21/04/2021
Az éledő természet, a tavasz egyik első – egyben legnagyobb – ajándéka a gurman gombagyűjtőknek a kucsmagomba. Pontosabban kucsmagombák, mert környékünkön több faja is megtalálható (Ízletes, Hegyes, Cseh, Fattyú kucsmagomba). A kucsmagombák talajlakó fajok. Erdőszéleken, patakparton, erdei tisztásokon, utak mentén, füves talajon egyaránt előfordulnak, de váratlan felbukkanására számos helyen, akár a városokban is találkozunk, pl. a mulccsal takart virágágyásokban is. A mi környékünkön kimondottan kedveli a felhagyott szőlőültetvényeket és gyümölcsösöket. Március közepétől egészen május végéig teremnek, de megjelenésük, illetve mennyiségük erősen időjárás függő. Tapasztalatunk alapján a csapadékos tél, a lassan melegedő, nedves tavasz kedvező számára. Mondani se kell, e feltételek ritkán teljesülnek manapság, de azért ne csüggedjünk, keressük kitartóan. Bár vannak „bevált” helyek, ahol nagyobb valószínűséggel bukkanhatnak fel, évről-évre egyre meglepőbb, váratlan helyen találhatunk rájuk. Minden esetre igazi öröm a megtalálásuk, mert nem csak egyedi megjelenésükkel, kiváló ízükkel okoznak örömöt, hanem azt is jelenti, hogy visszavonhatatlanul itt a tavasz.
A kucsmagombák a tömlősgombák (Ascomycota) törzsébe, a csészegombák (Pezizales) rendjébe és a kucsmagombafélék (Morchellaceae) családjába tartoznak. Általában középtermetű gombák. A termőtest tönkre és süvegre („kucsmára”) tagolt, ez a süveg lehet hengeres, tompán kúpos vagy hegyes csúcsú, vagy akár gömbölyű. Színe a sárgától a feketés barnáig változhat. A süveg méhsejtszerű bemélyedésekkel tagolt, barázdált, a tönk hengeres, alul kissé kiszélesedő, együregű.
Ezt a fűszeres illatú, nagyszerű és sajátos ízű gombát, a tisztítás és cca. húsz perces előfőzés után, akár egészben megtöltve, darabolva, vagy szeletelve használhatjuk fel. Párolhatjuk, sültekhez, levesekhez, mártásokhoz is kiváló. Fagyaszthatjuk, száríthatjuk, gombaporát levesek, szószok, húsok fűszerezésére használjuk.
Az általános szabály itt is igaz: nyersen ne fogyasszuk, mert gyomorrontást okoz, sőt, egyeseknél allergiás tüneteket okozhat.
A gomba a felületes szemlélők számára csupán a mérgező papsapkagombákkal keverhető össze, de ezektől egyértelműen megkülönbözteti, hogy a papsapkagombák többüregű süvegét agytekervényekre emlékeztető, szabálytalanul gyűrött redők alkotják, nem pedig méhsejtszerűen válaszfalakkal elválasztott bemélyedések. A kucsmagombák belül együregűek (lásd az összehasonlító képet).
Az aranyszabály itt is igaz: a gombát mutassuk meg a vizsgálatra kijelölt szakellenőrök egyikének!