01/09/2022
Spacer po okolicy - wyjątkowy Gietrzwałd i to, co za miedzą
Część 3 - Naterki
W dalszym ciągu jesteśmy na historycznej Warmii. W poprzednich częściach poznaliśmy: Kudypy - miejsce związane z leśnictwem, współcześnie mieści się tu wyjątkowy leśny ogród botaniczny oraz Gronity – wioseczka o ciekawej historii i aktywnie działającej społeczności. Dzisiaj zwiedzimy Naterki miejscowość o wyjątkowej historii i ciekawych atrakcjach turystycznych.
Trochę informacji:
Naterki – wioska warmińska założona w 1349 roku przez kapitułę. Nazwa miejscowości pochodzi od niemieckiej nazwy żmii. Po pokoju toruńskim w 1466 Warmia wraz z Naterkami znalazła się w granicach Polski. W latach 1516 – 1521 Mikołaj Kopernik był zarządcą tej ziemi. W odległych czasach nad brzegiem jeziora, w miejscu, gdzie stoi dzisiaj wiatrak, znajdował się cmentarz dla ofiar zarazy. W Naterkach była tu również szkoła, która działała od 1901 do lat 70 XX wieku. Innym wyjątkowym miejscem była również Zofijówka. Pałacyk o bogatej historii. Dzisiaj już nie istniejący. Jako świadectwo o tym miejscu świadczą lipy, które zaznaczały parkowy układ alejek oraz stare jabłonie będące pozostałością dworskiego sadu. W Naterkach jest też wiele charakterystycznych dla Warmii kapliczek i krzyży przydrożnych wpisuje się w miano Świętej Warmii.
Bez wątpienia atrakcjami tego miejsca są: pole golfowe, skansen, jezioro…
Mazury Golf & Country Club to ośrodek golfowy (mieści się tu również restauracja i hotel) zlokalizowany w sąsiedztwie pięknych jezior i malowniczych lasów. Znajduje się tu mistrzowskie 18-dołkowe pole golfowe oraz interesujące 6-dołkowe pole typu Pitch&Putt. Przy projektowaniu kompleksu wykorzystano urodę warmińskiego krajobrazu, nie ingerując zbytnio w przyrodę.
Skansen maszyn rolniczych powstał w 1987 r. Mieści się tu zbiór egzemplarzy zabytkowych maszyn pochodząca głównie z terenów Warmii i Mazur. W muzeum znajduje się kolekcja 600 maszyn rolniczych (kieraty, pługi, siewniki, traktory itd.) oraz inne drobniejsze sprzęty rolnicze. W Polsce i w Europie jest to prawdopodobnie najliczniejsza tego typu kolekcja. Na zwiedzanie muzeum należy wcześniej umówić się, wstęp jest bezpłatny. Zbiory rozlokowane są na posesjach prywatnych w trzech miejscach w Naterkach i w dwóch w Sząbruku.
Jezioro - Świętajno Naterskie. Zbiornik znajduje się w otoczeniu łąk i pól. Odwiedzający mają możliwość odpoczynku na „plaży wiejskiej”. Występują tu ryby jak leszcz płoć, szczupak.
…
Trochę zmęczeni uzupełniamy nasz dziennik o nowe informacje. Oto fragment:
Zachodzi słońce. Odbicie promieni światła nadają tafli wody barwy mozaiki…
Jestem nad jeziorem Naterskim. Tu spędzę noc.
Dopóki jeszcze się pali… skorzystać mogę ze świecy…
…Piszę: …siąty dzień podróży… do Naterek (Od Pruskiej nazwy Żmii) dotarłem, zaraz przed zachodem słońca… przygotowałem miejsce do snu nad jeziorem Naterskim. Jeziora tu to bogactwo ryby i raki…
Ludność polska na Warmii poniekąd zmieszana z niemiecką mówi gwarą warmińską, zbliżoną do mazurskiej. Gwara ta dzieli się jeszcze na dialekty…
Polecam
https://www.youtube.com/watch?v=aR96a1VCcVI&feature=emb_logo
https://www.naterki.pl/multimedia/ -video-gallery-9568009-1
https://www.youtube.com/watch?v=pgm4rtkaLuM
Koniec części 3.
Bibliografia:
https://www.naterki.pl/historia/ (dostęp – 31.08.2022)
http://www.naterki.com/ (dostęp – 31.08.2022)
https://www.mazurygolf.pl/ (dostęp – 31.08.2022)
https://naszawarmia.pl/jezioro/515/Swietajno-Naterskie (dostęp – 31.08.2022)
http://encyklopedia.warmia.mazury.pl/index.php/Naterki (dostęp – 31.08.2022)
Barczewski W., (1917) Geografia polskiej Warmii. s.
Słownik geograficzny Królestwa Polskiego i innych krajów słowiańskich, Tom VI s. 932
Szalkiewicz W., K., (2020) Szlakiem Świętej Warmii. s.22.