Dzieło Antoniego
[🎞"Dzieło Antoniego"🎞]
Organy znajdujące się w kościele p. w. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Krakowie na Wesołej zostały zaprojektowane przez Antoniego Sapalskiego w 1854 roku. Często datowano je jednak na dzieło znacznie wcześniejsze.
O historii instrumentu opowiadają organista Piotr Matoga, sekretarz Archidiecezjalnej Komisji Muzyki Kościelnej w Krakowie i dr hab. Monika Bogdanowska, adiunkt w Katedrze Rysunku, Malarstwa i Rzeźby, Wydział Architektury Politechniki Krakowskiej. Scenografię stanowi wyjątkowe wnętrze XVII-wiecznej świątyni.
W obrębie krakowskich Plant ciężko dziś znaleźć kościół, w którym Antoni Sapalski nie zbudowałby nowych organów bądź nie dokonałby renowacji czy przebudowy wcześniejszego instrumentu. Pracował przy renowacji organów w Katedrze Wawelskiej i przebudowie instrumentu w Kościele Mariackim.
Premiera 🎞 filmu 🎞 odbyła się w niedzielę 🎼
Zapraszam serdecznie do obejrzenia!
Materiał przygotowany we współpracy z Społeczny Opiekun Zabytku Krakowa - Kopernika 19
fot. Kadr.Fotografia
[🐻Przywracanie radości w Klinice zabawek🚑]
Na ulicy Kopernika 15a odbyły się w piątek warsztaty twórcze dla dzieci, które przybyły do Krakowa z Ukrainy. Do 27 lutego w dawnym budynku szpitalnym można było oglądać niezwykłą ekspozycję "Klinka zabawek", na której rodzina Sosenków prezentowała fragment swojej kolekcji historycznych zabawek. Klinika zamknęła swoje drzwi zaledwie na kilka dni - obecnie przestrzeń wystawowa stała się scenografią, w której zorganizowano zajęcia dla ukraińskich dzieci. Inicjatywa spotkała z dużym odzewem. Posłuchajcie co w pierwszym dniu warsztatów mówią pomysłodawczynie projektu - Katarzyna Sosenko, dyrektorka Muzeum Zabawek i dr Katarzyna Jagodzińska, dyrektorka programowa Muzeum Zabawek w Krakowie.
Aby zajęcia dla dzieci mogły być realizowane Muzeum Zabawek potrzebuje wsparcia wolontariuszy do prowadzenia warsztatów i obsługi - szczególnie osób ze znajomością języka ukraińskiego/rosyjskiego oraz psychologów. Jeśli ktoś z Państwa dysponuje czasem w godzinach otwarcia przestrzeni warsztatowej w Klinice zabawek - wtorki i piątki, godz: 11:00-14:00 - i chęciami, to można się kontaktować z Muzeum Zabawek: [email protected]
[Kraków z bliska😊]
Rozpoznajecie co to za budynek?🙂
Zdjęcie: Kadr.Film
[🕯Przerwane życie, przerwana pamięć - 77 rocznica krwawej egzekucji na Dąbiu🕯]
Gdyby nie egzekucja na Dąbiu Pani Henryka pewnie poznałaby swojego dziadka. Wiedziałaby skąd dokładnie pochodził, w jaki sposób znalazł się w Krakowie. Teraz próbuje poznać jego historię. Opowiada nam o tym w filmie "Zachariasz. Przerwane życie, przerwana pamięć".
15 stycznia 1945 roku, w ostatnich dniach niemieckiej okupacji Krakowa, Niemcy rozstrzelali na Dąbiu 79 osób. W czasie przeprowadzania egzekucji zakazali okolicznym mieszkańcom przebywania na ulicy. Jednak wiele osób obserwowało tę zbrodnię z ukrycia. Mieszkańcom Dąbia rozkazano pochować pomordowanych na miejscu egzekucji. Mężczyźni z Dąbia i z okolicy z trudem wykopali grób w mocno zamarzniętej ziemi. Grób miał być zrównany z gruntem. Zakazano składania kwiatów i palenia zniczy.
19 stycznia 1945 roku wojska sowieckie zajęły wschodnią część Krakowa wraz z Dąbiem. Zaraz po tym mieszkańcy Dąbia starali się o zezwolenie na ekshumację szczątków ofiar i przeniesienie ich na cmentarz. Zarząd Miejski zgodził się i 8 lutego o godzinie 8.15 komisyjnie otwarto zbiorową mogiłę. 9 lutego odbył się pogrzeb ofiar na Cmentarzu Rakowickim.
W tym roku obchodzimy 77 rocznicę tamtych tragicznych wydarzeń.
Pamiętajmy!
[🎩Artyści Uliczni Krakowa i kapeluszomat💸😉]
Czy wiecie co powstanie po połączeniu architektury starożytnej Grecji i technologii płatności bezdotykowej z XXI wieku?🙂
KAPELUSZOMAT!
Pierwsze na świecie takie urządzenie stanie dziś na Rynku Głównym w Krakowie.🙂
Artyści Uliczni Krakowa sami go zaprojektowali i zbudowali. Jego podstawę stanowi dorycka kolumna w formie sprzed dwóch tysięcy lat. Zamiast gotówki, chętni będą mogli wpłacać datek do umieszczonego na niej kapelusza "elektronicznego".
O tym, jak to działa można się przekonać już dziś, w piątek 13.08.2021 r. od 17:00-22:00 przy Pomniku Adama Mickiewicza na Rynku w Krakowie, gdzie odbędzie się promocja płyty „Vis-à-Vis” Francois wypełnionej klasykami polskiej piosenki zaadaptowanymi po francusku.
Dajcie znać co myślicie o takich nowościach. Czy korzystaliście już z takie formy przekazania datku. Czy nie było przy tym żadnej awarii😉.
Artyści Uliczni Krakowa
[Jak Wam minął pierwszy dzień bez maseczki?🙂]
Kraków budzi się do życia. Kawiarnie i restauracje otwarły swoje ogródki, które szybko zapełniają się klientami. W sobotę na Rynku spotkaliśmy krakowskie artystki uliczne - Annę Mulec i Jurandę Król. Posłuchajcie co mówią o swoim pierwszym dniu bez maseczki🙂.
A jak Wam minął pierwszy dzień bez maseczki?
Spotkaliście Artyści Uliczni Krakowa?
Film: Grzegorz Finowski, Grzegorz Fin Z Grzegórzek, Zdjęcia bez kompleksów
Sonda wokół Sukiennic:)
W dniach 1-3 maja na Rynku Głównym w Krakowie odbywają się szczepienia przeciwko COVID-19. Podczas pracy nad materiałem dotyczącym gmachu Sukiennic zadaliśmy mieszkańcom Krakowa, którzy ustawili się w kolejce do punktu szczepień, kilka pytań.
Próbowaliśmy również ustalić co znajduje się na godle znajdującym się w Sukiennicach podpisanym sajdakarze. A Wy wiecie co jest przedstawione na tym herbie?:)
Serdecznie zapraszam na krótki reportaż filmowy:)
Film: Grzegorz Finowski (Zdjęcia bez kompleksów, Grzegorz Fin Z Grzegórzek
O, kocham Kraków
[15 stycznia - #urodzinyWyspiańskiego]
Właścicielem kamienicy przy ulicy Krupniczej 26 był Mateusz Rogowski. 15 stycznia 1869 r. przychodzi w niej na świat jego wnuk - Stanisław Mateusz Ignacy Wyspiański. Rodzice dziecka - Maria i Franciszek Wyspiańscy mieszkali na poddaszu tego parterowowego budynku, w którym ojciec chłopca ma także swoją pracownię rzeźbiarską.
Dziś przypada 152 rocznica urodzin Stanisława Wyspiańskiego. W ramach wspomnienia o tym wybitnym artyście postanowiłam wziąć udział w zabawie internetowej, którą zainicjowało Muzeum Krakowa. Odczytałam wiersz Wyspiańskiego „O, kocham Kraków”. To moje pierwsze nagranie, wykonane w studiu domowym, dlatego proszę dajcie głośniej;)
(Przy kolejnych nagraniach postaram się o lepszy mikrofon;)
Może ktoś z Was również wziął udział w tej zabawie i chciałby się podzielić swoim występem. Śmiało! Wklejajcie linki do profilii bądź wrzucajcie w komentarzach filmy:)
"O, kocham Kraków", czyta Renata Kołton;)