Wycieczki będą organizowane jako spacery po atrakcyjnych miejscach (aspekty historyczno-przyrodnicze),
Na spacer może zapisać się maksymalnie 4 osoby (w późniejszym okresie jest przewidziany zakup większej liczby hulajnóg jako rozwój firmy). Gdzie się uda będziemy poruszali się na hulajnogach, ewentualnie jak będzie problem będziemy poruszali się pieszo. Początek trasy miejscowość Smoleń. Punk nr
1 na wszystkich trasach, miejsce historycznie dzielące Warmię i Mazury, z rzeką Pasłęką i Rezerwatem przyrody, z mały sadem oraz pszczelą pasieką i pięknym widokiem na miejscowość Śródka, śladami bytowania bobrów, saren i jeleni, nawet czasami spotykany łoś lub wilk. Aktualnie przemyślane w są trzy trasy, ale będą modyfikowane i uzupełniane w zależności od zainteresowania.
1. Spacer do miejscowości Pęglity/Łajsy z widokiem na Gietrzwałd oraz Stawy w Łajsach. (szlak Jakubowy), Po drodze można zauważyć małe torfowisko z żurawiną oraz piękno lasów stare leżące drzewo, rów graniczny dzielący lasy pruskie od chłopskich, drzewa dziuplaste specjalnie pozostawione dla ptaków leśnych, uprawę leśną oraz młodnik kiedy drzew na hektarze jest jeszcze tysiące, podziwiać widoki leśne, zobaczyć wieś Pęglity (gdzie kręcono słynny film „Róża” oraz „Cichą noc”). Na końcu panoramiczny widok po lewej wieża kościoła w Gietrzwałdzie oraz pola i łąki na wprost miejscowość Łajsy i po prawej stronie widok stawów rybnych (ponad 100ha). Duże bogactwo ptaków zarówno drapieżnych – błotniaki, myszołowy, bieliki oraz ptactwo wodne gęsi i kaczki, wiosną duże klucze żurawi, łabędzi, kurek wodnych. Spacer do Guzowego Pieca i okolic, głównie trasa wokół urokliwego jeziora 15-20km. Po drodze planowane jest pokazanie starych ruin budynków warmińskich zniszczonych w 1945r, lasy „porolne” czyli lasy powstałe jako pierwsze pokolenie lasu na terenach rolnych, pokazanie różnego wieku – jak zachowują się drzewa i co im zagraża, przecinać będziemy drogę powiatową i w tym miejscu poruszane będą tematy zaśmiecania lasu, przy okazji jeziora w guzowym piecu poruszymy temat obiegu wody w przyrodzie oraz jak bobry pomagają w małej retencji. (ok. 2h)
3. DLA WYTRAWNYCH
Spacer wokół jeziora Sarąg – podczas spaceru po prawej stronie będą miejsca z malowniczym widokiem na jezioro w kształcie łabędzia. Po drodze zobaczymy pomnik przyrody (3szt Md), odnowienia naturalne lasu bukowego, Siedliska żyzne lasowe, zasady poruszania się po lesie (zagrożenia i przygotowanie się na spacery po lesie), urozmaicenie geologiczne Warmii i Mazur przez wycofujące się lodowce, granica naturalnego zasięgu buka (na południu od jeziora naturalnie się nie obsiewa), Pasłęka jako dom dla wielu istot. Źródła wpływające do jeziora oraz wieś Makruty – jako przykład urozmaicenia urbanizacji wsi, budynki stare oraz nowopowstające przy wodach na mazurach. Potem znowu do lasu, siedliska ubogie – borowe - chrobotkowe. Następnie jazda do Guzowego Młyna, stary zabytkowy kamienny most i młyn z rzeczką wpływającą do Sarąga. Podczas wycieczek będą się dzielił wiedzą biologiczną i historyczną, poruszać będę zawsze tematy zaśmiecania terenów leśnych oraz przydrożnych, opowiadał o ciekawostkach lasu i przyrody o danej porze roku, zimą również może być ciekawie np. jakie są trzy sposoby na przetrwanie zimy przez zwierzęta, jak wyglądają gatunki naszych drzew, jak dbać o lasy, wodę i nasze otoczenie, jakie są funkcje lasu, czy bobry jedzą drewno i dlaczego jest ogrodnikiem.