21/12/2023
Tigris és Sárkány.
A régi Japánban szokás volt többször átnevezni a gyereket, ahogy egyre nőtt. Uesugi Kenshint is kezdetben Torachiyónak nevezték el (tora=tigris), majd ebből lett előbb Kagetora (=árnyék tigris), Masatora (=uralkodó tigris) majd Terutora (=csillogó tigris).
Utolsó neve, Kensin (謙信) a legérdekesebb, ahol az első írásjegy szerénységet, a második hitet jelent. Ekkoriban lett ugyanis az ország legrettegettebb hadvezére, akit félői inkább csak Echigo (nagyjából a mai Niigata) Sárkányának hívtak.
Kenshinnel kapcsolatban mégis a "義" azaz "gi" írásjegy a leghíresebb, amit a háborúk alatt a zászlójára tűzött a harc istenének kanjija mellett. A "gi" jelentése nagyon mély, leginkább az igazság, a helyes út, a kötelességek teljesítése köthető ide.
Azért jó tudni, hogy még a legnagyobb hadvezérek is néha meginognak. Kenshint 7-14 éves kora közt Rinsenjiben képezték ki buddhista papok. Ez a templom volt a kezdete és a vége - itt található Kenshin sírja is. Sok szép temető akad Japánban, de ilyen sajátos hangulatú helyen rég jártam. A csúszós kövek és ligetek közt szüntelenül csörgedező víz miatt már értettem, miért ez a neve a templomnak (rinsen= ligetforrás).
Kenshin hiába volt állhatatos és kitartó, legendák szólnak arról, hogy kétszer is elmenekült minden elől: egyszer még gyerekkorában innen, Rinsenji templomából, egyszer pedig felnőttként a gondok elől. Állítólag a Kouyasan hegye felé vette az irányt (mai Wakayama), de végül mindkétszer meggondolta magát és mégis visszajött: nem hagyta magára az embereket.
#新潟県 #新潟 #上越市 #上杉謙信 #越後 #越後の龍 #春日山 #林泉寺 #春日山城跡 #戦国時代 #北陸 #北信越