18/12/2023
Valamikor 1650 és ’90 között, talán Erdőbényén, bepalackoztak egy üveg tokajit. Lengyel nemesek vásárolták meg, s vitték ajándékba új királyuknak, II. Ágostnak.
II. ÁGOST hatalmas ember volt. Nemcsak mert ő volt a lengyel király, a szász választófejedelem és Litvánia nagyhercege is, hanem mert óriási testi erővel is bírt. Hogy az erejét fitogtassa, időnként patkókat roppantott össze puszta kézzel. Így kapta az „Erős” és a „Vaskezű”, no meg a „Szász Herkules” jelzőket.
Emellett örömmel hódolt a jófajta boroknak is. Hatalmas pincerendszerében külön ága volt az egyes vidékeknek. Gyakran sétálgatott háta mögé kulcsolt kezekkel a hordók között, és legszívesebben a „TOKAJERKELLERRE”, azaz a tokaji borokat tároló ág felé kanyarodott. Tudták ezt a lengyel nemesek is, így mikor lengyel király lett, leginkább tokajival ajándékozták meg.
A pince tehát teli volt tokajival, jutott is, maradt is, szenvedélyét pedig utódai is örökölték. Így lehet, hogy a szász „Hof-Kellerei”-ben még 1899-ben is lenyűgöző gyűjteményt, 10.500 tokaji palackot tároltak.
1927-ben aztán a szász fővárosban, DREZDÁBAN aukciót tartottak, ahol összesen 62 palack tokaji került kalapács alá Ágost pincéjéből. Azt is tudjuk, a borok egy része az erdőbényei Szirmay, illetve a Pottornyay család dűlőiből származott.
Köztük egy BONTATLAN PALACK 1650 és ’90 környékéről.
Az üvegen a szász királyi ház keresztezett kardjai és kissé elmosódottan a „Hofkellerei” felirat. A pecsét kissé hibás, de azért jól látható, és bár eredetileg viasznak kellett volna fednie, parafa fedi, de az is sértetlen. Az üveg nyakában légbuborékok és némi foltosodás, ami azt mutatja, korábban meddig ért a bor a palackban.
Mai tudásunk szerint Magyarország LEGRÉGEBBI BONTATLAN BORA ez a sértetlen üveg tokaji.