Białoruś od podstaw

  • Home
  • Białoruś od podstaw

Białoruś od podstaw Jedyny polskojęzyczny blog poświęcony w całości zwiedzaniu i życiu w Republice Białoruś. Zapraszamy!
(1)

HIT! Od 1 lipca obywatele Polski będą mogli odwiedzać Białoruś drogą lądową bez wizy!Granicę można przekraczać dowolną l...
30/06/2022

HIT! Od 1 lipca obywatele Polski będą mogli odwiedzać Białoruś drogą lądową bez wizy!

Granicę można przekraczać dowolną liczbę razy, natomiast w ciągu roku kalendarzowego można spędzić na Białorusi maksymalnie 90 dni. Zapraszamy serdecznie!

https://gpk.gov.by/news/gpk/145356/

В целях поддержания добрососедских отношений Главой государства принято решение о вве...

Białoruskie fundacje dobroczynne aktywnie uczestniczą w dostarczaniu pomocy humanitarnej na teren Ukrainy oraz Donbasu. ...
03/03/2022

Białoruskie fundacje dobroczynne aktywnie uczestniczą w dostarczaniu pomocy humanitarnej na teren Ukrainy oraz Donbasu. W ciągu ostatnich dni zbiórki przeprowadzono we wszystkich miastach obwodowych Białorusi, a szpitale w obwodzie gomelskim i brzeskim rozpoczęły przyjmowanie osób, które zostały ranne podczas wojny.

Poza tym rozpatrywane są wnioski o udzielenie ochrony międzynarodowej uchodźcom z Ukrainy - już ponad 380 osób otrzymało taki status na Białorusi.

-- BARDZO PROSIMY O UDOSTĘPNIANIE! --Pragniemy zdementować nieprawdziwe pogłoski o tym, że wojsko Białorusi rzekomo wkro...
01/03/2022

-- BARDZO PROSIMY O UDOSTĘPNIANIE! --
Pragniemy zdementować nieprawdziwe pogłoski o tym, że wojsko Białorusi rzekomo wkroczyło na teren Ukrainy - jest to szkodliwe kłamstwo, mające na celu oczernienie naszego kraju w tym trudnym czasie.

Nawet władze Ukrainy przyznają, że nic takiego nie miało miejsca: https://www.rp.pl/konflikty-zbrojne/art35781811-kancelaria-zelenskiego-nie-potwierdza-wkroczenia-armii-bialorusi-na-ukraine

Wojska wjeżdżają na Ukrainę z terytorium Białorusi, ale w Kijowie nie mają potwierdzenia, że są to jednostki armii białoruskiej.

15 lutego we wsi Nowoje Polesie - w dniu, w którym wyznawcy prawosławia obchodzili Święto Gromniczne, odprawiono ludowy ...
19/02/2022

15 lutego we wsi Nowoje Polesie - w dniu, w którym wyznawcy prawosławia obchodzili Święto Gromniczne, odprawiono ludowy obrządek "Strachanne". Rytuał przetrwał w niezmienionym stanie od stuleci - jest to m.in. procesja uliczna kobiet z ikoną, świecami, tańcami i pieśniami. Uczestnicy obrzędu dekorują małą jodłę, a następnie uroczysta procesja z jodłą przechadza się ulicami wsi w kierunku krzyża na rozdrożu. Białorusini wierzą, że obrzęd chroni nie tylko całą wioskę, ale także każdą rodzinę, każdy dom i każdą osobę w pobliżu.

Przepiękne świadectwo pamięci o dziedzictwie kulturowo-etnicznym.

Tymczasem centra handlowe w Mińsku są już w bożonarodzeniowej szacie :))
01/12/2021

Tymczasem centra handlowe w Mińsku są już w bożonarodzeniowej szacie :))

W Witebsku otwarto interaktywne centrum żywej historii "Wargentorn". Będą w nim prowadzone warsztaty tradycyjnego rzemio...
24/11/2021

W Witebsku otwarto interaktywne centrum żywej historii "Wargentorn". Będą w nim prowadzone warsztaty tradycyjnego rzemiosła oraz specjalne pokazy:

Ulica Gogola w Brześciu - ulica latarni. Każda latarnia jest ilustracją wybranego dzieła tego twórcy:
27/09/2021

Ulica Gogola w Brześciu - ulica latarni. Każda latarnia jest ilustracją wybranego dzieła tego twórcy:

17/09/2021

Od 17.10 zmiany w zasadach bezwizowego wjazdu na Białoruś!

- pobyt bez wizy będzie możliwy również po przylocie do Grodna, Brześcia, Gomla, Witebska i Mogilewa. Szykują się pierwsze regularne połączenia

- z programu zostają wyłączone USA, a włączone Egipt, Jordania, Iran, Pakistan i RPA. Polska bez zmian, obywatele RP nadal będą mogli przylatywać bez wiz

Polecamy film ukazujący piękno rzeki Berezyny z lotu ptaka - dostępny również w jakości 4K!https://www.youtube.com/watch...
29/07/2021

Polecamy film ukazujący piękno rzeki Berezyny z lotu ptaka - dostępny również w jakości 4K!
https://www.youtube.com/watch?v=Xt-KChxkJ4M

Реку Березина сняли с высоты птичьего полета. Посмотрите новое аэровидео от Павла Кузьмина и Елены Русиновой. Река от истока до устья расположена в Беларуси,...

Wielu zadaje sobie pytanie - czy obecnie można wybrać się na wyjazd na teren Białorusi?Odpowiedź brzmi: tak, ale na niec...
29/07/2021

Wielu zadaje sobie pytanie - czy obecnie można wybrać się na wyjazd na teren Białorusi?

Odpowiedź brzmi: tak, ale na nieco innych zasadach niż zazwyczaj. Po pierwsze, większość lotów do Mińska jest wstrzymana - można polecieć (bez wizy, na max 30 dni) jedynie przez Turcję, Mołdawię, Gruzję lub Armenię.

Podróż drogą lądową jest możliwa jedynie w trzech wypadkach:
- uzyskanie wizy w związku z planowanym pobytem w ośrodku będącym zarejestrowanym jako sanatorium (ale spokojnie, takim jest też m.in. słynny ośrodek narciarski Siliczi zlokalizowany pomiędzy Łogojskiem i Mińskiem)
- uzyskanie wizy mając zaproszenie od białoruskiej firmy/organizacji (da się załatwić, chętnie pomożemy)
- wjazd bezwizowy w celu zaszczepienia się przeciwko Covid-19 (pobyt do max 5 dni, wjazd dowolnym przejściem granicznym).

Pociągi nie kursują, ale autobusy już tak, jak najbardziej. Własnym samochodem również można się wybrać.

Co do kwestii covidowych, na miejscu jest zupełny spokój, wszystko działa. Na granicy wymagany jest test PCR (z ostatnich 3 dni przed jej przekroczeniem) lub dowód zaszczepienia. Kwarantanna po powrocie do Polski również jest możliwa do uniknięcia.

W razie wszelkich pytań z chęcią pomożemy :))

Transport na terenie Białorusi - jak to działa?Jedną z kwestii odstraszających wielu ludzi od podróży po Białorusi jest ...
17/11/2020

Transport na terenie Białorusi - jak to działa?

Jedną z kwestii odstraszających wielu ludzi od podróży po Białorusi jest brak wiedzy nt. tego, jak można przedostać się tam z przysłowiowego "punktu A do punktu B". Zasadniczo rzecz ujmując, najlepszą opcją jest własny/wypożyczony samochód, gdyż pozwala nam on na zwiedzenie wielu miejsc, do których ciężko jest się dostać korzystając z transportu publicznego.

Jeśli jednak samochód nie wchodzi w grę, nie trzeba się martwić, gdyż Białoruś oferuje rozbudowaną sieć połączeń kolejowych i autobusowych. Pociągi kursują regularnie, opóźnienia są rzadko spotykane (co może na pozór dziwić), a tabor jest czysty i nowoczesny. Do wyboru są jedynie białoruskie koleje państwowe (BCz - rozkłady i bilety na stronie https://www.rw.by/en/ ), które oferują połączenia wszelkiego rodzaju i kalibru - zaczynając od lokalnych szynobusów, przez pociągi ekspresowe na trasach takich jak Mińsk-Gomel, aż po pociągi nocne z wagonami sypialnymi. Ceny są niezwykle przystępne, trudno jest znaleźć jakikolwiek bilet, powyżej 20 BYN (1 BYN to ok. 1,5 zł), a większość mieści się w przedziale 5-15 BYN.

Autobusy są jeszcze bardziej przystępne cenowo, ale podróż trwa nieco dłużej. Niestety nie ma żadnej ogólnokrajowej strony do wyszukiwania połączeń autobusowych - trzeba się posiłkować stronami poszczególnych regionalnych przewoźników:
https://ticketbus.by/
https://gomeltrans.net/avtovokzal/
https://avgrodno.by/
https://av.brest.by/mezgorod.html
Bilety można czasami kupić przez internet, ale najlepszą opcją jest udanie się do kasy na danym dworcu autobusowym.

W niektórych miastach kursują również tzw. marszrutki - czyli minibusy, które kursują z różną regularnością i charakteryzują się bardzo niskimi cenami biletów. Ich rozkłady i trasy można sprawdzać na miejscu (a w wypadku Mińska można je sprawdzić również na Google Maps używając funkcji "wyznacz trasę").

Taksówki są korzystną opcją zwłaszcza dla osób podróżujących w małych grupach - są tańsze niż w Polsce (0,50-0,70 BYN/1km + 3-4 BYN/na start). Przed wyjazdem warto pobrać aplikację YandexGo - to odpowiednik Ubera w krajach byłego ZSRR, można płacić kartą lub gotówką, wychodzi jeszcze taniej niż zwyczajna taksówka.

Krajowe połączenia lotnicze nie funkcjonują od kilku lat, samoloty na trasach z Mińska do Grodna, Brześcia, Witebska i Gomla zostały zastąpione przede wszystkim przez pociągi.

Autostop jest niezbyt popularną formą podróżowania, ale jest spora szansa, że Białorusini widząc zbłąkanych turystów w potrzebie zaoferują transport - to naprawdę gościnny naród, który nigdy nie odmawia pomocy i jest ciekawy innych kultur.

Dzisiaj pora na garść wyjaśnień ws. tego, jak dotrzeć do naszych wschodnich sąsiadów.Najprostszą (bo najszybszą i w pełn...
16/11/2020

Dzisiaj pora na garść wyjaśnień ws. tego, jak dotrzeć do naszych wschodnich sąsiadów.

Najprostszą (bo najszybszą i w pełni bezwizową) opcją jest dolot samolotem - w grę wchodzą takie miejsca wylotu jak Warszawa, Berlin, Praga czy Wilno. Ceny za rejs LOT/Belavii z Warszawy do Mińska zaczynają się już od 314 zł w obie strony, a za niewiele więcej można polecieć z innych polskich lotnisk z przesiadką w Warszawie. Najlepiej porównać sobie ceny u różnych pośredników na stronach typu skyscanner.pl, bo często wychodzi taniej niż na stronie danej linii lotniczej.

Kolejną opcją jest pociąg - mamy do wyboru pociągi z Warszawy (do Mińska, Grodna i Brześcia), z Krakowa (do Grodna) i z Białegostoku (do Grodna), ew. jest jeszcze pociąg Polregio z Terespola do Brześcia (niecałe 25 min, ceny biletów od 20 zł). Gdy zostaną wznowione kursy składów rosyjskich, będzie również można pojechać do Mińska lub Brześcia bezpośrednio z Poznania i Świebodzina. Należy pamiętać, że przy przejeździe pociągiem do Mińska jest wymagana białoruska wiza, a w razie podróży do Grodna/Brześcia potrzebujemy kwit od białoruskiego biura podróży (prosta formalność, można załatwić on-line). Rezerwacji najlepiej dokonywać na stronach przewoźników - czyli PKP Intercity, Polregio, rosyjskie RŻD oraz białoruskie BCż (rw.by).

Autobusy - jest mnóstwo przewoźników, wyjazdy są organizowane głównie z Warszawy (Flixbus do Mińska, ok 7-8 godz, ceny od 99 zł) oraz Białegostoku (do Grodna, Mińska i Baranowiczy). Rozkłady są dostępne na https://avgrodno.by/ , https://barautopark.by/services/freight/215/ oraz na stronie Ecolines.

Samochodem - własnym pojazdem można jak najbardziej pojechać, ważne jest tylko, aby mieć tzw. zieloną kartę (można ją uzyskać u swojego ubezpieczyciela). Międzynarodowe prawo jazdy nie jest wymagane, można posługiwać się polskim. W razie chęci skorzystania z sieci białoruskich autostrad (drogi oznaczone jako M..., np. M2) trzeba przy granicy wypożyczyć urządzenie do poboru opłat (BelToll).

Rowerem/pieszo - jest to możliwe, ale nie na wszystkich przejściach granicznych. Przed wyjazdem warto sprawdzić, czy dane przejście graniczne jest gotowe na obsługę ruchu pieszego/rowerowego. Można to sprawdzić na stronie białoruskiej Straży Granicznej https://gpk.gov.by/en/situation-at-the-border/information-about-checkpoints/

Kajakiem - można w razie uprzedniego zgłoszenia zamiaru przekroczenia granicy na Kanale Augustowskim. Kilka polskich agencji turystycznych organizuje spływy po Kanale na trasie Polska-Białoruś (a w przedłużonym wariancie Polska-Białoruś-Litwa).

Teraz słowo o ubezpieczeniu - jest ono wymagane przy wjeździe na teren Białorusi, bez względu na to, czy z wizą, czy bez...
15/11/2020

Teraz słowo o ubezpieczeniu - jest ono wymagane przy wjeździe na teren Białorusi, bez względu na to, czy z wizą, czy bez niej.

Najbardziej pewną opcją jest zakup ubezpieczenia od białoruskiego ubezpieczyciela - mamy do wyboru zakup bezpośrednio w Biełgosstrachu (państwowy ubezpieczyciel) na stronie http://my.bgs.by/ lub skorzystanie z polskiego przedstawiciela (firma TU Europa) na stronie https://besure.by/pl/
Koszt jest dynamiczny - stawka za dzień będzie niższa przy dłuższych pobytach i oscyluje w granicach od 4 do 8 zł za dzień.

Można również skorzystać z własnego ubezpieczenia - grunt, żeby miało wartość min 10 000 EUR, jak również aby zawierało warunki w języku angielskim/rosyjskim. Ubezpieczenie nie jest zwykle sprawdzane na granicy, ale mimo wszystko konieczne jest jego posiadanie.

Ubezpieczenie z Biełgosstrachu może być nieznacznie droższe niż jego polskie odpowiedniki, ale warto pamiętać, że Biełgosstrach ma podpisane umowy z każdą państwową białoruską instytucją medyczną, czyli w razie "w" nie trzeba będzie płacić za zabiegi/pobyt z własnej kieszeni w oczekiwaniu na zwrot wydatków przez ubezpieczyciela.

Zacznijmy od zasad wjazdu - obywatele Polski mają wiele możliwości wjazdu na teren Białorusi:- najprostszą opcją jest pr...
15/11/2020

Zacznijmy od zasad wjazdu - obywatele Polski mają wiele możliwości wjazdu na teren Białorusi:

- najprostszą opcją jest przekroczenie granicy w porcie lotniczym w Mińsku. Wówczas nie jest wymagane posiadanie wizy ani jakichkolwiek innych dokumentów, poza paszportem, środkami pieniężnymi (2 stawki bazowe na każdy dzień, czyli ok. 22 EUR na 1 dzień pobytu) i ubezpieczeniem zdrowotnym (o którym napiszę w innym poście). Przylatując do Mińska mamy możliwość przebywania na terenie całej Białorusi (nie ma żadnych obostrzeń co do miejsc, jakie można odwiedzić) przez max. 30 dni w trakcie jednej podróży. Liczba wjazdów i wyjazdów w ciągu danego roku nie jest ograniczona, jednakże łączna długość naszego pobytu w Białorusi nie może przekroczyć 90 dni w ciągu 1 roku kalendarzowego. Warto również pamiętać, że ta opcja nie jest dostępna dla osób przylatujących do Mińska z Rosji - loty Białoruś-Rosja są traktowane jako krajowe, a więc nie są objęte kontrolą graniczną.

- kolejną możliwością jest skorzystanie z bezwizowej strefy "Brześć-Grodno" - w ramach której możemy spędzić do 15 dni na terenie zachodniej Białorusi bez posiadania wizy. Konieczne jest tylko uzyskanie elektronicznego zaproszenia od białoruskiej agencji turystycznej - które uzyskuje się on-line po zakupie kilku usług turystycznych (takich jak wstęp do muzeum, parku narodowego, czy też obiad w restauracji). Przekraczać granicę możemy w kilkunastu wyznaczonych przejściach granicznych - samochodowych, pieszych, rowerowych, wodnym (jest możliwość zorganizowania spływu kajakowego na trasie Polska-Białoruś), a także w portach lotniczych Grodno i Brześć (gdy tylko ruszą stamtąd regularne połączenia lotnicze). Lista agencji wystawiających odpowiednie zaproszenia jest dostępna na stronie: https://grodnovisafree.by/pl/operatorzy-turystyczni.html . Przy wyborze tej opcji również konieczne jest posiadanie paszportu, środków pieniężnych oraz ubezpieczenia.

- ostatnią opcją jest uzyskanie białoruskiej wizy. Wbrew pozorom nie jest to skomplikowane, wystarczy mieć potwierdzoną rezerwację zakwaterowania, zaproszenie od białoruskiego biura podróży, zaproszenie od białoruskich znajomych lub od białoruskiego partnera biznesowego. Potrzebny jest dodatkowo paszport, ubezpieczenie zdrowotne, jedno zdjęcie w wymiarze paszportowym oraz wypełniony wniosek wizowy. Nie jest konieczne osobiste stawiennictwo w ambasadzie/konsulacie, wizę turystyczną można załatwić drogą pocztową. Koszt wizy jednokrotnej w ambasadzie Białorusi w RP to jedyne 35 EUR, a wniosek zostanie rozpatrzony w przeciągu 10 dni roboczych. Mając białoruską wizę możemy przemieszczać się po całej Białorusi oraz przekraczać granicę na dowolnym przejściu granicznym (poza granicą z Rosją, o czym również napiszę w stosownym czasie).

Address


Website

Alerts

Be the first to know and let us send you an email when Białoruś od podstaw posts news and promotions. Your email address will not be used for any other purpose, and you can unsubscribe at any time.

Shortcuts

  • Address
  • Alerts
  • Claim ownership or report listing
  • Want your business to be the top-listed Travel Agency?

Share