17/11/2020
Transport na terenie Białorusi - jak to działa?
Jedną z kwestii odstraszających wielu ludzi od podróży po Białorusi jest brak wiedzy nt. tego, jak można przedostać się tam z przysłowiowego "punktu A do punktu B". Zasadniczo rzecz ujmując, najlepszą opcją jest własny/wypożyczony samochód, gdyż pozwala nam on na zwiedzenie wielu miejsc, do których ciężko jest się dostać korzystając z transportu publicznego.
Jeśli jednak samochód nie wchodzi w grę, nie trzeba się martwić, gdyż Białoruś oferuje rozbudowaną sieć połączeń kolejowych i autobusowych. Pociągi kursują regularnie, opóźnienia są rzadko spotykane (co może na pozór dziwić), a tabor jest czysty i nowoczesny. Do wyboru są jedynie białoruskie koleje państwowe (BCz - rozkłady i bilety na stronie https://www.rw.by/en/ ), które oferują połączenia wszelkiego rodzaju i kalibru - zaczynając od lokalnych szynobusów, przez pociągi ekspresowe na trasach takich jak Mińsk-Gomel, aż po pociągi nocne z wagonami sypialnymi. Ceny są niezwykle przystępne, trudno jest znaleźć jakikolwiek bilet, powyżej 20 BYN (1 BYN to ok. 1,5 zł), a większość mieści się w przedziale 5-15 BYN.
Autobusy są jeszcze bardziej przystępne cenowo, ale podróż trwa nieco dłużej. Niestety nie ma żadnej ogólnokrajowej strony do wyszukiwania połączeń autobusowych - trzeba się posiłkować stronami poszczególnych regionalnych przewoźników:
https://ticketbus.by/
https://gomeltrans.net/avtovokzal/
https://avgrodno.by/
https://av.brest.by/mezgorod.html
Bilety można czasami kupić przez internet, ale najlepszą opcją jest udanie się do kasy na danym dworcu autobusowym.
W niektórych miastach kursują również tzw. marszrutki - czyli minibusy, które kursują z różną regularnością i charakteryzują się bardzo niskimi cenami biletów. Ich rozkłady i trasy można sprawdzać na miejscu (a w wypadku Mińska można je sprawdzić również na Google Maps używając funkcji "wyznacz trasę").
Taksówki są korzystną opcją zwłaszcza dla osób podróżujących w małych grupach - są tańsze niż w Polsce (0,50-0,70 BYN/1km + 3-4 BYN/na start). Przed wyjazdem warto pobrać aplikację YandexGo - to odpowiednik Ubera w krajach byłego ZSRR, można płacić kartą lub gotówką, wychodzi jeszcze taniej niż zwyczajna taksówka.
Krajowe połączenia lotnicze nie funkcjonują od kilku lat, samoloty na trasach z Mińska do Grodna, Brześcia, Witebska i Gomla zostały zastąpione przede wszystkim przez pociągi.
Autostop jest niezbyt popularną formą podróżowania, ale jest spora szansa, że Białorusini widząc zbłąkanych turystów w potrzebie zaoferują transport - to naprawdę gościnny naród, który nigdy nie odmawia pomocy i jest ciekawy innych kultur.