Krakowski Kazmierz - Oprowadzanie - fakty,mity,legendy,ciekawostki.

  • Home
  • Krakowski Kazmierz - Oprowadzanie - fakty,mity,legendy,ciekawostki.

Krakowski Kazmierz - Oprowadzanie - fakty,mity,legendy,ciekawostki. Contact information, map and directions, contact form, opening hours, services, ratings, photos, videos and announcements from Krakowski Kazmierz - Oprowadzanie - fakty,mity,legendy,ciekawostki., Tour guide, .

Niech Nowy Rok przyniesie mnóstwo radości, zdrowia i spełnienia marzeń. Wszystkiego najlepszego w 2025!!!!
31/12/2024

Niech Nowy Rok przyniesie mnóstwo radości, zdrowia i spełnienia marzeń. Wszystkiego najlepszego w 2025!!!!

W tym roku 25 grudnia po zachodzie słońca rozpoczyna się żydowskie święto Chanuka.
25/12/2024

W tym roku 25 grudnia po zachodzie słońca rozpoczyna się żydowskie święto Chanuka.

Rabin Dawid Szychowski: Z okazji Chanuki kilka słów o Nes Pach haSzemen (נס פח השמן), czyli cudzie chanukowym, a ściślej...
25/12/2024

Rabin Dawid Szychowski: Z okazji Chanuki kilka słów o Nes Pach haSzemen (נס פח השמן), czyli cudzie chanukowym, a ściślej o samym terminie „nes”. Ma on dwa znaczenia: cud albo flaga.
Tak samo, jak kawałek tkaniny może być postrzegany jako symbol wypełniony znaczeniem, tak też może być widziana historia. Dla jednych będzie to zbieg przypadkowych zdarzeń, a dla innych objawienie woli prowadzące do określonego celu.
Na to samo zdarzenie możemy patrzeć jak na nic nieznaczące wydarzenie lub jak na cudowne objawienie wyższego porządku.

🕎🕎🕎 Radosnej Chanuki! 🕎🕎🕎

25/12/2024
Święto Namiotów, znane również jako **Sukkot**, to jedno z trzech wielkich świąt pielgrzymkowych w judaizmie. Sukkot jes...
16/10/2024

Święto Namiotów, znane również jako **Sukkot**, to jedno z trzech wielkich świąt pielgrzymkowych w judaizmie. Sukkot jest świętem radości, upamiętniającym 40 lat, które Izraelici spędzili na pustyni po wyjściu z Egiptu. Podczas tego święta buduje się szałasy (sukkoty), w których spożywa się posiłki i niekiedy spędza noce, nawiązując do schronień, w których mieszkali Izraelici w czasie wędrówki przez pustynię.

Sukkot trwa siedem dni, zaczynając się pięć dni po Jom Kippur, na jesieni. W tym czasie celebruje się plony i dziękuje za zbiory. Jest to również czas radości i wspólnego świętowania z rodziną i przyjaciółmi.

Krakowski Kazimierz nocą.27 lutego 1335 roku, a więc już dwa lata po koronacji, Kazimierz III Wielki wydał przywilej lok...
10/10/2024

Krakowski Kazimierz nocą.
27 lutego 1335 roku, a więc już dwa lata po koronacji, Kazimierz III Wielki wydał przywilej lokacyjny dla Kazimierza na prawie magdeburskim. Miasto było obszarowo niewiele mniejsze od Krakowa. Kazimierz został przyłączony do Krakowa w 1800. roku.
Na zdjęciach chciałem pokazać zakamarki Kazimierza, który towarzyszył mi od dziecka.

*Pasaż Schindlera* w Krakowie, znany również jako *Pasaż między ulicami Beera Meiselsa 17 i Józefa 12*w dzielnicy Kazmie...
04/10/2024

*Pasaż Schindlera* w Krakowie, znany również jako *Pasaż między ulicami Beera Meiselsa 17 i Józefa 12*w dzielnicy Kazmierza To właśnie to miejsce stało się jednym z najbardziej pamiętnych widoków w filmie Stevena Spielberga "Lista Schindlera"

Lody w Krakowie, to koniecznie Starowiślna, na Kazimierzu!
19/08/2024

Lody w Krakowie, to koniecznie Starowiślna, na Kazimierzu!

Synagoga Kupa została zbudowana w 1643 roku z funduszy pochodzących z kasy kahalnej, z pieniędzy poszczególnych członków...
26/07/2024

Synagoga Kupa została zbudowana w 1643 roku z funduszy pochodzących z kasy kahalnej, z pieniędzy poszczególnych członków gminy żydowskiej a konkretnie z datków rzemieślników i drobnych kupców. Kupat-cdaka w języku hebrajskim oznacza puszkę ofiarną.
Synagoga zwana była też Szpitalną czy Szpitalników ze względu na bliskie sąsiedztwo starego szpitala żydowskiego oraz Synagogą Ubogich, gdyż niedaleko znajdował się przytułek i często w synagodze modlili się biedni członkowie gminy żydowskiej.
Jak budowano synagogi? Wiele budynków synagog jest wkopanych w grunt. Aby dotrzeć do głównej sali modlitewnej trzeba pokonać kilka schodków w dół.
Od 13 do 15 wieku obowiązujące zarządzenia administracyjne dotyczące budynków sakralnych nie pozwalały, aby synagogi były wyższe od kościołów. W 16 i 17 wieku działanie architektów i budowniczych synagog nawiązywało do Psalmu 130: "Z głębokości wołam do Ciebie, Panie, o Panie, słuchaj głosu mego! Nakłoń swoich uszu ku głośnemu błaganiu mojemu!" Z głębokości, czyli z niższego poziomu sali modlitewnej.
Pierwotny poziom podłogi Synagogi Kupa znajdował się kilka centymetrów poniżej obecnego poziomu. Obecna podłoga to efekt remontu w latach 90. Zarzucano konserwatorowi zabytków i firmie budowlanej, że zniszczyli podłogę synagogi. Firma broniła się, iż trudno było ją odwzorować ze względu na ogromny stopień zniszczeń.

Chyba najpopularniejsze krakowskie podwórko,  (Pasaż z Listy Schindlera) na Kazimierzu.
26/07/2024

Chyba najpopularniejsze krakowskie podwórko, (Pasaż z Listy Schindlera) na Kazimierzu.

26/07/2024
Krakowski Kazimierz około 1993 roku.Ulice na pewno poznacie.fot. Jacek Boroń
14/07/2024

Krakowski Kazimierz około 1993 roku.
Ulice na pewno poznacie.
fot. Jacek Boroń

Krakowski Kazimierz. Plac Nowy dziś chwilę po siódmej. Niedzielny targ z ubraniami. Z tradycją znacznie dłuższą niż impr...
07/07/2024

Krakowski Kazimierz. Plac Nowy dziś chwilę po siódmej. Niedzielny targ z ubraniami. Z tradycją znacznie dłuższą niż imprezowanie przy okrąglaku👇

W festiwalową sobotę zapraszamy na liczne wydarzenia, od warsztatów, przez polityczne i społeczne dyskusje, aż po zwiedz...
29/06/2024

W festiwalową sobotę zapraszamy na liczne wydarzenia, od warsztatów, przez polityczne i społeczne dyskusje, aż po zwiedzanie naszej najnowszej wystawy .

Historia Centrum Społeczności Żydowskiej w Krakowie (zwanego często z angielskiego JCC, od  Jewish Community Center) się...
12/06/2024

Historia Centrum Społeczności Żydowskiej w Krakowie (zwanego często z angielskiego JCC, od Jewish Community Center) sięga roku 2002 i jest związana z osobą Karola, księcia Walii, który odwiedził owego roku Kazimierz. Książe Karol był pod dużym wrażeniem uroków dzielnicy żydowskiej, a dowiedziawszy się, że lokalna społeczność potrzebuje funduszy na zdobycie miejsca działalności kulturalnej, zaangażował się w akcję, która doprowadziła do otwarcia w 2008 obecnie wykorzystywanego przez JCC budynku.
Instytucja zajmuje się szeroko pojętym promowaniem kultury żydowskiej zarówno wśród zamieszkujących Kraków Żydów jak i wszelkich innych jej sympatyków. Regularnie organizowane są wykłady, warsztaty, kursy, wydarzenia promocyjne konkretnych autorów czy dzieł a nawet nauka krav magi.

Krakowskie Getto, PodgórzeZwiedzanie getta była to dla grupy lekcja historii i refleksja nad konsekwencjami nietolerancj...
12/06/2024

Krakowskie Getto, Podgórze
Zwiedzanie getta była to dla grupy lekcja historii i refleksja nad konsekwencjami nietolerancji i przemocy. Warto poświęcać czas na odwiedzanie miejsc pamięci i muzeów, które oferują głębsze zrozumienie tamtych wydarzeń poprzez wystawy i osobiste historie ocalałych.

Ul Krakowska od zawsze była jedną z najważniejszych ulic miasta. Została wytyczona już w 1335 roku w ramach planu lokacy...
12/06/2024

Ul Krakowska od zawsze była jedną z najważniejszych ulic miasta. Została wytyczona już w 1335 roku w ramach planu lokacyjnego Kazimierza, jako jego główna arteria i oś komunikacyjna. Był to prastary szlak handlowy tzw. droga solna wiodąca przez Wieliczkę i Bochnię na Węgry.

Address


Website

Alerts

Be the first to know and let us send you an email when Krakowski Kazmierz - Oprowadzanie - fakty,mity,legendy,ciekawostki. posts news and promotions. Your email address will not be used for any other purpose, and you can unsubscribe at any time.

Contact The Business

Send a message to Krakowski Kazmierz - Oprowadzanie - fakty,mity,legendy,ciekawostki.:

Shortcuts

  • Address
  • Alerts
  • Contact The Business
  • Claim ownership or report listing
  • Want your business to be the top-listed Travel Agency?

Share