Kowbojkami za znaczkami

  • Home
  • Kowbojkami za znaczkami

Kowbojkami za znaczkami Tropem znaczków turystycznych, w kapeluszu i kowbojkach zwiedzając piękną Polskę.

😁
11/11/2023

😁

Znaczek numer 116 - Teatr Zdrojowy im. Fryderyka Chopina - Duszniki Zdrój.Budynek Teatru Zdrojowego, zwanego również Dwo...
04/11/2023

Znaczek numer 116 - Teatr Zdrojowy im. Fryderyka Chopina - Duszniki Zdrój.

Budynek Teatru Zdrojowego, zwanego również Dworkiem im. Fryderyka Chopina, powstał w latach 1802-1805. Był to dom towarzyski, w którym w tamtych czasach skupiało się całe życie towarzyskie. Razem z teatrem powstały jeszcze trzy inne budynki. W roku 1808 została dobudowana sala bilardowa. W teatrze tym w roku 1926 koncertował Fryderyk Chopin. Obecnie odbywają się w tym teatrze różnego rodzaju koncerty kameralne, zdrojowe, muzyczne czy też przedstawienia teatralne. W Dworku w roku 1946, w 120 rocznicę koncertu Fryderyka Chopina, odbył się I Międzynarodowy Festiwal Chopinowski.
Obiekt jest zachowany w bardzo dobrym stanie i można go zwiedzać. Ja niestety nie miałem na to czasu :(

Znaczek numer 120 - Muzeum Papiernictwa - Duszniki Zdrój.Po zakończeniu II wojny światowej niemieckie Bad Reinerz (Duszn...
04/11/2023

Znaczek numer 120 - Muzeum Papiernictwa - Duszniki Zdrój.

Po zakończeniu II wojny światowej niemieckie Bad Reinerz (Duszniki Zdrój) zostały terenami Polski. Znajdującą się tutaj starą papiernię, przekazano fabryce papieru w Młynowie. Dyrektor chcąc szybko ją uruchomić, rozpoczął remont. Niestety śmierć nie pozwoliła mu tego doczekać. Obiekt przez kilka lat niszczał i był rozkradany. W 1953 roku na niszczejącą papiernie zwróciły uwagę władze miasta. Przez kilka lat walczono z pozyskaniem sprzymierzeńców dla odnowienia budynku jako zabytku. W192 roku pojawiły się fundusze na remont zabezpieczający, który trwał cztery lata. W styczniu 1966 roku wiceminister kultury i sztuki będący z wizytą, zasugerował by powstało tu muzeum papiernictwa i produkcja papieru. Dwa dni po tym zawarto porozumienie, na wykonanie tego planu. Informacja w prasie i radiu o powstającym muzeum, poskutkowała gromadzeniem eksponatów od ludzi i firm.
Roman Gesing ówczesny minister leśnictwa i przemysłu drzewnego, dokonał otwarcia części muzeum 26 lipca 1968 roku. Pokazową produkcję papieru czerpanego uruchomiono w 1971 roku. W 1974 roku udało się uruchomić drukarnię typograficzną, w 1976 roku, ekspozycję przedstawiającą wyroby polskiego przemysłu papierniczego. Dusznickim muzeum kierowała w latach 1984 - 2005 Bożena Schweizer-Makowska.
Dalsze dzieje i dokładniejsze informacje znajdziecie w internecie. Tutaj tylko zarys powstania. Ja niestety byłem w takich godzinach, że nie dałem rady zwiedzić, czyli punkt zapisany do ponownych odwiedzin.

Znaczek numer 183 - Zamek - Ząbkowice Śląskie.W roku 1524 została rozpoczęta budowa pierwszego renesansowego zamku na Śl...
02/11/2023

Znaczek numer 183 - Zamek - Ząbkowice Śląskie.

W roku 1524 została rozpoczęta budowa pierwszego renesansowego zamku na Śląsku. I niestety nie została nigdy ukończona. A wielka szkoda, bo zamek miał posiadać wiele wtedy niespotykanych rozwiązań. Projektem został zlecony Benedyktowi Ried, w tamtych czasach wspaniałemu architektowi. W rezydencję wkomponowano gotyckie elementy z wcześniej stojącej tam budowli. Najlepszym przykładem nowatorskich rozwiązań jest chociażby system kanalizacyjny, których spusty odprowadzające zamontowano w grubości murów, a wyloty trafiały do fosy. Całość spłukiwana była deszczówką. Budynek został też wyposażony w kaponiery. Nie były one u nas spotykane wtedy, bardziej w południowej Europie. Znalazło się też miejsce na dwie narożne basteje. Jedne z pierwszych na Śląsku. Budowlą książęcej rezydencji zakończono w 1532 roku. Zakończone zostały tylko trzy trójkondygnacyjne skrzydła zamku, które zostały też zadaszone. Niestety, rozmach z jakim chciano ten zamek wybudować, okazał się zbyt kosztowny. Przyczyna podawaną wtedy oficjalnie jest tak zwana trwoga turecka jaka wtedy pojawiła się w Europie. W roku 1536 po śmierci Karola I Podiebrada budowla stała się przedmiotem listów zastawnych, a spadkobiercy skupili się na budowie zamku w Oleśnicy. I tak zamek został już w takim stanie jak zostawił go po sobie Karol I Podiebrad.
Aktualnie można go zwiedzać i muszę powiedzieć, że robi on wrażenie. Polecam wszystkim.

Znaczek numer 134 - Ratusz - Ząbkowice Śląskie.Od powstania miasta Ząbkowic Śląskie, jest to szósta budowla w tym miejsc...
02/11/2023

Znaczek numer 134 - Ratusz - Ząbkowice Śląskie.

Od powstania miasta Ząbkowic Śląskie, jest to szósta budowla w tym miejscu. O pierwszym ratuszu była wzmianka już 1 września 1345 roku. Miał to być murowany budynek z wieżą, a pod nim znajdowało się więzienie. Został spalony w 1428 roku. Drugi ratusz był odbudowany i niestety w niedługim czasie także zniszczony podczas bitew przeprowadzonych przez księcia Jerzego z Podiebradów z miastami śląskimi. Trzeci ratusz został zbudowany pod koniec wieku XV i także spłonął w roku 1532. Czwarty raz ratusz został odbudowany w latach 1532-1533. A w roku 1535 powstała w nim Piwnica Świdnicka, funkcjonująca do 1569 roku, w którym to zmieniono ją na więzienie miejskie. Budynek został spalony w 1632 roku podczas wojny 30-letniej. Dopiero w roku 1661 zabrano się za odbudowę. Położony został nowy dach i podniesiono wieżę na wysokość 72 metrów, którą ma do dnia dzisiejszego. Podczas ostatniego remontu w 1828-1829 otwarto gospodę w piwnicy. Stała się ona najlepszą restauracją w mieście. W roku 1858 w wielkim pożarze, ratusz ponownie zniszczył ogień. Resztę wież wyburzono w obawie o bezpieczeństwo. Zniszczone zostały również papierowe archiwa miejskie. Aktualnie szósty już budynek ratusza powstał w latach 1862-1864. Nie bez kłótni, gdyż były opinie by wybudować prosty i tani budynek, ale na szczęście zdecydowano się na budowę reprezentatywną, by był wizytówką miasta. Cena była dwukrotnie wyższa, więc władze wybiły miedziany medal na której z jednej strony był napis po niemiecku: "Bóg pomoże", a na drugiej stronie również w języku niemieckim: "Bóg pomógł". Medal ten był sprzedawany w całych Niemczech. Ratusz w takiej wersji stoi do dzisiaj. I warto go zobaczyć, bo jest to budynek naprawdę bardzo ciekawy.

Znaczek numer 133 - Krzywa wieża - Ząbkowice ŚląskieWiększość z Was zna krzywą wieżę z Torunia. A tu według mnie, jeszcz...
02/11/2023

Znaczek numer 133 - Krzywa wieża - Ząbkowice Śląskie

Większość z Was zna krzywą wieżę z Torunia. A tu według mnie, jeszcze ładniejsza krzywa wieża, w Ząbkowicach Śląskich. Nawet dzisiaj nie wiadomo kiedy powstała i jaki był jej cel. Istnieją trzy teorie. Jedną z nich jest taka, że może być pozostałością zamku stojącego przed powstaniem miasta. Wieże w zamkach były, więc mogłoby tak być. Następną teorią jest to, że ulokowana była w najniższym miejscu w mieście i służyła jako brama miejska. I ostatnią teorią jest to, że służyła jako dzwonnica miejska. I takim obiektem też była od XV wieku do drugiej wojny światowej.
Zwieńczenie w postaci jaskółczych ogonów otrzymała po pożarze w1858 roku. Dobudowano także niewielką wieżyczkę od strony południowej. Prace zakończono w 1860 roku. Wieża ma wysokość 34 metrów.
A co do tego dlaczego jest krzywa, to też istnieją różne teorie. Powszechnie sądzi się, że jest to wynikiem wstrząsów tektonicznych odnotowanych 15 września 1590 roku. Przyczyną pochylenia może być też podmoknięcie terenów. Kolejną legendą i chyba najciekawszą jest to, że po wielkim pożarze w 1858 roku wykonano ekspertyzę fundamentów, która miała zaskoczyć ekspertów. Doszli oni do wniosków, że wieża ta już od samego początku została zbudowana jako krzywa, by wyróżniać się na tle innych. Dodatkowo jako ciekawostka, podobno jeszcze w XIX wieku w części którą strawił ogień, widniał napis w języku niemieckim: "Nazywam się Johannes Gleiß, wybudowałem tę wieżę krzywą z pilnością". Niestety napis ten nie zachował się do dzisiaj.
Wieża po pomiarach w roku 1977 miała określoną odchyłkę 1,98 metra. Obecnie odchylenie to wynosi już 2.12 metra.
Aktualnie wieża jest udostępniana jako punkt widokowy. Niestety ja byłem w taki czasie, że krzywa wieża była zamknięta.
Polecam odwiedzić Ząbkowice Śląskie, bo jest to miasto z wieloma ciekawymi zabytkami.

Znaczek numer 267. Drewniany kościół Św. Marcina w Bukowcu.We wsi Bukowiec, położonej osiem kilometrów od Nowego Tomyśla...
02/11/2023

Znaczek numer 267. Drewniany kościół Św. Marcina w Bukowcu.

We wsi Bukowiec, położonej osiem kilometrów od Nowego Tomyśla, znajduje się drewniany kościół pod wezwaniem Św. Marcina. Wzmianki o pierwszym proboszczu pojawiają się już w 1462 roku, natomiast patronat nad świątynią w 1480 roku, sprawował Jan z Ostroroga. W wieku XVI, kościół przejmują okresowo innowiercy. W roku 1737 z fundacji Karola Opalińskiego (starosty śremskiego), zniesiona została obecna świątynia. W latach 1923-1925 kościół został rozbudowany o poprzeczną nawę, która aktualnie razem z prezbiterium, stanowi nawę główną.
Polecam odwiedzić to miejsce, gdyż świątynia jest bardzo ciekawa, a w samym Bukowcu jest jeszcze kilka obiektów wartych zobaczenia, które już sami dacie radę sobie poszukać.
Niestety byłem tam w 2018 roku, więc i zdjęcia są średniej jakości. Warto też porozmawiać z proboszczem, choć nie wiem czy nadal jest ten sam.

Witajcie po długiej przerwie. Czas, by przyspieszyć pokazywanie miejsc które odwiedziłem i w których udało się nabyć Zna...
27/09/2023

Witajcie po długiej przerwie. Czas, by przyspieszyć pokazywanie miejsc które odwiedziłem i w których udało się nabyć Znaczki Turystyczne . To przyspieszenie jest o tyle ważne, że chciałbym aby do czasu mojego kolejnego pomysłu, zostały tutaj umieszczone wszystkie wcześniejsze wycieczki.
Ponieważ uważam, że masz kraj jest piękny i ma wiele bardzo urokliwych miejsc, do tego miejsc ważnych historycznie, ale też po prostu odpowiednich do odpoczynku, to należałoby go w jak największej części zwiedzić. Znaczki turystyczne są tutaj bardzo pomocne, ale też nie w każdym ciekawym miejscu się znajdują. Dlatego gdy wpadł mi do rąk stary już przewodnik pod tytułem "Polska 101 wycieczek" to zdecydowałem się na połączenie. Teraz Kowbojkami za znaczkami , będzie realizowane także za pomocą 101 wycieczek. Daje to ogrom możliwości odwiedzenia wspaniałych miejsc i cieszenia się ze zbierania znaczków. A Wam może trochę przybliży chęć osobistego poznania naszego kraju, a także może zarazi bakcylem zbierania znaczków turystycznych. I to chyba tyle, wstępem do przyszłej zabawy w odkrywanie Polski.

Znaczek numer 210. Zamek w Rydzynie.Zamek w Rydzynie jest największym z zamków w Wielkopolsce. Dzięki jego niezwykłości,...
30/05/2023

Znaczek numer 210. Zamek w Rydzynie.
Zamek w Rydzynie jest największym z zamków w Wielkopolsce. Dzięki jego niezwykłości, zamek ten został wpisany na listę Pomników Historii. Początki datowane są na XV wiek, kiedy to na sztucznej wyspie postawiono zamek dla Jana Rydzyńskiego. W takim stanie przetrwał do potopu szwedzkiego, czyli blisko dwieście lat. Z inicjatywy rodu Leszczyńskich, pod koniec XVII wieku, na częściowo zniszczonych murach, wybudowano rezydencję barokową. Zamek był już wtedy wybudowany na planie kwadratu, z czterema basztami na narożnikach i dziedzińcem wewnątrz.
Po resztę jego historii zaglądnijcie do internetu :)
Aktualnie zamek w Rydzynie pełni rolę hotelowo - konferencyjną. Ale można go również zwiedzać (gdy ja byłem niestety nie było takiej możliwości). Polecam odwiedzenie tego miejsca i zobaczenie na własne oczy tego zabytku. Warto.

14/04/2023

Dziś przychodzimy do Was ze znaczkową premierą i chcemy pokazać znaczek okolicznościowy, jaki już w maju dostępny będzie podczas XXV Jubileuszowej Wrocławskiej Krajowej Wystawy Kolekcjonerskiej. Szczegóły na temat tego znaczka jak zwykle znajdziecie na naszej stronie http://www.znaczki-turystyczne.pl/aktualnosci/13-04-2023-a4220 Zachęcamy do udostepnienia wiadomości i będziemy wdzięczni za klikanie wszelkich 👍❤😃 i innych działań zwiększających zasięgi. Natomiast w maju zapraszamy na wystawę i do zdobycia kolejnego znaczka do kolekcji.

Joker. Znaczek okolicznościowy. Został wydany z okazji 230 - lecia nadania praw miejskich Nowemu Tomyślowi. Na znaczku t...
14/09/2022

Joker. Znaczek okolicznościowy. Został wydany z okazji 230 - lecia nadania praw miejskich Nowemu Tomyślowi. Na znaczku tym znalazł się szlachecki herb Feliksa Szołdrskiego. Został też umieszczony rok nadania praw miejskich.
Feliks Antoni Ignacy Szołdrski po śmierci swojego dziadka w roku 1749 został właścicielem Czempinia. Był też posłem województwa kaliskiego na sejm konwokacyjny 1764 roku. To właśnie on był również założycielem Nowego Tomyśla.

Znaczek 364. Muzeum Wikliniarstwa i Chmielarstwa w Nowym Tomyślu. Miejsce odwiedzone trzynastego lutego 2018 roku. Muzeu...
14/09/2022

Znaczek 364. Muzeum Wikliniarstwa i Chmielarstwa w Nowym Tomyślu. Miejsce odwiedzone trzynastego lutego 2018 roku. Muzeum jest oddziałem Muzeum Narodowego Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie. Powstało w roku 1985. Znajduje się w Parku Kultury i Wypoczynku, do którego odwiedzin również zachęcam (sam nie raz już tam odpoczywałem). Na potrzeby muzeum został zrekonstruowany holenderski budynek z XVIII wieku. Znajduje się w nim wystawa dotycząca wszystkich aspektów wikliniarstwa i plecionkarstwa. W 1977 roku postawiono Dworek Myśliwski w którym są organizowane wystawy czasowe i cykliczne. Co roku organizowany jest Jarmark Chmielarsko- Wikliniarski, który przyciąga najwięcej ludzi. Organizowane są również warsztaty wikliniarskie. Miejsce warto odwiedzić, zobaczyć jak to wszystko wygląda, a także pospacerować po okolicy.
Dołączam trochę zdjęć, które są tylko małą namiastką tego co tam możecie zobaczyć.

Znaczek 361. Nowy Tomyśl. Wiklinowy Koszy Gigant w Nowym Tomyślu. Miejsce odwiedzone 13 lutego 2018 roku. Zdjęcia pochod...
15/02/2022

Znaczek 361. Nowy Tomyśl. Wiklinowy Koszy Gigant w Nowym Tomyślu. Miejsce odwiedzone 13 lutego 2018 roku. Zdjęcia pochodzą jednak z tego roku, gdyż wtedy nie miałem czasu podjechać by zrobić.
Jest to największy kosz wiklinowy na świecie. Został też wpisany do księgi rekordów Guinessa. Jest to drugi kosz. Pierwszy był mniejszy i powstał w roku 2000. Niestety, warunki atmosferyczne nie pozwoliły mu przetrwać. Był symbolem wejścia w nowe tysiąclecie. W 2006 roku, przez trzy dni, pięćdziesięciu plecionkarzy wyplotło nowy, jeszcze większy kosz. Potrzeba było na to jedenaście ton rur i dwanaście ton wikliny. W koszu wypełnionym ziemią, zostały posadzone krzewy. Kosz stoi na środku placu zaraz obok ratusza. Jako dodatek, jest on początkiem szlaku turystycznego, na którego drodze będziecie mogli zobaczyć inne cuda wiklinowe, z których słynie Nowy Tomyśl. Polecam.

Za dwa dni mija cztery lata, gdy zacząłem podążać tropem znaczków turystycznych. Dopiero teraz zająłem się prowadzeniem ...
11/02/2022

Za dwa dni mija cztery lata, gdy zacząłem podążać tropem znaczków turystycznych. Dopiero teraz zająłem się prowadzeniem tej strony. I z tej okazji, że wracam do zwiedzania miejsc znaczkowych, zaczynam od pierwszego miejsca, czyli Opalenica. Relacja oczywiście będzie, jak uzupełnie wszystkie wcześniejsze czterdzieści miejsc🤣
Ruszamy więc Kowbojkami za znaczkami

Dzisiaj odwiedzone kolejne miejsce znaczkowe. W moim rodzinnym mieście. O miejscu i przesympatycznej pani z miejsca zaku...
03/02/2022

Dzisiaj odwiedzone kolejne miejsce znaczkowe. W moim rodzinnym mieście. O miejscu i przesympatycznej pani z miejsca zakupu, dowiecie się dopiero gdy powrzucam tu wszystkie poprzednie😁.

Znaczek nr 371. Porażyn. Ośrodek Szkoleniowo Wypoczynkowy. Bardzo malownicze miejsce. Niestety gdy ja byłem, to nie było...
28/01/2022

Znaczek nr 371. Porażyn. Ośrodek Szkoleniowo Wypoczynkowy. Bardzo malownicze miejsce. Niestety gdy ja byłem, to nie było możliwości by pozwiedzać cały, również od środka. Polecam odwiedzenie tego miejsca. Ja na pewno wrócę tutaj, bo to, że udało mi się zdobyć znaczek, pieczątkę, to nie wszystko. Chcę zobaczyć jeszcze środek, cały teren w około i okolicę.

Znaczek nr 372 - Opalenica. Jest to pierwsze miejsce które odwiedziłem w celu zdobycia znaczka. Gdy byłem tam wtedy, dos...
22/01/2022

Znaczek nr 372 - Opalenica. Jest to pierwsze miejsce które odwiedziłem w celu zdobycia znaczka. Gdy byłem tam wtedy, dostępne było tylko jedno miejsce znaczkowe. Na znaczku uwieczniony jest pierwszy polski motocykl "L**h", a sam znaczek ma tytuł: Opalenica - miasto pierwszego polskiego motocykla "L**h".
Aktualnie po czterech latach, na mapie znaczkowej widoczne są jeszcze dwa kolejne miejsca ze znaczkami w Opalenicy, a to znaczy że będzie trzeba w niedługim czasie, ruszyć będzie trzeba na Opalenicę kolejny raz :)

Witam. Tak wyglądały moje pierwsze zdobyte znaczki. Zbieranie zaczęło się w dzień moich urodzin w roku 2018. Bardzo mile...
21/01/2022

Witam.
Tak wyglądały moje pierwsze zdobyte znaczki. Zbieranie zaczęło się w dzień moich urodzin w roku 2018. Bardzo mile wspominam ten dzień. Miało się to stać częstym rodzajem spędzania wolnego czasu, jednak z różnych powodów musiałem na dłuższy czas zaprzestać. Teraz natomiast, mam zamiar do tego wrócić.

Na dzień dzisiejszy posiadam 41 znaczków turystycznych i 5 znaczków okolicznościowych. A w zasadzie 4 okolicznościowe i ...
18/01/2022

Na dzień dzisiejszy posiadam 41 znaczków turystycznych i 5 znaczków okolicznościowych. A w zasadzie 4 okolicznościowe i 1 noworoczny. Całości dopełnia spersonalizowany zeszyt kolekcjonera, w którym zbiera się pieczątki odwiezionych miejsc, oraz można notować kiedy gdzie się było. Jest też bardzo pomocna aplikacja, dzięki której szybko sprawdzimy gdzie w pobliżu nad jest najbliższe miejsce że znaczkami (niesamowicie przydatne, gdy mamy jakieś niespodziewane wyjazdy, do których nie braliśmy pod uwagę zwiedzania) Bardzo to fajne, gdy ktoś lubi turystykę i zwiedzanie.

17/01/2022

Witajcie na moim fan page "Kowbojkami za znaczkami". Miejsce to jest poświęcone zwiedzaniu naszej pięknej Polski, by zobaczyć jak najwięcej ciekawych miejsc i poznać jak najwięcej fascynujących historii. Dlaczego kowbojkami za znaczkami? Kowbojki to moje codzienne obuwie do chodzenia w zasadzie wszędzie. Stąd w tytule kowbojki. A znaczki? Chodzi tutaj o Znaczki Turystyczne, których cała idea, bardzo pomaga w zwiedzaniu i dopełnia je fajną zabawą.
O znaczkach turystycznych możecie poczytać na oficjalnej stronie www.znaczki-turystyczne.pl, na której znajdziecie bardzo dużo informacji i może też Was wciągną w zabawę zwiedzania i zdobywania.
Polska to bardzo piękny kraj, warty zwiedzenia jak największej ilości miejsc. Znaczki Turystyczne, bardzo w tym pomagają, gdyż idąc ich śladem, można zobaczyć miejsca mniej znane, albo wcale nie znane z ogólnie dostępnych przewodników.
Będę tutaj umieszczał zdjęcia z miejsc przeze mnie odwiedzonych, zdjęcia zdobytych znaczków, pieczątek i pewnie jakieś opisy. A Wam życzę dobrej zabawy i tego, byście zarazili się chęcią zwiedzania naszego pięknego kraju.

17/01/2022
17/01/2022
17/01/2022

Address


Website

Alerts

Be the first to know and let us send you an email when Kowbojkami za znaczkami posts news and promotions. Your email address will not be used for any other purpose, and you can unsubscribe at any time.

Shortcuts

  • Address
  • Alerts
  • Claim ownership or report listing
  • Want your business to be the top-listed Travel Agency?

Share