Uztambudem_

Uztambudem_ Bráchové, kteří se rozhodli vyrazit na cestu do Íránu. Pěšky! �
Z cesty budeme dávat fotky, články či videa �

23/08/2022

Přijďte si nás dnes od 20:00 poslechnout v živém rozhovoru s Adventurer na jejich instagramu: Adventurer.app
Budeme povídat o naší cestě do Íránu, budoucích plánech a snad i nějakých tipech, kam vyrazit!!

Konec cesty a páteční drink! Dorazili jsme po 138 dnech na místo, kde jsme začali. Na začátku jsme z cesty měli obavy, n...
24/11/2021

Konec cesty a páteční drink!

Dorazili jsme po 138 dnech na místo, kde jsme začali. Na začátku jsme z cesty měli obavy, nevěděli jsme do čeho jdeme, a jestli neděláme naprostou blbost. Neměli jsme žádné velké zkušenosti s podobným chozením a bližší nám rozhodně byly pražské kavárny než zasněžené vrcholky hor.

Přesto jsme cestu dokončili a už teď letmo pokoukáváme, kam bychom mohli vyrazit příště, byť na kavárny se také těšíme. :D

Říkají to sice všichni, ale musíme se k nim přidat, pokud jsme to zvládli my dva, tak může úplně kdokoliv. Neměli jsme žádné velké finanční rezervy (teď už je nemáme vůbec), závratnou fyzickou kondici (stále ji nemáme), zručnost (naposledy jsem si málem jehlou probodl ruku) nebo příliš velké orientační schopnosti (dnes jsme se ztratili na letišti).

Po cestě narazíte na spoustu problémů a překážek, ale tou největší je si vůbec zabalit batoh a vykročit z domu. Potom už vše vyřešíte, zejména díky pomoci ostatních lidí.

Rozhodně není potřeba jít takhle dlouho trasu, sami bychom zvažovali, jestli nejít příště něco o kus kratšího (těžko říct, teď je favoritem pěší cesta Japonskem), ale jednoznačně stojí za to vzít batoh, boty, spacák a vyrazit. Je to skvělý.

Ještě jednou moc děkujeme za podporu, nesmírně nám to pomáhalo a moc si toho vážíme.

Někteří se nás ptají na naše další kroky v nejbližší době. Teď se musíme vrátit na chvíli do práce a do školy, ale plánujeme spoustu věcí. Rádi bychom realizovali pár přednášek a promýšlíme koncept knihy, už máme pár nápadů, tak možná do toho půjdeme. :)

Tím nejbližším krokem ovšem je tento pátek, rádi bychom se s vámi potkali v Praze od 19:00 v podniku Holešovická sedma. Moc rádi Vás poznáme naživo a dáme si drink. Zároveň možná ukážeme pár fotek a nějaké příběhy. Přijďte, budeme se na Vás moc těšit, když nám napíšete předem, tak budeme rádi, jelikož můžeme udělat přesnější rezervaci.

Ještě jednou Vám za vše moc děkujeme, budeme s Instagramem pokračovat a brzy zase na nějaké další cestě. :)

Zvládli jsme to. Trvalo nám to 135 dní a ušli jsme čtyři tisíce kilometrů, ale nakonec přeci jen stojíme v cíli. Končíme...
20/11/2021

Zvládli jsme to. Trvalo nám to 135 dní a ušli jsme čtyři tisíce kilometrů, ale nakonec přeci jen stojíme v cíli. Končíme u slavného poutního místa, tedy katedrály v Santiago de Compostela.

Mísí se v nás rozporuplné pocity, na jedné straně jsme rádi, že se brzy vrátíme do Česka, domů do komfortu, pohodlí, za přáteli i do čistého oblečení. Ale většina věcí z cesty nám bude nesmírně chybět.

Cesta nám přinesla i vzala spoustu věcí. Potkali a povídali si s více než tisícovkou lidí. Mluvili jsme s farmáři, politiky, odstřelovači, podnikateli, zemědělci, sportovci i faráři či imámy. Poslechli si jejich příběhy, co mají rádi, co je trápí a po čem v životě touží. Všem těmto lidem musíme nesmírně poděkovat, jelikož nás mnohé naučili. Zejména to, že jsme vlastně všichni téměř stejní a že chceme stejné věci. A také to, že není žádný důvod se jich bát, ať je to v Turecku, Srbsku, Arménii či dokonce v Maďarsku (zde je to na pováženou).

Naučili jsme se, že zvládneme řadu věcí, vydržet spolu jako bráchové mnoho náročných dní, vyřešit problémy typu kde přespat, jak vyřešit ztracené kolíky od stanu, zdravotní trable i příšerný zápach Matese. I to je pro nás velmi důležité zjištění a zkušenost.

Na cestu jsme také vyrazili s mnoha otázkami sami pro sebe a čekali, že na ně najdeme odpovědi. Tak domů se vracíme jen s pár z nich a ještě s mnohem více otázek.

A v neposlední řadě jsme zjistili, že kolem sebe máme spoustu lidí, přátel a sledujících, kteří nás podporují, píší nám ať pokračujeme a pomáhají i na dálku. Za to Vám všem patří obrovské díky, vážíme si toho.

Teď zůstaneme jeden den v Santiagu, poté se přesuneme do Porta a následně se v úterý vrátíme do Česka. Nezapomeňte se s námi v pátek večer v Praze sejít, těšíme se na Vás.

A na konec ta nejdůležitější otázka. Už tam budem?

Jak bychom mohli, čeká nás ještě přeci spoustu dalších podobných cest a zážitků!

18. a 19. týdenTentokrát tyto dva týdny spojíme. Ten první totiž příliš zajímavých momentů nepřinesl, vynahradil to ovše...
18/11/2021

18. a 19. týden

Tentokrát tyto dva týdny spojíme. Ten první totiž příliš zajímavých momentů nepřinesl, vynahradil to ovšem ten druhý.

Ještě jednou se ovšem vrátíme krátce ke stopování. Po Turecku jsme se dostali do Bulharska a stále jsme měli plán dostopovat do Portugalska. To jsme ale ještě vůbec netušili, co nás čeká. V Turecku se nám ještě relativně dařilo, za to v Bulharsku přišly na řadu chvíle deprese.

Ráno jsme vždy brzy vstali, stoupli si k silnici, připravili ceduli a začali na lidi ukazovat naše palce. Po chvíli jsme to obměnili za mávání, hraní scének, dělání kravin i vytváření tanečních kreací (v tom jsme nesmírně dobří).

Ale nic nám nepomáhalo, čekali jsme vážně hodiny než nám někdo zastavil, většinou nás kousek vzal, ale náš cíl byl stále extrémně daleko. Neměli jsme z toho dobrý pocit a nepřinášelo nám to radost. Vydrželi jsme to tak do Srbska, kde jsme se rozhodli změnit plán, nasednout na letadlo a dopravit se do Porta.

Porto je krásný město, moc jej doporučujeme. Krásu města navíc podtrhuje fakt, že si můžete dát na břehu s vyhlídkou na město portské, které milujeme.

Po úžasném dni v Portu jsme vyrazili na naše 250 kilometrové zakončení cesty do Santiaga de Compostela a je to téměř stejně úžasné jako si to pamatuje z předešlých dvou Camin.

Procházíte nádhernou krajinou podél pobřeží, koukáte na dechberoucí západy slunce a především potkávate úžasné lidi, kteří milují cestování stejně jako vy. Během několika dní zjistíte o těchto lidem snad všechno co můžete a stanou se z vás opravdoví přátelé, sice jen na krátkou dobu, ale i přesto si je pamatujete až do konce života. O těchto lidech ještě napíšeme v dalších příbězích více.

V tomhle je Camino opravdu kouzelné!

Cesta se nám blíží k úplnému konci, máme poslední tři dny chůze a poté se vracíme do Česka. Pokud byste nás chtěli vidět, tak příští pátek bychom s Vámi rádi vyrazili v Praze na drink. Přijďte!

17. týden naší cesty pěšky do Arménie a stopem přes Evropu Téměř 120 dní za námi a už se naše cesta blíží ke konci. Nebo...
09/11/2021

17. týden naší cesty pěšky do Arménie a stopem přes Evropu

Téměř 120 dní za námi a už se naše cesta blíží ke konci. Nebo blíží, tento týden jsme pouze stopovali a jsme z toho mírně nešťastní. Proto jsme se rozhodli změnit naši trasu (naposledy) a přeletět do Porta, odkud se vydáme do Santiaga de Compostela, bude nám tak zbývat posledních 250 kilometrů pěšky.

V tomto týdnu jsme začali stopovat v Gruzii, prvně jsme se nějak dopotáceli na špatné hranice a odtud jsme se vydali na ty správné, což bylo ale dalších 300 kilometrů, u nás tedy celá věčnost. Konečně jsme se dostali na hranice s Tureckem, které jsme zvládli bez větších potíží a začali cestovat skrz naší oblíbenou zemi.

Naštěstí nám vyšlo počasí, takže čekání u vozovky a mávání palcem na auta se dalo zvládnout celkem dobře. Po pár dnech jsme se dostali do města Rize, kde nás nabral další geniální člověk. Byl to mladý muž, který pracuje pro stavební firmu, odvezl nás asi 150 kilometrů od dalšího města, kde nám řekl, že má ještě nejsou práci, ale že by mu udělalo velkou radost, kdybychom na něj počkali a on nám mohl ukázat krásy města Trabzon.

Nikam jsme nepospíchali, tak jsme samozřejmě počkali, a to v místním obchodním centru. Po půlhodině jsme se potkali znovu a projeli jsme město, ukázal nám, kde se pěstuje čaj, a potom nás vzal na místní vyhlídku, kde jsme si jeden z místních čajů samozřejmě museli dát. Bylo to moc milé setkání, navíc jsme se mohli bavit v angličtině a probrali jsme všechno možné. Nejvíce rezonující téma byly předsudky vůči Turecku v západním světě, které ho velmi mrzeli.

Navíc jsme si odnesli moc milou památku, a to bankovku, kterou nám podepsal a předal se slovy "bude to připomínka na mě a zejména na Turecko, navíc tuto bankovku mám ze všech nejraději. Není na ni vyobrazen žádný vůdce či bojovník, ale myslitel, který ovlivnil celý svět, takových lidí, kteří mají přesah mimo hranice své země, si máme vážit."

Poté jsme se rozloučili a my zase pokračovali na své cestě. V Turecku stopování bylo celkem bez potíží, dostali jsme se za pár dnů až do Istanbulu a na hranice s Bulharskem. To pravé peklo nás teprve čekalo. :D

Pěšky z Prahy do Jerevanu a stopem zpětPrvní stopařská zkušenostSe zpožděním ale přeci. Hned na začátku naší stopařské c...
03/11/2021

Pěšky z Prahy do Jerevanu a stopem zpět

První stopařská zkušenost

Se zpožděním ale přeci. Hned na začátku naší stopařské cesty se nám přihodil zážitek, který jako by do písmene kopíroval naše zkušenosti z celé cesty, a to, že lidé které zatím potkáváme jsou neuvěřitelní.

Začínali jsme v Arménii stopovat, ráno jsme se vzbudili a stoupli si na kraj silnice a začali. Střídáme se vždy po pěti až deseti minutách, a když přišla na řadu má směna, tak mě polil studený pot. Musím se přiznat, že zatím je mi stopování extrémně nepřirozený a necítím se v něm zatím dobře. Připadám si při něm směšně, když mávám palcem na projíždějící auta a ještě k tomu v drtivé většině neúspěšně. Navíc se přitom mírně nudím, což mi také příliš nepřidává. :D

Každopádně šel jsem si vytrpět chvilku trápení a doufal jsem, že rychle uběhne. Stal se ovšem zázrak a asi šedesáté auto mi zastavilo. Byli to dva mladší muži, kteří nám nabídli, že nás vezmou zhruba 80 kilometrů. Připadal jsem si jako vítěz ligy mistrů. Pánové neuměli anglicky, ale zachraňoval to překladač a zejména směsice slovanských jazyků. Vždy jsme se chytali klíčových slov a podle toho jsme vedli konverzaci. :D

Potřebovali jsme dojet do jednoho města, jelikož jsme potřebovali udělat si PCR test, abychom mohli do Gruzie a potom Turecka. Muži, kteří byli vojáky, nám hned nabídli, že nás odvezou na odběrové místo a počkají s námi, aby nás vzali do města. Když se tato operace povedla, tak jeden z nich přišel s nabídkou, že můžeme přespat v jeho chatě.

Potřebovali jsme nějaké místo k přespání, jelikož výsledky byly až druhý den a tak jsme rádi nabídku přijali. Museli jsme ovšem chvíli čekat, jelikož klíče od chaty měl jeden z kamarádů vojáka. Mezitím nás tak vzali na prohlídku města, ukázali nám místní památky a popisovali nám arménsko turecké spory.

Po dvou hodinách nás ubytovali u sebe v chatě. Nebyla to nijak luxusní chata, bylo vidět, že ji vojáci používají jen k přespání, ale to nám naprosto stačilo. Oba muži se potom museli odebrat ke svým rodinám, ale večer se ještě stavili na pár piv. Moc se jim líbila naše cesta a slíbili, že dorazí do ČR, tak uvidíme. :)

Druhý den ráno nás vyzvedli v chatě a odvezli nás kus za město, abychom mohli lépe stopovat. Čekali mě tak další nepříjemné chvíle, ale přeci jen s mnohem lepším pocitem po další zkušenosti se skvělými lidmi.

Gruzie 🇬🇪Původně jsme neměli v plánu jet do Gruzie a Arménie a rovnou to střihnout z Turecka do Íránu, ale pár dní před ...
02/11/2021

Gruzie 🇬🇪

Původně jsme neměli v plánu jet do Gruzie a Arménie a rovnou to střihnout z Turecka do Íránu, ale pár dní před cestou nám tenhle plán změnil , prý ho budeme nosit na ramenou, když to vezmeme přes tyto dva státy. No, snad Láďa není moc těžký.

Krajina:

Příroda je to nejlepší na Gruzii. Začali jsme přímo u moře a během pár dní jsme se ocitli ve 2500 metrech. Každý den jsme chodili zhruba třicet kilometrů a nastoupali dalších tisíc výškových metrů.

Jednu chvíli jsme chodili kolem horských říček, abychom po pár metrech vystoupali na zasněžené vrcholky hor. Mnohokrát jsme si mysleli, že už nejde jít výš, ale vždy jsme se rychle vrátili zpět na zem a opřeli se do svých hůlek

Lidé:

Byli jsme trochu zmlsaní Tureckem, ale i přesto lidé byli velmi milí. Jiným způsobem než v Turecku, ale rádi si s námi povídali, zvali nás na jídlo či k přespání a zejména s námi rádi popíjeli jejich slivovici či vodku.

Jen jedna rada, nesnažte se souboj v pití vyhrát, nejde to, pijí to totiž jako vodu.

Jídlo:

Gruzie pro nás zcela upřímně byla z pohledu jídla trochu zklamáním. Samozřejmě typické Chačapuri a Khinkali jsou vynikající, ale vlastně žádným jiným jídlem jsme až tak uchváceni nebyli - asi jsme nevyzkoušeli dostatečné množství různých jídel :(.

Highlight:

V Gruzii žijí zajímaví lidé, kteří pro trochu místní čači (gruzínská slivovice) nejdou příliš daleko a dokážou ji vypít neskutečné množství.

Zrovna jsme procházeli jednou malou vesničkou, když nás zastavil pán a začal nás zvát k sobě domů, že prý nás musí pohostit. Neodmítli jsme a on hned zavolal celou svoji rodinu - svou manželku, otce, maminku, malého syna. Přinesli nám domácí sýry, šťávu, knedlíčky a také mnoho čači. Věděli jsme, že potřebujeme ještě něco ujít, takže jsme se snažili držet zpátky, což tedy neplatilo pro rodinku.

Po asi třetím panáku nám pán začal nabízet, že můžeme na cestu vzít jeho syna.Po pátém už ho nákladal do malého kolečka.

No a po sedmém už mu dokonce balil malý batůžek se spider-manem a byl si jistý, že to pro jeho čtyř letého syna bude dobrá zkušenost.

Neobjektivní hodnocení: 8,12/10 (k tomuto hodnocení jsme došli značným kompromisem)

16. Týden na naší cestě 16. týden je za námi a tento týden byl klíčový. Jak jsme už říkali ve videu dříve, tak jsme se r...
30/10/2021

16. Týden na naší cestě

16. týden je za námi a tento týden byl klíčový. Jak jsme už říkali ve videu dříve, tak jsme se rozhodli změnit naši trasu. Vynecháme Írán kvůli vízum, jelikož s nimi byl stále problém a nechtěli jsme riskovat, že strávíme v Jerevanu čekáním několik týdnů. Rozhodli jsme se tak začít stopovat a zkusíme to až do portugalského Lisabonu. Jestli to zvládneme vůbec netušíme, nikdy jsme to předtím nedělali a podle prvních dnů nám to zatím příliš nejde.

Každopádně tento týden začal posledními pár pěšími dny v Arménii. Každý den byl plný stoupání, ale procházeli jsme krásnou krajinou, nejčastěji jsme se pohybovali kolem 2300 metrů nad mořem a vrcholky hor začaly být zasněžené. Také se výrazně ochladilo, před den to bylo bez větších potíží, ale v noci byla teplota kolem pěti stupňů pod nulou. Já si od té doby nesu s sebou nachlazení a Mates nějaké omrzliny na noze. :D

Po pár dnech jsme dorazili do Jerevanu, který se nám upřímně moc nelíbil, možná jsme čekali zbytečně příliš, ale klidně bychom ho doporučili vynechat a raději více dní zůstat v horách. Když jsme se dozvěděli, že na víza bychom museli čekat a nikdo neví, jak dlouho, tak jsem rychle změnili plán a začali stopovat.

Jsme v tom naprosto nezkušení a měli jsme hned velké oči. Říkali jsme si, že bychom denně mohli zvládnout kolem 300 až 500 kilometrů. Tak zatím máme asi 12 kilometrů (alespoň mi to tak přijde, reálně je to asi stovka). Problém totiž nastal hned v tom, že z Arménie se nelze dostat rovnou do Turecka, kde předpokládáme, že stopování půjde dobře. Museli jsme se tak vrátit do Gruzie, jenže k tomu je zapotřebí zase PCR test, takže jsme museli celý den na něj čekat.

Když konečně jsme se dostali do Gruzie, tak jsme v zimě a sněhu stopovali na hraniční přechod s Tureckem. Bylo to zdlouhavý a úmorný proces, dostali jsme se tam po celém dnu, abychom zjistili, že tento hraniční přechod není otevřený pro turisty, ale jen pro kamiony, což jsme nikde napsané nenašli. Takže jsme se museli zase vracet, kopání do země a kamínků od frustrace nepomohlo. Teď jsme tak v malém gruzínském městečku Adigeni a zítra se snad konečně dostaneme do Turecka. Bylo to pár opravdu náročných dní.

15. týden na naší pěší cestě z Česka do Íránu Už máme za sebou více než stovku dní, už nám jich tolik nezbývá a začínáme...
23/10/2021

15. týden na naší pěší cestě z Česka do Íránu

Už máme za sebou více než stovku dní, už nám jich tolik nezbývá a začínáme mít z toho rozpačité pocity. Každopádně k minulému týdnu, ten byl dost intenzivní a ve znamení bolesti žaludku.

Začali jsme výrazně stoupat, každý den nás čekalo přibližně 25-30 kilometrů, nastoupaných zhruba 1300 metrů a k tomu nějaké to klesání. Pohybovali jsme se většinu času kolem 1700 metrů a bylo to krásné. Příroda je v Gruzii úžasná, všude kolem sebe máte do nebe vyčnívající hory a některé vrcholky z nich už jsou zasněžené.

Navíc je tu neuvěřitelný klid, často jsme desítky kilometrů nikoho nepotkali a jedinou naší společností jsou volně pobývající krávy, Mates se s nimi navíc spřátelil natolik, že se naučil jejich jazyk, mně osobně připadalo smysluplnější se naučit pár slov gruzínsky, ale na to Mates nehleděl a pokračoval ve svém zvukomalebném bučení. K vidění je tu také spoustu malých říček, jezer a malinkých vodopádů. Jedna z říček se mi možná stala právě osudnou.

O mých zdravotních trablích z minulého týdne jsme uz mluvili dost, já bych osobně řekl, že až příliš. Posuneme se tak k Matesovi.

Nepotkali jsme zase tolik lidí, pokud už jsme nějaké potkali, tak byli často relativně odtažití a jen si nás měřili nechápavým zrakem. Občas se nám ovšem stalo, že nás někdo zastavil a pozval k sobě na jídlo. A to je většinou kámen úrazu.

Pomalu jsme se takhle blížili k arménským hranicím, když na nás už z dálky mávají dva muži a vehementně ukazují, že musíme za nimi. Původně jsme nechtěli, ale byli jsme trochu donuceni. Pánové nás hned začali ve svém přívěsu hostit, na stole se tak v mžiku objevily sýry, chleba i rybičky. Co se ale objevilo na stole zejména byla velká flaška jejich domácí slivovice. Podle toho, jak to do sebe pánové klopili, mohlo by se zdát, že je to voda. Já si dal jen dva panáky, ale stálo mě to mnoho úsilí jim to vysvětlit, měl jsem důležitou schůzku, kde by asi nepochopili mé neartikulování.

Mates byl bojovnější, společně s nimi flašku zvládl a už připravovali další. Mates začal vypadat "unaveně" a po hodině se nám podařilo před zpěvem značícím dalšího panáka utéct. Měli jsme přitom ještě kus před sebou a musím říct, že jednou stáří bylo zase rychlejší. Důvod určitě budete znát. :D

13. TýdenDalší týden a dalších několik příběhů nás potkalo. Ty přiblížíme v dalších příspěvcích, jelikož si zaslouží víc...
07/10/2021

13. Týden

Další týden a dalších několik příběhů nás potkalo. Ty přiblížíme v dalších příspěvcích, jelikož si zaslouží více pozornosti. Na cestě jsme každopádně už 91 dnů, témata k hovoru jsme už prošli asi osmkrát, jestli tedy máte nějaký tip o čem si povídat, budeme vděční, ale nemyslíme si, že taková témata ještě jsou. :D

Nejdůležitější v tomto týdnu je, že se pomalu ale jistě blížíme k našemu cíli v Turecku, za pár dní dorazíme do města Samsun, odkud poté přejedeme na hranice s Gruzií, kde budeme pokračovat do hor, směrem do Arménie a poté už konečně do Íránu. Takhle to zní velmi jednoduše, ale je to ještě kousek :D.

Turecko je zatím úžasné a mrzí nás, že se blíží ke konci, na druhou stranu jsme zase zvědaví na nové země a novou kulturu. Jeden příběh tohoto týdne ale přeci jen představíme.

Posledních pár dní k nám počasí nebylo úplně vstřícné. Někteří by řekli, že to bylo sajgon za sajgonem. Při jedné z větších přeháněk, kdy jsme v podstatě neviděli na cestu, se z okna jednoho domu, kolem kterého jsme procházeli, ozvalo několik tureckých slov (samozřejmě jsme vůbec nerozuměli).

Nevěnovali jsme tomu velkou pozornost, tu si uzurpoval boj s deštěm, když se to ale proměnilo ve výkřiky, tak jsme zpozorněli, otočili se a úplně cizí muž na nás gestikuloval, ať běžíme k jeho domu. Tam nás zavedl do nádherně vyhřátého pokoje a nabídl nám čaj.

Po asi dvou minutách přišla jeho maminka (paní kolem osmdesátky) a začala na muže křičet, že to všechno udělal špatně, a že je to nemehlo, tak on stejně zvýšeným hlasem něco zamumlal a odběhl. Trochu nás to vyvedlo z míry, protože jsme se báli, že jsme udělali nějaký smrtelný hřích, ale po dalších několika minutách jsme zjistili, že takto se akorát v této domácnosti hovoří :D.

Nabídli nám spoustu čaje a jídla, ale hlavně nás nechali přečkat pod svou střechou ve chvílích, kdy jsme si mysleli, že se utopíme v nejbližší kaluži a takových dobrosrdečných lidí potkáváme na denní bázi tucty!

11. týdenMusíme se omluvit, že shrnutí jedenáctého týdne nevyšlo tradičně ve čtvrtek (ano, je pondělí a za další tři dny...
27/09/2021

11. týden

Musíme se omluvit, že shrnutí jedenáctého týdne nevyšlo tradičně ve čtvrtek (ano, je pondělí a za další tři dny vyjde shrnutí 12. týdne :D), ale událo se toho tento týden tolik, že jsme vám spíše chtěli přinést zprávy o těch úžasných lidech jednotlivě.

Popsali jsme vám dva příběhy o vynikajících lidech, kteří nás u sebe nechali přespat. Jednou jsme spali v kamionu a poté přímo u nich doma. Dozvěděli jsme se spoustu věcí o islámském náboženství, o pocitech zde žijících lidí ohledně Evropy a taky o tom, jak tu místní lidé žijí a čím se živí. Procházeli jsme obrovskou oblastí plnou lískových oříšků, bez kterých by výroba naší milované Nuttely nebyla možná.

Ale je jeden příběh, který jsme vám zatím nepopsali (některé si totiž dáváme tak trochu "do šuplíku" :D).

Blížili jsme se k jedné malé vesničce, začínalo se stmívat a dle mraků na obloze to vypadalo, že bude opravdu hodně pršet. Jako každý večer jsme si sedli do jedné malé čajovny, abychom si trochu odpočinuli před tím než budeme hledat nějaké místo pro náš stan.

Během několika minut se s námi místní turečtí muži dali do řeči. Ptali se nás na klasické otázky, odkud jsme, proč jdeme do Íránu, jak je možné, že jdeme zrovna přes jejich vesnici. Trochu nám přijde, že na některé z těchto otázek již odpovídáme více v turečtině než v angličtině :D

Po chvilce se zmínili, že má přijít velká bouřka a ptali se, jestli máme kde spát. Když jsme řekli, že budeme spát ve stanu, tak nastalo hrobové ticho, všichni na nás koukali jako na blázny a nejstarší muž nám do překladače řekl, že to není možné, a že můžeme přepsat u něj ve stodole. Naše otázka, jestli to pro něj nebude problém, byla odbyta mávnutím ruky a ukázaním na televizní obrazovku, na které zrovna začínal fotbal.

Shlédli jsme s nimi fotbal a pak nás pán vzal do oné stodoly. Díky bohu, že to udělal, protože kdybychom venku opravdu spali, tak si myslíme, že bychom v našem stanu odpluli až do černého moře :D.

Dnešní autor: Matyáš

Příběh ztracených kolíků 🕵️Měli jsme dnes psát shrnutí týdne, ale necháme to až na zítra, pardon. Místo toho tu máme dal...
24/09/2021

Příběh ztracených kolíků 🕵️

Měli jsme dnes psát shrnutí týdne, ale necháme to až na zítra, pardon. Místo toho tu máme další příběh a tentokrát plný náhody a lidské hlouposti (Přemek mlčí).

Ušli jsme dneska asi 35 kilometrů. Hodně jsme stoupali, chodili moc pěknou krajinou, vypili několik silných čajů a převyprávěli náš příběh dalším dvaceti lidem při čaji. Už se pomalu začalo stmívat a my hledali místo ke stanování.

Takové jsme opravdu našli, zároveň naše nároky se hodně snižují. Už nám stačí jen místo, které alespoň trochu obsahuje zelenou barvu a tam dáváme stan. Vybalili jsme všechny naše věci a přípravovali se na pokoření dalšího rekordu v postavení stanu. V tom jsem ale zjistil, že se mi nedaří najít kolíky od stanu (bez toho se staví stan blbě), byl jsem v klidu, to se mi stává hodně (asi věkem) a hledal dál. Jenže po patnácti minutách, dvou přebalení celého batohu a desítkách nadávek od Matese už to přestalo být vtipné. Kolíky jsme nenašli a začali přemýšlet, kde by mohli být.

Došli jsme k tomu, že museli zůstat v hotelu, kde jsme den předtím spali. Volali jsme tam, jenže nikdo neuměl anglicky a jejich stále hlasitější turecké hovoření opravdu nepomáhalo. Rozhodli jsme se, že zkusíme někoho stopnout a někam se přemístit s tím, že druhý den dojedeme do hotelu. Už byla tma, navíc nejsme úplně pohlední poutníci, tak jsme si příliš velké naděje nedávali.

Jenže to trvalo pět minut, kdy zastavilo auto, vystoupil muž kolem čtyřiceti let a zeptal se, jestli nepotřebujeme pomoc. Když jsme mu řekli, co se stalo. Jen se pousmál a řekl, že je ředitelem hotelu, kde jsme spali, a že sice jede na svatbu kamarádovi, ale že nás první vezme do hotelu a pojede tam až potom (byla to pro něj zajížďka asi třicet kilometrů). Říkali jsme mu, že svatbu si nemůže nechat ujít, a že to zvládneme a nic se neděje, ale byl neodbytný.

Dovezl nás do hotelu, celou dobu si povídal s námi (řekl mi, že jsem krásná - překladač je občas humorný), dal nám číslo, kdybychom cokoliv potřebovali. Potom se jen otočil a jel zase zpět. Ujel 30 metrů, zastavil uprostřed silnice, začal na nás mávat ručníkem, který jsme tam zapomněli a doběhl s nim za námi. Následně už opravdu odjel na svatbu. Neuvěřitelná náhoda a další neuvěřitelný člověk. Ještě jednou moc děkujeme!

22/09/2021
Oříškový příběh Už dobře víte, že moc neplánujeme, zkrátka to vůbec neumíme, a tak si moc nezjišťujeme, jakým terénem jd...
22/09/2021

Oříškový příběh

Už dobře víte, že moc neplánujeme, zkrátka to vůbec neumíme, a tak si moc nezjišťujeme, jakým terénem jdeme a jakými vesnicemi budeme procházet. Díky tomu alespoň můžeme být neustále překvapení.

Hlavní roli v tomto příběhu hrají lískové oříšky, k těm se ale teprve dostaneme. Vše to začalo v jednom malém městečku na pobřeží Černého moře.

Náš den začal jako každý jiný. Velká slova o tom, že vstaneme v půl 7 a budeme chodit celý den, krutá realita vstávání v 8 a následné hodinové vykopávání se z tábořiště a pak už jen chození. Včerejšek byl ovšem něčím zvláštní, po asi 2 km nás zastavil pán ve středním věku a zval nás na čaj (to zase až tak zvláštní není, stává se nám to každých pár kilometrů :D). Po klasických otázkách ohledně naší cesty jsme začali zjišťovat něco o něm samotném, je to bývalý voják, který bojoval na hranicích se Sýrií a dělal odstřelovače! Také jsme zjistili, že byl na dvakrát postřelen a teď je v důchodu. Po takovém zjištění by si člověk říkal, že to bude pořádný drsňák, ale asi po půl hodině povídání nám řekl, že musíme nahrát vzkaz jeho manželce, že prý jinak dostane doma vynadáno kvůli tomu, že přišel pozdě :D.

Poté jsme se už rozloučili, on rychle cupital s květinou domů (zmiňoval něco o spaní na gauči) a my zase dál směrem k městu Karasu. Ušli jsme zhruba deset kilometrů, když jsme do města dorazili. Všichni místní na nás upřeně hleděli, v životě zde asi turisty neviděli. Po pár metrech nás zastavil statný muž, který nás zval k sobě do kanceláře na čaj. Mimochodem skvělý ochucený čaj, měli jsme mangový i šípkový a oba dva byly skvělé.

Dlouze jsme si povídali, dozvěděli jsme, že se jedná o Kurda, a že pracuje jako stavební inženýr. Navíc velmi cestuje a chce navštívit Českou republiku. Povídal nám o víře, náboženství, turecké historii a bylo to skvělé. Mluvil o tom velmi poučeně, dával velké množství příkladů a přirovnání. Moc nás jen mrzelo, že překážkou byl jazyk. Překladač v telefonu přeci jen nefunguje dokonale.

Muž se asi po hodině a půl s námi loučil, při odchodu ale usilovně trval na tom, že si máme vzít jeho modlitební knížku, kterou má jeho rodina už několik desítek let. Bránili jsme se tomu, ale opravdu na tom trval. Dohodli jsem se tak, že ji budeme mít u sebe do doby, než navštíví Česko, na což se moc těšíme. Do té doby budeme myslet na jeho větu, že všichni jsme primárně jedna civilizace, to jestli jsme Kurdové, Češi, ateisté, černoši, křesťané či muslimové je až sekundární, tak na to mysleme.

A teď už ty oříšky! Při včerejší cestě se nám několikrát stalo, že nám lidé ve vesnicích nabízeli lískové oříšky (skoro to až vypadalo, že se jich chtějí zbavit). Až následně jsme se dozvěděli, že procházíme oblastí, která ročně produkuje až 70% VŠECH lískových oříšků světa (500 000 tun!). Díky nám budete mít o jednu Nuttelu méně, pardon :( tuto informaci víme díky pánovi, který u nás zastavil a řekl, že nás vezme k sobě domů na čaj.

Když jsme k němu dorazili, tak jsme si dali čaj, mezitím dorazil jeho zeť. Dozvěděli jsme se, že jsou to místní farmáři, což je u nich v rodiče už několika generační tradice, a že pěstují lískové oříšky, jako spoustu jiných lidí v této oblasti, a že je zrovna období sklizně. Popisoval nám detailně, jak pěstování a sklízení probíhá.

Také nás vzal se svým zetěm na večeři, měli jsme klasické turecké placky s masem a sýrem, které jsme si velmi oblíbili. To už se k nám přidal farmářův synovec, který cestoval dříve po Americe, velmi detailně popisoval život na západě a bylo vidět, že opravdu projel celou řádku zemí. Po chvíli nám řekl, že u něj můžeme přespat, jelikož venku to začínalo vypadat, že bude bouřka. Po večeři nás ještě vzali do místní čajovny, kde jsme společně sledovali zápas turecké fotbalové ligy, velmi rychle bylo jasné, že fotbalem žijí skoro stejně jako my doma! Ještě druhý den při snídani jsme si povídali o oříšcích a cestování.

Až příště budeme snídat vafle s Nutellou, jistě budeme vzpomínat na tyhle skvělé a na všechny ty lískové oříšky.

Address


Website

Alerts

Be the first to know and let us send you an email when Uztambudem_ posts news and promotions. Your email address will not be used for any other purpose, and you can unsubscribe at any time.

Contact The Business

Send a message to Uztambudem_:

Shortcuts

  • Address
  • Alerts
  • Contact The Business
  • Claim ownership or report listing
  • Want your business to be the top-listed Travel Agency?

Share