06/04/2022
Polecam lekturę - bardzo dobrze opisano to, co znam z wieloletnich (prywatnych i służbowych) kontaktów z osobami niewidomymi.
Dodałabym jeszcze jedno: nie traktujmy ich jak osoby intelektualnie niesprawne. Oni tylko nie widzą.
Na ulicy, w tramwaju, w urzędzie, przychodni, sklepie, kinie, teatrze, restauracji, na basenie, a nawet na stadionie i siłowni.
Osobę niewidomą możesz spotkać wszędzie.
Czy jesteś na to przygotowany/a?
Czy, poproszony/a potrafił(a)byś prawidłowo udzielić pomocy?
Czy potrafił(a)byś zaoferować swoją pomoc?
A może w ogóle nie pomagasz w obawie, że zaszkodzisz?
Obojętność to najgorsze, co możesz okazać osobie w potrzebie.
Niewidomi słyszą i czują Twoją obecność więc zamiast udawać, że wcale nie ma Cię obok, poznaj zasady, które obowiązują w kontakcie z takimi osobami.
Ci, których do pomocy zachęcać nie trzeba również powinni zapoznać się z treścią poniższego poradnika.
Pomagajmy bezpiecznie‼
Część 1 – co zrobić, gdy spotkamy osobę niewidomą❓
1. NIE DECYDUJ za osobę niewidomą. Jeśli chcesz pomóc, ZAPYTAJ, czy Twoja pomoc będzie potrzebna.
Wyobraź sobie, że to Ciebie ktoś nagle zaczyna ciągnąć uważając, że wie lepiej dokąd chcesz pójść.
A teraz dodaj do tego brak wzroku, który uniemożliwia zweryfikowanie tego, czy rzeczywiście przemieszczasz się w odpowiednim kierunku. Co czujesz? Złość, niepewność, lęk, a może nawet panikę? Okropne prawda? Tak właśnie czują się osoby niewidome, kiedy ktoś pomaga na siłę. A wystarczy tylko zapytać, by było miło i bezpiecznie.
2. NIE DOTYKAJ zanim ktoś się na to wyraźnie nie zgodzi.
Nikt z nas nie lubi, gdy ktoś bez pytania wchodzi w naszą przestrzeń osobistą. Szczególnie irytujące jest to wówczas, gdy robi to osoba obca. Jeśli więc nie chcesz doprowadzić do niezręcznej sytuacji, poczekaj aż osoba niewidoma sama pokaże, jakiej pomocy oczekuje.
3. ZWRACAJ SIĘ BEZPOŚREDNIO i INFORMUJ, KIEDY SIĘ ODDALASZ.
Osoba niewidoma być może nie nawiąże z Tobą kontaktu wzrokowego, ale to nie znaczy, że potrzebuje tłumacza. Nie zwracaj się więc do osoby towarzyszącej, która może okazać się zupełnie obca niewidomemu, tylko bezpośrednio do niego.
Równie ważne jest informowanie niewidomego o tym, że się oddalasz. Unikniesz tym samym bardzo niekomfortowej sytuacji, kiedy to osoba niewidoma, myśląc, że nadal jesteś obok, będzie do Ciebie mówić.
4. Nigdy NIE PCHAJ osoby niewidomej przed sobą. Prowadząc podaj swój łokieć i idź przed nią.
Naturalnym odruchem osoby niewidomej, kiedy będziesz pchać ją przed sobą będzie opór. Wynika to z lęku i niewiedzy, co jest przed nią.
Jeśli więc decydujesz się udzielić pomocy, podaj osobie niewidomej swój łokieć. Tym samym będziesz szedł nieco z przodu, a każdy Twój ruch np. wejście lub zejście ze schodów, będzie wyczuwalny. Dzięki temu osoba niewidoma będzie czuła się bezpiecznie.
Takie proste, a takie ważne.❤💪❤
Prosimy, udostępniajcie ten post, by dotarł do jak największej liczby osób.