13/01/2022
Małanka, Szczodry Wieczar, Bahaty albo Hohotucha to w podlaskiej tradycji nazwy ostatniego wieczoru w starym roku - oczywiście według kalendarza juliańskiego, którym w Polsce w roku liturgicznym posługuje się Cerkiew prawosławna i inne wschodnie kościoły. To zawsze była okazja do hucznego świętowania, tańców i biesiadowania. Tego dnia wolno też w Podlaskiem legalnie odpalać fajerwerki.
Małankę obchodzi się 13 stycznia według kalendarza gregoriańskiego,
Dawna nazwa tego święta to Szczodry Wieczór, natomiast swoją współczesną nazwę dostało ono dlatego, że przypadało na chrześcijański dzień św. Melanii – zakonnicy, która żyła w Imperium Rzymskim w V wieku.
Według ukraińskiej tradycji głównymi bohaterami święta są Melania i Wasyl, role których były odgrywane odpowiednio przez chłopaka i dziewczynę. Obowiązkowymi postaciami były również Koza, Żyd, Lekarz i inne. W dzień ten śpiewane są specjalnie pieśni zwane szczedriwkami, którymi składa się życzenia wszelkiej pomyślności z okazji Nowego Roku gospodarzom, przyjmującym u siebie na dworze taki świąteczny orszak.
W ostatni dzień starego roku przygotowywano wieczerzę o nazwie Szczedra Kutia.
W odróżnieniu od wieczerzy przed świętem Bożego Narodzenia potrawy podczas Szczedrej Kuti nie musiały być postne.
Na Naddnieprzu przygotowywano na przykład pierogi z mięsem i gryczane naleśniki na smalcu, na południu Ukrainy przyjęte było przygotowywanie obwarzanków. Małanka była również dniem różnego rodzaju wróżb na nadchodzący rok.
Szczodry Wieczar, Bahaty albo Hohotucha były organizowane od zawsze w środowiskach wyznawców prawosławia, także chętnie obchodzone przez polskich Białorusinów czy Ukraińców.
P.s. Daniel P. Dziękuję za inspirację i przypomnienie ;P