Letos jsme s Liborkem a Brunem nepálili čarodějnice, ale 30. 4. vyrazili do Holic na Setkání zvoníků ČR. Liborek dostal příležitost představit náš projekt #zazvony a web, který k němu připravujeme 🔔❤
Zároveň jsme s Holickými zvoníky a zvoníky z celkem 21 míst nejen z ČR prozkoumali několik krásných zvonic a věží. Setkání neuniklo ani reportérovi Vlastimilovi Weinerovi z Česká televize, který připravil krásnou reportáž ❤
Moc děkujeme Holickým zvoníkům za pozvání, skvěle připravený program, možnost být jeho součástí a těšíme se na brzkou shledanou při cestách #zazvony 🔔❤
Zdravíme všechny milovníky zvonů. Možná jste slyšeli pohádku o třech ukradených srdcích z Velehradu. Je to taková fakenews mezi zvoníky a my ze ZaZvony stojíme plně za Matúš Sedlák 🔔❤️ Více ve videu 😎
K Vánocům jsme si nadělili úvodní znělku videí, kterou budete vídat od roku 2024 🔔❤️
Vítáme v našem týmu @zazvony nejmladšího zvoníka Matouška Janíčka. Liborkův bráška zvoní od 6. měsíce i na malé výkyvné zvony u Liborka v pokojíčku. S Liborkem vymýšlíme, do které věže ho vezmeme k jeho prvním narozeninám, a který velký zvon bude jeho první.
Děkujeme Brunovi za včerejší pozvání na 10minutové slavnostní zvonění do kostela k Františkánům v Plzni. Liborek si zvon sv. Anna se 450 kg užil náramně 🔔❤️
#zazvony do kostela Nanebevzetí Panny Marie v Hradci Králové
Na naší velké únorové výpravě @zazvony na východě Čech jsme se díky Matúšovi a místnímu mladému zvoníkovi Matějovi mohli 19. února podívat na jedinečný pozdně barokní zvon Panny Marie Bohorodičky v západní věži kostela Nanebevzetí Panny Marie v Hradci Králové.
Tento barokní rektorský kostel vybudovaný jezuitským řádem v letech 1654-1666 je tak trochu ve stínu katedrály sv. Ducha a Bíle věže, ale nás s Liborkem doslova fascinoval. Navíc, Liborek i přes menší strach a obtížnost zvonění, díky pomoci kamarádů zvoníků, nakonec vzácný zvon rozezněl…Díky, kluci!
Kostel postavený jezuitským architektem Carlem Luragem byl po velkém požáru roku 1762 za tři roky opět obnoven a do tohoto období obnovy spadá i pořízení jediného dochovaného zvonu Panny Marie Bohorodičky z roku 1766, který ulil zvonařský mistr Johan Georg Kühner z Prahy. V obou věžích koncem 18. století mělo viset celkem pět zvonů. Dne 26. září 1857 vznikl během opravy kopule kostela další rozsáhlý požár, při kterém vyhořely obě věže a tři zvony byly žárem zničeny. Čtvrtý zvon pravděpodobně podlehl rekvizicím během první světové války, jelikož barokní zvony byly tehdy považovány za méně vzácné. O to cennější jsou v současnosti.
Dnes zvon Panny Marie Bohorodičky vypadá jako nový. Aby ne, když v roce 2009 prošel renovací. Realizoval ji věhlasný Petr Rudolf Manoušek, který opravil i srdce zvonu. Zvon se slavnostně rozezněl nad Velkým náměstím 21. 9. 2009. Součástí renovace bylo také důkladné mytí a následná konzervace zvonu.
Jak už jsme zmínili výše, zvon odlil v Praze roku 1766 zvonař Jan Jiří Kühner a posvětil jej královéhradecký biskup Heřman Hannibal Blümegen (biskupem 1763–1774). Průměr zvonu je 126x126,5 cm, jeho hloubka: 95-97 cm, odhadovaná hmotnost 1 280 kg a hlavní úderový tón zvýšené es 1.
Zvon je zavěšen na dubové hla
#zazvony do zvonice kostela Nejsvětější Trojice v Rychnově - zvon Kryštof
Možnost podívat se a být u zvonění na 9. největší zvon v ČR (4. největší v Čechách) se neodmítá. A tak jsme v sobotu 18. února brzy ráno s Liborkem vyrazili #zazvony z Plzně do Rychnova nad Kněžnou.
S Matúšem a Brunem jsme si dali sraz před nádhernou zděnou, hranolovou, renesanční zvonicí kostela Nejsvětější Trojice postavenou v roce 1604. V ní je dodnes zavěšen zvon sv. Kryštof.
Ačkoli je jako autor zvonu uváděn pokrokový, zbožný zvonař a cínař Jan Benešovský z Moravské Třebové, řídil jeho samotné odlití jeho syn Silvestr. Zvon Kryštof byl roku 1602 odlit v prostoru mezi zvonicí a kostelem Nejsvětější Trojice. Zajímavostí je, že zvon byl po odlití zavěšen na zvonovou stolici a teprve po té obestavěn vlastní kamennou zvonicí. Vysvěcen byl až roku 1604 a poprvé zvonil při pohřbu Jana Kryštofa Betengla z Neyenperka, tehdejšího majitele rychnovského panství, podle kterého dostal své jméno. Vysvěcení se nedožil ani zvonař Jan Benešovský (zemřel roku 1603).
Zvon Kryštof se pyšní úctyhodnými rozměry. Jeho výška je 186 cm s korunou, 147 cm bez koruny, spodní průměr činí zhruba 200 cm (197-205 cm). Nejčastěji uváděná váha je 5 900 kg (140 centů), ale objevuje se i údaj 7 840 kg, srdce zvonu váží 187 kg. Úderový tón je b0 a akustické vlastnosti zvonu jsou jedinečné. Za dobrého počasí se prý mohutný zvuk nese až do Orlických hor.
Neobyčejná je i bohatá výzdoba zvonu, na které se mimo Jana a Silvestra Benešovských podílela i Janova dcera Zuzana. Pod čepcem (na rameni) zvonu je velice zajímavá figurální výzdoba tvořená řadou lidských i napůl zvířecích postav a rostlinnými ornamenty. Dvojlinkami jsou vymezeny dva jednořádkové nápisy v češtině, ve kterých stojí např. „Zvon zní, zvuk jeho pomíjí, tak i nás zde jest a chvíli.“ nebo „Kdož toto čteš, pochval Boha, že pán Betengel zmohl…“ Kompletní z
#zavony do zvonice u kostela sv. Ducha v Krčíně
V sobotu 18. února 2023 jsme s Liborkem přijali pozvání plzeňského zvoníka Bruna a stali se součástí výpravy za vybranými východočeskými zvony vedené mladým slovenským campanologem Matúšem Sedlákem. Byl to intenzivní víkend plný dobrodružství a zvonění, přesně tak, jak to máme s Liborkem rádi, za což Matúšovi moc děkujeme.
Jako první vás vezmeme #zazvony do zděné hranolové zvonice s dřevěným patrem ze 16. století, která stojí u kostela sv. Ducha v Krčníně, což je severozápadní část Nového Města nad Metují. Ta byla postavena na místě původní zvonice dřevěné - strážné věže, která byla součástí dřevěné fortifikace.
Ve zvonici byly původně zavěšeny tři zvony, jejich ladění bylo široko daleko proslulé. Největší z nich sv. Duch vážící 1 920 kg byl ulit v roce 1605. Má průměr je 147 cm a výšku bez koruny 106 cm. Jeho koruna je zdobena tvářemi andělů. Zvon jako zázrakem přežil nacistické rekvizice. Ačkoli byl 12. června 1942 odvezen v rámci druhé vlny, podařilo se ho se ho později dohledat v pražské Ústřední sběrně zvonů a 5. 8. 1945 opět zavěsit zpět na své místo. Zvon dodnes nese stopy na tuto osudovou událost. Jeho nádherný zvuk (tón D) a hlavně dozvuk nás opravdu okouzlil.
Druhý největší zvon sv. Václav se naší návštěvy, bohužel, nedočkal, jelikož po rekvizici takové štěstí neměl a posloužil nacistické válečné mašinérii. Zůstalo po něm jen prázdné místo v dřevěné zvonové stolici ve zvonici. Zvon sv. Václav byl ulit roku 1488, měl šestiuchou korunu a nesl latinský nápis v češtině znějící: Tento zvon byl poprvé ulit ke cti Všemohoucího Boha ke slávě jeho požehnané Matky a chvále všech svatých léta Páně 1488. Poprvé prasknul roku 1670 a už roku 1672 byl přelit náchodským zvonařem Jeremiášem Schrötterem. V roce 1920 pukl podruhé a v Broumově jej přelil zvonař Oktav Winter
#zazvony do Liborkova pokojíčku - přibyl nám nový zvon
V neděli někteří naši sousedé nebyli moc nadšení, když se po obědě ozval zvuk vrtačky a zanedlouho po té i příjemně pronikavý kovový zvuk Liborkova nového zvonu z dílny kováře Martina Iskova (www.deko-kovarstvi.cz). Ale co bych pro radost našeho malého zvoníka neudělal :-)
Zvonek mě uchvátil na masopustu v Černicích, kde měl kovář Martin dílnu ve dvoře U Matasů. Moc mě potěšilo i to, že mi pro Liborka s radostí ukoval díl pro zavěšení ve tvaru hada přímo na akci.
Jak Liborek zavěsil zvon na zvonovou zeď v jeho pokojíčku a zazvonil, se můžete mrknout v krátkém videu...
#zazvony #zvon #zvonek #bell #campana #glocke #dzwon #cloche #pilsen #liboraliborek
#zazvony do Bíle věže v Hradci Králové - zvon sv. Augustin
Hodně dlouho jsme s Liborkem plánovali výpravu #zazvony do Hradce Králové. Konkrétně za zvonem sv. Augustin zavěšeném v 72 m vysoké renesanční Bílé věži. Vidět, bohužel nikoli slyšet, se nám majestátní, ale po většinu dní v roce “uzamčený”, zvon podařilo 19. února 2023. Přesto to byl nezapomenutelný zážitek. A to i díky opravdu zdařilé audiovizuální kulise uvnitř věže. Proč nás tolik lákal právě tento zvon?
Poprvé se na tento necírkevní zvon tlouklo už v roce 1510 a zavěšen byl ve zvonici na hřbitově u sousedního kostela sv. Ducha. Do 4. patra Bílé věže v Hradci Králové byl zavěšen až 22. května roku 1581. V současnosti je 4. největším zvonem v České republice. Pyšní se výškou 169 cm, šířkou 206 cm, hmotností zhruba 8 tun a nárazovým tónem c1. V roce 1509 jej ulil hradecký zvonařský mistr Ondřej řečený Žáček. Jeho současné srdce váží zhruba 120 kg. Zasvěcen je sv. Augustinovi, patronu teologů, knihtiskařů a pivovarníků.
Na čepci zvonu je ve dvojlinkách po obvodu dvouřádkový latinský nápis:
IN HONOREM MAGNIFICENTIANGVE CVNCTIPOTENTIS DEI GENITRICIS VERBI DEI VIRGINIS ALMAE ATQVE SANCTORVM OMNIVM AD GLORIAM ET LAVDEM HOC OPVS INSIGNE PROBILEQVE FVSVM AC CANSTITVTVM EST IMPSENIS ALMA DOMINORVM MAGISTRI CIVIVM CONSVLVM TOTIVSQVE FAMOSAE CONNVNITATIS HRADECENSIS PER ME ANDREAM DICTVM ZACZEK ANNO X.P.I. M° CCCCC° VIIII° PROTOCONSVLA JOANE WIECHET VITRICO „JOANE DICTO KARASEK“.
Překlad: Ke cti a oslavě všemohoucího Boha, k slávě a chvále milostivé Panny, rodičky Slova Božího, a všech svatých toto znamenité a přeslavné dílo dobrotivým nákladem pana purkmistra, pánů radních a celé slavné obce hradecké lil a ulil Ondřej řečený Žáček léta Kristova tisícího pětistého devátého za primase Jana Věcheta a správce kostelního jmění Jana řečeného Karáska.
Na jinak hladkém krku se vyskytují dva erby, jeden s če
#zazvony ke vstišské zvoničce nedaleko Vachtlova Mlýna
V neděli 5. února jsme se na doporučení Filipa Hrubého vydali s Liborkem hledat nedávno postavenou, malou, dřevěnou zvoničku, kterou na mapách dosud nenajdete. Stojí nedaleko Vachtlova Mlýna u obce Vstiš (přibližně zde: 49.6423814N, 13.2405722E). Možná Vstiš znáte díky geopunkturnímu kruhu - vztyčené kameny vzdáleně připomínající např. Stonehenge).
Pokud se ze Vstiše vydáte po staré asfaltové polní cestě směrem k Novému vstišskému rybníku, nemůžete ji minout. Zvonička je vyřezána z jednoho kmene. Malý kovový zvonek s výzdobou má provaz připevněný za srdce. Zvuk určitě potěší i nejmenší zvoníky. Pro dospělé je odměnou překrásný výhled na Křížový vrch, který je dominantou oblasti, stejně tak na nedaleký Chotešovský klášter.
Informace o vzniku zvoničky se nám prozatím nepodařilo dohledat. Pokud náhodou nějaké máte, šup s nimi do komentáře. Předem děkujeme.
#zazvony #zvonicka #vstis #vachtluvmlyn #zvon #bell #glocke #dzwon #campana #cloche
#zazvony ke zvonici u Jungmannova altánu poblíž Karlových Varů
V neděli 29. ledna 2023 jsme se s Liborkem vypravili #zazvony ke Karlovým Varům. Ve stráni hory Aberg v nadmořské výšce 535 metrů se od října roku 2015 na přehradou Březová majestátně tyčí vysoká dřevěná zvonička s malým zvonkem zvaná zvonička Na Jungmance.
Dříve v ní býval zavěšen zvon větší, ale ten, stejně jako zvonici, nedávno poničila vichřice. Pracovníci Lázeňský lesů Karlovy Vary, ale zvoničku opravili a od 23. května 2022 je opět možné si zde zazvonit pro radost a štěstí.
Liborek si zvonění na zvon užil maximálně. Zvonice na malé skalce asi 5 metrů od Jungmannova altánu (postaven v roce 2014) je součástí Jungmannovy cesty. Mimo zvonění si můžete na zdejší informační tabuli přečíst text o historii zvonů i zvoniček a udělat si přehled o největších zvonech světa. Ze samotného Jungmannova altánu je pak překrásný výhled na přehradu Březová a údolí řeky Teplé.
Návštěvu tohoto místa můžeme s Liborkem doporučit. Štěstí přeci není nikdy dost.
#zazvony #karlovyvary #zvonicka #liboraliborek
#zazvony tentokrát do kostela U Ježíška v Plzni
Plzeňáci mu neřeknou jinak než kostel U Ježíška, ale jeho pravé jméno zní kostel Nejsvětějšího Jména Ježíš. Malý barokní kostelík nedaleko hlavního vlakového nádraží v Plzni získal svou současnou podobu až po rekonstrukci v roce 2011. Nikdo dnes ale vlastně neví, kdo a kdy nechal na tomto místě postavit původní kapli (poprvé zakreslenou až v roce 1602), která se postupem času rozšiřovala až se proměnila v kostel.
Kostel U Ježíška se může pochlubit několika zajímavostmi. V České republice jsou totiž jen čtyři kostely s tímto patrociniem (jménem). Mimo to, tento kostel nikdy nepatřil církvi, ale vždy byl v soukromém vlastnictví. V tomto směru je pro nás s Liborkem zajímavý hlavně proto, že jej v roce 1776 koupil Jakub Vilém Seitz, který se přiženil do slavného plzeňského zvonařského rodu Pernerů. Pro tehdy ještě kapli a záhy rodinnou hrobku to znamenalo, že hned v následujícím roce 1777 nechal ve své dílně v Plzni ulít nádherný zvon, který visí v malé věžičce dodnes.
O jediném, a takřka záhadném, zvonu se toho moc neví. Nikdo netuší, komu a jestli byl vůbec někomu zasvěcen, neznáme jeho váhu ani další parametry. Víme, že je bohatě zdobený a nese insignie zvonařství i rok odlití 1777. Zvon má četná poškození na lemu a srdce je značně zrezivělé. Stejně tak uchycení lana na pohonový mechanismus je nekvalitní a neumožňuje plnohodnotné zvonění. Kromě několika málo fotografií v archivu Pavla Kozáka nejsou pravděpodobně dostupné žádné fotografie ani další materiály. To je mimo jiné způsobeno náročným přístupem do lucerny vežičky.
Moc nás potěšilo pozvání od manželů Kozákových k návštěvě kostela. Prohlídky se ujal sám Pavel Kozák, který se o kostel stará a napsal o něm i bakalářskou práci. Ačkoli jsme tentokrát nemohli vyšplhat do věžičky a zvon si osahat a zdokumentovat, byla to návšt
Liborek a táta ze #zazvony přejí šťastný rok 2023
Děkujeme všem, co sledují naše putování #zazvony a baví je videa, která lepíme ze záběrů z mobilu pořízených při šplhání po věžích a půdách.
Za čtvrt roku fungování našeho kanálu jsme vám nadělili přes 20 videí. V roce 2023 se polepšíme a slibujeme, že vás zavedeme na místa, kam se běžný smrtelník jen tak nedostane a zažehneme vášeň pro zvony u dalších lidí. Snad nám zdraví dovolí, protože prosinec nám v tomto směru nepřál.
A proto vám do roku 2023 přejeme hlavně zdraví a nezapomeňte dělat, co vás baví.
Zvoník Liborek a táta Libor
#zazvony #liboraliborek
#zazvony až ke kamenné zvoničce v obci Láz u Příbrami
Cestou do dolu Anna v Příbrami jsme se 28. srpna zastavili #zazvony v malé vesnici Láz.
Obec Láz se nachází zhruba 9 km jihozápadně od Příbrami. Pro běžného smrtelníka je to nevýznamná obec, ale pro nás zvoníky ukrývá malý poklad. Kamennou zvonici, postavenou sice až po roce 1989, ale svou konstrukcí připomínající zvonice budované na počátku 20. století. Ve vrcholu zvoničky visí malý zvonek, který je poměrně dobře slyšet, nejen v našem videu.
Liborek pěkně zvonil, tedy až do momentu, kdy na nás vyběhla rozzuřená místní obyvatelka s tím, že to není zvonice pro turisty, tak ať okamžitě přestaneme zvonit. Jako ohleduplní cestovatelé jsme samozřejmě uposlechli. Tuto zvoničku bohužel zařazujeme do kategorie "zvoníci nevítaní hosté".
Ale stálo za to tu přibrzdit 🙂
#zazvony #liboraliborek
#zazvony na zříceninu hradu Buben
S prvním sněhem jsme se vypravili na naši oblíbenou zvoničku, která se nachází u druhé brány zříceniny gotického hradu Buben na skalnaté ostrožně nad soutokem řeky Mže a Plešnického potoka.
Hrad Buben (dříve Hrádek) už něco pamatuje, byl pravděpodobně založen v 1. polovině 14. století na místě, kde minimálně od století 12. býval opevněný areál. Jako zpustlý je uváděn od roku 1567. Dnes je turisticky vyhledávanou destinací, a to po právu. Je to opravdu opečovávaná a místními využívaná zřícenina s nezapomenutelnou atmosférou.
O zvoničce u druhé brány toho moc nevíme, proto budeme rádi za každou informaci, třeba o době vzniku, odkud byl pořízen malý zvoneček apod. (pište klidně do komentářů pod videem).
Zvonička je zajímavá tím, že je umístěna do ze země rostoucího kmene stromu. Zvuk zvonku je pronikavý a lze jej slyšet i do podhradí. Stříška je umístěna, slušně řečeno, nevhodně, protože do ní zvonek při pohybu naráží. Každopádně, je ale zvonička při návštěvě zříceniny oblíbenou zastávkou hlavně dětí.
Pokud jste hrad Buden dosud nenavštívili, napravte to. A zastavte se třeba i na blízké přehradě Hracholusky.
Díky za zhlédnutí videa a budeme rádi, když začnete odebírat náš kanál #zazvony.
#zazvony #liboraliborek #hradbuben
Na výletě #zazvony tentokrát do Černé Hati
Nedaleko Mladotic v osadě Černá Hať stojí od roku 2007 dřevěná zvonička. Zvon svatý Václav, na který pravidelně zvoní zdejší zvoník pan Trnka, je z roku 1807. Právě v roce 2007, kdy slavil své dvousté narozeniny, se zvon dostal po dlouhých letech z depozitáře v Mariánské Týnici zpět do Černé Hati, kde je mu nejlépe.
Narozdíl od okolních zvonic v Hluboké nebo Horním Hradišti, kde je zvonit přísně zakázáno, je v Černé Hati zvonění povoleno, spíše vítáno. Pokud je pan Trnka doma (bydlí hned u zvoničky), přijde potulné zvoníky pozdravit a povyprávět jim o zvonu, na který právě zvoní.
S Liborkem sem vyrážíme zvonit moc rádi. A to nejen kvůli krásnému zvuku zvonu sv. Václav, ale také kvůli našim zvířecím kamarádům kočičce Lásce a kocourovi Karamelovi.
Návštěvu Černé Hati i nedalekého barokního dvora Kalec vřele doporučujeme. A děkujeme, že jste se podívali na naše video.
#zazvony
#zazvony na plzeňské vánoční trhy 2022
Liborek vánoční trhy v Plzni miluje. Ano, může za to hlavně dřevěná zvonička, která se na plzeňských vánočních trzích objevuje pravidelně od roku 2013.
Zvony se v ní od té doby vystřídaly dva. Ten současný, hráněný, je zavěšován do zvonice od roku 2015. Více jsme o něm prozatím nezjistili, ale napravíme to, slibujeme.
Zazvonit si zde může každý, kdo ke zvonu vystoupá po dřevěných schodech. Zvon má krásný zvuk a my s Liborkem věříme, že když na něj zazvoníme, můžeme si něco přát a Ježíšek nám to splní. A protože máme hodně přání, chodíme na náměstí Republiky v Plzni zvonit skoro denně. Nezapomeneme ani na výstup do plzeňské věže pozdravit našich 5 milovaných zvonů.
Pokud jste ještě letos nebyli na plzeňských vánočních trzích, napravte to a nechte se nalákat naším videem.
#zazvony #liboraliborek
Krásné putování #zazvony do Rabštejna nad Střelou (2. díl)
V neděli 13. listopadu jsme se s Liborkem vydali na výpravu #zazvony do nejmenšího historického města na světě Rabštejna nad Střelou. S průvodcem Ondrou Fáberou a jeho třemi dcerami jsme prozkoumali jednu z mála dochovaných loret v plzeňském regionu.
Jedna z nejmenších loretánských kaplí v ČR stojí naskalnatém výběžku pod zbytky městského opevnění nad kamenným mostem přes řeku Střelu. Byla postavená v roce 1671 na přání a nákladem Sebastiána Pöttinga jako napodobenina domu Mariina.
Po zrušení kláštera roku 1787 kaple chátrala. Poničena byla také vichřicí v roce 1793. Při průtrži mračen byla zničena střecha, klenba a velká část interiéru. Z iniciativy rabštejnských občanů prošla kaple v roce 1805 důkladnou opravou. Interiér získal klasicistní freskovou iluzivní výzdobu s oltářní architekturou se sv. Annou a sv. Jáchymem.
Roku 1843 byla opět zřícená klenba nahrazena prkenným podhledem pobitým trámy a čtvercový zamřížovaný otvor na čelní stěně byl vyměněn za otvor s hrotitým obloukem. Zazděn byl také menší otvor, který vedl do vnitřní chodbičky ke krovu. Pořízena byla také valbová střecha se santusníkem. Od roku 1945 loreta nebyla používána. Poslední oprava proběhla v 90. letech 20. století.
O původních zvonech/zvonu v loretě se nám zatím nepodařilo zjistit žádné informace. Zvon, který v současnosti visí v sanktusníku, nemá patinu a byl pravděpodobně instalován až po opravě koncem 20. století. Jaké jsou jeho míry, jméno nebo rok a místo odlití, je pro nás zatím tajemstvím. Pokud někdo máte nějaké informace, šup s nimi do komentáře.
Každopádně si Liborek se svými kamarádkami na zvon krásně zazvonil a zvuk zvonu byl opravdu příjemný. Za to ještě jednou moc děkujeme Ondrovi!
Návštěvu rabštejnské lorety doporučujeme a stavbě samotné přejeme, aby brzy získala novou střechu z rabštejnské bři