Túrahajózás a Kőrösökön - KATTila

  • Home
  • Túrahajózás a Kőrösökön - KATTila

Túrahajózás a Kőrösökön - KATTila Azzal a szándékkal, hogy másoknak impulzusokat és felkészülési segítséget adjunk a túrahajózáshoz.

Mai nappal megjelent ÚJ Facebook oldalunk:  " Túrahajózás a Dunán Kelheim/Budapest - KATTila"  A következő napokban a po...
02/01/2024

Mai nappal megjelent ÚJ Facebook oldalunk:
" Túrahajózás a Dunán Kelheim/Budapest - KATTila"

A következő napokban a posztokat fordított sorrendben tesszük közre annak érdekében, hogy végül helyes sorrendben álljon elő a teljes kép.
Jelölj be minket követésre, ha érdekes számodra! A következő napokban számos poszttal jelentkezünk.
Kattints ide a megnyitáshoz: https://www.facebook.com/profile.php?id=61555046192013

Üdvözlő üzenetÜdvözlünk a KATTila túrahajózásról szóló oldalunkon! Korábban létrehozott Facebook oldalaink: - Túrahajózá...
02/01/2024

Üdvözlő üzenet

Üdvözlünk a KATTila túrahajózásról szóló oldalunkon!
Korábban létrehozott Facebook oldalaink:
- Túrahajózás a Bodrogon – KATTila
- Túrahajózás a Felső Tiszán – KATTila
- Túrahajózás a Kőrösökön - KATTila

**Legújabban megjelent!! **
- Túrahajózás a Dunán Kelheim/Budapest - KATTila

Jövőben megjelenő Facebook oldalaink (csak legyen idő megírni..):
- Túrahajózás az alsó Tiszán – KATTila
- Túrahajózás a Maroson - KATTila
- Horgásztúra a Duna Deltában

Kati és Attila (KATTila)

03/01/2023

Üdvözlő üzenet

Üdvözlünk a KATTila túrahajózásról szóló oldalunkon!

2021-ben létrehozott Facebook oldalaink:
- Túrahajózás a Bodrogon – KATTila
- Túrahajózás a Felső Tiszán – KATTila

2022-ben, a közeljövőben megjelenő Facebook oldalaink:
- Túrahajózás a Kőrösökön – KATTila
- Túrahajózás az alsó Tiszán – KATTila
- Túrahajózás a Maroson – KATTila

Kati és Attila (KATTila)

03/01/2023

A részletek a következő posztokban.

03/01/2023

Az oldal célja és küldetése

2022 nyarán 3 hónapig túrhajósként Csongrádon, a Kőrös torokban vendégeskedtünk a hajónkkal. A Kőrösök (Fekete-, Fehér-, Kettős-, Sebes-, Hármas-Kőrös) teljes hajózható szakaszát, valamint a Maros és a Tisza déli szakaszának behajózását tűztük aktuális célul.
A felkészüléshez most is nehéz volt az információkat összegyűjtenünk.
Azzal a szándékkal, hogy másoknak impulzusokat adhassunk és felkészülési segítségül létrehozzuk ezt a „Túrahajózás a Kőrösökön – KATTila” Facebook oldalt.

Az idei is nagyon különleges hajós szezon volt, különösen a rekord alacsony vízállások miatt. Ezt biztos nem fogjuk elfelejteni!

Minden szakaszt oda-vissza bejártunk, volt ahol többször is, sőt különböző hónapokban is megfordultunk.

Amennyiben kérdésed van nyugodtan írj! Nem ígérem a gyors választ, mert igazából nem az online térben éljük az életünket. Különösen nyáron, amikor a víz mellett lehetünk, de télen itt az ideje a tervezgetésnek!

Információ csere céljából szívesen vesszük, ha megismerhetünk más hasonlóan túrahajózó embereket.

2023-ben a Duna magyarországi szakaszának déli részét és esetleg a Dráva hajózható szakaszát szeretnénk majd bejárni. Még semmit sem tudunk róla... Szívesen vesszük a viszont információkat!

Kati és Attila (KATTila)

Kőrösökről hajózási szempontbólA biztosabb eligazodás kedvéért úgy érzem, nem árt áttekinteni a Kőrös folyó eléggé válto...
02/01/2023

Kőrösökről hajózási szempontból
A biztosabb eligazodás kedvéért úgy érzem, nem árt áttekinteni a Kőrös folyó eléggé változatos és összetett rendszerét.

A Fehér-Kőrös
hajózható szakasza a román határnál, pontosabban Gyula város határában lévő Tűs gátnál kezdődik. Hajózási szempontból meglehetősen érdektelen csatorna szerű, nyílegyenes folyó, hajózható hossza 7 km. A Fehér-Kőrös Szanazugnál egyesül a Fekete-Kőrössel. Rajtunk kívül senki nem hajózta.

Kikötési lehetőség: gyulai stég.

Fekete-Kőrös
hajózható szakasza valahol Romániában a magyar-román határtól nem messze kezdődik. Mi csak a határig hajóztuk meg, ez egy 15km-es szakasz a torkolattól. Figyelni kellett különösen a bedőlt fákra és a horgászokra, de meghajózható. A folyó kanyargós, különösen a torkolati végénél lévő szakasz nagyon szép. A Fekete-Kőrös Szanazugnál egyesül a Fehér-Kőrössel. Az alsó utolsó szakaszán turista sétahajó is közlekedik, feljebb senkivel nem találkoztunk.
Kikötési lehetőség: nem igazán van.

Kettős-Kőrös:
Hossza 37 km. Szanazugtól az egyesült két folyót (a Fekete-Kőröst és Fehér-Kőröst) már Kettős-Körösnek hívják. Sok arcú folyószakasz. Szanazugtól a Békési Duzzasztóig felduzzasztott szakasza van, a széles folyó nagy sebességű hajózásra is alkalmas. Oldalsó ága azonban sekély és vízben álló fákkal tarkított.
Békési Duzzasztónál van lehetőség az átemelésre, de telefonon egyeztetni érdemes.
Békési Duzzasztó alatti néhány km a sekély víz miatt csak óvatosan hajózható. Lentebb azonban jól hajózható, igazi horgászparadicsom. Sokan horgásznak lakhatóvá alakított nagy méretű, egyedi építésű csónakokból. A folyónak a Sebes-Kőrösig tartó szakaszát hívják Kettős-Kőrösnek.
Horgász csónakokkal rendszeresen hajózott víz.

Kikötői: Szanazug, Dánfoki Üdülőközpont Békésnél, Kőröstarcsa Kishajó Kikötő

Sebes-Kőrös:
Nem rossz, nem érdemes kihagyni. A Kőrösladányi Duzzasztóig hajózható, a hajózható hossza idáig 14km. Furcsa, hogy a folyó melleti Kőrösladányhoz nincs is közvetlen kapcsolata.
Kikötési lehetőség: igazából nincs.

Hármas-Kőrös:
A folyót a Kettős- és Sebes-Kőrös összefolyástól a Tiszáig tartó szakaszáig Hármas-Kőrösnek hívják. A hossza 91km. A folyót a folyószabályozáskor sok helyen kiegyenesítették, így számos holtág tarkítja a vonalát (A holtágakról részletes leírást találsz itt: A HÁRMAS-KÖRÖS HOLTÁGAI (sulinet.hu) ). Idő hiányában azonban mi csak azokkal a mellékágakkal foglalkoztunk, ahol hajózható vízmélységet találtunk, viszont SUP-al, vagy egyéb evezős eszközzel, de akár kerékpárral is érdemes lehet ezekre is időt szánni.
Vízmélysége biztonságos egészen a Békésszentandrási Duzzasztóműig, ahol át lehet zsilipelni a kisvízre. Legalábbis akkor, amikor a kisvíz még elegendő a hajózásra, ezért telefonon előre egyeztetni kell a zsilipkezelővel! Kritikus vízmélységű a Kunszentmárton és a Békésszentandrás közötti szakasz (sőt 2022 augusztusban még lentebb is…). A Tiszától az üzemen kívül helyezett Bökényi kőhajó duzzasztóig motorcsónakokkal rendszeresen hajózott szakasz, felette Kunszentmártonig inkább csak horgász csónakokkal közlekednek a vízen. Felette a vízmélység problémás.

Hajózható mellékfolyója a Hortobágy Berettyó, amit érdemes felfedezni, az egyik kedvenc szakaszom volt! Mezőtúrig és még néhány kilométert hajózhatónak találtuk.

Kikötői: Csongrád Kőröstorok, Kunszentmárton, Békésszentandrás (településtől messze és nincs kiépítve), Hortobágy Berettyó árvízkapu (de itt nincs semmilyen kikötő infrastruktúra), Gyomaendrőd strand (a településen, de csak strand infrastruktúra), Gyomaendrőd hídfő mellett, Félhalmi Szivornya,
Részletes leírások későbbiekben következnek.

Térképek a kőrösökrőlSajnos nem sikerült térképet vásárolnom a Körösökről. Igazából nem is volt rá szükségünk, mert a Go...
02/01/2023

Térképek a kőrösökről

Sajnos nem sikerült térképet vásárolnom a Körösökről. Igazából nem is volt rá szükségünk, mert a Google műholdas térképe mindig segítségünkre volt. Egyébként is vagy a vízmélységet kellett állandóan figyelni, vagy olyan szép volt a természet, hogy az kötötte le a figyelmünket. Aztán a navigáció megmutatta a helyzetünket…

Az interneten megtalálható a Kőrösök-vizitúra.hu kenus/kajakos vizitúrákra szakosodott társaságnak megosztott térképe, amely itt található: Korosok-vizitura.hu. Sőt nagyon részletes útvonalleírást is tartalmaz, sajnos azonban alapvetően evezősöknek állították össze, így sosem tudhattam előre, mit lehet a hajónkkal meghajózni és mit lehet csak evezőssel.

Ezzel együtt érdemes letölteni és kinyomtatni, útközben fontos részletekre rá lehet keresni. Akinek nincs hajója, érdemes lehet tőlük kenut bérelni. A Körösök nagyon kellemes evezős útvonal, sőt sok olyan csatorna és leválasztott folyószakasz van, amit mit nem tudtunk behajózni, mert csak evezőssel lehet felfedezni. A terület kiválóan alkalmas kerékpáros felfedezésre is.

Bázis kikötőOda-vissza bejártuk a Kőrösök (Fekete-, Fehér-, Kettős-, Sebes-, Hármas Kőrös) teljes hajózható szakaszát, v...
02/01/2023

Bázis kikötő

Oda-vissza bejártuk a Kőrösök (Fekete-, Fehér-, Kettős-, Sebes-, Hármas Kőrös) teljes hajózható szakaszát, valamint a Maros és a Tisza déli szakaszát. Ezért a többszörös úticéloknak központilag elhelyezkedő csongrádi Kőrös torokban lévő hajókikötőt választottuk bázisnak. Tulajdonos elérhetősége: Kókai Dezső 06-30-943 3958.

A kikötő jól felszerelt, zárt, jól kivilágított, a hajó mellett közvetlen víz- és áram vételi lehetőséggel. Nagy szükségünk is volt az akkumulátor újra töltésekre, mert a nagy kánikulában állandóan fogyasztott a hűtőnk és a motor nem is győzte visszatölteni. Hulladékot a kikötő pontonon lévő kukákba lehetett elhelyezni.

Az egyetlen hiányossága, hogy WC-je csak elég távol a parton volt, és ez azért egy átsörözött este után éjjel, főleg a hölgyeknek problémákat okozhat.

Van lehetőség faház bérlésre is, azonban mi mindig a hajón alszunk.

A kikötőben igazából nincs szabad hely, ezért csak egész évre bérelhető, így április 1-től október 30-ig tartó időszakra kifizettük a hajóhelyet. Sőt márciusban már le kellett foglalni a helyet! Hosszú hétvégéket csinálva hétvégenként jártunk le (péntek-vasárnap), de volt, hogy 14 napig vándorolva a hajón aludtunk.

A kikötőtől kb. 300m-re van a híres csongrádi strand. Minden induláskor és érkezéskor megfürödtünk a nagyon kellemes homokos strandon. Bőven van étkezési és szórakozási lehetőség. Hátránya, hogy éjjel is közelről jön a buli zaja, de azért együtt lehet vele élni, főleg, ha te magad is jó sokáig buliztál.

Utólag megértettem, ha csak a Körösöket akarod meghajózni ( és ez a racionális, sőt a bőven elegendő is), akkor a Kőrősök középső szakaszán elhelyezkedő Kőröstarcsai Kemping Kikötőt választanám. Nagyon jó az elhelyezkedése és nagyon befogadó mind a tulajdonosa, mind a személyzete. Tulajdonos elérhetősége: Hajkó Tibor 06-30-968-5423.

A Kőrösök (Fekete-, Fehér-, Kettős-, Hármas Kőrös) teljes hajózható szakaszát, valamint a Maros és a Tisza déli szakaszának behajózását tűztük aktuális célul.

Vízállás és a hajózás megfelelő időpontjának kiválasztásaA 2022-es év nyara rendkívül száraz és alacsony vízállásokat pr...
01/01/2023

Vízállás és a hajózás megfelelő időpontjának kiválasztása

A 2022-es év nyara rendkívül száraz és alacsony vízállásokat produkáló év volt. A Maros meghajózása után Június 6.-án tettük a hajót vízre a csongrádi bázison. Ekkor még egészen kevés hajó volt a kikötőben, sőt a stéget is nem sokkal előtte tették vízre. A Tisza vízállását Csongrádon -50-nek mérték, de június 17-re már -100-on állt. A strandon már kilátszottak a homokbuckák, de fürdőbójákat még csak a Tisza 1/3-nál tűzték ki.

Első hétvégeken még csak portyáztunk a bázisról minden irányba kiindulva. Ismerkedtünk a Tiszával, a Hármas-Kőrössel. Messzire nem hajózhattunk, mert egy 3 napos hétvégén túl messzire nem lehet eljutni. Vízbiztonságot szereztünk a számunkra ismeretlen folyókon, felderítettük a tankolási lehetőségeket és örültünk, hogy újra a hajónkon vagyunk.

Június 17-én indultunk első utunkra Kunszentmártonra. Az ottani vízmérce -100-at mutatott, ekkor még mindenhol épp elegendő víz volt a hajózáshoz.

Viszont Július 8-án már csak -150-es vízszintet mértek. Ekkor a Békésszentandrási duzzasztónál megállították a felső szakaszon duzzasztott víztömeg leeresztését. Erős jeleit tapasztaltunk az alacsony víznek, szárazon pihenő csónakok, felszínre került harcsa- és hód fészkek és végül lett ettől rosszabb is, de erről majd egy későbbi posztban írok.

Ekkortól gyorsan apadni kezdett a Békésszentandrás alatti szakasz vízszintje. Békésszentandrás és Kunszentmárton között lehetetlenné vált a hajózás. Legközelebb valamikor talán csak szeptember vége felé vált újra hajózhatóvá.
Július 24-én a kunszentmártoni hídról letekintve már siralmas képet mutatott a frissítő utánpótlás nélküli, bedöglött, algás vizű Kőrös.

Azaz, ha így maradnak a klímatikus viszonyok, akkor ezt a Békésszentandrás alatti szakaszt csak Június második feléig érdemes hajózni.
A Békésszentandrás feletti szakasz duzzasztott, ezért egész nyáron jól hajózható volt. Igaz a békési duzzasztómű alatti utolsó 2 kilométer már erősen kérdésessé vált.

Sajnos Július 20-án már olyan kevés frissítő víz érkezett Románia felől, hogy a Vízügyi Igazgatóság a Fehér- és a Fekete-Kőrösökön kárelhárítási készültséget és hajózási zárlatot rendelt el az algásodás miatt. Azaz emiatt talán érdemes inkább Július közepe előtt felfedezni ezt a két folyószakaszt.

A Kettős-Kőrös Békés és Szanazug közötti szakasza duzzasztott, így egész nyáron hajózható volt.

Összefoglalva a mi egyszeri (és remélhetőleg nem tipikussá váló) tapasztalatunk szerint Június eleje és Július közepe között legcélszerűbb a hajózás a Kőrösökön. Ekkor már elég meleg is van és még elegendő is a víz a hajózáshoz. Szerencse, hogy nem késlekedtünk és így ezen a rendkívül száraz nyáron is teljesíteni tudtuk az összes hajózási célkitűzésünket!

Induljunk útra – Az első látnivaló a Bökényi vízlépcsőA Hármas-Kőrös Tiszai torkolatától 6 km-re  található a Bökényi ví...
01/01/2023

Induljunk útra – Az első látnivaló a Bökényi vízlépcső

A Hármas-Kőrös Tiszai torkolatától 6 km-re található a Bökényi vízlépcső. A műtárgyat üzemen kívül helyezték. Főleg, mint veszélyforrásról kell róla beszélnem. Felfelé haladva a baloldali ág a hajózható, a jobboldali eliszaposodott és sekély. A baloldali ágban a kibetonozott műtárgyak között a legkisebb vízmélység júniusban is mindössze 1m volt!

Egyik ottjártunkkor éppen a katonaság búvárai gyakorlatoztak a jobb oldali ágban.

Vízkivételi helyekEredetileg a folyó duzzasztása a hajózhatóvá tételét és az öntözés biztosítását szolgálta. Viziszállít...
31/12/2022

Vízkivételi helyek

Eredetileg a folyó duzzasztása a hajózhatóvá tételét és az öntözés biztosítását szolgálta. Viziszállításra ma már nem igen használják, de az öntözési funkció annál fontosabb. A Körös mentén értékes mezőgazdasági területek fekszenek és kisebb csatornákkal egészen jól átszőtt öntözési megoldásokkal locsolják a haszonnövényeket. Augusztus elején részt vettem ezen a területen egy vadászaton is, cserkészés közben láttam, mekkora különbség volt az öntözött és az öntözetlen területek között. Az öntözött területekről kerül ki pl. a konzerv csemege-, vagy a GMO mentes vetőmagnak szánt kukorica. Az öntözetlen területekről 2022-ben gyakorlatilag semmi nem jött ki, csak a veszteség.

Számos helyen a vízparti legelőkön nem csak itatóvizet vételeznek, de néhol le is engedik az állatokat a folyópartra vizet inni.

A vízpart és a vízivilágA folyó medrét számos helyen a kanyarok levágásával és egyenes átvágásokkal alakították ki, Ezek...
31/12/2022

A vízpart és a vízivilág

A folyó medrét számos helyen a kanyarok levágásával és egyenes átvágásokkal alakították ki, Ezeknek számos következménye lett. A kialakult holtágak és leágazások kiváló életteret biztosítanak az állatvilágnak. Kócsagok, gólyák, gémek, jégmadarak és mindenféle vízimadarak nagy számban fordulnak elő. Mind az élővíz, mind a holtágak kiváló horgász vizeknek is számítanak.

Az átvágásokban a meder oldalfala sok helyen nem elég stabil és a fákkal együtt becsúszott a vízbe. Ezek és a bedőlt fák magas vízkor némileg arrébb kerülhetnek, de összegyűlve rejtelmes búvóhelyet biztosítanak sok-sok teknősnek, a hódoknak és persze a horgász ember számára izgató szürkeharcsának.

Hajózás szempontjából érdemes mindig középen hajózni, szélen bármi megtörténhet. Ezt most az alacsony víznél először erre hajózóként is jól meglehetett találni. Bár a víz sodrása egyáltalán nem nagy (legalábbis nyáron nem volt az) néhol azonban pl. a Kunszentmárton előtti és utáni kanyarokban egészen laposan benyúló kőrakásokkal védik a partot alámosódástól. Na ezekre nagyon nem kellene ráfutni! Volt rá példa, hogy Kunszentmárton és az új autópálya híd közötti szakaszon nekünk kellett bevontatni a törött hajócsavarú csónakot.

Az első vízparti település Kunszentmárton. Megközelítése és kikötője:A 19 fkm-nél először a téglafalként emelt védőgát m...
30/12/2022

Az első vízparti település Kunszentmárton. Megközelítése és kikötője:

A 19 fkm-nél először a téglafalként emelt védőgát mögött pillantjuk meg a várost. Majd a kanyar után elérjük a város régi hídját. Közvetlenül a híd alatt fel kell trimmelni a motort, mert a víz alatt valamilyen tárgy akadályt jelent és felkoppanhat a hajó alja. Sőt a sekélyebb vízben a híd alatt fa csonkok is összegyűlnek, jól vagy kevésbé láthatóan. Úgyhogy itt csak lassan és óvatosan, mint általában minden régi építésű híd alatt! A víz felülete árulkodik – különösen könnyű ez közvetlenül a Maroson szerzet hajózási tapasztalatunk után… ( de erről majd a Maros beszámolójában írok ).

A városnak kiépített sólyázó helye és túrahajó kikötője is van, ami főként egy mólót jelent a híd után 200m-rel. Azaz nem csak kikötni lehet, de az iszaptól letakarított beton lépcsőn lehet feljutni a partra (ami a hazai vizeken sok helyen luxusnak számít…). Sőt szabadtéri zuhanyzó is használható.
Az „épületet” mi nem találtuk nyitva, de azért a mólónál kikötve éjszakáztunk az első alkalommal.

Kunszentmárton mint látnivalóA város a vízen töltött napok után felüdülés volt számunkra. Korábban azt gondoltam egész j...
30/12/2022

Kunszentmárton mint látnivaló

A város a vízen töltött napok után felüdülés volt számunkra. Korábban azt gondoltam egész jól ismerem az országunkat, a vízről partra szállva viszont minden egészen más. Szeretjük ezt az élményt. Lelassulva egy-egy nénikével való találkozás, vagy egy omladozó érdekesebb épület, egy kicsit díszesebb ajtó is mást mutat. Ha ezt nem érezted volna még, akkor azt éhes és szomjas hajósként már biztosan tudod, hogy mennyivel más a legkisebb falusi kocsma is (főleg, ha hideg csapolt söre és némileg avasodott ropija is van…).

Gyalogszerrel nyitva tartó éttermet nem olyan egyszerű találni. A hídtól egyenesen haladva a központban, néhányszáz méterre egy teraszos pizzéria és fagyizó található. Szemben a diszkontban bevásárlási lehetőség és mellette cukrászda. Csupa városi luxus!

29/12/2022
44-es út hídja és a többiekA 21-22 fkm-nél található 44-es út lapos hídja nem különösebben érdekes, de az előtte való sz...
29/12/2022

44-es út hídja és a többiek

A 21-22 fkm-nél található 44-es út lapos hídja nem különösebben érdekes, de az előtte való szakasz veszélyesebb a parti kőrakások miatt, viszont nem messze a híd mögött a parttól kb. 8 m-el beljebb veszélyes kőrakás bújhat meg a víz alatt! Ezt most jó észre lehetett venni, de egy kicsit magasabb és zavarosabb víznél már kész lehet a baj. Csak középen haladj, a vízmélység most itt egy helyen középen is csak 1 m volt!

Ezután következik majd a rácsos szerkezetű vasúti híd, majd a díszkivilágított új autópálya hídja.

A nem várt öcsödi kalandA Békésszentandrási Duzzasztóműig Kunszentmártontól 27km a távolság. A kisvíz és a magasvíz közö...
29/12/2022

A nem várt öcsödi kaland

A Békésszentandrási Duzzasztóműig Kunszentmártontól 27km a távolság. A kisvíz és a magasvíz között napi két alkalommal van zsilipelés, de a délutánit már nem érnénk el. Ezért úgy döntöttünk, hogy addig megyünk előre amíg látunk és ahol ránk esteledik a nyílt vízen ott horgonyozva éjszakázunk. Egy 15km-nyit jutottunk előre, de az alacsony víz és a változatos, de keskeny folyó miatt nem lehetett sötétben tovább haladni, ezért Öcsöd előtt a Körtvélyesi tanyák környékén éjszakáztunk. A horgony nem igazán akadt stabilan a „valamiért kemény” folyómederbe, ezért a partra dobtuk ki a horgonyt.

Aztán jött a reggel. 6 órakor keltünk, hogy legyen időnk eljutni a zsilipelésig. Reggeli párafelhő úszott a víz felett, amit mindig megcsodálok. Sietnünk kellett azonban ezért a veszélyek ellenére nagyobb sebességgel kb.30km/órával haladtunk előre, na nem túl sokáig. A Nagykunsági öntöző főcsatorna környékén már nagy számú bedőlt fa és uszadék meredezett a vízből.

Ezután bár a mélységmérő még elfogadható vízmélységet mutatott egyszer csak a hajó mellett oldalt látható vált a mederfenék. Lelassítottunk és innentől a sodorvonalban megpróbáltunk kanyarogni a mélyebb vízzel. Néhol a csáklya rúddal kellett visszatolnunk a hajót a keskeny mélyebb csatornába. Ilyenkor leállítottuk az egyébként is már feltrimmelt motort, persze a víz sodrása többször még jobban rásodort a víz alatti padkákra. Küzdöttünk, hiszem oda kell érni a zsilipelésre.

Majd egy kanyarban egy legyező horgász a keskeny víz szélén a kövön állva figyelmeztetett, szerinte az alacsony vízben nem lehet tovább menni. Biztos, a kanyar után nem jön mélyebb víz? Nem csak itt ilyen alacsony? Nem tudja neki még csónakja sincs…
Gyerünk tovább, el kell jutni a zsilipig! Meghajóztuk a Marost is, menni fog ez is.
Hát ekkor már, ki kellett szállni a hajóból és kézzel húzni a hajót. A kanyarig elhúztam, de ekkor már mellig ért a víz. Szuper, gyorsan visszamászni a hajóra, motor indít és gyerünk előre. Aztán újra alacsony víz, 30-40 cm. Motor leáll és gondolkodás nélkül ruhástul ugrás a reggeli hideg vízbe. Először mezítláb, majd később éreztem, hogy nem tesz jót az apró kagylókból betonkeménységűre összeállt mederfenék a védtelen lábamnak. Na innentől túraszandálban tovább ( nem is ártott neki, mert a nyári kánikulában a gumi és bőr, plusz izzadó láb nem a legszerencsésebb párosítás egy apró zárt hajófedélzeten…).

Ahogy múlt az idő egyre lassabban húztam a hajót a vízben. Az idő telt és egyértelművé vált, hogy nem fogjuk elérni a zsilipelést. Elég nagy felülete van a hajónak és az ekkor már a nagy sodrásnak érzett, egyébként „andalgó” vízben már nem bírtam tovább húzni a hajót. Beismerés helyett: „ Úgy sem érünk oda már időben, hát reggelizzünk meg!” Reggeli közben kissé kipihentem magam és eldöntöttem elhúzom a hajót a következő kanyarig és ott döntést hozunk, hogyan tovább.

Támadt egy félelmem, hogy gyötrelmek árán eljutunk a zsilipig és nem fognak minket átzsilipelni. Kikerestem a telefonszámunkat és felhívtam őket. Kifejezetten készségesen válaszoltak, hogy az éjjel lezárták a zsilipet, és a következő nagy esőzésig nem lesz vízeresztés. Ha el tudom küzdeni a hajót a zsilipig, ők átemelnek minket, de szerintük nem fogunk eljutni odáig. Máskor még engedne is egy kis vizet nekünk, hogy feljussunk odáig, de nincs miből…

Na nem baj a Marosra is mindenki azt modta, hogy nem lehet meghajózni, mi mégis megcsináltuk. Próbáljuk meg! Leszálltam a vízbe, viszont a hajó meg sem mozdult, se fel, se le… Amíg reggeliztünk tovább csökkent a vízszint! Kezdett rossz érzésem lenni, hogy itt marad a hajó 1-2 hónapig… , innen még sólyázási lehetőség sincs, se daru, se semmi. Itt fogják szétszedni a hajót a nyáron?!

Meg kértem a párom segítsen. Eddig nem engedtem neki, hogy beszálljon a vízbe, én vagyok a férfi, ez az én feladatom. De most már nem volt más.

Amikor már mindketten leszálltunk, a vízről kissé megemelkedett a hajó és némileg megmozdult, de nem eléggé. Elgondolkodtam mit dobunk ki a fedélzetről, mert rumoshordónk az nincs. Valahogyan kiszabadítottuk a hajót és elindultunk visszafelé. Igyekeztünk mert ahol idefelé 30km/óra sebességgel tudtunk jönni ott már csak lépésben tudtunk haladni. Elindult a versenyfutás a víz levonulásával. Ezt a versenyfutást megnyertük, visszajutottunk Csongrádra, de az Öcsöd és Békésszentadrás közötti csekély 6km-et azért még sem tudtuk meghajózni.

Utólag visszagondolva éjjel álmunkban eltűnhetett volna alólunk a víz, vagy feljutunk a zsilipig és ott futunk a meder közepén zátonyra. Ezután egész nyáron nem is volt vízeresztés a zsilipnél, sőt a mellékelt kiszáradt medrű fotót a sajtó adta le. ( Az utolsó 3 fotó nem az enyém, a sajtóból vettem, a nyáron körbejárta a legtöbb hírcsatornát (Fotó: Rosta Tibor / MTI , július 26-án.)) Ha viszont feljutunk odáig és zátonyra futunk, a mi oldala dőlt hajónkkal cikkeztek volna az újságírók a 2022-es szárazságról…

Végül Csongrádról elvontattuk a hajót a duzzasztott vízre és kőröstarcsai kishajó kikötőben tettük vízre, majd visszahajóztunk a békésszentadrási zsilipig is. Innen a következő posztokban is úgy folytatom, mintha folytatólagosan hajóztunk volna.

A Békésszentandrási DuzzasztóműBe kell vallanunk, hogy sajnos ezen a duzzasztóművön és hajózsilipen mi sosem zsilipeltün...
28/12/2022

A Békésszentandrási Duzzasztómű

Be kell vallanunk, hogy sajnos ezen a duzzasztóművön és hajózsilipen mi sosem zsilipeltünk. Szerettünk volna, de nem sikerült. Egy másik posztunkban leírjuk ennek történetét, de a követhetőség kedvéért úgy haladunk tovább, ahogyan a folyó folyik, úgy mintha áthaladtunk volna a zsilipen.

„Építése 1936-tól 1942-ig tartott.” „Többes célt szolgált, egyrészt a hajózás biztosítását, de szintén fontos ok volt az öntözés. Ezt csak elősegítette, hogy Horthy Miklós személyes álma volt a magyarországi rizstermelés beindítása is, amihez elengedhetetlenül szükséges a folyamatos vízborítottság”. Áll a Wikipédiéban.

„A duzzasztómű mellé épített vízerőmű átadása 2013. szeptember 12-én volt” Ez azért fontos, mert ahogyan horgászoktól hallottam azóta a duzzasztott folyószakasz vízszintje többségében állandó 4-5m-es, jól hajózható és horgászható. A duzzasztás egészen Békésig a következő zsilipig visszahat.

A hajózsilipen naponta kétszer van zsilipelés, reggel 8-9 óra között és délután 4-6 óra között. Az átkelési szándékot telefonon előre jelezni kell. Bár beszéltem velük, de sajnos a speciális szituációban nem mentettem el a telefonszámukat, így nem tudom megosztani melyik a kipróbált telefonszám. Előre gyűjtött jegyzeteimben ezeket a számokat találom: „KÖVIZIG gyulai központ. Tel.: 66/463-563, KÖVIZIG szarvasi Szakaszmérnökség. Tel.: 66/311-733”, de meg kell mondanom az interneten fellelhető telefonszámok sokszor már nem voltak aktuálisak.

A felvízen a szélesebb ág a zsiliphez vezet és bójasorral lezárták, ide behajózni nemcsak tilos, de természetszerűen veszélyes is. A keskenyebb ág vezet zsiliphez. A zsilipről mellékelek néhány fotót.

Közvetlenül a zsilip előtt elég jól ki lehet kötni a betonozott parthoz, de azon az oldalon viszont látnivaló nincs. A parton elég sok a horgász, úgyhogy figyelni kell rájuk.

Kikötési lehetőség a duzzasztómű oldalán gyakorlatilag nincs, pedig ezen az oldalon lenne a település.
Ha megoldod valamilyen módon a kikötést a békésszentandrási oldalon, akkor érdemes bemenni faluba, bár elég szép séta a távolság. Nekünk nagyon ízlett a Nagy-Magyarország Fogadó konyhája. Érdemes a specialitásaikból választani pl. a kemencés csülköt vagy az alkoholmentest fogyasztó kapitányoknak a stílusos Békanő Limonádét.
Az alkoholt is fogyasztó sörkedvelőknek mindenképpen el kell látogatni a Szent András Sörfőzdébe, egy-egy frissen csapolt sörkülönlegességre, mert tényleg különlegességek. Szerintem az ország egyik legjobb sörfőzdéje, ezért még akár érdemes egy éjszakát itt horgonyon eltölteni!

Vizirendőrség és hajósok a KőrösökönSörözésről jut eszembe a téma. Félve írom le, de konkrét tapasztalatom, hogy mi a Kő...
28/12/2022

Vizirendőrség és hajósok a Kőrösökön

Sörözésről jut eszembe a téma. Félve írom le, de konkrét tapasztalatom, hogy mi a Kőrősökön egyetlen rendőrrel sem találkoztunk.

Azaz Csongrád és Bökényi vízlépcső közötti szakaszra szinte minden nap benéznek a Tiszai vizirendőrök. Erre szükség is van, mert a báziskikötőnkből turisták is kölcsönözhetnek vizieszközöket, sok a SUP-os is, úgyhogy nem árt rendet tartani.

A Békésszentandrás feletti duzzasztott szakaszon kevés a hajós, talán mert bár elég mély a víz, de nem elég széles a folyó a száguldozáshoz. Főleg csak horgász csónakokkal és tipikus helyi építésű kőrösi horgász lakócsónakokkal és persze túrakenusokkal lehet találkozni a vízen. Horgászok szerint néha ellenőriznek is a vizirendőrök, méghozzá van olyan vizirendőr is, aki maga egy vizikressz lexikon és szigorú is (mint az előző évi vizirendőr Tokajban, azaz a „Beton” becenevű vizirendőr „legenda”). Mi viszont nem találkoztunk velük.

Békési duzzasztó feletti Szanazugig tartó 10km-es szakaszon már sok a hajó, itt a víz nem csak elég mély, de széles is és száguldoznak is rajta. Állítólag itt van vizirendőr, de a kikötőben meg tudják mondani, hogy éppen járőröznek e.

A Sebes-, a Fekete-, a Fehér kőrös és a Berettyó keskeny, száguldozni nem annyira lehet, így vizirendőröknek is kevésbé lehet rajtuk dolga. Nem is találkoztunk velük sehol sem.

Szarvas – Harcsa büféTulajdonos: Takács József 06-20-989-3982Ezután következik a Mezőtúr-Szavas komp. Szarvastól sajnos ...
27/12/2022

Szarvas – Harcsa büfé

Tulajdonos: Takács József 06-20-989-3982

Ezután következik a Mezőtúr-Szavas komp. Szarvastól sajnos 3-4 km távolságra van a folyó. Talán a komptól stoppal érdemes megpróbálni a bejutást, de igazából még kikötni sem nagyon lehet.

Mi nem mentünk be, viszont a hídnál kikötve a gát túloldalán található a Harcsa büfé. Gyakorlatilag itt csak italozni lehet, pl. jó hideg sört, aminek víz melletti jelentőségét nem kell részleteznem. Elvileg kaja nincs, de azért egy kis beszélgetés után a családi fagyasztóból nagyon segítőkészen készítettek nekünk frissen sült rántottsajtot és hasábburgonyát. Hálásak vagyunk nekik érte, már csak azért is mert este már nem akartunk innen továbbhajózni, csak sörözni és beszélgetni.

Józsi, a tulaj sok neves zenakart megjárt zenész, és alkalmanként ebben a büfében is rendeznek koncerteket. A büfé a helyi üdülő tulajdonosok találkozóhelye. Másik sajátossága, hogy Józsi maga készít harcsázó „Teasereket” méghozzá minőségi alapanyagokból. Jó áron adja, én is vettem belőle (vagy az átlala ígért horgász reményből…), már csak ki kellene próbálni.

Este áthajóztunk a túlsó partra, ahol egy fáktól védett holtág öblében töltöttük a holdfényes éjszakát. Oda fele még világosban feltérképeztük az öblöt, mert sejthető volt, hogy a büféből már csak sötétben szabadulunk. A bejárattól 20m-re a vízmélység a leülepedett hordaléktól lecsökkent egy kicsit, de utána kellemesen újra visszaméjült. Nagyon nyugodt éjszakánk volt. A két utolsó fotó hosszú záridővel készült az éjjel.

27/12/2022
Hortobágy-Berettyó folyó - MezőtúrA következő nagyon izgalmas mellékfolyó a Hortobágy-Berettyó folyó.  Hajózható hossza ...
27/12/2022

Hortobágy-Berettyó folyó - Mezőtúr

A következő nagyon izgalmas mellékfolyó a Hortobágy-Berettyó folyó. Hajózható hossza mindössze kb. 5-10km. A torkolattól kicsit beljebb, de nem messze található az árvizkapu. Majd 5 km távolságban található Mezőtúr város. Útközben éppen a Vízügyi hatóság szakembereinek alkalmi pontonhajójával futottunk össze. A város előtt kiszélesedik a folyó és előtűnik a városház- és a templomtornya. A kiszélesedett részen nincs kijelölve a hajózható vízmélységű sodorvonal, de a vízfelszini vizinövények egészen jól jelezték a követendő útvonalat. A városnak meglepően jó minőségű kikötőpontonja van, dicséret nekik érte! Jót ebédeltünk a város főterén található étteremben és bevásároltunk. Majd továbbhajóztunk a folyón.

26/12/2022

Nagyon szerettük...!

26/12/2022
Hortobágy-Berettyó folyó, ami Mezőtúron túl valami nagyon más A vízről nézve elénk tárul a városháza- és a tűzoltóság a ...
26/12/2022

Hortobágy-Berettyó folyó, ami Mezőtúron túl valami nagyon más

A vízről nézve elénk tárul a városháza- és a tűzoltóság a tornyával. A vasúti hídon túl összeszűkült a folyó, a vízmélység pedig meglepően jól hajózhatónak bizonyult. Nem tudom Mezőtúron túl meddig lehetne tovább hajózni, mert semmit sem olvasható róla az interneten. Mintha nem is lenne hajózható tovább. Azért mi megpróbáltuk. Amit találtunk, az nyomot hagyott bennem. Egy nagyon más hangulatú folyó, ligetesen átlátható erdősáv a parton, sűrű nádas, alkalmanként kiszélesedő meder. Nagyon tetszett. Sajnos mivel az interneten nem tűnt hajózhatónak, nem szántunk rá elég időt és visszafordultunk, máig bánom. El kellett volna hajózni ameddig lehetséges, annyira szép volt. Az internet által magamban épített fal meggátolt benne. Azt gyanítom túl meszzire nem jutottunk volna, de mégis izgat. Ha valaki ismerős ezen a részen kérem írja meg!

Address


Website

Alerts

Be the first to know and let us send you an email when Túrahajózás a Kőrösökön - KATTila posts news and promotions. Your email address will not be used for any other purpose, and you can unsubscribe at any time.

Videos

Shortcuts

  • Address
  • Alerts
  • Videos
  • Claim ownership or report listing
  • Want your business to be the top-listed Travel Agency?

Share