28/11/2022
🇦🇱 28 listopada to w Albanii dzień wolny od pracy. Obchodzona jest dzisiaj Fiesta e Flamurit czyli święto flagi. To najważniejsze święto państwowe upamiętniające ogłoszenie niepodległości Albanii 28 listopada 1912 roku.
📖 Z tej okazji chcemy przeprowadzić Was przez krótki przekrój kulturoznawczy tego kraju. Powiedzmy, że uzbroimy Was w taką wiedzę, która sprawi, że podczas kolejnego wyjazdu spojrzycie na Albanię przez zupełnie inny pryzmat.
Rozsiądźcie się wygodnie i zaczynamy!
🗺 Zanim Albania była Albanią w starożytności jej tereny zamieszkiwały plemiona iliryjskie. Nazwa Albania pochodzi od iliryjskiego plemienia Albanoi, zamieszkującego okolice dzisiejszej Kruji (miasto na północ od Tirany). Nazwa ta formowała się przez wieki z określeń w różnych przekładach: Abranon, Albanesi, Arvantis i Arnuat.
🤔 Warto wiedzieć, że jest to nazwa stricte międzynarodowa. Albańczycy swój kraj nazywają Shqipëria, od słowa shqiptoj, które oznacza mówić zrozumiale (porozumiewać się w jednym języku). Ta nazwa oznacza również kraj orła.
🇦🇱 Flaga Albanii przedstawia czarnego, bizantyjskiego, dwugłowego orła na czerwonym tle. Ma pochodzić od proporców Skanderbega, bohatera narodowego Albanii walczącego z Turkami.
👐 Albańczycy często pokazują swoja przynależność narodową przez wykonywanie shenja e flamurit czyli znaku flagi. Dłonie złożone na kształt dwugłowego orła zobaczymy podczas międzynarodowych rozgrywek sportowych np. meczy piłki nożnej, czy u albańskich artystów na czerwonym dywanie. (zobaczcie np. Duę Lipę i Ritę Orę).
28 listopada Albania ozdobiona jest więc flagami na budynkach publicznych, w oknach i na samochodach. Organizowane są różne festyny, pikniki, pokazy ludowych tradycji.
📜 No dobrze, a co to tak naprawdę znaczy, że Albania zyskała niepodległość w 1912? Historia Albanii to przez długi czas próby wyzwolenia się spod panowania tureckiego, pod którym kraj pozostawał od około 1435 roku. Wspomnianemu wcześniej Skanderbegowi udało się czasowo wyzwolić kraj, jednak po koniec XV wieku Turcy ponownie go zajęli i trwali tak aż do początków XX wieku.
🎖Bohaterem kolejnego ruchu niepodległościowego jest dla Albańczyków Ismail Qemali, który zorganizował działaczy niepodległościowych i przedstawicieli albańskich rodów. Gdyby nie jego działania, Albania mogłaby zostać podzielona między Grecję, Czarnogórę i Serbię toczące w tamtym czasie I wojnę bałkańską.
Albańska niepodległość została uznana przez społeczność międzynarodową w 1913 roku!