06/07/2022
Głogów - Stare Miasto
Historia Głogowa ma ponad 1000 lat. Jest jednym z najstarszych miast Polski. Najpierw w jego miejscu był słowiański gród Dziadoszan. Gdy pod koniec X wieku Polanie pod wodzą Mieszka I zdobyli go, stał się ważnym ośrodkiem państwowym i obronnym przy zachodniej granicy Polski. Z tego względu Głogów narażony był na ataki państwa niemieckiego w XI wieku i na początku XII. Słynna jest bohaterska obrona Głogowa w 1109 r. W 1253 r. uzyskał prawa miejskie.
Pierwszym obiektem murowanym, wybudowanym w rynku pod koniec XIII wieku, była wieża ratusza. Istniała do 1945 r. Pod koniec wojny miasto zostało zamienione w Festung Glogau i było bombardowane przez półtora tygodnia. Zniszczeniu uległo 95% zabudowy Głogowa. Miasto zaczęło intensywnie rozwijać się w latach 60-tych w wyniku odkrycia w jego pobliżu złóż rudy miedzi i powstania przemysłu miedziowego. Jednak stare miasto zaczęto odbudowywać dopiero w latach 80-tych. Wtedy na historycznym planie ulic powstały pierwsze kamienice nawiązujące stylem do dawnej zabudowy.
W latach 1994 - 1995 odbudowano więżę ratuszową, jedną z najwyższych w Polsce. W 2002 roku do użytku został oddany odbudowany ratusz. W wieży znajduje się wiele tablic przedstawiających historię Głogowa oraz taras widokowy. Przy ratuszu umiejscowiony jest pawilon, w którym prezentowane są piwnice sukiennic. Zarówno one, jak i wieża ratusza udostępniane są po zgłoszeniu się do punktu informacji turystycznej znajdującej się obok nich. Oglądać można również wystawy w muzeum znajdującym się w zamku. On też został, za wyjątkiem zachowanej wieży, odbudowany w całości. Na więżę można wchodzić.
Odbudowa starego miasta w Głogowie jest unikalnym przedsięwzięciem na skalę kraju. Obecnie prowadzone są prace przy renowacji budynku teatru, uszkodzonego podczas wojny. Będzie on pełnił inną funkcję niż wcześniej - jaką, decyzja jeszcze nie jest podjęta. Władze miasta w najbliższym czasie chcą zrewitalizować Zatokę Neptuna. Przed wojną była tam wypożyczalnia kajaków oraz restauracja znajdująca się na pływającej platformie. Być może częściowo odbudowana zostanie wieża dawnego kościoła św. Mikołaja. Pod miastem znajduje się sieć dobrze zachowanych korytarzy, które były elementem fortyfikacji. Być może niedługo zostaną udostępnione turystom.