11/01/2021
Głazy Krasnoludków in. Gorzeszowskie Skały.
W środkowej części Sudetów, ok. 20 km na południowy zachód od Wałbrzycha znajduje się Rezerwat Głazy Krasnoludków. Leży on na północno zachodnim skraju Gór Stołowych, a nie jak czasem można wyczytać w przewodnikach lub na mapach w Górach Kamiennych. Poza zasadniczą częścią pasma Gór Stołowych, tj. tą, która włączona jest w granice Parku Narodowego Gór Stołowych „drugi koniec” tych gór znajduje się w okolicy Mieroszowa. Oba „końce” łączą tzw. czeskie Góry Stołowe, przy czym nazwa ta jest stosowana jedynie, jak mi się zdaje, przez polskich turystów, gdyż Czesi nie używają określenia Góry Stołowe wydzielając kilka odrębnych grup: Broumovské Stěny, Adršpašsko-teplické skály, Ostaš. Muszę jednak dodać, że istnieje też nazwa Broumovsko i możliwe, że taka właśnie nazwa funkcjonuje dla całości czeskiej części tych gór (jak ktoś wie więcej lub lepiej niech komentuje).
Gorzeszowskie Skały schowane są w lesie na wzgórzu o przebiegu standardowym dla Sudetów czyli NW-SE. Rezerwat jest malutki, zajmuje tylko 9 ha, a skały rozciągają się na przestrzeni 1,5 x 0,2 km.
Do samego podnóża skałek można dojechać autem, a obok parkingu, na sporej łączce za strumykiem znajduje się miejsce wypoczynku z wiatami, miejscem na ognisko, koszami na śmieci, tablicami informacyjnymi i edukacyjnymi.
Skały tworzą identyczne formy wietrzeniowe co w pozostałych częściach pasma: grzyby skalne (najbardziej tutaj charakterystyczne), okna skalne, rozpadliny, bramy... Jest to oczywiście spowodowane podobną budową i historią geologiczną tego regionu.