10/01/2022
Niech żyją 🐗👍
🐗 Przy dziku nie mogę ograniczyć do jednego zdjęcia, tym bardziej, że ten maluch pokazał mi się zalewie kilkanaście godzin po proteście Stop rzezi dzików Tak -szykuje się kolejna wojna z tym gatunkiem, pora zatem dzika oddemonizować. Nie patrzeć na niego przez pryzmat wierszyków Brzechwy, lecz zdobyć naukową wiedzę na jego temat. Nie straszyć nim, nie patrzeć jak na szkodnika, ale poznać go i nauczyć się z nim żyć. NIE. Dzik nie ponosi winy za rozprzestrzenianie się ASF, o czym pisali naukowcy już w 2019 roku. NIE. Dzik nie jest naszym wrogiem. Jest ważną częścią ekosystemu i leśnym sanitariuszem.
🐗 Dzików w Polsce się nie lubi. No bo wiadomo, jak to z dzikimi zwierzakami jest. Sarenki są ok, bo to takie Bambi słodkie. Wilk to paskuda, która pożarła Czerwonego Kapturka, a "dzik jest dziki, dzik jest zły", więc lepiej na niego nie wpaść w lesie. Tak przecież pisał Jan Brzechwa, i pewnie lepiej wiedział, co i jak ;) Podkreślę tylko - Brzechwa był poetą i adwokatem, nie leśnikiem czy przyrodnikiem. Wierszyk jednak pięknie się rymuje, i każdy z nas od małego ma w głowie zakodowane hasła o "ostrych kłach" i "zmykaniu na drzewo". A że lasów coraz mniej i dziki zmuszone są wychodzić na teren naszych pięknych dzielnic willowych, każdy pretekst do rozprawy z nimi jest dobry. Od kilku lat takim pretekstem jest ASF.
🐗 A może spójrzmy na dzika z innej perspektywy? Miesięcznik Dzikie Życie przypominał nie raz o roli dzika w lesie. Przypomnę i ja - dzik to leśny sanitariusz, dzięki któremu drzewostan może się w naturalny sposób odradzać. Dzik pomaga jednocześnie walczyć z gradacją, gdyż pochłania spore ilości owadów uznawanych za szkodliwe. Usuwa też z lasu padlinę, a po śmierci staje się cennym pokarmem dla innych mieszkańców lasu.
🐗O roli dzika w lesie pisał m.in. profesor nauk leśnych Witold Koehler (zm. 1988). Przytoczę jego słowa:
- "O ile dzik uważany jest za szkodnika w gospodarce rolnej, o tyle w lesie należy on bez wątpienia do zwierząt wysoce pożytecznych. Pewne szkody z punktu widzenia ochrony lasu wyrządza on niszcząc mrowiska, czemu zresztą dość łatwo jest zapobiec przez solidne ich grodzenie".
🐗 Czy uda nam się wyjść poza proste schematy i dostrzec w dziku mądrego, rodzinnego zwierzaka, który jest naszym sprzymierzeńcem? Piękną istotę, dzięki której możemy cieszyć się naturalnymi, zdrowymi lasami? Bardzo bym tego chciała.
LINKI:
▪️list naukowców w sprawie redukcji populacji dzika - https://naukadlaprzyrody.pl/2019/01/09/list-otwarty-srodowiska-naukowego-w-sprawie-redukcji-populacji-dzikow/
▪️artykuł o dzikach - https://dzikiezycie.pl/archiwum/2019/luty-2019/dzik-co-mu-z-tego-ze-madry-i-odwazny