EtnoEko

EtnoEko Contact information, map and directions, contact form, opening hours, services, ratings, photos, videos and announcements from EtnoEko, Tour guide, .

"Gród ten leży w kraju śląskim, który nazwę tę otrzymał niegdyś od pewnej wielkiej i bardzo wysokiej góry"🌒🌓🌔🌕🌖🌗🌘Coś dla...
21/11/2023

"Gród ten leży w kraju śląskim, który nazwę tę otrzymał niegdyś od pewnej wielkiej i bardzo wysokiej góry"
🌒🌓🌔🌕🌖🌗🌘
Coś dla górołazów i dla hanysów ⛰️ Punkt obowiązkowy dla wszystkich Ślązaków 💛💙 Leżąca w samym sercu śląskiej ziemi Ślęża - góra tajemnic, słowiański Olimp, święta góra Celtów, miejsce pogańskiego kultu.

Ślęża to najbardziej śląska góra. Leży w samym centrum śląskiej ziemi. Śląsk zawdzięcza jej swoją etymologię. To ją pierwsi Ślężanie wybrali na święte miejsce kultu. Choć dziś wiemy o Ślęży tyle, ile sama pozwoliła nam odkryć, zgłębianie jej tajemnic na ślężańskich s...

Małe turystyczne marzenie spełnione – Miedzianka 🧡🚲📙🍂🍁To stara osada górnicza położona w Rudawach Janowickich. Niegdyś j...
17/11/2023

Małe turystyczne marzenie spełnione – Miedzianka 🧡🚲📙🍂

🍁To stara osada górnicza położona w Rudawach Janowickich. Niegdyś jedno z najmniejszych i najwyżej położonych miast Prus.

🧡Kupferberg, bo tak brzmiała oryginalna nazwa miasta, prężnie się rozwijał, budowano wspaniałe kamienice, w mieście były dwa kościoły, cztery gospody, sklepy. Z Miedzianej Góry roztaczała się piękna panorama Gór Sokolich. Do Kupferbergu przyjeżdżali turyści, kuracjusze.

🍁Dziś nie ma już tego miasta. Kamienice rozebrano, kościół wysadzono. Nie znajdziemy tu sklepów, zakładów, piekarni i rzeźnika. Mieszkańców przesiedlono. Miasto miało zapaść się pod ziemią. Wielosetletnia historia górnictwa Miedzianki wystąpiła przeciwko jej przyszłości. Uran stał się przekleństwem dla Miedzianki.
 
🧡Do dziś w Miedziance pozostał browar, szkoła i piękna panorama, które pracują nad odbudową tego pięknego zakątka ziemi. Warto tu zajrzeć w nostalgiczne, jesienne popołudnie. Przejść się przez rynek, zajrzeć na stary cmentarz, podziwiać panoramę ze szczytu Miedzianej Góry, a na koniec wypić kufel Złota Miedzianki. 🍺


🤍❤️🤍Główny Szlak Sudecki - etap II – Karkonosze     Szklarska Poręba – Karpacz, 32 km.⛰️Odcinek Śląskim Grzbietem najwyż...
08/11/2023

🤍❤️🤍Główny Szlak Sudecki - etap II – Karkonosze 

Szklarska Poręba – Karpacz, 32 km.

⛰️Odcinek Śląskim Grzbietem najwyższego i najpiękniejszego pasma Sudetów – Karkonoszy, chroniony przez Karkonoski Park Narodowy.

GSS jest drugim najdłuższym znakowanym szlakiem pieszym w 🇵🇱, zaraz po Głównym Szlaku Beskidzkim.

🥾Szklarska Poręba Górna – wzdłuż doliny Kamiennej między Kruczymi Skałami a Krzywymi Basztami.

❤️Wodospad Kamieńczyka – najwyższy wodospad w polskich Sudetach, do którego prowadzi wąski granitowy kanion. Powyżej schronisko z widokiem na pasmo Wysokiego Kamienia.

🥾Hala Szrenicka – widokowa łąka górska i dawna buda pasterska, która wyrosła na spore schronisko PTTK.

❤️Ostańce: Trzy Świnki i Twarożnik ze słupkiem granicznym. Szlak prowadzi wzdłuż granicy 🇵🇱 – 🇨🇿 i tzw. Drogi Przyjaźni Polsko-Czeskiej.

🥾Kamienisty Łabski Szczyt (Violik), a pod nim –  źródła Łaby (żółty szlak)

❤️Panorama na Śnieżne Kotły – 20 000 lat temu uformowane przez lodowiec, dziś jedne z najpiękniejszych formacji w Sudetach.  
🥾Najpiękniejszy odcinek zboczem Wielkiego Szyszaka z malowniczą ścieżką po granitowym gołoborzu.

❤️Szczyty i skały Czeskich i Śląskich Kamieni

🥾Przełęcz Karkonoska (1197m), najniższa przełęcz w głównym grzbiecie. W okolicy 3 schroniska: Petrova Bouda, Špindlerova bouda i polskie Odrodzenie, dawny Rübezahl (Liczyrzepa).

❤️Długim zboczem Małego Szyszaka i Smogorni wśród kosodrzewiny do charakterystycznej formacji skalnej Słoneczników.  

🥾Kocioł Wielkiego Stawu – największego jeziora polodowcowego Karkonoszy. Po stawie, na rogatych saniach jeździć miał Duch Gór.

❤️Kocioł Małego Stawu i najpiękniej położone sudeckie schronisko – Samotnia.

🥾Rówień pod Śnieżką i piękna, połoninna ścieżka prowadzi na Przełęcz pod Śnieżką i do Domu Śląskiego.

❤️Szlak pomija najwyższy szczyt Karkonoszy – Śnieżkę, a przez Kocioł Łomniczki, cmentarz Ofiar Gór i schronisko Nad Łomniczką schodzi do Karpacza.


Kroniki nie mówią o zagubionych wsiach. Wśród jezior i bagien owej wschodniej krainy położone są te wsie z szarymi dacha...
05/11/2023

Kroniki nie mówią o zagubionych wsiach. Wśród jezior i bagien owej wschodniej krainy położone są te wsie z szarymi dachami i ślepymi oknami, ze studniami z żurawiem i kilkoma dzikimi gruszami na kamienistych miedzach. Otacza je wielki bór, wysklepia nad nimi wysokie niebo z ciężkimi chmurami, między rozpadającymi się płotami biegnie piaszczysta droga. […] Są tak małe, że nazwy ich widnieją tylko na mapach. […] Są niby mogiły z czasów dawno zapomnianych wojen, zapadłe, z zatartymi napisam.
Mazurski specjalista leśny Ernst Wiechert w Dzieciach Jerominów. 
💔
Mowa o opuszczonych mazurskich wsiach, położonych w głębi Puszczy Piskiej. W czasach kiedy ta znana była jako Puszcza Jańśborska osiedlali się tu ludzie żyjący z lasu, bartnicy, zbieracze, łowcy, wytwórcy potażu i węgla drzewnego. Żywot wsi zakończyła II wojna światowa, po której ludność została przesiedlona a wsie zlikwidowane. 
🌲🍁🌳🍄
Dziś po puszczańskich wsiach pozostały jedynie wiejskie cmentarze, nikłe fundamenty domów, owocowe krzewy i drzewa. Wsie zniknęły nawet z map. Pochłonęła je Wielka Dzicz. 

🐝Sowiróg - wieś bartnicza, pięknie położona nad samym brzegiem jeziora Nidzkiego.

🦌Przerośl - wieś łowiecka ukryta w starym, dzikim lesie pełnym jeleni i bielików. 

💧Pogobie Przednie, wieś szkatułowa nad jeziorem Pogubie Wielkie. 

🌪️Brzeziny, po wsi pozostał tylko stary cmentarz, który przetrwał nawet największą klęskę żywiołową jaka dotknęła Puszczę Piską, czyli huragan z 2002 roku. 

🪵Szast, wieś pracowników leśnych położona w uroczym zakolu Pisy.


🤍❤️🤍Główny Szlak Sudecki - etap I - Góry Izerskie ⛰️   -   26 km. Odcinek obłędnie widokowy.   jest najdłuższym, biegnąc...
02/11/2023

🤍❤️🤍Główny Szlak Sudecki - etap I - Góry Izerskie ⛰️

- 26 km. Odcinek obłędnie widokowy. 

jest najdłuższym, biegnącym przez główne pasma Sudetów znakowanym szlakiem pieszym. 

🥾Świeradów-Zdrój, uzdrowisko nad Kwisą. Tu, przy starym dworcu kolejowym, zaczyna lub kończy się GSS. 
❤️Stóg Izerski, szczyt z klimatycznym schroniskiem i jeszcze piękniejszym widokiem na Dolinę Kwisy. 
🥾Przełęcz Łącznik i kamień Sophienweg, na cześć Zofii von Schaffgotsch, właścicielki tych terenów. 
❤️Polskie źródło pięknej rzeki Izery
🥾Polana Izerska i dawne osiedle Drwale
❤️Długa droga przez izerskie lasy pełne borówki brusznicy
🥾Sine Skałki, rozległy szczyt o gołym wierzchołku z najpiękniejszą panoramą Gór Izerskich, polskich i czeskich. 
❤️Wysoka Kopa (1126), najwyższy szczyt Gór Izerskich. Wierzchołek niedostępny ze względu na żyjące w okolicy cietrzewie. 
🥾Kopalnia kwarcu mlecznego Stanisław, czyli górski industrial z cudną karkonoską panoramą. 
❤️Wysoki Kamień, długie i płaskie pasmo z nowym schroniskiem i kamienną wieżą budowanymi na styl pamiętający czasy Schaffgotschów. W tle Szklarska i Góry Olbrzymie. 
🥾Szklarska Poręba Górna, meta na dworcu PKP. 

💚⛰️Wielka Fatra – jedne z najpiękniejszych pasm górskich u naszych południowych sąsiadów 🇸🇰💚🐑Gołe i łagodne grzbiety daw...
26/07/2023

💚⛰️Wielka Fatra – jedne z najpiękniejszych pasm górskich u naszych południowych sąsiadów 🇸🇰

💚🐑Gołe i łagodne grzbiety dawnych wysokogórskich hal pasterskich porównywane są często do bieszczadzkich połonin. Halna Fatra to ciągnące się długimi kilometrami szlaki ze spektakularnymi widokami i falującymi na wietrze źdźbłami kostrzewy. Znajdziemy tu kilka schronisk i chatek górskich, via ferraty ale przede wszystkim przestrzeń i spokój. Góry w najprawdziwszym wydaniu!

💚🍃Piękno tych gór chroni Park Narodowy Wielka Fatra. Spotkamy tu rzadkie gatunki flory wysokogórskiej, fiołki, goryczki, dzwonki. Kultywowane jest tradycyjne pasterstw, na halach napijemy się świeżej żętycy. Panoramy obejmują całe górskie spektrum od Tatr Niżnych i Wysokich przez Góry Choczańskie, Małą Fatrę po coraz niższe tereny biegnące w kierunku granicy węgierskiej.

💚🥾Szlak przez Halną Fatrę, czyli pętla z Vyšnej Revúcy prowadzi przez najwyższe szczyty Wielkiej Fatry i najpiękniejsze połoniny:

💛Szlak żółty biegnie grzbietem Magury i wśród wypasanych tam tradycyjnymi sposobami owiec. W widokiem na białe zęby Čiernego Kamenia Wspinamy się na Ploskę aby potem podniebną łąką zdobyć Ploskę, wypłaszczony szczyt ze spektakularnymi widokami dookoła.

❤️Od tej pory poruszamy się Wielkofatrzańską Magistralą. Mijamy Przełęcz Chyżki z kilkoma szałasami pasterskimi, skalisty szczyt Chyžky, trawersujemy Suchý Vrch, z którego świetnie widać oryginalny formę zakrzywionego Borisova. Od teraz pięknym, połoninnym fragmentem zdobywamy najwyższy szczyt Wielkiej Fatry – Ostredok (1596 m). Niekończące się hale i oszałamiające widoki. Przez Frčkov idziemy na Krížną.

❤️Teraz czeka nas zejście za czerwonym szlakiem do Suchej Dolina i zakończenie pętli w Vyšnej Revúcy
💚🇸🇰💚🏞️💚

travel

❤️💛 Otoczone przez góry Jezioro Szkoderskie 💙💚 według lokalnych podań utworzone zostało z czystej miłości. Piękno tego o...
06/07/2023

❤️💛 Otoczone przez góry Jezioro Szkoderskie 💙💚 według lokalnych podań utworzone zostało z czystej miłości. Piękno tego obszaru nie pozwala w to wątpić. Rejs tradycyjną drewnianą łodzią po jeziorze Szkoderskim to jedno z przyjemniejszych doświadczeń w Czarnogórze.
🛶🏞️
Kiedyś staw Wielkie Błoto, dziś największe jezioro na Bałkanach. Wyjątkowe dziedzictwo przyrodnicze jeziora chroni Nacionalni Park Skadarsko Jezero. Wody zasiedlają różne gatunki ryb a okolica stała się domem dla wodnych ptaków jak kormorany, zimorodki, czaple a nawet pelikany.
🦤🪺
Brzegi jeziora porośnięte są trzcinowiskami, łęgami a taflę jeziora pokrywa dywan białych lilii wodnych, żółtych kaczeńców i ich zielonych liści. Wśród nich wyznaczone są wodne korytarze dla pływających tu łódek. Iście azjatycki krajobraz.
🪷🍀
No i te góry… Przez środek jeziora przebiega granica Czarnogóry i Albanii, która ciągnie się dalej grzbietem górujących nad jeziorem i owianych legendami Gór Przeklętych. To tu znajduje się najwyższy wierzchołek Czarnogóry, Zla Kolata. Tłem dla jeziora jest także pasmo Rumija i niższe szczyty wzrastające nad doliną rzeki Crnojevića.
🏔️🏞️
Na rejs najlepiej wybrać się z miastecka Virprazar, połączonego z jeziorem zabytkowym kamiennym mostem. Warto wybrać niewielką, tradycyjną łódź, która nie zakłóci tego pięknego spokoju.
❤️💛

Najpiękniejsza procesja Bożego Ciała na Górnym Śląsku odbywa się na Lipinach, dzielnicy Świętochłowic.🌸🌿🪻Pod zabytkowymi...
09/06/2023

Najpiękniejsza procesja Bożego Ciała na Górnym Śląsku odbywa się na Lipinach, dzielnicy Świętochłowic.🌸🌿🪻

Pod zabytkowymi koloniami robotniczymi Huty Silesia i kopalni Matylda przechodzi kolorowa procesja ubranych z piękne stroje ludowe kobiet, mężczyzn i dzieci, rzucających płatki kwiatów bielanek i chronionego baldachimem kapłana ze złotą monstrancją. 🌷☘️🌻

🏵️Boże Ciało to święto kościelne obchodzone od XIII wieku i celebrujące Boże Ciało, czyli konsekrowaną hostię, pod postacią której wierzy się, że obecny jest Chrystus. Tradycja ludowa mówi, że poprzez wyniesienie monstrancji, Bóg schodzi z ołtarzy i przychodzi bliżej ludzi, ich domostw, gospodarstw, pól – chroniąc ich przez nieszczęściem. Nawet dziś, wierni zabierają z ołtarzy poświęcone gałązki brzozy aby nie było niescyńścio.

🌼Nieodłącznym elementem obchodów Bożego Ciała są procesje odwiedzające cztery polne ołtarze, ozdobione gałązkami brzozy. Procesja mieni się kolorami wiosennych kwiatów, które rzuca się pod stopy kapłana niosącego monstrancję lub układa się z nich dywany kwiatowe. Boże Ciało przypada na okres wiosenny, czyli czas wzmożonej wegetacji. Ten kult przyrody wyrażony jest dziś w ukwieconych procesjach. 

🌺Na Lipinach oprócz płatków kwiatów kolorowo jest także ze względu na wyjątkowe, tradycyjne i pełne stroje ludowe. Zobaczmy młode dziewczyny z galandami, długimi szlajfami i jedwabnymi fortuchami, starsze mężatki paradują w czepcach, purpurkach i jaklach a mężczyźni w charakterystycznych żółtych galotach.
🌷🌱🌹

Szlakiem potrójnego pogranicza🇵🇱🇨🇿🇸🇰Spacer przez przygraniczne tereny, podzielone granicami, połączone wspólną kulturą i...
02/06/2023

Szlakiem potrójnego pogranicza🇵🇱🇨🇿🇸🇰
Spacer przez przygraniczne tereny, podzielone granicami, połączone wspólną kulturą i historią. .cieszynski

3️⃣Symboliczny Trójstyk wyznacza miejsce styku granic Polski, Czech i Słowacji.
🚧Granice geograficzne: Beskidu Śląskiego, Żywieckiego i Śląsko-Morawskiego + wododziałów zlewiska Morza Bałtyckiego oraz Morza Czarnego.
🌳Południowy kres osiągało tu Księstwo Cieszyńskie wyznaczając granicę z Królestwem Węgierskim. 

🏚️Zaczynamy w Istebnej, Beskidzkiej Trójwsi, gdzie tradycje Górali Śląskich są prężnie kultywowane. Wędrujemy przez położone na widokowych wzgórzach osiedla, w tym to najstarsze założone przez sektę Jasnowidzów. Mijamy tradycyjne drzewiónki, owce, przydrożne kapliczki. 

🇨🇿Przekraczamy pierwszą granicę. W rezerwacie przyrody Bukovec, nad granicznym Oleckim potokiem znajduje się najdalej na wschód wysunięty punkt Republiki Czeskiej. 

🪨Przez panoramiczne polany i Jaworzynkę dochodzimy do Trójkąta Beskidzkiego – styku granic 3 państw reprezentowanych przez 3 kamienne obeliski oraz kamień graniczny zakopany w korycie Wawrzaczowego potoku.

🇸🇰Przekraczamy granicę pod raz trzeci. Za nami górzysta Słowacja z najwyższym mostem. Przed nami Herczawa – wieś zasłynęła oryginalną i pragmatyczną decyzją sprzeciwu wobec decyzji Rady Ambasadorów z 1920, która umiejscowiła Herczawę w Polsce.

🌲Wkraczamy w strefę zielonych lasów będących dawniej naturalną granicą pomiędzy Księstwem Cieszyńskim a Węgrami. W tych lasach, w 1914 roku zginął ostatni tutejszy wilk.

🧙Docieramy na Girovą – górę pasterzy, zbójników i czarownic. Góra bacy Jury lub Hexenberg. Pod wychodniami Diabelskich Młynów zbójnicy ukryli cenne skarby. Relaks w Chacie Girova.

🏞️Przez Komorovský Grúň schodzimy do Bukovca, dwujęzycznej wsi. Przekraczamy Olzę – rzekę-symbol Śląska Cieszyńskiego, Zaolzia i historycznych wydarzeń 1920 roku.

🇵🇱Przed nami wspinaczka na graniczne pasmo Stożka. Mijamy pięknie położone osiedle Bahenec z panoramą na góry 3 państw. Przez rezerwat Plenisko i granicę na Kiczorach wracamy do PL
🤍❤💙

Położone w Sudetach Środkowych Góry Kamienne przez swoje stożkowate szczyty i strome podejścia nazwane są „sudeckimi Tat...
20/05/2023

Położone w Sudetach Środkowych Góry Kamienne przez swoje stożkowate szczyty i strome podejścia nazwane są „sudeckimi Tatrami”. Ich najwyższą częścią są Góry Suche, z najwyższym szczytem – Waligórą (936 m). 🌋🏰⛰️

💚 Góry Suche to wulkaniczne skały, suche doliny, poszarpana linię grzbietową i szerokie panoramy, gęste lasy a w nich ukryte tajemnice zamków.

💚 Stanowią część Parku Krajobrazowego Sudety Wałbrzyskie.

🥾Na szlak przez Góry Suche wyruszamy z Jedliny-Zdroju. Pod wiaduktem kolejowym widnieje ślad czasów, kiedy uzdrowisko funkcjonowało pod nazwą Bad Charlottenbrunn a później Zdrojowiec.

🏚️W Dolinie Rybnej mijamy wpisujący się w tradycyjną architekturę budynek Gospody Sudeckiej, który od daty powstania, czyli 300 lat, gości podróżnych.
 
🏰Przez świerkowe i bukowe lasy wspinamy się na wzgórze Rogowiec. Otoczony kolorowym, wiosennym runem zamek stoi tu od średniowiecza. Zbudowany na wysokości 870 m, uznaje się go za najwyżej położoną warownię w Polsce. Z zachowanych murów stołpu, roztacza się szeroka górska panorama.

🐏Szlak prowadzi przez naturalną skalną bramę, Jeleniec i Turzynę oraz halię pod Klinem, którą często odwiedzają muflony. Dochodzimy do węzła szlaków na przełęczy, na której spotykają się Trzy Doliny: Rybnej, Złotej Wody i potoku Sokołowiec.

🧗Rozpoczynamy wspinaczkę jednym z najbardziej stromych szlaków w Sudetach – żółtym szlakiem na szczyt Waligóry. To pod nim swoją letnią rezydencję wybudowali Hochbergowie, a dokładnie Księżna Daisy von Pless, która Waligórę wybrała na miejsce odpoczynku od rodzinnych konfliktów.
 
👁️Okrążamy szczyt aby odpocząć w , popularnym schronisku, przyjmującym gości od 1933 roku, wtedy jako Andreasbaude.

🪵Wracając spacerujemy pod porfirowymi ścianami, przez leżące wśród gór osiedla wpatrując się w zabytkową architekturę, murowane domy i drewniane kościoły, jak kościół św. Jadwigi z Rybnicy Leśnej. Przez Rozdroże Ptasie wracamy do Jedliny-Zdroju.
💚💚💚

Góry Wałbrzyskie oraz ich podjednostka Góry Czarne to pasma górskie położone w Sudetach Środkowych.🏞️💚🌳💚Poprzecinane głę...
16/05/2023

Góry Wałbrzyskie oraz ich podjednostka Góry Czarne to pasma górskie położone w Sudetach Środkowych.🏞️💚🌳

💚Poprzecinane głębokimi dolinami, pomimo braku spektakularnych wysokości potrafią dać w kość swoimi stromymi podejściami.

💚Mocno zalesione szczyty, wieże widokowe, szerokie panoramy i uzdrowiska z leczniczymi wodami.

💚Stanowią część Parku Krajobrazowego Sudety Wałbrzyskie.

🥾Na szlak przez Góry Czarne wyruszamy z Wałbrzycha – miasta czerwonych dachów, czarnego węgla i białej porcelany. Spoglądamy na miasto z Wzgórza Parkowego, gdzie funkcjonuje miejskie schronisko Harcówka.

👁️Leśnym spacerkiem przez zielony masyw Niedźwiadków, Dolinę Szwajcarską i pasemko Wołowca. Tu otwierają się szerokie widoki na górujący nad Wałbrzychem Chełmiec, Trójgarb oraz królową Śnieżkę w tle.

🧗Za przełęczą Kozią rozpoczynamy stromą choć krótką wspinaczkę na Borową – najwyższy szczyt Gór Wałbrzyskich (o trzy metry wyższy od Chełmca). Panorama z wieży widokowej rozciąga się na 360 stopni i obejmuje Ślężę, Wielką Sowę, Góry Suche i Karkonosze.

🥤Panoramicznym szlakiem przez Jałowiec schodzimy do Jedliny-Zdrój. Bad Charlottenbrunn założone zostało w 1723 dla żony właściciela tutejszych ziem barona von Seher-Thossa. Charlottę spotkać możemy na placu zdrojowym, gdzie wita gości tego cichego, położonego wśród zielonych wzgórz i pełnego starych willi uzdrowiska.
💚💚💚

Jak w ciekawy sposób spędzić dzień wolny w śląskiej metropolii❓A może by tak wybrać się na wiosenny rejs statkiem po Kan...
26/04/2023

Jak w ciekawy sposób spędzić dzień wolny w śląskiej metropolii❓A może by tak wybrać się na wiosenny rejs statkiem po Kanale Gliwickim do kolonii śląskich kormoranów❗🦆⛴️ Górny Śląsk to dziś oryginalne połączenie przemysłu i przyrody i tego właśnie doświadczycie podczas rejsu po Kanale Gliwickim.
🦆⛴️
Podczas rejsu Kanałem Gliwickim, kiedyś najnowocześniejszą drogą wodną w Europie, zobaczymy zabytki hydrotechniki, doświadczymy śluzowania na śluzie Łabędy, zaobserwujemy budzącą się do życia przyrodę, siedliska kaczek, bobrów, mew, czapli siwej i kormoranów.
🦆⛴️
A tych ostatnich nie zabraknie. Na wyspie pomiędzy Kanałem i jeziorem Dzierżno Duże znajduje się licząca około 900 osobników kolonia. I to właśnie wiosną najwięcej się tu dzieje. Kormorany suszą swe pióra lub latają w poszukiwaniu pokarmu. Rodzice siedzą na gałęziach strzegąc gniazd a młode wystawiają otwarte dzioby w oczekiwaniu na posiłek.
🦆⛴️
Relaksujący i pouczający rejs.
Marina Gliwice - Przystań motorowodna - Sklep żeglarski

https://etnoeko.wixsite.com/etnoeko/post/wiosenny-rejs-kanalem-gliwickim-do-kolonii-slaskich-kormoranow

Zapowiada się ciepły a nawet słoneczny weekend 🌞 będzie dobra okazja aby spalić te wszystkie babki i mazurki 🥧 i to ekot...
14/04/2023

Zapowiada się ciepły a nawet słoneczny weekend 🌞 będzie dobra okazja aby spalić te wszystkie babki i mazurki 🥧 i to ekoturystycznym stylu. 🚲
Zapraszam na Żelazny szlak rowerowy/ Železná cyklotrasa - piękna trasa rowerowa po śląskim pograniczu 🇵🇱 🇨🇿 🚲

Na trzeciej wycieczce czeka nas żelazna wiosenna rozgrzewka na uznawanym za najlepszy szlak rowerowy w śląskim. Żelazny Szlak Rowerowy, czyli popisowa trasa śląskiego pogranicza. Bezpieczna i widokowa. Industrialna i pełna przyrody. Z historią kolei żelaznej i rodziny Larisch....

Dziś post lokalny, o mojej rodzinnej dzielnicy - Hajdukach Wielkich, obecnie Chorzowie Batorym, gdzie głośno biło serce ...
24/03/2023

Dziś post lokalny, o mojej rodzinnej dzielnicy - Hajdukach Wielkich, obecnie Chorzowie Batorym, gdzie głośno biło serce huty.
🏭
rozwinęły się dzięki hucie. Niegdyś niewielka osada pod lasem, potem kolonia górnicza aż do wielkiego boom, czyli uruchomienia Huty Bismarck, która odmieniła Hajduki na zawsze. Odtąd życie kręciło się wokół huty. Mieszkało się w jej cieniu i w jej chwale...
🏭
Ten obraz zachował się jeszcze na Lynsce - kolonii, która już bliżej huty być nie może... Na Lenzstrasse, dzisiejszej ulicy Racjonalizatorów na przełomie XIX i XX wieku Huta Bismarck wybudowała dla swoich pracowników osiedle patronackie. Obok siebie zamieszkali zwykli robotnicy oraz pracownicy wyższego szczebla.
❤️
"mieszkali tu, jak sie godało, lepsi ludzie, choć ajnfachowe robotniki tyż"
🏭
Życie na Lynsce stopione było z hutą. Z okien widać wielkie kominy, domy kończą się pod murem rurowni a co chwila słychać turkot hutniczej kolejki. Tu na ławkach pod hutą mieszkańcy przesiadywali i komentowali świat, po ślasku i po niemiecku. Tu mieli swoje ogródki, gołębie, coś hodowali. Tu bawiły się dzieci, a te starsze łaczyły w pary.
❤️
"mi się sam podobało, bo rosły drzewa, lipy i był, choć blisko huty - lepszy luft"
🏭
Na całe osiedle składało się kilka budynków. 6 wielorodzinnych dla robotników, z tradycyjnej czerwonej cegły z elementami muru pruskiego. Bliżej Kaiserstrasse znajdują się wille dla pracowników administracyjnych wzniesione w stylu modernistycznym.
❤️
"z jednyj strony stoły wille, kaj miyszkali ważni ludzie z huty: szefy, inżyniyry, a z drugiyj ci, co byli tym ważnym potrzebni: majstry, szofery i inksi tyż"
🏭

Cytaty z książki Krystyny Loch 'Godki z babcią'.

✡️Dziś Żydzi obchodzą święto Purim – święto losów, podczas którego celebrują zwycięstwo nad podstępnym Hamanem.To najrad...
07/03/2023

✡️Dziś Żydzi obchodzą święto Purim – święto losów, podczas którego celebrują zwycięstwo nad podstępnym Hamanem.

To najradośniejsze żydowskie święto. 🥳Dzień, w którym Żydzi obdarowują się prezentami, spotykają się, przebierają, tańczą, organizują korowody i przedstawienia Purimszpil. Czasami święto nazywa się żydowskim karnawałem. 🎉W Purim spożywa się uczty purimowe, a religijnym obowiązkiem jest… picie alkoholu.🍷

Być może święto to będzie dobrą okazją, aby zapoznać się z żydowską kulturą. Ja polecam wybrać się do Jerozolimy Zagłębia, gdzie Purim świętować można na kilka sposobów:

- przespacerować się ulicami starego, żydowskiego Będzina – wśród secesyjnych kamienic, handlowych rynków, Wielkiej Synagogi, omszałych macew, nieczynnych już żydowskich zakładów, warsztatów

- odwiedzić niezwykłe będzińskie sztible: Synagoga Mizrachi w Będzinie – pełna ciepłej kolorystyki i malowideł jakby przeniesionych wprost z upalnych ulic Jerozolimy oraz Dom modlitwy Fundacja Brama Cukermana – z malowanymi oknami, w których pojawiają się elementy żydowskiej tożsamości w formie złoto-błękitnych polichromii

- napić się kawy po hebrajsku w Muzeum - "Cafe Jerozolima 1939" i zjeść Hamantaszen – świąteczne ciasteczka 🥠z makiem czy powidłami, które spożywa się właśnie w Purim

- a już wieczorem zasiąść na kanapie przed polskim filmem Cud purymowy, obowiązkowo z kieliszkiem czegoś mocniejszego (w końcu to tradycja!) 🥂

Będzin – miasto, które w starych murach secesyjnych kamienic skrywa intrygującą historię, a w egzotycznych polichromiach żydowskich domów modlitwy przechowuje dzieje niezwykłej kultury. Zapraszam na spacer, który przeniesie w czasie do międzywojennego Będzina – dawnej Jerozolimy Zagł...

Rok temu w Tłusty Czwartek zaopatrzona w 2 pączki 🍩 i kawę wyruszyłam do Rudawy aby rozpocząć moją przygodę ze Szlakiem ...
17/02/2023

Rok temu w Tłusty Czwartek zaopatrzona w 2 pączki 🍩 i kawę wyruszyłam do Rudawy aby rozpocząć moją przygodę ze Szlakiem Warowni Jurajskich 🥾
Był luty, świeciło pełne słońce ☀ a po przejściu tych 155 kilometrów okazało się, że ten długodystansowy szlak przez piękne jurajskie manowce znajdzie się na mojej liście Top 5 szlaków pieszych 🤍💙🤍
Dle zainteresowanych tym szlakiem i jego atrakcjami przygotowałam ten oto przewodnik. A sam szlak gorąco polecam! 🔥😍🎒

Szlak Warowni Jurajskich to jeden ze sztandarowych szlaków w rejonie Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej. Przebiega przez całą Jurę, zapoznając z jej regionami, krasowym krajobrazem, fauną, florą i licznymi atrakcjami. Szlak meandruje podkrakowskimi dolinami Będkówki i Prądnika z ich głęb...

2023 - rokiem  💛💙 Niech rok 2023 upłynie pod szyldem ekoturystyki w województwie śląskim! Całe województwo, w tym Beskid...
03/02/2023

2023 - rokiem
💛💙 Niech rok 2023 upłynie pod szyldem ekoturystyki w województwie śląskim! Całe województwo, w tym Beskidy, Jura, Meandry Górnej Odry czy Lasy Lublinieckie to wielka kopalnia eko-wycieczek, z dużą dawką przyrody i przygody, oddechu i uważności oraz aktywności w naturze i kulturze.
💛💚 Otwieram sezon na ! W tym roku chciałbym zaproponować kilka wycieczek, stworzonych z ekoturystycznym zamysłem. Wycieczek pieszych, rowerowych i kajakowych, na łonie natury, aktywnej slow-turystyki dla każdego.
💛💙 💚 Zapraszam do eko-podróży.

Rok 2023 niech upłynie pod szyldem ekoturystyki w województwie śląskim! Całe województwo, w tym Beskidy, Jura, Meandry Górnej Odry czy Lasy Lublinieckie to wielka kopalnia eko-wycieczek, z dużą dawk....

Dziś w Milówce rozpoczął się karnawał! 🥳 Taki z pawdziwego, ludowego zdarzenia. Pełen chaosu, hałasu i harmidru. 🎭🧨🤸🥁Jeż...
21/01/2023

Dziś w Milówce rozpoczął się karnawał! 🥳 Taki z pawdziwego, ludowego zdarzenia. Pełen chaosu, hałasu i harmidru. 🎭🧨🤸🥁
Jeżeli interesuje was dlaczego po beskidzkich wsiach biegają niedźwiedzie 🐻 a konie padają martwe 🐴, skąd się bierze na karnawale Śmierć i Diabły 👹☠️ zapraszam do poczytania o Dziadach Noworocznych w Beskidzie Żywieckim.
Warto choć raz uczestniczyć w tym magicznym wydarzeniu!

W ludowej obrzędowości niezwykły jest okres od Nowego Roku aż do końca zapustów. To czas pełen magii, obrzędów i symboliki. Obserwujemy wtedy mnogość zwyczajów kolędniczych i zapustnych. Te najbarwniejsze znajdziecie na południu kraju, szczególnie w okolicach Żywca. Żywieckie Gody, ...

Do Beskidów dołączyła piękna Jura! Po tradycyjnym blachowaniu mogę oficjalnie i dumnie stwierdzić, że jestem Przewodniki...
10/01/2023

Do Beskidów dołączyła piękna Jura! Po tradycyjnym blachowaniu mogę oficjalnie i dumnie stwierdzić, że jestem Przewodnikiem Jurajskim 😍😁🥳
Przyczynił się do tego rok nauki, przejście wielu jurajskich szlaków oraz przede wszystkim Wielkie Wsparcie najlepszego Jarek Wesołowski 💙 oraz całej ekipy Jurasków 💙: Jurajski Nomada Kinga Cenkar Tomasz Sędor Ulica Jurajska Ewa Wisełka Marcin Bareła Dagmara Kokowska Barbara Majda Elżbieta Walczak-Miszczak Drużyna Wafla Monika Budzyńska Katarzyna Guzik Danuta Kowal Michał Sołtys

Jeżeli te szarości za oknem nie bardzo wam odpowiadają, zaledwie po 2-godzinnym locie ✈️ znajdziecie się w krainie piękn...
09/01/2023

Jeżeli te szarości za oknem nie bardzo wam odpowiadają, zaledwie po 2-godzinnym locie ✈️ znajdziecie się w krainie pięknych szlaków wzdłuż wysokich, białych klifów 🌅 i szafirowego morza 🏝, po wapiennym wręcz księżycowym podłożu 🌙, pośród pachnącej dzikim tymiankiem 🌱śródziemnomorskiej przyrody.
Polecam zimowy ❄️ trekking na Malcie! 🥾☀️🥾🌞

Malta bez samochodu? Żaden problem! Malta na pieszo? Szykujcie wygodne buty! Malta zimą? Będzie gorąco! Malta i Gozo to idealne miejsce na zimowe wędrówki wzdłuż pionowych klifów, wśród kwitnących opuncji i pod niebieskim niebem. Malta to niewielka wyspa na Morzu Śródziemnym, która id...

07/06/2022
XXVII Rajd Chorzowskich Rodzin - w tym roku na Spiszu i w Pieninach 🥾Pogoda i towarzystwo znakomite 🌄 miło było brać udz...
07/06/2022

XXVII Rajd Chorzowskich Rodzin - w tym roku na Spiszu i w Pieninach 🥾
Pogoda i towarzystwo znakomite 🌄 miło było brać udział w tej legendarnej imprezie jako przewodnik 😍😎

Pierwsza wycieczka w tym roku i od razu ponad 💯 osób, a różnica wieku między najstarszym a najmłodszym uczestnikiem to j...
04/06/2022

Pierwsza wycieczka w tym roku i od razu ponad 💯 osób, a różnica wieku między najstarszym a najmłodszym uczestnikiem to jakieś... 60 lat 👶🧓
Brawo 👏 dla wszystkich starszych i młodszych turystów, którym pomimo niepogody 🌧️ udało się przejść cały nasz szlak 💪🥾🥇

Pierwszy redyk w tym roku zaliczony! 🐑Tym razem na Górze Bucze w Gmina Brenna 🐑🍀🐑Góra Bucze to miejsce, które pięknie łą...
07/05/2022

Pierwszy redyk w tym roku zaliczony! 🐑Tym razem na Górze Bucze w Gmina Brenna 🐑🍀🐑
Góra Bucze to miejsce, które pięknie łączy pasterskie tradycje oraz bogactwo przyrodnicze. Podczas, krótkiego spaceru 👣 wzdłuż ścieżki przyrodniczej możemy:
🐑 zobaczyć obrzęd mieszania owiec i zjeść pyszne góralskie sery w Bacówce Bucze
🌼odszukać cieszyniankę wiosenną - florystyczny symbol Pogórza Cieszyńskiego
🌸podziwiać bogatą florę Góry Bucze
⛰ zachwycać się widokami na Beskid Śląski

Jakie plany na majówkę?🌷 krokusy w Gorcach lub na Rysiance?🍀poszukiwanie cieszynianki wiosennej w cieszyńskich rezerwata...
29/04/2022

Jakie plany na majówkę?
🌷 krokusy w Gorcach lub na Rysiance?
🍀poszukiwanie cieszynianki wiosennej w cieszyńskich rezerwatach?
🎋ostatnie śnieżyczki przebiśnieg w wyższych partiach gór?

Address


Alerts

Be the first to know and let us send you an email when EtnoEko posts news and promotions. Your email address will not be used for any other purpose, and you can unsubscribe at any time.

Videos

Shortcuts

  • Address
  • Alerts
  • Videos
  • Claim ownership or report listing
  • Want your business to be the top-listed Travel Agency?

Share