15/01/2023
Crnogorska Rakija
Škotska ima viski, Grčka ima metaksu, a Crna Gora rakiju. Crnogorsko vinogorje posebno ono u zetskoj ravnici i crmničkom kraju odlikuje se izvrsnim grožđem i još boljim majstorima za spremanje ovog jakog alkoholnog pića. Rakija se dakle prizvodi od grožđa u specijalnim kotlovima gdje se vrenjem tokom gotovo čitavog dana, kap po kap, dobija piće ukusom slično ruskoj vodki, ali mnogo jače i aromatičnije.
Pored grožđa, u Crnoj Gori se za prozvodnju rakije koriste i jabuka, posebno sitnija i polu divlja sa sjevera Crne Gore, potom šljiva, i kruška. Stari Crnogorci pekli su je čak i od smokava, i od drijena, a posebna vrsta je ona koja se proizvodi od ploda kleke. Svaka od ovih rakija nosi ime ploda od kojeg je napravljena, te tako razlikujemo lozovaču ili lozu, šljivovicu ili šljivu, krušku i druge. Najkvalitetnija rakija, Prvijenac, dobija se onim prvim vrenjem u proizvodnji i pored toga što je izuzetno aromatična ona je i najjača prema takozvanim gradima tj. stepenima. Prvijenac ili prvotok lozove rakije daleko je najkvalitetniji kada je u pitanju bilo koja vrsta rakije. U nekim krajevima rakija se prepeče čime se mijenja njena aroma, ukus i izgled čime se dobija prepečenica.
Rakija se služi kao aperitiv i uz nju ide meze, slavna zakuska. Uz nju se ponekad služi i kriška nekog voća. Gotovo da nema nijednog dočeka i gozbe u Crnmoj Gori koje ne prolazi uz rakiju i zdravicu koja je prati. Tehnika proizvođenja ovog pića poznata je gotovo svim domaćinstvimau Crnoj Gori i za svakog domaćina njegova rakija je njegov ponos i nešto što obavezno morate pohvaliti bez obzira na lični ukus.
Danas vodeći regionalni proizvođač vrhunskih vina i rakija, Agrokombinat „13 Jul“ i preduzeće Plantaze nude široku lepezu pića: Kruna, Prvijenac, i Lozova rakija svaka sa svojim specifičnim ukusom dominiraju na tržištu i ukoliko želite dio Crne Gore sa sobom jedna kvalitetna rakija poput Prvijenca u stilizovanoj ambalaži biće pravi izbor.