Polska NATURAlnie

  • Home
  • Polska NATURAlnie

Polska NATURAlnie Polska przyroda to piękne góry i doliny, zabytkowe parki oraz pomniki przyrody.

To również parki krajobrazowe i narodowe, które my - turyści zakochani w przyrodzie - staramy się odwiedzać możliwie jak najczęściej.

21/01/2024
Las to nie tylko przyroda, ale i historia...
16/12/2023

Las to nie tylko przyroda, ale i historia...

Świerklaniec jest jednym z ważniejszych punktów ma mapie Górnego Śląska. Dużą popularnością cieszy się też pobliski zbiornik Chechło, będąc...

Niech żyją 🐗👍
10/01/2022

Niech żyją 🐗👍

🐗 Przy dziku nie mogę ograniczyć do jednego zdjęcia, tym bardziej, że ten maluch pokazał mi się zalewie kilkanaście godzin po proteście Stop rzezi dzików Tak -szykuje się kolejna wojna z tym gatunkiem, pora zatem dzika oddemonizować. Nie patrzeć na niego przez pryzmat wierszyków Brzechwy, lecz zdobyć naukową wiedzę na jego temat. Nie straszyć nim, nie patrzeć jak na szkodnika, ale poznać go i nauczyć się z nim żyć. NIE. Dzik nie ponosi winy za rozprzestrzenianie się ASF, o czym pisali naukowcy już w 2019 roku. NIE. Dzik nie jest naszym wrogiem. Jest ważną częścią ekosystemu i leśnym sanitariuszem.

🐗 Dzików w Polsce się nie lubi. No bo wiadomo, jak to z dzikimi zwierzakami jest. Sarenki są ok, bo to takie Bambi słodkie. Wilk to paskuda, która pożarła Czerwonego Kapturka, a "dzik jest dziki, dzik jest zły", więc lepiej na niego nie wpaść w lesie. Tak przecież pisał Jan Brzechwa, i pewnie lepiej wiedział, co i jak ;) Podkreślę tylko - Brzechwa był poetą i adwokatem, nie leśnikiem czy przyrodnikiem. Wierszyk jednak pięknie się rymuje, i każdy z nas od małego ma w głowie zakodowane hasła o "ostrych kłach" i "zmykaniu na drzewo". A że lasów coraz mniej i dziki zmuszone są wychodzić na teren naszych pięknych dzielnic willowych, każdy pretekst do rozprawy z nimi jest dobry. Od kilku lat takim pretekstem jest ASF.

🐗 A może spójrzmy na dzika z innej perspektywy? Miesięcznik Dzikie Życie przypominał nie raz o roli dzika w lesie. Przypomnę i ja - dzik to leśny sanitariusz, dzięki któremu drzewostan może się w naturalny sposób odradzać. Dzik pomaga jednocześnie walczyć z gradacją, gdyż pochłania spore ilości owadów uznawanych za szkodliwe. Usuwa też z lasu padlinę, a po śmierci staje się cennym pokarmem dla innych mieszkańców lasu.

🐗O roli dzika w lesie pisał m.in. profesor nauk leśnych Witold Koehler (zm. 1988). Przytoczę jego słowa:
- "O ile dzik uważany jest za szkodnika w gospodarce rolnej, o tyle w lesie należy on bez wątpienia do zwierząt wysoce pożytecznych. Pewne szkody z punktu widzenia ochrony lasu wyrządza on niszcząc mrowiska, czemu zresztą dość łatwo jest zapobiec przez solidne ich grodzenie".

🐗 Czy uda nam się wyjść poza proste schematy i dostrzec w dziku mądrego, rodzinnego zwierzaka, który jest naszym sprzymierzeńcem? Piękną istotę, dzięki której możemy cieszyć się naturalnymi, zdrowymi lasami? Bardzo bym tego chciała.



LINKI:
▪️list naukowców w sprawie redukcji populacji dzika - https://naukadlaprzyrody.pl/2019/01/09/list-otwarty-srodowiska-naukowego-w-sprawie-redukcji-populacji-dzikow/
▪️artykuł o dzikach - https://dzikiezycie.pl/archiwum/2019/luty-2019/dzik-co-mu-z-tego-ze-madry-i-odwazny

Bawmy się,ale pomyślmy też o zwierzętach...
29/12/2021

Bawmy się,ale pomyślmy też o zwierzętach...

Spotkania z gilami
27/12/2021

Spotkania z gilami

Spotkanie z gilami :) Niby nic, a cieszy :)

Jesień nad Solinką
15/10/2021

Jesień nad Solinką

Poranki w Bieszczadach 💚 Solinka jak zwykle piękna...

11/10/2021

„Łabędzie to bardzo interesujące zwierzęta... Są emblematem Apollina, wiedziałaś o tym? Zawsze mu towarzyszą. Symbolizują sztuką i harmonię, ale też melancholię i furię. Są silne i piękne, czasem sprawiają wrażenie delikatnych, czasem dumnych, wszystkie te cechy łączą się z łabędziami. Wydają się takie majestatyczne, kiedy pływają. Ale gdy spacerują po ziemi, stają się niezdarne i fajtłapowate. To dlatego, że nie są w swoim żywiole (...) czują się zagubione. Jeśli ktoś nigdy nie widział pływającego łabędzia i zobaczyłby go spacerującego po brzegu, jakby był pijany, pomyślałby, że to brzydki, żałosny ptak. Ale (...) to nie jest prawda, bo kiedy wróci do jeziora, nie ma zwierzęcia ładniejszego od łabędzia."
Luis Montero Manglano, Muzeum luster

Bieszczadzkie żubry...
24/09/2021

Bieszczadzkie żubry...

Niestety, podziwialiśmy je tylko z daleka... Ale i tak bieszczadzkie żubry, a raczej możliwość podglądania ich marszu, dały nam wiele radości.


Małe jest piękne
23/09/2021

Małe jest piękne

Jest pospolitym owadem, uwielbiającym liście topoli (chociaż wierzbą też nie pogardzi). Spore rozmiary i charakterystyczna barwa sprawiają, że podczas spacerów możemy ją bez problemów dostrzec, a nawet wyczuć. Gdy poczuje się zagrożona, wydziela ciesz o nieprzyjemnym zapachu. Kto to? topolowa

Rezerwat Łężczok
07/07/2021

Rezerwat Łężczok

Spotkania z ważkami,czerwiec 2021
24/06/2021

Spotkania z ważkami,
czerwiec 2021

Kozioróg dębosz.Dolina Baryczy, czerwiec 2021
14/06/2021

Kozioróg dębosz.
Dolina Baryczy, czerwiec 2021

Zapylanie...
09/06/2021

Zapylanie...

Z wiosennych wędrówek w rejonie Jałowca...
06/12/2020

Z wiosennych wędrówek w rejonie Jałowca...

Możemy się kłócić o to, czy Pasmo Jałowieckie to bardziej Beskid Makowski, czy jednak Żywiecki, ale w jednym pewnie będziemy zgodni. Ta część Beskidu ma w sobie to coś. My bardzo lubimy spacerować między Jałowcem a Mędralową, a widoki w rejonie Czerniawy Suchej niezmiennie nas zachwycają...

Rogalińskie dęby - jedne z najsłynniejszych drzew w Polsce
03/11/2020

Rogalińskie dęby - jedne z najsłynniejszych drzew w Polsce


Rezerwat przyrody Góra Zborów w jesiennej aurze...
19/10/2020

Rezerwat przyrody Góra Zborów w jesiennej aurze...

Jesienna Jura jest piękna - szczególnie w rejonie Góry Zborów. To wyjątkowe wzgórze przyciąga zarówno w piękny dzień, gdy w pełnym słońcu można spacerować wśród wapiennych skał, zachwyca też wtedy, gdy pada lekki deszcz. I jeszcze ta mgła, dzięki której panuje tu tajemniczy nastrój... 💚

Gdzie można się spotkać z konikiem polskim? We Floriance - leśnej osadzie leżącej na terenie Roztoczańskiego Parku Narod...
17/09/2020

Gdzie można się spotkać z konikiem polskim? We Floriance - leśnej osadzie leżącej na terenie Roztoczańskiego Parku Narodowego.

Konik polski - najsympatyczniejszy mieszkaniec Roztoczańskiego Parku Narodowego. Miejscem, w którym można się z nim spotkać na 100%, jest hodowla we Floriance. Hodowla ta jest uzupełnieniem rezerwatowej Ostoi Konika Polskiego, znajdującej się tuż przy słynnych Stawach Echo w Zwierzyńcu. W tej leśnej osadzie z konikiem polskim można stanąć oko w oko, a spacer na trasie Zwierzyniec - Florianka to sama przyjemność.

Szafranka czerwona, spotkana na terenie Roztocza
07/09/2020

Szafranka czerwona, spotkana na terenie Roztocza

Oko w oko z ważką, a dokładniej z szafranką czerwoną. Ponieważ ten owad chętnie przebywa w pobliżu wód stojących, nie powinno dziwić, iż spotkaliśmy go nad Stawami Echo na terenie Roztoczańskiego Parku Narodowego. Ten piękny samiec doskonale sprawdził się jako model, a efekt sesji możecie sami zobaczyć :)

Góry Stołowe. Skały Radkowskie mają w sobie to coś...
17/08/2020

Góry Stołowe. Skały Radkowskie mają w sobie to coś...

Na skraju Biebrzańskiego Parku Narodowego...
02/08/2020

Na skraju Biebrzańskiego Parku Narodowego...

Malownicze rozlewiska, ptaki i pychówki, dzięki którym można się sprawnie przemieszczać po najpiękniejszych zakątkach Biebrzańskiego Parku Narodowego...
Goniądz zrobił na nas wrażenie, a w czasie spaceru po obrzeżach parku postawiliśmy przed sobą kolejny cel - wrócić tu wiosną i wybrać się w podróż taką łodzią...

Złotawki nieparki - piękne owady, które uwielbiają podmokłe łąki
10/07/2020

Złotawki nieparki - piękne owady, które uwielbiają podmokłe łąki

Jeśli szukacie najbardziej niedopasowanych (pod względem wyglądu) par, przyjrzyjcie się złotawkom nieparkom... On maleńki, zwykle nieprzekraczający długością ciała 20 mm. Dla niej te 20 mm to długość minimalna (przy czym największe samice osiągają długość 30 mm). On dyskretnie wtapia się w trawę, maskując się jasnozieloną barwą ciała. Ona lubi się wyróżniać i stawia na kolory - od żółto-brązowego do żółto-różowego.

Złotawki nieparki można obserwować dość długo. Pierwsze dorosłe osobniki pojawiają się już w czerwcu, a ostatnie okazy można podziwiać jeszcze w październiku... Dla nas najlepszym okresem na podglądanie tych owadów jest sierpień, który zwykle spędzamy z obiektywem skierowanym w trawę.

Jeśli chcecie dojrzeć złotawka, szukajcie go na łąkach, w pobliżu rowów oraz na obrzeżach lasów. Te owady kochają podmokłe łąki, tam też macie największe szanse na spotkanie z nimi.

Na zdjęciu: złotawek nieparek - samica, przyłapana w zeszłym roku w Górach Sowich.

Mewa śmieszka. Wiele do szczęścia jej nie potrzeba, zatem górnośląskie stawy są świetnym miejscem do jej podglądania.
29/04/2020

Mewa śmieszka. Wiele do szczęścia jej nie potrzeba, zatem górnośląskie stawy są świetnym miejscem do jej podglądania.

Zimowe zachwyty...Dawno temu, w Beskidzie Małym
03/02/2020

Zimowe zachwyty...
Dawno temu, w Beskidzie Małym

Na granicy lasu i wsi...
27/01/2020

Na granicy lasu i wsi...

Oko w oko z orzechówką. Nad Morskim Okiem takie spotkanie to norma:)
17/01/2020

Oko w oko z orzechówką. Nad Morskim Okiem takie spotkanie to norma:)

Wspomnienie jesieni. Wąwóz Korytania - idealne miejsce na jurajski spacer. Prowadzący tu szlak łączy Murownię i z Bramą ...
14/01/2020

Wspomnienie jesieni. Wąwóz Korytania - idealne miejsce na jurajski spacer. Prowadzący tu szlak łączy Murownię i z Bramą Krakowską - jedną z ważniejszych atrakcji Ojcowskiego Parku Narodowego.

Letni wieczór w okolicach Wałbrzycha. W tle widoczny Trójgarb - jeden z ciekawszych szczytów w Górach Wałbrzyskich.
12/01/2020

Letni wieczór w okolicach Wałbrzycha. W tle widoczny Trójgarb - jeden z ciekawszych szczytów w Górach Wałbrzyskich.

Aleja drzew w Proboszczowie (Góry Kaczawskie). Tu, przy szlaku prowadzącym na Ostrzycę, czekają na wędrowców okazałe drz...
23/12/2019

Aleja drzew w Proboszczowie (Góry Kaczawskie). Tu, przy szlaku prowadzącym na Ostrzycę, czekają na wędrowców okazałe drzewa o pomnikowych rozmiarach.

Organy Wielisławskie - Cenny pomnik przyrody i obowiązkowy punkt w programie każdej wycieczki po terenie Pogórza Kaczaws...
21/12/2019

Organy Wielisławskie - Cenny pomnik przyrody i obowiązkowy punkt w programie każdej wycieczki po terenie Pogórza Kaczawskiego.

Address


Website

Alerts

Be the first to know and let us send you an email when Polska NATURAlnie posts news and promotions. Your email address will not be used for any other purpose, and you can unsubscribe at any time.

Shortcuts

  • Address
  • Alerts
  • Claim ownership or report listing
  • Want your business to be the top-listed Travel Agency?

Share