12/12/2022
🇸🇰Spomienkami naspäť v lete! Fujara je slovenský ľudový drevený dychový nástroj. Je obdobou gotickej basovej trojdierkovej píšťaly, ktoré boli veľmi známe a hojne rozšírené v Európe v 12. – 13. storočí.
Podľa slovenských odborníkov na slovenskú fujaru, miesto vzniku fujary spadá do oblasti severne od Banskej Bystrice do okolia Slovenskej Ľupče. Usudzuje sa, že trojdierková basová píšťala sa dostala na toto územie v období tureckých vojen, keď pri Slovenskej Ľupči bol pluk žoldnierov zo západnej Európy.
Fujaru používali pastieri na holiach pri pasení oviec a tiež pri rozličných slávnostných a smutných príležitostiach. Používala sa aj ako signálny komunikačný nástroj. Hra na fujare si vyžaduje, aby mal hráč hudobný sluch. Hráč na fujare striedal svoju hru so spevom.
Fujaru a fujarovú hudbu zaradila organizácia UNESCO v roku 2008 do zoznamu svetového ústneho a nehmotného kultúrneho dedičstva ľudstva.
🇺🇸Fujara is a Slovak folk woodwind instrument. It is the period of the Gothic bass three-hole flute, which was very famous and widespread in Europe in the 12th-13th centuries.
According to Slovak experts on the Slovak fujara, the place of origin of the fujara falls in the area north of Banská Bystrica in the vicinity of Slovenská Ľupča. It is assumed that the three-hole bass pipe came to this territory during the Turkish wars, when there was a regiment of mercenaries from Western Europe near Slovenská Ľupča.
The fujara was used by shepherds on sticks when herding sheep and also on various festive and sad occasions. It is also used as a signal communication tool. Playing the fujara requires the player to have a musical ear. The fujara player alternated his playing with singing.
In 2008, Fujara and Fujara music were included in the list of world oral and intangible cultural heritage of humanity by UNESCO. 🇸🇰👣