Sudeckie Zakamarki

  • Home
  • Sudeckie Zakamarki

Sudeckie Zakamarki Contact information, map and directions, contact form, opening hours, services, ratings, photos, videos and announcements from Sudeckie Zakamarki, Tour guide, .

04/02/2021

Dziś kolejny kadr wczorajszej wycieczki w Góry Izerskie 💙

23/01/2021
21/01/2021

My działamy, ale nie każdy ma taką możliwość :( więc się ostro szykujemy 💪

Nie może nas tam zabraknąć!!!

Pokojowy protest przedsiębiorców i mieszkańców Gminy Stronie Śląskie przeciwko polityce władz wobec branży turystycznej, hotelarskiej i gastronomicznej.

Piątek, 22.01.2021 godz. . 12:00 przed Urzędem Miasta z Masyw Śnieżnika

19/01/2021
19/01/2021
17/01/2021
14/01/2021
12/01/2021

Biała ciemność, white-out. Zjawisko pojawia się kiedy powyżej górnej granicy lasu zalega pokrywa śnieżna, światło słoneczne jest rozpraszane przez mgłę oraz padający lub zawiewany śnieg i mimo dnia robi się ciemno. W takich warunkach ludzki mózg traci orientację, dochodzi do zaburzeń pracy błędnika.
Na tym zdjęciu tyczki kierunkowe pozwalają odnaleźć się w przestrzeni, ale bez nich wszędzie byłaby tylko biel i słabe, rozproszone światło. Zdarzały się w Karkonoszach nawet śmiertelne wypadki spowodowane przez takie warunki.

11/01/2021

Kiedy w Karkonoszach pojawia się inwersja i "morze mgieł", z wyższych warstw troposfery spływa suche, ciepłe i bardzo czyste powietrze. Stężenia zanieczyszczeń osiągają wtedy swoje minima, a widzialność może przekraczać 100 km i być ograniczona głównie krzywizną Ziemi. Poniżej, w warstwie chmur, zanieczyszczeń i wilgoci jest dużo więcej.

Głazy Krasnoludków in. Gorzeszowskie Skały. W środkowej części Sudetów, ok. 20 km na południowy zachód od Wałbrzycha zna...
11/01/2021

Głazy Krasnoludków in. Gorzeszowskie Skały.

W środkowej części Sudetów, ok. 20 km na południowy zachód od Wałbrzycha znajduje się Rezerwat Głazy Krasnoludków. Leży on na północno zachodnim skraju Gór Stołowych, a nie jak czasem można wyczytać w przewodnikach lub na mapach w Górach Kamiennych. Poza zasadniczą częścią pasma Gór Stołowych, tj. tą, która włączona jest w granice Parku Narodowego Gór Stołowych „drugi koniec” tych gór znajduje się w okolicy Mieroszowa. Oba „końce” łączą tzw. czeskie Góry Stołowe, przy czym nazwa ta jest stosowana jedynie, jak mi się zdaje, przez polskich turystów, gdyż Czesi nie używają określenia Góry Stołowe wydzielając kilka odrębnych grup: Broumovské Stěny, Adršpašsko-teplické skály, Ostaš. Muszę jednak dodać, że istnieje też nazwa Broumovsko i możliwe, że taka właśnie nazwa funkcjonuje dla całości czeskiej części tych gór (jak ktoś wie więcej lub lepiej niech komentuje).

Gorzeszowskie Skały schowane są w lesie na wzgórzu o przebiegu standardowym dla Sudetów czyli NW-SE. Rezerwat jest malutki, zajmuje tylko 9 ha, a skały rozciągają się na przestrzeni 1,5 x 0,2 km.

Do samego podnóża skałek można dojechać autem, a obok parkingu, na sporej łączce za strumykiem znajduje się miejsce wypoczynku z wiatami, miejscem na ognisko, koszami na śmieci, tablicami informacyjnymi i edukacyjnymi.

Skały tworzą identyczne formy wietrzeniowe co w pozostałych częściach pasma: grzyby skalne (najbardziej tutaj charakterystyczne), okna skalne, rozpadliny, bramy... Jest to oczywiście spowodowane podobną budową i historią geologiczną tego regionu.

11/01/2021

"Gdy niebo się otwiera". Piękny, zimowy widok z Masywu , wczoraj!😍

Autor zdjęcia: Adam Łukaszewski

02/01/2021

Z NOWYM ROKIEM, NOWYM KROKIEM!
Od północy, w napięciu, wyczekiwaliśmy więc wiatru zmian, co to by zgodnie z tym starym porzekadłem, odmienił nasz dotychczasowy, schroniskowy uwiąd.
Czekaliśmy...czekaliśmy cierpliwie...ale nic!
Nawet żadnej, malutkiej konferencji! 😱😱😱
Totalne zero zmian.
Patrzymy za okno - termometr cały w szronie - łatwiej o odmrożenia niż o odmrażanie...
Nic to! Brewka nawet nam nie dygnie. Tu nie takie skały stały i nie takie bryły były!
Skoro wiatr zmian jakoś ku nam nie zawiał, to dla odmiany, my postanowiliśmy temu wiatrowi w kaszę nadmuchać - i tak oto, tadam!
W Nowym Roku meldujemy się w nowej odsłonie! 😁

Poza Jagodną Kuchnią Na Wynos, stale pichcącą dla Was nasze klasyki, poleca się Państwa szanownej uwadze:
💥Polowa Kuchnia Szybkiego Reagowania 💥
Koniecznie zajrzyjcie sprawdzić, co chłopaki mają dla Was w garach!

🌲 Jagodna Kuchnia Na Wynos działa codziennie w g.11 - 18
💥 Polowa Kuchnia Szybkiego Reagowania działa w g.12 - 17

W ciągu dnia, palimy też dla Was ognisko, przy którym możecie się nieco ogrzać i na którym możecie samoobsługowo przyrządzić sobie wybrany Zestaw Ogniskowy 🔥

I mimo tych zmian, wciąż niezmiennie czekamy na Was w Jagodnej. Do zobaczenia!

💜

13/12/2020

o wschodzie słońca.😍

Autor zdjęcia: Michaela Vlasaková (10.12.2020r.)

13/12/2020

Już wiemy, że nie trzeba lecieć na Marsa, żeby doświadczyć marsjańskich widoków ;)
Nie trzeba też wybierać się na lotnisko, żeby zobaczyć z bliska samolot :D
Tak bowiem nazywa się ta piękna trasa narciarska w jakuszyckim kompleksie biegowych tras narciarskich!
Tęsknicie? My też!
Nie zapomnijcie wpisać do kalendarza wyjazd w Karkonosze i Góry Izerskie jak tylko pozwolą na to warunki.

04/12/2020
03/12/2020
01/12/2020
01/12/2020
01/12/2020
18/11/2020

Właściciel poszukiwany.

Edit- właściciel odnaleziony. Dziękujemy za wszystkie udostępnienia!

12/11/2020

Na Lasockim Grzbiecie. Nie pachną już tak mocno jak latem, ale poziomki w listopadzie to i tak cudowne znalezisko.

03/11/2020

Czesi wprowadzili nowy podział stref na terenie KRNAP. Jeśli napotkacie takie znaki oznacza to, że jesteście przy granicy strefy największej ochrony. Za tą granicą poruszać można się jedynie po znakowanych szlakach.

Znaki nie są jeszcze wymalowane wokół całej strefy ciszy. Tam gdzie zostały wprowadzone, nie można ich przeoczyć, zaskakuje gęstość z jaką zostały naniesione na drzewa.

30/10/2020

Dawna kopalnia w Kletnie na Dolnym Śląsku, niegdyś tajna - dzisiaj odkrywa tajemnice wydobycia rudy uranu pożądanej przez Związek Radziecki w okresie zimnej wojny. Zejdź do podziemi i sprawdź, czy "promieniowanie naprawdę świeci".

29/10/2020
22/10/2020
17/10/2020

Kolejny nasz ratownik otrzymał indeks Wyższa Szkoła Medyczna w Kłodzku i niebawem rozpocznie studia. Podnoszenie kwalifikacji w obszarze medycznym jest bardzo istotnym elementem naszej działalności, dlatego szczególnie dziękujemy wspomnianej Wyższej Szkole Medycznej w Kłodzku za nieodpłatne umożliwienie podnoszenia kwalifikacji naszych ratowników.

A wszystkich którzy chcą wesprzeć ratownictwo górskie zapraszamy do włączenia się w akcję:
https://www.siepomaga.pl/fundacjagopr
https://www.jestemzgor.pl/

Pomoc to Moc - społeczna odpowiedzialność PZU
BMW Polska
Tatra
Plus
PKN ORLEN

13/10/2020
29/09/2020
28/09/2020
10/09/2020
09/09/2020

Tak wyglądała wieża na Śnieżniku tuż po wojnie. Zdjęcie wykonano prawdopodobnie w 1946 roku. Autor nieznany.

Miała ponad 33 metry wysokości i dwie platformy widokowe - na wysokości 17,5 m i 30 m. Na dolną wchodziło się po spiralnych, metalowych schodach wewnątrz niższej z wież. Kolejnymi schodami można było dostać się górną platformę. Jeszcze w 1948 roku przeprowadzono niewielki remont, jednak przez kolejne lata wieżę pozostawiono samą sobie.

Surowe warunki na Śnieżniku dały o sobie znać bardzo szybko i w ciągu kilkunastu lat wieża była w katastrofalnym stanie. Korzystanie z platform widokowych było bardzo niebezpieczne i odradzano korzystanie z nich. W 1973 roku naczelnik Stronia Śląskiego zdecydował o wyburzeniu wieży. Pierwsza próba dokonana przez saperów pokazała, że wieża jest mocniejsza niż sądzono. Dopiero podwojenie ilości materiału wybuchowego pozwoli przy drugim strzale zniszczyć kamienną konstrukcję.

Obecnie rozpoczęto budowę nowej wieży na Śnieżniku. Nie będzie ona w niczym przypominać tej dawnej. Czy to dobrze, czy - źle, pozostawiamy Wam do oceny, bo jak wiemy - wśród naszych Czytelników są zarówno zwolennicy, jak i zagorzali przeciwnicy nowego projektu.

09/09/2020

Gdyby się ktoś wybierał w sąsiednie pasmo górskie, to most na Izerze w Górach Izerskich między stacją turystyczną Orle a miejscowością Jizerka jest rozebrany. Zostanie odbudowany w przyszłym roku przez stronę czeską. Plany odbudowy w tym roku pokrzyżowała pandemia.
Most został najpierw jedynie zamknięty, ale wędrowcy mimo zagrożenia nie przestali po nim chodzić, więc decyzją czeskich władz został całkowicie usunięty. Drewnianą kładkę zastąpi w przyszłości stalowa konstrukcja, szersza niż poprzednia. Przy moście po polskiej stronie ma stanąć nowy Nepomucen, a po czeskiej Kopiec Pokoju.

Address


Website

Alerts

Be the first to know and let us send you an email when Sudeckie Zakamarki posts news and promotions. Your email address will not be used for any other purpose, and you can unsubscribe at any time.

Shortcuts

  • Address
  • Alerts
  • Claim ownership or report listing
  • Want your business to be the top-listed Travel Agency?

Share