Spoločne so Svätým Otcom Františkom

  • Home
  • Spoločne so Svätým Otcom Františkom

Spoločne so Svätým Otcom Františkom V očakávaní návštevy Svätého Otca Františka pozývame veriacich i ľudí dobrej vôle k modl

16/09/2023

Už prešli dva roky od návštevy Svätého Otca na Slovensku. Ako si na to pamätáte?

01/06/2022

Dokážu sa deti na základnej, či strednej škole zriecť jednej zmrzliny? Myslíme si, že áno. Ich malá podpora dokáže mnoho. Dokáže zmeniť svet.

20/09/2021

Priatelia, v tieto dni sme spoločne sledovali Svätého Otca na Slovensku. Skúsme druhú časť mesiaca konať v duchu slov svätého otca Františka. Malá inšpirácia je tu:

https://blog.postoj.sk/88294/papez-a-leukemia

10/09/2021

„Budúcu nedeľu cestujem do Budapešti na záver Medzinárodného eucharistického kongresu. Moja púť bude niekoľko dní pokračovať na Slovensku a ukončí sa veľkou ľudovou slávnosťou Sedembolestnej Panny Márie, patrónky tejto krajiny. Tieto dni sa budú niesť v znamení adorácie a modlitby v srdci Európy. S láskou pozdravujem tých, ktorí pripravili túto cestu, a ďakujem vám a tým, ktorí ma čakajú a s ktorými sa sám z celého srdca chcem stretnúť, prosím každého, aby ma sprevádzal modlitbou, a zverujem návštevy, ktoré uskutočním, príhovoru toľkých hrdinských vyznávačov viery, ktorí svedčili o evanjeliu na tých miestach uprostred nepriateľstva a prenasledovania. Nech pomáhajú Európe i dnes svedčiť nielen slovami, ale najmä činmi, skutkami milosrdenstva a pohostinnosti o dobrej zvesti Pána, ktorý nás miluje a zachraňuje. Ďakujem!“

08/09/2021

Vnímame, čo nám hovorí dnešné Božie slovo?

05/09/2021

Jeden dobrý skutok denne.

27/08/2021

Svätý Otec v úvodnom slove ku knihe Milujem toho, kto nie je milovaný poukázal na päť pilierov v živote Matky Terezy:

1. modlitba („Matka Tereza vždy začínala deň účasťou na svätej omši a zakončila ho adoráciou Krista v Eucharistii.“)

2. láska („Priblížme sa k ľudským perifériám, ktoré stretávame každý deň a staňme sa svedkami Božej nehy pre každú ranu ľudstva.“)

3. skutky milosrdenstva („Matka Tereza premenila slová Evanjelia: ‚Bol som hladný a dali ste mi jesť…‘ na návod svojho života, cestu k svätosti, ktorou sa môžeme inšpirovať aj my.“)

4. rodina („Od mamy a otca sa učíme usmievať, odpúšťať, prijímať, obetovať sa pre druhých, modliť sa a trpieť spoločne, radovať sa a vzájomne si pomáhať.“)

5. mladí („Pozývam Vás, aby ste boli budovateľmi mostov. Pretrhli ste logiku rozdelenia, odmietnutia, strachu z druhých a vložili sa do služby najbiednejším. (…) Najhoršou chorobou nie je lepra alebo tuberkulóza, ale opustenosť. Tá je dôvodom mnohých nepokojov, rozdelení a vojen, ktoré nás dnes postihujú“.)

PS: Dňa 26. augusta sa narodila dnes už svätá Matka Tereza.

27/08/2021

Skúsme dnes, v piatok, dať si jedlo, ktoré máme najradšej. No najedzme sa len raz za deň. ;). A tak buďme mať potechu z jedla i pôstu.

23/08/2021

„Veľké veci“, ktoré v Panne Márii vykonal Všemohúci, sa nás hlboko dotýkajú, hovoria nám o našej ceste životom, pripomínajú nám cieľ, ktorý nás čaká: dom Otca. Náš život videný vo svetle Márie vzatej do Neba, nie je bezcieľnym blúdením, ale je púťou, ktorá - aj keď so všetkými svojimi neistotami a utrpením - má istý cieľ: dom nášho Otca, ktorý nás s láskou očakáva. Je pekné myslieť na to: že máme Otca, ktorý nás s láskou očakáva a že aj naša Matka Mária je tam h**e a čaká na nás s láskou.“

(Anjel Pána, 15. 8. 2015)

18/08/2021

Obetujme dnes malú vec za misiu Svätého Otca na Slovensku. Napr. precíznejšie (či naviac) urobme niektorú z rutinných cinností.

"Duchovná príprava znamená, že v modlitbe myslíme na túto návštevu a otvárame sa pre Božie pôsobenie, aby sme tak mohli ...
16/08/2021

"Duchovná príprava znamená, že v modlitbe myslíme na túto návštevu a otvárame sa pre Božie pôsobenie, aby sme tak mohli vnímať slová Svätého Otca," prihovára sa veriacim vo videu bratislavský arcibiskup metropolita a predseda Konferencie biskupov Slovenska Mons. Stanislav Zvolenský. Upozorňuje na stránku prípravy www.navstevapapeza.sk, kde je oficiálna modlitba za návštevu Svätého Otca i projekt denných myšlienok pápeža Františka, ktorý sa začne 15. augusta. „Pripravujme sa, aby mohli návštevu pápeža prežiť čo najlepšie," odporúča arcibiskup Zvolenský.

Svätý Otec František od 12. do 15. septembra 2021 pricestuje na návštevu Slovenska. Na Slovensku navštívi Bratislavu, Prešov, Košice a Šaštín

Tešíme sa. Modlíme sa. Registrujeme sa ;)https://registracia.navstevapapeza.sk/sk/?r=1
13/08/2021

Tešíme sa. Modlíme sa. Registrujeme sa ;)

https://registracia.navstevapapeza.sk/sk/?r=1

Svätý Otec František od 12. do 15. septembra 2021 pricestuje na návštevu Slovenska. Na Slovensku navštívi Bratislavu, Prešov, Košice a Šaštín

01/08/2021

Svätý Otec František (od Milan Lach)

Diabol ti dáva pochybnosti pri pohľade na život, na tragédie: prečo toto Boh dovolí? Niet však VIERY bez POCHYBNOSTÍ. Pomyslieť na to, že sme Bohom opustení, je skúsenosť viery, ktorú mali mnohí svätci a tiež mnohí ľudia dneška. Kresťanovi, ktorý nikdy neprešiel týmito stavmi duše niečo chýba, pretože to znamená, že si žije v uspokojení. Krízy viery nie sú pochybeniami proti viere. Naopak, odhaľujú potrebu a túžbu vstupovať stále HLBŠIE do Božieho tajomstva.

Je „škandálom”, že „vyrábame dostatok potravín pre všetkých ľudí, ale mnohí nemajú svoj každodenný chlieb... Je to zloči...
28/07/2021

Je „škandálom”, že „vyrábame dostatok potravín pre všetkých ľudí, ale mnohí nemajú svoj každodenný chlieb... Je to zločin, ktorý porušuje ľudské práva.“ To sú slová z posolstva Svätého Otca pri príležitosti začatia pred-samitu OSN o potravinových systémoch. Pápežovo posolstvo adresované generálnemu sekretárovi OSN Antoniovi Guterresovi prečítal vatikánsky sekretár pre vzťahy so štátmi Mons. Paul Richard Gallagher.

Podľa slov Svätého Otca „je povinnosťou každého z nás odstrániť túto nespravodlivosť konkrétnymi činmi a osvedčenými postupmi, ako aj odvážnymi miestnymi a medzinárodnými politikami.“ Ako vysvetľuje pápež František, je preto nevyhnutné „obnoviť ústredné postavenie vidieckeho sektora, od ktorého závisí uspokojovanie mnohých základných ľudských potrieb“ a taktiež dať prioritné miesto poľnohospodárskemu sektoru.

„Je dôležité uľahčiť malým poľnohospodárom a rodinným farmám prístup k službám potrebným na výrobu, predaj a využívanie poľnohospodárskych zdrojov“ – píše pápež a dodáva: „Rodina je základnou zložkou potravinových systémov, pretože práve v rodine sa človek učí užívať plody zeme bez ich zneužívania a objavuje najlepšie nástroje na šírenie životného štýlu, ktorý rešpektuje osobné a spoločné dobro“.

Svätý Otec v závere posolstva vyjadril úsilie Svätej stolice a Katolíckej cirkvi „slúžiť tomuto ušľachtilému cieľu tým, že ponúknu svoj príspevok, spoja svoje sily a vôľu, činy a múdre rozhodnutia.“

Dodajme, že pred-samit OSN v Ríme je prípravnou udalosťou na hlavné podujatie s anglickým názvom „Food System Summit“, ktoré sa bude konať v septembri s cieľom využiť silu potravinových systémov na dosiahnutie pokroku vo všetkých 17 cieľoch OSN týkajúcich sa trvalo udržateľného rozvoja.

Zdroj: https://www.vaticannews.va/sk/papez/news/2021-07/odkaz-papeza-frantiska-potravinovemu-pred-samitu-osn.html

Prostredníctvom posolstva sa pápež František v pondelok 26. júla prihovoril účastníkom pred-samitu OSN o potravinových systémoch, ktorý sa koná od 26. ...

28/07/2021

DOSTATOK CHLEBA
17. Nedeľa v období „cez rok“ – cyklus B (25. júla 2021)
2Kr 4,42-44; Ž 145(144),10-11.15-18; Ef 4,1-6; Jn 6,1-15

Vedeli ste že tretina vyrobených potravín sa vyhadzuje? Že za každým novým mobilným telefónom je život 2 až 3 detí ktoré zomierajú v neľudských pracovných podmienkach a ozbrojených konfliktoch ktoré so sebou nesie ťažba koltánu ktorý sa využíva pri výrobe elektronických komponentov? Že len za rok 2020 sme vyprodukovali 446 kg odpadu na obyvateľa, čo je o 1,5 kg viac ako predchádzajúci rok?
Aj tieto čísla poukazujú na neustále rastúci trend toho čo Svätý Otec František v Encyklike Laudato Si nazýva „kultúra vyhadzovania“. Je to následok konzumného spôsobu života keď sa človek stáva obeťou uzavretého kruhu v ktorom cíti potrebu kupovať si stále nové veci a robiť si nezmyselné zásoby. Na to nadväzuje marketingový prístup mnohých potravinových, spotrebiteľských a iných spoločností ktoré sa snažia neustále živiť túto potrebu svojich zákazníkov po stále čerstvejsích a novších produktoch... „Tieto problémy sú vnútorne spojené s kultúrou vyhadzovania, ktorá dolieha na vylúčených ľudí, ako aj na veci, ktoré sa rýchlo menia na odpadky.“ (FRANTIŠEK, Laudato Si, 22).
Dostatok až nadbytok je pre mnohých z nás synomymom blahobytu a vysokej životnej úrovne. Nedostatok je, naopak, symbolom chudoby... Problém spravodlivého prerozdeľovania hmotných dobier vo svete pritom nie je kvantitatívnym ale kvaliatívnym problémom spoločnosti. Nie je to množstvo vecí ktoré je „potrebné zabezpečiť“, ale kvalita človeka a spoločenstva ktoré sú schopné preklenúť rozdiely: naša schopnosť podeliť sa s tými ktorým niečo chýba; solidarita, veľkodušnosť, pohostinnosť a činorodá láska.
K týmto kvalitatívnym hodnotám človeka nesporne patrí aj viera. Jedným z jej praktických dopadov je aj dôvera v Božiu Prozreteľnosť, v to že Boh je dobrý a stará sa o svoje stvorenie. Nie teda sebestačnosť človeka, jeho riešenia a schopnosti, materiálne a technologické výdobytky, ale Boh – Otec ktorý nás miluje, stvoril pre nás svet a dáva všetko dobré a potrebné k existencii ľudského spoločenstva je centrom našej kresťanskej viery. Takto prežívaná viera nás môže skutočne oslobodiť z paralýzy strachu obáv a strachu, ktorá nás často zviera a núti nás hromadiť materiálne dobrá.
Dnešné čítania poukazujú práve na tento rozmer. V prvom čítaní prorok Elizeus rozdal chleby ktoré dostal do daru, hladujúcim ľuďom (porov. 2Kr 4,42-44). V dnešnom evanjeliu (Jn 6,1-15) Ježiš zopakoval toto prorocké znamenie, keď piatimi chlebíkmi a dvoma rybkami nakŕmil viac ako päťtisícový zástup. Toto znamenie je úvodom k 6. kapitole Jánovho evanjelia – tzv. Eucharistickej reči, ktorá bude témou aj počas nasledujúcich nedieľ. Boh vo svojej láske a štedrosti nás bohato živí chlebom Slova a Eucharistie.
Dnes je to chlapec ktorý ponúkol svoju desiatu, aby Pán Ježiš mohol nakŕmiť zástup. Možno že Slovensko je malým národom, ale má čo ponúknuť. Pán Ježiš nás vyzýva aby sme sa sústredili na to čo máme, nie na to čo nám chýba. A my Slováci sme známi našou štedrosťou a pohostinnosťou. A to môže byť našou prípravou na vzácnu návštevu v osobe Svätého Otca Františka, ktorý príde na Slovensko túto jeseň...
Prežívajme toto obdobie tak „aby nič nevyšlo nazmar“ (Jn 6,12) ani v tom materiálnom, ani v tom duchovnom zmysle. Nech nám je každá eucharistia znamením veľkej Ježišovej milosti, a nech nám pomáha premieňať sa na chlieb ktorý sa rozdáva v štedrosti a láske pre druhých. Prajem požehnanú nedeľu.

V Slovenskej Vsi, 25. júla 2021

Zdroj: Ondrej Pešta SVD

23/07/2021

„Pán pozná každé z našich utrpení... Je pri tých, ktorí zažívajú bolestnú skúsenosť toho byť odsunutý nabok; naša osamelosť – pritvrdená pandémiou – mu nie je ľahostajná.“

V posolstve poukazuje pápež František aj na tradíciu, podľa ktorej Boh poslal svojho anjela, aby utešil sv. Joachima, Ježišovho starého Otca. On i jeho manželka sv. Anna boli komunitou vyradení za to, že nemali potomstvo. Podobne chce Pán vyslať poslov útechy k seniorom dnešných čias v podobe mladých ľudí pri príležitosti Svetového dňa starých rodičov a seniorov, píše pápež František a vysvetľuje svoj zámer:

„Toto je zmysel Svetového dňa, ktorý som chcel, aby sa slávil po prvýkrát práve tento rok, po dlhej izolácii a stále pomalom oživovaní spoločenského života: aby každý starý otec, každá stará mama, každý senior, osobitne ten, kto je medzi nami najosamelejší – prijal návštevu anjela!“

Pápež seniorov vyzýva čítať každý deň Bibliu. V nej sa okre iného píše, že Pán posiela robotníkov do svojej vinice v každej hodine dňa. Sám pápež je toho dôkazom, keďže už v dôchodkovom veku ho Pán povolal stať sa biskupom Ríma.

„Naším povolaním je chrániť korene, odovzdávať vieru mladým a starať sa o maličkých. ... Neexistuje vek na odchod do penzie z úlohy ohlasovať Evanjelium, z úlohy odovzdávať tradície vnúčatám. Treba sa vydať na cestu a predovšetkým, vyjsť zo seba, aby sme podnikli niečo nové. Aj pre teba je tu teda obnovené povolanie v tomto kľúčovom momente dejín. ... Chcel by som ti povedať, že je ťa treba na budovanie sveta zajtrajška, v bratstve a v sociálnom priateľstve.“

Takto píše starým rodičom Svätý Otec a menuje tri základné aspekty, ktoré charakterizujú povolanie seniorov: sny, pamäť a modlitba. „Budúcnosť sveta spočíva v spojenectve medzi mladými a seniormi“, pripomína pápež. Mladí majú rozvíjať sny seniorov o spravodlivosti, pokoji a solidarite. Svätý Otec vyzval seniorov uchovávať pamäť na vojny, ktoré prežili, aby sa z nich ďalšie generácie mohli poučiť.

„Môj predchodca pápež Benedikt, svätý senior, ktorý sa aj naďalej modlí za Cirkev a pracuje pre ňu“, povedal: «Modlitba seniorov môže chrániť svet, pomáhajúc azda razantnejšie, než namáhanie sa mnohých». ... „Tvoja modlitba je mimoriadne vzácnym zdrojom“, konštatuje pápež František.

Ako vzor uviedol Svätý Otec bl. Karola de Foucaulda, ktorý bude onedlho svätorečený: „Jeho príbeh ukazuje, ako je možné i v osamelosti vlastnej púšte orodovať za chudobných celého sveta a stať sa skutočne bratom a sestrou všetkých.“

21/07/2021

Nedeľa 12. septembra 2021
RÍM - BUDAPEŠŤ - BRATISLAVA

06:00 Odlet z Medzinárodného letiska Rím-Fiumicino do Budapešti

07:45 Prílet na Medzinárodné letisko v Budapešti

07:45 Oficiálne privítanie na budapeštianskom medzinárodnom letisku

08:45 Stretnutie s prezidentom republiky a predsedom vlády v Múzeu výtvarného umenia v Budapešti

09:15 Stretnutie s biskupmi v Múzeu výtvarného umenia v Budapešti – príhovor Svätého Otca

10:00 Stretnutie s predstaviteľmi Ekumenickej rady cirkví a niektorých židovských komunít v Maďarsku v Múzeu výtvarného umenia v Budapešti – príhovor Svätého Otca

11:30 Svätá omša na Námestí hrdinov v Budapešti – homília Svätého Otca, Anjel Pána

14:30 Rozlúčková ceremónia na Medzinárodnom letisku v Budapešti

14:40 Odlet lietadlom do Bratislavy

SLOVENSKO

15:30 Prílet na Medzinárodné letisko v Bratislave

15:30 Oficiálne privítanie na Medzinárodnom letisku v Bratislave

16:30 Ekumenické stretnutie na Apoštolskej nunciatúre v Bratislave - príhovor Svätého Otca

17:30 Súkromné stretnutie s členmi Spoločnosti Ježišovej na Apoštolskej nunciatúre v Bratislave

Pondelok 13. septembra 2021
BRATISLAVA

09:15 Privítací ceremoniál v Prezidentskom paláci v Bratislave

09:30 Zdvorilostná návšteva u prezidentky republiky, v „Zlatom salóne“ Prezidentského paláca v Bratislave

10:00 Stretnutie s predstaviteľmi štátu, občianskej spoločnosti a diplomatického zboru v záhrade Prezidentského paláca v Bratislave - príhovor Svätého Otca

10:45 Stretnutie s biskupmi, kňazmi, zasvätenými osobami, seminaristami a katechétmi v Katedrále sv. Martina v Bratislave - príhovor Svätého Otca

16:00 Súkromná návšteva centra „Betlehem“ v Bratislave

16:45 Stretnutie so židovskou komunitou na Rybnom námestí v Bratislave - príhovor Svätého Otca

18:00 Stretnutie s predsedom parlamentu na Apoštolskej nunciatúre v Bratislave

18:15 Stretnutie s predsedom vlády na Apoštolskej nunciatúre v Bratislave

Utorok 14. septembra 2021
BRATISLAVA - KOŠICE - PREŠOV - KOŠICE - BRATISLAVA

08:10 Odlet lietadlom do Košíc

09:00 Prílet na letisko v Košiciach

10:30 Božská liturgia svätého Jána Zlatoústeho, ktorej bude predsedať Svätý Otec na priestranstve pred Mestskou športovou halou v Prešove - príhovor Svätého Otca

16:00 Stretnutie s rómskou komunitou na Luníku IX. v Košiciach - pozdrav Svätého Otca

17:00 Stretnutie s mladými na Štadióne Lokomotíva v Košiciach - príhovor Svätého Otca

18:30 Odlet lietadlom do Bratislavy

19:30 Prílet na medzinárodné letisko v Bratislave

Streda 15. septembra 2021
BRATISLAVA - ŠAŠTÍN - BRATISLAVA - RÍM

9:10 Modlitbové stretnutie s biskupmi v Národnej svätyni v Šaštíne

10:00 Svätá omša na otvorenom priestranstve pri Národnej svätyni v Šaštíne - homília Svätého Otca

13:30 Rozlúčkový ceremoniál na medzinárodnom letisku v Bratislave

13:45 Odlet do Ríma

15:30 Prílet na medzinárodné letisko Rím-Ciampino

21/07/2021

Provinciál saleziánov na Slovensku don Peter Timko na oznámenie o návšteve pápeža na Luníku IX reagoval písomne počas svojho programu na duchovných cvičeniach:

„Je to pre nás ďalšie radostné prekvapenie. V prekvapeniach je súčasný pápež František naozaj majstrom. Samozrejme, nie je prekvapením to, že si pre svoje návštevy vyberá najmä najchudobnejších. Ale prekvapením pre nás saleziánov je, že prichádza práve na Luník IX, kde pôsobí naša komunita saleziánov. Jeho návšteva bude určite ľudsky aj duchovne veľkou vzpruhou. A veľmi sa na to teším a som za to nesmierne vďačný. Sme pripravení, pri tejto návšteve, spolupracovať a dobre ju pripraviť, a už teraz sa na ňu chystať modlitbou.“

Celú správu o reakcii saleziánov na oznámenie pápežovej návštevy si prečítajte tu: https://saleziani.sk/spravy/16-slovensko4/3447-provincial-salezianov-don-peter-timko-navsteva-papeza-na-luniku-ix-bude-obrovskou-vzpruhou-video

18/07/2021

Dnes zaznie v kostoloch: „Zoberme do rúk Sväté písmo. Čítajme a počúvajme o Ježišovi. A vyhľadajme si aj spisy pápeža Františka, ktoré máme na dosah ruky, preložené do našej reči. Spoznajme z nich lepšie toho, ktorý k nám príde. Má nám mnoho čo povedať.“:

14/07/2021

Svätý Otec František:

"Všetci máme duchovné CHOROBY, ktoré nedokážeme uzdraviť, zakorenené ZLOZVYKY, ktoré nedokážeme vytrhať, OBAVY, ktoré nás paralyzujú a nedokážeme ich poraziť. Potrebujeme napodobňovať toho malomocného, ktorý sa vrátil k Ježišovi a hodil sa Mu k nohám. Potrebujme povedať: „Ježišu, som tu pred Tebou, s mojím hriechom, s mojimi biedami. Ty si lekár, Ty ma môžeš oslobodiť. Uzdrav moje srdce, uzdrav moje malomocenstvo“.

Zdroj: status otec biskup Milan Lach

13/07/2021

Dnes sa jeden z nás modlil za misiu Svätého Otca na Slovensku a jeho zdravie v arc. kaplnke v Prahe.

Na Slovensko i k modlitbe pozývame aj priateľov z Čiech a Moravy. Nech sa nás oroduje sv. Ľudmila.

12/07/2021

„Modlime sa za všetkých chorých, aby nik nebol ponechaný osamote. Nech môže každý dostať pomazanie vo forme vypočutia, blízkosti, starostlivosti. Všetci ho môžeme darovať návštevou, telefonátom, podanou rukou.“

12/07/2021

„Drahí bratia a sestry, dobrý deň!

Som rád, že môžem zachovať nedeľné stretnutie pri Anjel Pána aj tu na poliklinike Gemelli. Ďakujem vám všetkým: cítil som vašu blízkosť a podporu vašich modlitieb. Ďakujem vám zo srdca! Evanjelium, ktoré sa číta pri dnešnej liturgii nám hovorí, že Ježišovi učeníci, ktorých on vyslal, „pomazali olejom veľa chorých a uzdravovali“ (Mk 6,13).

Tento „olej“ v nás evokuje aj sviatosť pomazania chorých, ktorá dáva útechu duchu i telu. Ale tento „olej“ znamená tiež počúvanie, blízkosť, starostlivosť, nežnosť toho, kto sa stará o chorého človeka: je to ako pohladenie, vďaka ktorému sa človek cíti lepšie, utišuje mu bolesť a pozdvihuje ho.

My všetci, skutočne všetci, skôr alebo neskôr potrebujeme toto „pomazanie“ blízkosťou a nehou, a všetci ho tiež môžeme darovať niekomu druhému v podobe návštevy, telefonátu, podanej ruky tomu, kto potrebuje pomoc. Pripomeňme si, že pri poslednom súde – ako to stojí v Evanjeliu podľa Matúša 25 – jednou z vecí, na ktorú sa nás budú pýtať bude, ako blízko sme boli ku chorým.

V týchto dňoch hospitalizácie v nemocnici som opäť pocítil, aká dôležitá je dobrá zdravotná starostlivosť, prístupná všetkým, tak ako je to v Taliansku a aj v iných krajinách. Zdravotný systém, ktorý je zadarmo a ktorý zaručuje dobrú starostlivosť, dostupnú všetkým. Nestraťme toto vzácne dobro. Treba ho uchovať! A preto je potrebné, aby sme sa všetci angažovali, lebo slúži všetkým a vyžaduje si príspevok všetkých.

Aj v Cirkvi sa niekedy udeje, že sa nejaké zdravotnícke zariadenie kvôli nie práve dobrému vedeniu ocitne v zložitej ekonomickej situácii, a prvá myšlienka, ktorá nás napadne, je predať ho. Ale povolanie v Cirkvi nie je mať peniaze, ale slúžiť, a služba je vždy zadarmo. Nezabudnite na to: treba uchovať bezplatné inštitúcie.

Chcem vyjadriť svoje ocenenie a povzbudenie lekárom a všetkým zdravotníkom a personálu tejto nemocnice i ostatných nemocníc. Pracujú veľa! A modlime sa za všetkých chorých. Tu je so mnou niekoľko chorých detských priateľov... Prečo trpia deti? Prečo trpia deti, to je otázka, ktorá sa dotýka srdca.

Sprevádzajme ich modlitbou a modlime sa za všetkých chorých, najmä za tých, ktorí sú v najťažších stavoch: aby nik nebol ponechaný osamote, aby každý mohol dostať pomazanie vo forme vypočutia, blízkosti, nehy a starostlivosti. Prosme o to na príhovor Panny Márie, našej Matky, ktorá je Uzdravenie nemocných.“

Zdroj: https://www.vaticannews.va/sk/

„Jeho Svätosť pápež František má za sebou pokojný deň s normálny klinickým progresom. Naďalej sa pravidelne stravuje a p...
09/07/2021

„Jeho Svätosť pápež František má za sebou pokojný deň s normálny klinickým progresom. Naďalej sa pravidelne stravuje a pokračuje v naplánovaných kúrach. Prechádzal sa po chodbe a začal opäť pracovať.... V rámci popoludnia slávil svätú omšu v kaplnke súkromného apartmánu za účasti tých, ktorí mu asistujú v týchto dňoch hospitalizácie. Po epizóde miernej horúčky je Svätý Otec bez zvýšenej teploty. V najbližšiu nedeľu sa pomodlí Anjel Pána z 10. poschodia Univerzitnej polikliniky „A. Gemelli“. Svätý Otec ďakuje za množstvo pozdravov plných lásky a blízkosti, ktoré denne dostáva, a prosí aj naďalej o modlitbu za neho.“

Pripájame sa aj my.

ZDROJ: https://www.vaticannews.va/sk.html

09/07/2021

Vyhľadajte osobu, ktorá vám robí radosť.

Ak urobíte chybu, oľutujte ju a naďalej hľadajte svoje šťastie.

Použite nový riad; neukladajte si svoj obľúbený parfém, použite ho na prechádzku, aj keď sa budete prechádzať sami ; noste svoje obľúbené športové topánky; obliekajte si svoje obľúbené oblečenie.

No a čo? To nie je zlé. Prečo nie teraz?

Prečo sa nemodliť teraz, namiesto čakania, kým pôjdeme spať?

Prečo nezavolať hneď?

Prečo neodpustiť teraz?

Zoberte teda túto výzvu, ktorou je život, a urobte to teraz ... viac milovať, viac odpúšťať, viac objímať, milovať intenzívnejšie a zvyšok nechať v Božích rukách. ❤️🙏

(PÁPEŽ František)

09/07/2021

Tento život ubehne rýchlo.

Nebojujte s ľuďmi, nekritizujte príliš svoje telo, nesťažujte sa toľko.

Nestrácajte spánok kvôli svojim účtom.

Vyhľadajte osobu, ktorá vám robí radosť.

Ak urobíte chybu, oľutujte ju a naďalej hľadajte svoje šťastie.

Nikdy neprestaňte byť dobrým rodičom. Nerobte si toľko starosti s nákupom luxusu a pohodlia pre svoj domov a nezabíjajte sa tým, že sa pokúsite zanechať dedičstvo pre svoju rodinu. Tieto výhody by mal získavať každý človek, takže sa nevenujte hromadeniu peňazí.

Užívajte si, cestujte, užívajte si svoje cesty, spoznávajte nové miesta, doprajte si potešenie, ktoré si zaslúžite.

Umožnite psom priblížiť sa.

Neodkladajte jemný sklenený riad.

Použite nový riad; neukladajte si svoj obľúbený parfém, použite ho na prechádzku, aj keď sa budete prechádzať sami ; noste svoje obľúbené športové topánky; obliekajte si svoje obľúbené oblečenie.

No a čo? To nie je zlé. Prečo nie teraz?

Prečo sa nemodliť teraz, namiesto čakania, kým pôjdeme spať?

Prečo nezavolať hneď?

Prečo neodpustiť teraz?

Prečo tak dlho čakať na Vianoce; na piatok; pre stretnutia; na ďalší rok; alebo keď budeme mať peniaze; keď príde láska; keď bude všetko perfektné ... pozri ...

Všetko dokonalé neexistuje.

Ľudské bytosti to nemôžu dosiahnuť, pretože to tu jednoducho nebolo zamýšľané.

Je tu príležitosť vzdelávať sa.

Zoberte teda túto výzvu, ktorou je život, a urobte to teraz ... viac milovať, viac odpúšťať, viac objímať, milovať intenzívnejšie a zvyšok nechať v Božích rukách. ❤️🙏

Amen.

(PÁPEŽ František)

08/07/2021

Z júlového úmyslu Svätého Otca:

„Biblia hovorí, že ten, kto nájde priateľa, nájde poklad. Chcel by som všetkým navrhnúť, aby sme prekročili rámec skupín priateľov a budovali sociálne priateľstvo, tak potrebné pre dobré spolužitie.

Aby sme sa stretli predovšetkým s tými najchudobnejšími a najzraniteľnejšími. S tými, čo žijú na perifériách. Aby sme sa vzdialili od populizmov, ktoré zneužívajú úzkosti ľudí bez toho, aby poskytli riešenia, navrhujúc akúsi „mystiku“, ktorá nič nerieši.

Aby sme unikli sociálnemu nepriateľstvu, ktoré len ničí, a vymanili sa z „polarizácie“. A toto nie je vždy ľahké, predovšetkým dnes, keď sa istá časť politiky, spoločnosti a médií usiluje vytvárať nepriateľov, aby ich potom porazila v mocenských hrách.

Dialóg je cesta, ako hľadieť na realitu novým spôsobom a oduševniť sa pre výzvy budovania spoločného dobra.

Modlime sa, aby sme v konfliktných sociálnych, ekonomických a politických situáciách boli architektmi dialógu, architektmi priateľstva, odvážnymi a zanietenými, mužmi a ženami, čo vždy podajú ruku, a aby tu už viac nebolo miesta pre nepriateľstvo a vojnu.“

07/07/2021

"Nech Boh zastaví túto tragédiu, nech zastaví túto pandémiu. Nech sa Boh nad nami zľutuje a nech zastaví aj ďalšie tak mrzké pandémie: pandémiu hladu, vojny, detí bez vzdelávania... A o toto prosíme ako bratia, všetci spoločne. Nech nás všetkých Boh žehná a zľutuje sa nad nami." (máj 2020)

06/07/2021

"Ak skrotíme jazyk (nebudeme ohovárať...) staneme sa svätými." František

06/07/2021

"Dosť bolo používania Libanonu a Blízkeho východu pre cudzie záujmy a zisky! Libanončanom treba dať možnosť byť protagonistami lepšej budúcnosti, v ich zemi a bez neprimeraných zásahov. ...

Apelujeme na vás všetkých. Na vás, občanov: nenechajte sa odradiť, nestrácajte ducha, znovuobjavte v koreňoch vašich dejín nádej na nové vzklíčenie. Na vás, politickí lídri: aby ste podľa vašich zodpovedností našli urgentné a stabilné riešenia aktuálnej ekonomickej, sociálnej a politickej krízy, pamätajúc na to, že neexistuje pokoj bez spravodlivosti. Vám, drahí Libanončania žijúci v diaspóre: aby ste dali do služby vašej vlasti tie najlepšie energie a zdroje, ktorými disponujete. Vám, členovia medzinárodnej komunity: nech sa prostredníctvom spoločného úsilia vytvoria podmienky na to, aby sa krajina nepotopila, ale vydala sa na cestu obnovy. Bude to dobré pre všetkých. ...

Veríme, že Boh ukáže jedinú cestu nášho putovania: cestu pokoja. Uisťujeme preto bratov a sestry moslimov i príslušníkov iných náboženstiev o otvorenosti a disponibilite spolupracovať na budovaní bratstva a podporovaní pokoja. Ten si „nežiada víťazov, ani porazených, ale bratov a sestry, ktorí by aj napriek nedorozumeniam a ranám minulosti kráčali od konfliktu k jednote“ (Príhovor na medzináboženskom stretnutí v irackom Ure, 6. marca 2021). ...

Dnes sme vzali za svoje slová básnika Gibrana plné nádeje: „Za temným závesom noci je svitanie, ktoré nás očakáva.“ Niekoľko mladých nám práve odovzdalo zažaté lampy. Práve oni, mladí, sú lampami, ktoré planú v tejto temnej hodine. Na ich tvárach žiari nádej budúcnosti. ...

V noci krízy treba zostať jednotnými. Spoločne, prostredníctvom čestnosti dialógu a úprimnosti úmyslov, môžeme priniesť svetlo do tmavých oblastí. Zverme každú námahu a úsilie Kristovi, Kniežaťu pokoja.“

05/07/2021

Trošku sme mali problém s nastavením Facebooku. Na chvíľku nás to zablokovalo. Tešíme sa, že Svätý Otec včera oznámil program návštevy a modlím sa.

01/07/2021

Pápež František v mesiaci júl vyzýva k modlitbe za rozvíjanie sociálneho priateľstva medzi ľuďmi. Ide o cestu, ktorú navrhol vo svojej encyklike Fratelli tutti pre „chorý svet“, aby tu „už viac nebolo miesta pre nepriateľstvo a vojnu“.

Plné znenie júlového úmyslu Svätého Otca, ktorý šíri Svetová sieť modlitby pápeža alebo tzv. Apoštolát modlitby,

znie: „Aby sme sa odvážne a s nadšením usilovali nadväzovať dialóg a budovať priateľstvo, keď nastanú konfliktné situácie v sociálnej, ekonomickej či politickej oblasti.“

Svätý Otec na túto tému v krátkom videu hovorí:

„Biblia hovorí, že ten, kto nájde priateľa, nájde poklad. Chcel by som všetkým navrhnúť, aby sme prekročili rámec skupín priateľov a budovali sociálne priateľstvo, tak potrebné pre dobré spolužitie.

Aby sme sa stretli predovšetkým s tými najchudobnejšími a najzraniteľnejšími. S tými, čo žijú na perifériách. Aby sme sa vzdialili od populizmov, ktoré zneužívajú úzkosti ľudí bez toho, aby poskytli riešenia, navrhujúc akúsi „mystiku“, ktorá nič nerieši.

Aby sme unikli sociálnemu nepriateľstvu, ktoré len ničí, a vymanili sa z „polarizácie“. A toto nie je vždy ľahké, predovšetkým dnes, keď sa istá časť politiky, spoločnosti a médií usiluje vytvárať nepriateľov, aby ich potom porazila v mocenských hrách.

Dialóg je cesta, ako hľadieť na realitu novým spôsobom a oduševniť sa pre výzvy budovania spoločného dobra.

Modlime sa, aby sme v konfliktných sociálnych, ekonomických a politických situáciách boli architektmi dialógu, architektmi priateľstva, odvážnymi a zanietenými, mužmi a ženami, čo vždy podajú ruku, a aby tu už viac nebolo miesta pre nepriateľstvo a vojnu.“

„Tu vo Vatikáne pracuje mnoho rozličných ľudí: kňazi, kardináli, rehoľné sestry, mnoho laikov. A dnes by som sa chcel pr...
01/07/2021

„Tu vo Vatikáne pracuje mnoho rozličných ľudí: kňazi, kardináli, rehoľné sestry, mnoho laikov. A dnes by som sa chcel pristaviť, aby som poďakoval jednému laikovi, ktorý dnes odchádza na dôchodok, Renzovi Cestiè. Začal pracovať ako 14-ročný, prichádzal na bicykli. Dnes je pápežovým šoférom, toto všetko dokázal.

Aplauz Renzovi a jeho vernosti! Je to jedna z tých osôb, čo udržiavajú Cirkev svojou prácou, ochotou a modlitbou. Veľmi mu ďakujem a zároveň využívam príležitosť, aby som poďakoval všetkým laikom, ktorí pracujú s nami vo Vatikáne.“

Zdroj: www.tkkbs.sk z 30. júna 2021

30/06/2021

„Každý z nás môže v Jozefovi – človekovi, ktorý zostáva bez povšimnutia, v dennej, diskrétnej a skrytej prítomnosti – objaviť príhovorcu, podporu a sprievodcu v čase problémov.“

Svätý otec DNES«Pavol, ustanovený za apoštola nie ľuďmi ani prostredníctvom človeka, ale Ježišom Kristom a Bohom Otcom, ...
30/06/2021

Svätý otec DNES

«Pavol, ustanovený za apoštola nie ľuďmi ani prostredníctvom človeka, ale Ježišom Kristom a Bohom Otcom, ktorý ho vzkriesil z mŕtvych [...]. Veď ste počuli, ako som si kedysi počínal v židovstve: že som veľmi prenasledoval Božiu Cirkev a nivočil som ju. [...] Ale [...] Bohu, ktorý si ma už v lone matky vybral a svojou milosťou povolal, sa zapáčilo zjaviť vo mne svojho Syna, aby som ho zvestoval medzi pohanmi» (Gal 1,1.13.15-16).

Pavol, pravý apoštol

2. katechéza cyklu o Liste Galaťanom

Drahí bratia a sestry, dobrý deň!

Kúsok po kúsku prenikáme do Listu Galaťanom. Videli sme, že títo kresťania sa dostávajú do sporu o to, ako žiť vieru. Apoštol Pavol začína písať svoj list pripomínajúc im vzájomné vzťahy z minulosti, bolesť z odlúčenia i nemennú lásku, ktorú prechováva ku každému z nich. Neopomína však zdôrazniť svoju starosť o to, aby Galaťania išli správnou cestou: je to starosť otca, ktorý dával zrod týmto spoločenstvám vo viere.

Jeho zámer je veľmi jasný: je nevyhnutné potvrdiť novosť evanjelia, ktoré Galaťania prijali z jeho hlásania, aby si vybudovali skutočnú identitu, na ktorej základ treba postaviť svoj život. A tým princípom je toto: potvrdenie novosti evanjelia, ktoré Galaťania od apoštola prijali.

Rýchlo objavíme, že Pavol je hlboký znalec Kristovho tajomstva. Hneď od začiatku svojho listu nesleduje nízke argumentácie používané jeho osočovateľmi. Apoštol „vzlieta do výšin“ a ukazuje aj nám ako sa zachovať, keď vznikajú konflikty vo vnútri komunity. Až na koncu listu sa totiž konkretizuje, že jadrom vyvolaného sporu je obriezka, teda hlavná židovská tradícia.

Pavol si volí ísť viac do hĺbky, pretože v hre je pravda evanjelia a sloboda kresťanov, ktorá je jej neoddeliteľnou súčasťou. Nezastavuje sa na povrchu problémov, konfliktov, ako sme často pokúšaní urobiť my, aby sme rýchlo našli riešenie, ktoré vytvára zdanie súhlasu všetkých prostredníctvom kompromisu.

Pavol miluje Ježiša a vie, že Ježiš, nie je muž-Bohočlovek kompromisov. Nie takto funguje evanjelium, a apoštol sa rozhodol ísť tou náročnejšou cestou. Píše takto: «Chcem si teraz nakloniť ľudí alebo Boha?» Nesnaží sa byť v pokoji so všetkými. A pokračuje: «Alebo sa usilujem páčiť sa ľuďom? Keby som sa ešte chcel páčiť ľuďom, nebol by som Kristovým služobníkom» (Gal 1,10).

Na prvom mieste sa Pavol cíti byť povinný pripomenúť Galaťanom, že je pravým apoštolom nie vlastnými zásluhami, ale z povolania Bohom. Sám rozpráva príbeh svojho povolania a obrátenia v kontakte so zjavením sa Zmŕtvychvstalého Krista počas cesty do Damasku (porov. Sk 9,1-9).

Je zaujímavé pozorovať, čo hovorí o svojom živote predchádzajúcom onú udalosť: «Veľmi som prenasledoval Božiu Cirkev a nivočil som ju. V židovstve som prevýšil mnohých vrstovníkov vo svojom rode, lebo som viac horlil za obyčaje svojich otcov» (Gal 1,13-14). Pavol si trúfa tvrdiť, že on v židovstve prekonával všetkých, bol horlivým farizejom, «bezúhonný čo do spravodlivosti, ktorá je v zákone» (porov. Flp 3,6). Až dvakrát zdôrazňuje, že bol obrancom «tradície otcov» a «presvedčeným podporovateľom zákona». Toto je Pavlov príbeh.

Na jednej strane nástojí na zdôraznení, že kruto prenasledoval Cirkev a že bol predtým «rúhač, prenasledovateľ a násilník» (1 Tim 1,13). Nešetrí prívlastkami: on sám sa takto hodnotí. Na druhej strane, zdôrazňuje milosrdenstvo, ktoré mu Boh prejavil a ktoré ho viedlo k radikálnej premene, dobre známej všetkým. Píše: «Kristovým cirkvám v Judei som bol osobne neznámy, ibaže počuli: „Ten, čo nás kedysi prenasledoval, teraz hlása vieru, ktorú predtým nivočil“» (Gal 1,22-23). Obrátil sa, zmenil sa vo svojom srdci.

Pavol takto zdôrazňuje pravdu o svojom povolaní prostredníctvom nápadného kontrastu, ktorý sa v jeho živote vytvoril: z prenasledovateľa kresťanov za to, že nedodržiavali tradície a zákon, bol povolaný stať sa apoštolom, aby hlásal evanjelium Ježiša Krista. Vidíme však, že Pavol je slobodný: je slobodný hlásať evanjelium a je tiež slobodný vyznať svoje hriechy. „Bol som taký“ – to je tá pravda, ktorá dáva slobodu srdca, je to Božia sloboda.

Nanovo premýšľajúc nad týmto svojím príbehom, Pavol je plný úžasu a vďaky. Je to, akoby chcel povedať Galaťanom, že by mohol byť všetkým možným, len nie apoštolom. Bol vychovaný už od malička, aby bol bezúhonným zachovávateľom Mojžišovho zákona, a okolnosti ho priviedli k boju proti Kristovým učeníkom. Každopádne, stalo sa niečo nečakané: Boh, so svojou milosťou, mu zjavil svojho Syna, ktorý zomrel a vstal z mŕtvych, aby sa stal jeho ohlasovateľom uprostred pohanov (porov. Gal 1,15-6).

Aké nevyspytateľné sú cesty Pánove! Zakúšame to na vlastnej koži každý deň, no predovšetkým keď sa vraciame k momentom, v ktorých nás Pán povolal. Nikdy nesmieme zabudnúť na čas a spôsob, akým Boh vstúpil do nášho života: udržiavať si pevne v srdci i v mysli to stretnutie s milosťou, keď Boh zmenil náš život.

Koľkokrát nám pri pohľade na veľké diela Pánove prichádza spontánna otázka: ako je to len možné, že si Boh poslúžil hriešnikom, krehkou a slabou osobou na to, aby uskutočnil svoju vôľu? A predsa, nič nie je náhoda, pretože všetko bolo pripravené v Božom pláne. On utkal náš príbeh, príbeh každého z nás: a ak s dôverou neodpovedáme na jeho plán spásy, všimneme si to.

Povolanie v sebe vždy obsahuje istú misiu, pre ktorú sme určení; preto sa od nás žiada seriózna príprava, vediac, že to sám Boh nás posiela, to Boh sám nás podporuje svojou milosťou.

Bratia a sestry, nechajme sa viesť týmto vedomím: prvenstvo milosti premieňa život a robí ho hodným vložiť sa do služby evanjeliu. Prvenstvo milosti zakrýva všetky hriechy, mení srdcia, mení život, dáva nám vidieť nové cesty. Nezabudnime na to!

Zdroj: https://www.tkkbs.sk/view.php?cisloclanku=20210630047

Address


Website

Alerts

Be the first to know and let us send you an email when Spoločne so Svätým Otcom Františkom posts news and promotions. Your email address will not be used for any other purpose, and you can unsubscribe at any time.

Shortcuts

  • Address
  • Alerts
  • Claim ownership or report listing
  • Want your business to be the top-listed Travel Agency?

Share