"Mám na mailu plno zpráv typu: ´Hele, za 150 korun je to nějaká dvacetistránková brožurka, ne?´ Tak koukněte. Je to 174 stran, texty, fotky. Český středohoří je rozděleno na osm částí, každý má takhle hezky mapu, a vyhlídky v tý části jsou vždycky jako barevně odděleny, díky krásný grafice pana Šimona, kterýmu děkuji. Takže dvacetistránková brožurka to určitě není, je to plnohodnotná knížka."
Kdo už knížku máte, napíšete o ní něco ostatním?
Když nepočítám Balbína a další historické zmínky o Českém středohoří, tak tohle je první ucelený průvodce, byl vydán v roce 1888. Dnes mi přišel, ve videu jsem koukám trochu pozměnil jeho jméno, asi z radosti. Ve kterých průvodcích jste listovali vy?
Vyhlídka č. 187 - Medvědí hůrka. Řekli byste, že severně od Polevska, uprostřed běžkařských tras, jste stále v Českém středohoří? Ale je to tak, Polevsko je nejsevernějším výběžkem tohoto pohoří. Aby to bylo ještě méně jasné, jste na území CHKO Lužické hory, to bylo vytýčeno až k silnici na Práchni. Lužické hory vidíte také všude kolem, a ani žádný turistický průvodce Středohořím se Polevskem nezabývá. Moje návštěva na tomto 643 m n.m. vysokém kopci (vyhlídka je o pár metrů níže) skončila fiaskem, dávám sem video, ať to vidíte sami, i sem se musím vrátit. V Ústí bylo po dešti, krásný vzduch a výhled. Tady vítr ve kterém jsem se sotva udržel na nohách vylepšený ještě deštěm. Takže je to na vás! Máte fotky z vyhlídky Medvědí hůrka? Sem s nimi!
Vyhlídka č. 026 - Holý vrch. Taková naše Popelka. Jen 500 metrů vedle je totiž špička Sutomského vrchu. A to bývala první vyhlídková liga. I on si v lidovém podání nárokuje být tím místem, ze kterého pohled přinutil napsat Alexandra von Humboldta to o tom Středohoří, jako že je top na světě ještě s pár takovýma jako Andy a podobně. Ale Sutomský vrch alias Přípek je zarostlý a vidět z něho není nic. A tak Holý vrch zaujal jeho místo, ale není to nějaká z nouze ctnost. Je to pecka! Udělejte si odbočku z turistických tras a vystoupejte sem, nebudete zklamaní.
Vyhlídka č. 098 - Výrovna. Ne všechny výhledy jsou zrovna pětihvězdičkové. Ale úkol jsme si dali jasný, obejít všechny značené vyhlídky Českého středohoří. Tahle byla značená, jen ta vyhlídka tam nebyla. Jde o vrchol kopce Výrovna jižně od Jílového.
Vyhlídka č. 030 - Oltářík. Jaroslav Křenek v Knize České středohoří vydané v roce 1928 píše: "Rozhled z Hrádku jest neobyčejně půvabný a romantický. Počítá se odsud 15 zřícenin, jež lze přehlédnouti". Ty jo 15 zřícenin!!! Tak to je asi světový rekord v kategorii "Vyhlídka na největší počet zřícenin hradů", ne? Jenže milý pan Křenek neuvádí jejich seznam a já se opravdu nedopočítal. Dal jsem si to za domácí úkol, tak jestli mi s tím někdo pomůže, budu rád.
Třtín
Vyhlídka č. 032 Třtín. Tento vrchol nenajdete v seznamu šestistovek Českého středohoří. Ale má poctivých 601 m n.m. a pokud k němu stoupáte od silnice z Děkovky, čeká vás cestička kolmo na vrstevnice a stometrové převýšení na 250 metrech. Ale stojí to za to! Duby roztodivných tvarů, skály, kamenné moře, pak se stromy rozestoupí a.... Tahle vyhlídka mě vzala.
Boreč
Vyhlídka č. 024 - Boreč (německy Kahleberg, kdysi i jako Holý vrch, 449 m n.m.). Nejprve citát z průvodce z roku 1908: "Borečský Vrch zajímavý těžko přístupným vrcholem, na němž naléza se prohlubeň i v zimě teplo až 14° R. sálající." Stupně Réaumura už nepoužíváme, je to ale zhruba 17°C. Boreč je borec. Okouzlí vás svojí divokostí. Zalesněný, vyhlídky jsou zde dvě na jeho bocích. Ta k západu je úchvatná. Kouřová hora, z otvorů stoupá pára, vzduch je teplejší až o 25°C než okolí. Dříve si lidé mysleli, že jev souvisí s magmatem kdesi v hloubce hory, otvory se tak nazývaly "fumaroly", jako v Řecku. Dnes je vysvětlení jiné, studený vzduch je komínovým efektem nasáván do puklin a jejich systémem stoupá a je postupně ohříván okolní teplejší horninou. Otvory jsme přejmenovali na "ventaroly". Ale jim je to jedno, kouří dále, zvláště za lednových mrazivých dnů je pohled na Boreč velkolepý. Vyskytuje se zde také jako na jediném místě v Čechách Targionia Hypophylla, česky pojmenovaná rodovým jménem Boreček podle kopce. Psát kde nebudu. Boreč je poklad, našlapujte opatrně, dech se vám zatají sám od sebe.