01/07/2022
⁉️ Хто такий Сергій Виноградський?
☑️ Це видатний мікробіолог, життя і наукова спадщина якого є надбанням світового масштабу. Він народився 13 вересня 1856 р. в м. Києві. Його мати походила із гетьманського роду. Так, по її родовій лінії, Сергій Виноградський був 5-рідним братом гетьмана Української держави (29 квітня – 14 грудня 1918 р.) Павла Скоропадського.
❓Яке відношення він має до Городка?
☑️ Виноградські мали у Городку маєток. Тому, він часто бував у місті в дитинстві, приїздив у гімназійні роки, вперше закохався. У 1879 р. у 23-річному віці прийняв рішення – поєднати свою долю з 19-річною городчанкою Зінаїдою Тіхоцькою. Після успішної наукової кар’єри Виноградський, за станом здоров’я полишає одну із столиць Російської імперії, та робить вибір переїхати до Городка.
Маючи тут 3 фільварки, займається інноваційною сільськогосподарською та підприємницькою діяльністю. Продовжує досліджувати питання землеробства і ґрунтознавства. Тут він черпав натхнення, і мріяв перетворити Городок у багате і процвітаюче місто. Та нажаль, реалізувати ці плани зіпсував прихід до влади більшовиків. Вченому довелося емігрувати. Загалом, видатний мікробіолог прожив 96 років, і з них близько 11 (1905-1916 рр.) провів у Городку – восьму частину свого життя.
❓Завдяки чому він став відомим?
☑️Працюючи в Цюриху, розробив теоретичні основи бактеріального хемосинтезу, зокрема нітрифікації та фіксування вуглекислого газу. Відкриття хемосинтезу в багатьох країнах світу вважають одним з найважливіших у XIX ст.
❓Чому раніше про нього мовчали, а сьогодні є стільки інформації?
☑️Попри те, що був помітною фігурою в світі, за радянських часів навіть в Городку його успіхи замовчувалися. В кращому разі, згідно тогочасних наративних традицій, згадувався як експлуататор бідняків і селян, та «носив» інші типові для того часу лаври червоної пропаганди.
Наразі ситуація потерпіла кардинальних змін. В умовах незалежності Україна почала активно утверджуватися як самодостатня держава. Вагоме місце у становленні національної ідеї є вшанування пам’яті найкращих синів і дочок, які прославили Україну на світовому рівні.
Тому, постать Сергія Виноградського також переосмислюється у вітчизняній науці та публіцистиці. Так, у вересні 2008 р., з нагоди дня народження вченого, відбулася науково-краєзнавча конференція «Сергій Миколайович Виноградський і Городоччина».
❓Як вшанований Виноградський в Україні та світі?
☑️В Городку 25 травня 2012 р. встановлено його пам’ятник. Його реалізував скульптор, заслужений художник України Микола Обезюк, на кошти родини професора медицини Миколи Гуменюка. Це досі єдиний пам’ятник Виноградського у світі. Його ім’я носить Товариство мікробіологів України. Та названі вулиці в Городку і у Брі-Конт-Робер (Франція).
❓Чому така увага приділяється саме в музеї?
☑️Городоцький краєзнавчий музей – «G-Museum» став потужним осередком дослідження життя та інтелектуальної спадщини Сергія Виноградського. Така роль надзвичайно важлива як для руйнації російських імперських міфів, які привласнюють науковця собі; так і для вшанування всесвітньовідомого українського мікробіолога на найвищому рівні.
Надзвичайно актуально максимально знати та популяризувати дослідження цієї видатної постаті. В музеї особлива увага експозиції спрямована на його постать. Тут знаходиться детально відтворена хімічна лабораторія у Брі-Конт-Робер (Франція), унікальність якої помножується наявністю в ній першої і водночас єдиної у світі воскової фігури Виноградського.