Przyroda województwa śląskiego

  • Home
  • Przyroda województwa śląskiego

Przyroda województwa śląskiego Contact information, map and directions, contact form, opening hours, services, ratings, photos, videos and announcements from Przyroda województwa śląskiego, Tour guide, .

21/01/2024
09/05/2023

Te maluchy jeszcze nie wiedzą, że nad ich domem zawisły czarne chmury. My wiemy, że ta sielanka na Żabich Dołach jest zagrożona. Bądźcie z nami w czwartek na DEMONSTRACJA w obronie Żabich Dołów - razem możemy ocalić ich dom.

Komu Kotlarz miły, niech podpisuje...
13/05/2022

Komu Kotlarz miły, niech podpisuje...

🐾 Najpiękniejszemu miejscu w Beskidzie Śląskim – Hali Jaworowej i górze Kotarz – grozi zabudowa. Radni Gminy Brenna mogą jeszcze zatrzymać deweloperską dewastację tej przyrodniczej i krajobrazowej perły. Możecie w tym pomóc, wysyłając z naszej strony apel do Wójta Gminy Brenna: https://petycja.pracownia.org.pl/akcja/w-obronie-dzikiego-kotarza

Sprawa jest pilna. W poniedziałek zbierają się lokalne władze i będą dyskutować o planach wybudowania na Hali Jaworowej rozległego kompleksu hotelowo-wypoczynkowego oraz poprowadzenia w tym miejscu nowych dróg dojazdowych z Brennej i do Szczyrku.

Niedawno pisaliśmy o petycji mieszkańców, ale w związku z ponownym rozpatrywaniem dokumentów planistycznych dla tego obszaru, chcemy pokazać, że przyroda jest ważniejsza niż interes prywatnego inwestora.

Jaworowa to ostatnia tak rozległa hala w paśmie Beskidów, z której roztacza się jedna z najpiękniejszych panoram w polskich górach. To też jedno z cenniejszych w naszym kraju miejsc występowania rzadkich, chronionych gatunków ptaków i część ważnego korytarza migracyjnego dla takich zwierząt jak wilki i rysie. To wreszcie jeden z ulubionych regionów turystycznych, słynny ze swych walorów przyrodniczych, niepowtarzalnego krajobrazu oraz przyjaznej ludziom i naturze infrastruktury.

Powstrzymajmy zapędy dewelopera i zaprotestujmy wspólnie przeciwko planom zabudowy Hali Jaworowej i góry Kotarz, wysyłając swój sprzeciw do Wójta Gminy Brenna: https://petycja.pracownia.org.pl/akcja/w-obronie-dzikiego-kotarza

Tradycyjnie prosimy o udostępnianie postu 💚

Tego spotkania nie mogliśmy przegapić :)
04/05/2022

Tego spotkania nie mogliśmy przegapić :)

Pora na porządki w foto archiwum :) Wiosna 2021 wyglądała tak ;)
14/04/2022

Pora na porządki w foto archiwum :) Wiosna 2021 wyglądała tak ;)

30/03/2022

Wypalanie traw to zło samo w sobie. A że wiosnę mamy w tym roku bardzo suchą, to zło staje się bardzo niebezpieczne...

Ta łąka jeszcze niedawno tętniła życiem. Dziś śmierdzi tu spalenizną...

I dlatego apelujemy razem z innymi

Sikora uboga... Tej zimy tylko jeden jedyny udało nam się spotkać, ale... ;)
04/02/2022

Sikora uboga... Tej zimy tylko jeden jedyny udało nam się spotkać, ale... ;)

Gdy spacerujesz sobie skrajem lasu, a tu taka niespodzianka... Jastrząb Piekary Śląskie (las Lipka), 17.01.2022
19/01/2022

Gdy spacerujesz sobie skrajem lasu, a tu taka niespodzianka...
Jastrząb

Piekary Śląskie (las Lipka), 17.01.2022

Las Dioblina,czyli zimowe spacery miedzy Piekarami Śląskimi a Świerklańcem
17/01/2022

Las Dioblina,czyli zimowe spacery miedzy Piekarami Śląskimi a Świerklańcem

🐗 Przy dziku nie mogę ograniczyć do jednego zdjęcia, tym bardziej, że ten maluch pokazał mi się zalewie kilkanaście godz...
10/01/2022

🐗 Przy dziku nie mogę ograniczyć do jednego zdjęcia, tym bardziej, że ten maluch pokazał mi się zalewie kilkanaście godzin po proteście Stop rzezi dzików Tak -szykuje się kolejna wojna z tym gatunkiem, pora zatem dzika oddemonizować. Nie patrzeć na niego przez pryzmat wierszyków Brzechwy, lecz zdobyć naukową wiedzę na jego temat. Nie straszyć nim, nie patrzeć jak na szkodnika, ale poznać go i nauczyć się z nim żyć. NIE. Dzik nie ponosi winy za rozprzestrzenianie się ASF, o czym pisali naukowcy już w 2019 roku. NIE. Dzik nie jest naszym wrogiem. Jest ważną częścią ekosystemu i leśnym sanitariuszem.

🐗 Dzików w Polsce się nie lubi. No bo wiadomo, jak to z dzikimi zwierzakami jest. Sarenki są ok, bo to takie Bambi słodkie. Wilk to paskuda, która pożarła Czerwonego Kapturka, a "dzik jest dziki, dzik jest zły", więc lepiej na niego nie wpaść w lesie. Tak przecież pisał Jan Brzechwa, i pewnie lepiej wiedział, co i jak ;) Podkreślę tylko - Brzechwa był poetą i adwokatem, nie leśnikiem czy przyrodnikiem. Wierszyk jednak pięknie się rymuje, i każdy z nas od małego ma w głowie zakodowane hasła o "ostrych kłach" i "zmykaniu na drzewo". A że lasów coraz mniej i dziki zmuszone są wychodzić na teren naszych pięknych dzielnic willowych, każdy pretekst do rozprawy z nimi jest dobry. Od kilku lat takim pretekstem jest ASF.

🐗 A może spójrzmy na dzika z innej perspektywy? Miesięcznik Dzikie Życie przypominał nie raz o roli dzika w lesie. Przypomnę i ja - dzik to leśny sanitariusz, dzięki któremu drzewostan może się w naturalny sposób odradzać. Dzik pomaga jednocześnie walczyć z gradacją, gdyż pochłania spore ilości owadów uznawanych za szkodliwe. Usuwa też z lasu padlinę, a po śmierci staje się cennym pokarmem dla innych mieszkańców lasu.

🐗O roli dzika w lesie pisał m.in. profesor nauk leśnych Witold Koehler (zm. 1988). Przytoczę jego słowa:
- "O ile dzik uważany jest za szkodnika w gospodarce rolnej, o tyle w lesie należy on bez wątpienia do zwierząt wysoce pożytecznych. Pewne szkody z punktu widzenia ochrony lasu wyrządza on niszcząc mrowiska, czemu zresztą dość łatwo jest zapobiec przez solidne ich grodzenie".

🐗 Czy uda nam się wyjść poza proste schematy i dostrzec w dziku mądrego, rodzinnego zwierzaka, który jest naszym sprzymierzeńcem? Piękną istotę, dzięki której możemy cieszyć się naturalnymi, zdrowymi lasami? Bardzo bym tego chciała.



LINKI:
▪️list naukowców w sprawie redukcji populacji dzika - https://naukadlaprzyrody.pl/2019/01/09/list-otwarty-srodowiska-naukowego-w-sprawie-redukcji-populacji-dzikow/
▪️artykuł o dzikach - https://dzikiezycie.pl/archiwum/2019/luty-2019/dzik-co-mu-z-tego-ze-madry-i-odwazny

Leśne głodomory :)
07/01/2022

Leśne głodomory :)

Leśne głodomorki. Kowalik :)
07/01/2022

Leśne głodomorki. Kowalik :)

30/12/2021

Kilka lat temu sylwestrowe popołudnie i wieczór spędzałam w lesie. Tymczasem w pobliskiej wsi ludzie już zbroili się na powitanie Nowego Roku. Raz po raz leśny spokój przerywały wystrzały z petard. Przed moim nosem co chwilę przebiegały spłoszone, zdezorientowane sarny. W całym tym amoku nawet mnie nie zauważały... Las stopniowo przesiąkał niepokojem wszystkiego, co tam żyło. Tak nie powinien wyglądać las.

Przed naszym domem ustawiliśmy niedawno nowy karmnik, codziennie zbiera się tu około 50 ptaków różnych gatunków, by pożywić się cennymi o tej porze roku nasionami. Co stanie się z nimi za dwa dni? Czy w noworoczny poranek wrócą wszystkie do karmnika?
Każdej zimy wrażliwy i szybki metabolizm ptaków wystawiony jest na ciężką próbę. Niskie temperatury pochłaniają ogromną część ich kruchej życiowej energii. Po zmroku większość z nich szuka sobie sprawdzonego schronienia, by przetrwać chłodną noc. Zasypiają pojedynczo, albo w grupach, ukryte w koronach drzew, gęstych krzewach, czy tak jak sikorki - w czymś, co jakkolwiek przypomina dziuplę.

Wybudzone nagłym hałasem ptaki przeżywają niewyobrażalny dla człowieka stres. Niektóre z nich mogą poderwać się nagle i rozbić o pierwszą lepszą przeszkodę, albo zwyczajnie paść na miejscu. Twardsze sztuki tracą mnóstwo energii i długo nie mogą wrócić do stanu naturalnej równowagi.

Na ogromny stres narażone są z resztą wszystkie dzikie i udomowione przez nas zwierzęta - one nie rozumieją, że ten armagedon ich nie dotyczy i za chwilę się po prostu skończy! Nie wspomnę już o tym, że spora część zwierząt dysponuje dużo lepszym od ludzkiego słuchem, można więc sobie wyobrazić, że to zwyczajnie boli!

Ale przecież już wiemy o tym wszyscy! Wiemy, że psy potrafią wciskać się za kaloryfer, muszlę klozetową, drżeć pod łóżkiem ze ślinotokiem i agonią w oczach. Znamy historie błąkających się po Sylwestrze psów i kotów, które w obłędzie uciekły w siną dal i nie wiedzą, jak wrócić do domu.

Pomyślmy zatem, czy naprawdę nasza tradycja jest tyle warta?
Czy obdarowując nasze dzieci podnieceniem i radością, chcemy reszcie świata zafundować gigantyczną traumę?
Naprawdę tak przyjemnie jest biesiadować, wiedząc, że w tym samym czasie ktoś umiera za strachu?
No właśnie. Umieraliście kiedyś ze strachu? Nie???

Może właśnie dlatego w tym roku znowu odpalicie wyrzutnię "Shots of Destruction. 20 strzałów. Made in China. Cena 59,99 zł"!

Szczęśliwego Empatycznego Roku życzę!
A.M.

Foto: https://www.animal-ethics.org/how-fireworks-harm-nonhuman-animals/

Dzięcioł dużyPiekary Śląskie, 23.12.2021
28/12/2021

Dzięcioł duży
Piekary Śląskie, 23.12.2021

Spotkanie z gilami :) Niby nic, a cieszy :)
27/12/2021

Spotkanie z gilami :) Niby nic, a cieszy :)

Wspomnienie jesieni. Modraszka :) Piekary Śląskie, listopad 2021
13/12/2021

Wspomnienie jesieni. Modraszka :)

Piekary Śląskie, listopad 2021

Zimowy spacer wśród pól i spotkanie z trznadlem :) Piekary Śląskie, grudzień 2021
13/12/2021

Zimowy spacer wśród pól i spotkanie z trznadlem :)

Piekary Śląskie, grudzień 2021

Ona i on - zima w piekarskim lesie :)
10/12/2021

Ona i on - zima w piekarskim lesie :)

Krąży i, krąży sobie nad Lipką. Mój myszołów :)
19/11/2021

Krąży i, krąży sobie nad Lipką. Mój myszołów :)

Kto jest największym rozrabiakom na stawie? Niepozorna łyska :) Ten zadziorny ptak często wdaje się w bójki, lepiej zate...
29/10/2021

Kto jest największym rozrabiakom na stawie? Niepozorna łyska :) Ten zadziorny ptak często wdaje się w bójki, lepiej zatem go nie prowokować. Moja łyska skupiła się na sprawach rodzinnych, mojego obiektywu pewnie nawet nie zauważyła...

Zwyczajne - niezwyczajne. Karłątki są w naszym województwie bardzo dobrze reprezentowane. Te "wakacyjne" motyle pojawiaj...
25/10/2021

Zwyczajne - niezwyczajne. Karłątki są w naszym województwie bardzo dobrze reprezentowane. Te "wakacyjne" motyle pojawiają się w pobliżu lasów, gdzie żyją sobie od maja do sierpnia. Takie niby zwyczajne maluchy, a już mi ich trochę brakuje...

Kto wie, ile jeszcze słonecznych dni przed nami? Póki co - korzystajmy z tego, że jeszcze jest ciepło, a na łąkach nie b...
19/10/2021

Kto wie, ile jeszcze słonecznych dni przed nami? Póki co - korzystajmy z tego, że jeszcze jest ciepło, a na łąkach nie brakuje motyli. Mnie, w czasie spaceru po hałdach, udało się przyłapać takiego jegomościa... Rusałka pawik :)

Ciekawe, co z nich wyrosło :) 📸 Rezerwat Łężczok, czerwiec 2021
13/10/2021

Ciekawe, co z nich wyrosło :)

📸 Rezerwat Łężczok, czerwiec 2021

„Łabędzie to bardzo interesujące zwierzęta... Są emblematem Apollina, wiedziałaś o tym? Zawsze mu towarzyszą. Symbolizuj...
11/10/2021

„Łabędzie to bardzo interesujące zwierzęta... Są emblematem Apollina, wiedziałaś o tym? Zawsze mu towarzyszą. Symbolizują sztuką i harmonię, ale też melancholię i furię. Są silne i piękne, czasem sprawiają wrażenie delikatnych, czasem dumnych, wszystkie te cechy łączą się z łabędziami. Wydają się takie majestatyczne, kiedy pływają. Ale gdy spacerują po ziemi, stają się niezdarne i fajtłapowate. To dlatego, że nie są w swoim żywiole (...) czują się zagubione. Jeśli ktoś nigdy nie widział pływającego łabędzia i zobaczyłby go spacerującego po brzegu, jakby był pijany, pomyślałby, że to brzydki, żałosny ptak. Ale (...) to nie jest prawda, bo kiedy wróci do jeziora, nie ma zwierzęcia ładniejszego od łabędzia."
Luis Montero Manglano, Muzeum luster

Lubicie kopciuszki? Bo ja bardzo :)
05/10/2021

Lubicie kopciuszki? Bo ja bardzo :)

Głowienka zwyczajna to jedna z tych kaczek, których w Polsce ubywa. Uwielbia starorzecza i bagna, świetnie radzi sobie r...
30/09/2021

Głowienka zwyczajna to jedna z tych kaczek, których w Polsce ubywa. Uwielbia starorzecza i bagna, świetnie radzi sobie również na mniejszych stawach. Niestety, choć jest to gatunek wymagający ochrony, od 1 września do 31 grudnia można na nią polować :(

Głowienkę, którą widzicie na zdjęciu, udało mi się spotkać w rezerwacie Łężczok - jednym z ważniejszych ptasich królestw na terenie województwa śląskiego.

Jest pospolitym owadem, uwielbiającym liście topoli (chociaż wierzbą też nie pogardzi). Spore rozmiary i charakterystycz...
22/09/2021

Jest pospolitym owadem, uwielbiającym liście topoli (chociaż wierzbą też nie pogardzi). Spore rozmiary i charakterystyczna barwa sprawiają, że podczas spacerów możemy ją bez problemów dostrzec, a nawet wyczuć. Gdy poczuje się zagrożona, wydziela ciesz o nieprzyjemnym zapachu. Kto to? topolowa

Kto wiosną/latem spacerował nad zbiornikiem Kozłowa Góra (znanym też jako zbiornik Świerklaniec), ten pewnie słyszał nie...
16/09/2021

Kto wiosną/latem spacerował nad zbiornikiem Kozłowa Góra (znanym też jako zbiornik Świerklaniec), ten pewnie słyszał nie raz odgłosy wydawane przez tego niepozornego ptaszka. Trzciniaka doskonale słychać, czasem i widać. I jeden z tych momentów, w których raczył wynurzyć się z bezpiecznych trzcin, udało mi się uchwycić... Wielka radość i zachęta, by częściej spacerować w rejonie Świerklańca i Kozłowej Góry.

Address


Website

Alerts

Be the first to know and let us send you an email when Przyroda województwa śląskiego posts news and promotions. Your email address will not be used for any other purpose, and you can unsubscribe at any time.

Shortcuts

  • Address
  • Alerts
  • Claim ownership or report listing
  • Want your business to be the top-listed Travel Agency?

Share