз дуже багато різних оголошень на фейсбуку про роботу для українців, але немає жодних гарантій, що це не шахраї. Також немає гарантій, що приватні особи, які пропонують роботу, не передумають, поки ви оформлюєте документи та перебираєтеся до Канади.
Мінімальна зарплатня при роботі на повний день – приблизно 2,5 тис. канадських доларів на місяць у галузях, що регулюються державою, та у провінції Британська Колумбія, яка першою індексувала мінімальну ставку цього року. При легальному працевлаштуванні платити менше за прийняту в провінції ставку не мають права.
Дитячі садки, школи, ВНЗ
Діти одразу отримують можливість безкоштовно навчатися в початковій та середній школі. Викладання ведуть англійською, у провінції Квебек – французькою.
Список українських шкіл і дитячих садків можна знайти тут. Але треба мати на увазі, що всі вони є приватними та платними. Можливо, якісь українські школи зараз почнуть приймати дітей безкоштовно, але поки що інформації про це немає.
За дитячий садок доведеться платити в середньому 757 канадських доларів на місяць. 60% дитячих садків у Канаді приватні, і їх не вистачає. Влаштувати дитину в садочок – проблема для самих канадців, тому в країні легалізовані сімейні дитячі садки з ліцензіями та без. Будь-яка людина може наглядати за чужими дітьми. Головне, щоб їх було не більше шести, а батьків попередили, що ліцензії у вихователя немає.
Дозвіл на навчання у ВНЗ можна отримати вже в Канаді, якщо звернутися до Міністерства імміграції. Але платити доведеться за цінами для іноземців.
Мовні курси в Канаді
У Канаді існує державна програма LINC, але поки що вона доступна лише біженцям і постійним резидентам. Canadian Ukrainian Immigrant Aid Society пропонує безкоштовні курси англійської мови саме для українців -https://cuias.org/wp/english-classes/
Провінції Канади, де живе багато франкомовних людей, давно відпрацювали схеми адаптації англомовних іммігрантів. Наразі 95 організацій під егідою провінційного уряду Квебеку пропонують українським іммігрантам допомогу.
У Квебеку ви можете вивчати французьку безкоштовно, але не факт, що там знайдуться викладачі, які говорять українською або російською. Якийсь мінімальний рівень англійської чи французької мови все одно потрібен.
Як отримати медичну допомогу в Канаді
Медичну страховку доведеться купувати. Канадсько-український дозвіл на в’їзд у надзвичайній ситуації дає лише статус тимчасового резидента, якому державне страхування не надається.
Поки що інформація про гарантовану медичну страховку для українців є лише від провінції Квебек. Дізнатися про всі безкоштовні послуги, які пропонує Квебек, можна тут - https://www.quebec.ca/en/immigration/welcoming-ukrainians
Інші провінції, особливо ті, де дуже потрібні робочі руки, швидше за все, також намагатимуться запропонувати прийнятні варіанти медичного страхування. Але поки що офіційних заяв від інших провінцій не було.
Вагітним в Онтаріо надають допомогу на некомерційній основі тут. Оплатити попросять лише частину послуг. Наприклад, наркоз при кесаревому розтині.
Якщо ви загалом здорові, місяць страховки коштуватиме вам приблизно $80 канадських доларів. Є поліси, куди входить оплата ліків і стоматологія, але вони дорожчі. На домашніх тварин у Канаді також можна оформити страховку.
Якщо у вас немає страховки або ви вибрали варіант, який не покриває лікарняне лікування, за екстрену медичну допомогу доведеться заплатити велику суму. Наприклад, після видалення апендициту вам виставлять рахунок на суму щонайменше 7 тис. канадських доларів.