Cserháti gombászok

  • Home
  • Cserháti gombászok

Cserháti gombászok A "Cserháti gombászok" oldala a gombagyűjtési ismeretek kölcsönös megosztásához nyújt fel? Kedves Érdeklődők! Köszöntelek Benneteket oldalunkon!

Röviden bemutatkoznék: Szerb Tamás vagyok, a romhányi Rózsakert Vendégház üzemeltetője. Jómagam gyerekkorom óta érdeklődöm a gombák világa iránt; emlékszem, milyen izgalommal vártuk édesapámmal, találunk-e valamit, ha egyszer-egyszer végre kiszabadultunk a nagyvárosból. Ez a rajongás később is megmaradt, bár a sok munka mellett háttérbe szorult. Amikor néhány éve Romhányba költöztem, újra éledt az

érdeklődés, hisz a környező lankák, a Cserhát, a Börzsöny a gombák sokaságát tárja az erre fogékonyak elé. Rendkívül sokat köszönhetek a Magyar Mikológiai Társaságnak, amelynek tanfolyamait mindenkinek szeretettel ajánlom! Nem csak a professzionális tudással bíró oktatók miatt, a kiváló hangulatú közös gombagyűjtésekért, a jó sztorikért, hanem azokért az új barátokért is hálás vagyok, akiket a tanfolyam és a gombászat szeretete hozott össze. Sokan úgy vágtunk bele a képzésbe, hogy úgy gondoltuk, egész jól ismerjük a „témát”. A tanfolyam végére kiderült, hogy mekkorát tévedtünk. Véleményem szerint szeretni, de egy kicsit mindig félni is kell a gombagyűjtést, száz százalékig egyetértve azzal, hogy csak a biztos fajismeret, az egyértelmű azonosítás tudatában kerülhet asztalra a gomba. Magam tíz gombagyűjtési alkalomból kilencszer csak fényképezek és jegyzetelek, szemetet szedek – s elsősorban élvezem a mindig más arcát mutató természetet. Persze azért kerül asztalra gomba is, méghozzá egész évben, mivel vallom, olyan, hogy gombaszezon nincs, pontosabban egész évben van, mert a kitartó gombász még télen is eredményes lehet. Az ezerarcú Cserhát változatos gombavilága más országrészekhez viszonyítva kevésbé került feltárásra. Ennek egyik oka a gyakran száraz, kiszámíthatatlan időjárás, amely a megbízható gombagyűjtést nem mindig teszi lehetővé. Vagy mindent ellepnek a gombák, vagy szinte semmit se találunk - legalább is itt, a Nyugat-Cserhátban. Ettől függetlenül, vagy éppen ezért üdvös lenne, ha idővel csatlakozhatnánk ahhoz az országos szakmai munkához, mely az egyes gombafajok elterjedését térképezi fel. Persze ez nem kötelező feladat, mindenkit szeretettel várunk, aki a téma iránt bármilyen szinten érdeklődik!

Kedves Érdeklődők! Végre-valahára feltöltésre került a május 6-i előadás anyaga.
25/05/2021

Kedves Érdeklődők! Végre-valahára feltöltésre került a május 6-i előadás anyaga.

20/05/2021
Kedves Barátaink!Köszönjük a részvételt és a hasznos kérdéseket! Tudjuk, hogy többen technikai okokból lemaradtak az elő...
06/05/2021

Kedves Barátaink!

Köszönjük a részvételt és a hasznos kérdéseket! Tudjuk, hogy többen technikai okokból lemaradtak az előadásról (vagy a rendezvény lezárást követően jelentkeztek), tőlük elnézést kérünk! Azonban ne csüggedjenek, hamarosan lesz folytatás, illetve az előadásokat felvettük és megosztjuk az oldalon.

Minden résztvevőnek jár egy gombás kitűző, mivel azonban az egész országból, sőt Angliából is volt hallgató, az eljuttatás logisztikáján még gondolkoznunk kell, de ez ügyben is hamarosan jelentkezünk.

Jó éjt!

05/05/2021

Kedves előadásra jelentkezők!

Nagyon köszönjük az élénk érdeklődést! Amennyiben az előadások fogadtatása pozitív lesz, s az érdeklődés sem lanyhul, újabb eseményt szervezünk!

Amikor a gombászok elmennek a Tiszára horgászni😁
30/04/2021

Amikor a gombászok elmennek a Tiszára horgászni😁

28/04/2021

A gombák tudnak szeszélyesek, csalfák, csábítóak és hűségesek is lenni. Ezért is lehet…

Egy barátunk küldte be a képet, címe: ne hagyj el! Köszönet a képért!
23/04/2021

Egy barátunk küldte be a képet, címe: ne hagyj el! Köszönet a képért!

Egy örömteli vendég bukkant fel vendégházunk parkolójában. Ősszel gyakran találkozunk, ilyenkor azonban ritkán. A néhány...
23/04/2021

Egy örömteli vendég bukkant fel vendégházunk parkolójában. Ősszel gyakran találkozunk, ilyenkor azonban ritkán. A néhány napos csapadékos-hűvös áprilisi időjárás azonban „előcsalogatta” őkelmét.
Íme egy rövid leírás erről az elegáns, egyben nagyszerű ízű gyógyhatású gombáról:
A Gyapjas tintagomba kalapja (Coprinus comatus) tojás alakúból ovális, kúpos lesz, széle behasadozó, felszíne fehéres-barnás, gyapjas, elálló pikkelyekkel. A lemezek fehérből hamar feketék lesznek, öregen tintaszerűen lecsepegnek. A tönk hengeres, karcsú, üreges, fehér, jól fejlett gallérral. A hús fehér, igen törékeny, kellemes szagú és ízű.

Előfordulása májustól novemberig, erdőkben, erdőszéleken, kertekben, parkokban, útszélén, tápanyagban dús talajon gyakori.

Ehető, ízletes (de csak, ameddig nem „tintásodik”), emellett számos gyógyhatása ismert, úgymint:

• a vércukorszint szabályozása ill. csökkentése,
• az anyagcsere normalizálása,
• a fogyás támogatása,
• csira gátló és gombásodás-gátló hatás
• a szervezet támogatása a tumorok feletti felügyeletben.

A képen látható gomba fogyasztását azonban nem ajánljuk, mivel általános szabályként útszélről, szennyezett helyről soha se szedjünk gombát.

Azért örülni lehet neki.

Az éledő természet, a tavasz egyik első – egyben legnagyobb – ajándéka a gurman gombagyűjtőknek a kucsmagomba. Pontosabb...
21/04/2021

Az éledő természet, a tavasz egyik első – egyben legnagyobb – ajándéka a gurman gombagyűjtőknek a kucsmagomba. Pontosabban kucsmagombák, mert környékünkön több faja is megtalálható (Ízletes, Hegyes, Cseh, Fattyú kucsmagomba). A kucsmagombák talajlakó fajok. Erdőszéleken, patakparton, erdei tisztásokon, utak mentén, füves talajon egyaránt előfordulnak, de váratlan felbukkanására számos helyen, akár a városokban is találkozunk, pl. a mulccsal takart virágágyásokban is. A mi környékünkön kimondottan kedveli a felhagyott szőlőültetvényeket és gyümölcsösöket. Március közepétől egészen május végéig teremnek, de megjelenésük, illetve mennyiségük erősen időjárás függő. Tapasztalatunk alapján a csapadékos tél, a lassan melegedő, nedves tavasz kedvező számára. Mondani se kell, e feltételek ritkán teljesülnek manapság, de azért ne csüggedjünk, keressük kitartóan. Bár vannak „bevált” helyek, ahol nagyobb valószínűséggel bukkanhatnak fel, évről-évre egyre meglepőbb, váratlan helyen találhatunk rájuk. Minden esetre igazi öröm a megtalálásuk, mert nem csak egyedi megjelenésükkel, kiváló ízükkel okoznak örömöt, hanem azt is jelenti, hogy visszavonhatatlanul itt a tavasz.

A kucsmagombák a tömlősgombák (Ascomycota) törzsébe, a csészegombák (Pezizales) rendjébe és a kucsmagombafélék (Morchellaceae) családjába tartoznak. Általában középtermetű gombák. A termőtest tönkre és süvegre („kucsmára”) tagolt, ez a süveg lehet hengeres, tompán kúpos vagy hegyes csúcsú, vagy akár gömbölyű. Színe a sárgától a feketés barnáig változhat. A süveg méhsejtszerű bemélyedésekkel tagolt, barázdált, a tönk hengeres, alul kissé kiszélesedő, együregű.

Ezt a fűszeres illatú, nagyszerű és sajátos ízű gombát, a tisztítás és cca. húsz perces előfőzés után, akár egészben megtöltve, darabolva, vagy szeletelve használhatjuk fel. Párolhatjuk, sültekhez, levesekhez, mártásokhoz is kiváló. Fagyaszthatjuk, száríthatjuk, gombaporát levesek, szószok, húsok fűszerezésére használjuk.
Az általános szabály itt is igaz: nyersen ne fogyasszuk, mert gyomorrontást okoz, sőt, egyeseknél allergiás tüneteket okozhat.

A gomba a felületes szemlélők számára csupán a mérgező papsapkagombákkal keverhető össze, de ezektől egyértelműen megkülönbözteti, hogy a papsapkagombák többüregű süvegét agytekervényekre emlékeztető, szabálytalanul gyűrött redők alkotják, nem pedig méhsejtszerűen válaszfalakkal elválasztott bemélyedések. A kucsmagombák belül együregűek (lásd az összehasonlító képet).

Az aranyszabály itt is igaz: a gombát mutassuk meg a vizsgálatra kijelölt szakellenőrök egyikének!

Kedves Érdeklődők! A 2021. május 6-i online előadásra - email címmel - jelentkező és az előadáson részt vevő első 40 érd...
17/04/2021

Kedves Érdeklődők! A 2021. május 6-i online előadásra - email címmel - jelentkező és az előadáson részt vevő első 40 érdeklődő számára egy kitűzőt ajándékozunk az előadást követően!

Tudtad, hogy a gombák legfontosabb szerepe a nagy mennyiségben keletkező növényi hulladék – különösen a cellulóz – lebon...
17/04/2021

Tudtad, hogy a gombák legfontosabb szerepe a nagy mennyiségben keletkező növényi hulladék – különösen a cellulóz – lebontása és főleg cukrokká alakítása? Az így keletkező anyagok az élővilág számára könnyen felvehetővé válnak és azok széntartalma a kilégzésnek köszönhetően szén-dioxid formájában a levegőbe jut. Vagyis, ha nem létezne a gombák (és egyes baktériumok) lebontó munkája, a levegő szén-dioxid tartalma pár évtized alatt elfogyna, ergo az élet a földön – legalább is a ma ismert formájában megszűnne.
Arról nem is beszélve, hogy akár egy év alatt térdig járhatnánk a szerves hulladékban, mert nem lenne, ami lebontja. Ne is haragudjunk annyira, ha megpenészedik a kenyerünk…🙂

Enyhébb februárok, hűvösebb márciusok első ajándéka a Vadsnidling és az Osztrák csészegomba. Bár a gombász szakkönyvek c...
16/04/2021

Enyhébb februárok, hűvösebb márciusok első ajándéka a Vadsnidling és az Osztrák csészegomba. Bár a gombász szakkönyvek csekély értékűnek mondják ezt a gombát, sokan nem értünk egyet ezzel a véleménnyel. Kezdjük azzal, ugyan mit talál az ember februárban? Csak nyerhetünk a gyűjtésével: egy jó kirándulást követően a zsiradékban piruló gomba illata szinte nyarat idéző. A mi személyes kedvencünk az enyhén megpirított, élénk színét megtartó gombával tejszínnel, parmezánnal és apróra vágott vadsnidlinggel kombinált tésztaétel. A télutó és a kora tavasz pazar ajándéka a gomba-vadhagyma párosítás. A gomba egyébként kiválóan fagyasztható (a tisztítása a sok korhadék miatt kissé macerás), tojásos reggelik színes illatos kiegészítője lehet egész évben.

15/04/2021
2021. év gombája az Óriás bocskorosgomba (Volvariella bombycina)
15/04/2021

2021. év gombája az Óriás bocskorosgomba (Volvariella bombycina)

Idén "gigaméretű" csészegombákat gyűjthettünk.
15/04/2021

Idén "gigaméretű" csészegombákat gyűjthettünk.

Nagyszerű kiadvány, ajánljuk mindenkinek!
15/04/2021

Nagyszerű kiadvány, ajánljuk mindenkinek!

MEGHÍVÓ (https://www.facebook.com/Cserháti-gombászok-112662844257579/)Kedves gombagyűjtés iránt érdeklődő Barátunk!Indul...
15/04/2021

MEGHÍVÓ (https://www.facebook.com/Cserháti-gombászok-112662844257579/)

Kedves gombagyűjtés iránt érdeklődő Barátunk!

Indul az idei gombaszezon! A gombagyűjtés évről-évre több és több érdeklődő fantáziáját mozgatja meg. A vírushelyzet okozta bezártság miatt az utóbbi időben különösen sokan választják a természetjárást, mely során úton-útfélen találkozhatunk gombákkal.

A gombák – csodás ízük és nagyszerű élettani hatásaikon túl – „veszélyes élelmiszernek” minősülnek, így helyes gyűjtésük, tárolásuk, s főleg a mérgező fajok felismerése kulcsfontosságú. Sokan tapasztalt gombásznak számítanak, de biztos vagyok benne, hogy nekik sem árt időnként felfrissíteni tudásukat, új ismereteket szerezni.

Éppen ezért egy online előadást szervezünk a Magyar Mikológiai Társaság két elismert szakértőjével, Albert Lászlóval és dr. Benedek Lajossal, akikben számos gombaismereti szakkönyv szerzőit tisztelhetjük. A kimondottan a Cserhát gombáira fókuszáló előadásokra 2021. május 6-án 18.00-19.30 között kerül sor, mely az interneten követhető, s kérdéseket is fel lehet tenni. Az előadáson való részvétel ingyenes, ezen kívül az előadás háttéranyagát minden résztvevőnek elérhetővé tesszük elektronikus-, vagy papírformátumban. A részvétel feltétele az email címmel való jelentkezés itt:

https://www.facebook.com/Cserháti-gombászok-112662844257579/ oldalán,

• email küldésével a [email protected] címre, vagy sms küldése a +36 30 2740787-es telefonszámra.

Az előadáson résztvevők email címére két nappal az esemény előtt meghívót küld az előadásnak felületet biztosító számítógépes program (webex.com). Az előadás megkezdése előtt csak meg kell nyomni a „csatlakozás az eseményhez” gombot és máris résztvevői vagyunk a programnak.

Ne hagyd ki ezt a nagyszerű ingyenes lehetőséget, hallgasd meg előadóinkat és bátran tedd fel kérdéseid! Tanuljunk együtt a legjobbaktól!

13/04/2021
10/04/2021

Kedves Érdeklődők!

Köszöntelek Benneteket oldalunkon! Röviden bemutatkoznék: Szerb Tamás vagyok, a romhányi Rózsakert Vendégház üzemeltetője. Jómagam gyerekkorom óta érdeklődöm a gombák világa iránt; emlékszem, milyen izgalommal vártuk édesapámmal, találunk-e valamit, ha egyszer-egyszer végre kiszabadultunk a nagyvárosból. Ez a rajongás később is megmaradt, bár a sok munka mellett háttérbe szorult. Amikor néhány éve Romhányba költöztem, újra éledt az érdeklődés, hisz a környező lankák, a Cserhát, a Börzsöny a gombák sokaságát tárja az erre fogékonyak elé.

Rendkívül sokat köszönhetek a Magyar Mikológiai Társaságnak, amelynek tanfolyamait mindenkinek szeretettel ajánlom! Nem csak a professzionális tudással bíró oktatók miatt, a kiváló hangulatú közös gombagyűjtésekért, a jó sztorikért, hanem azokért az új barátokért is hálás vagyok, akiket a tanfolyam és a gombászat szeretete hozott össze.

Sokan úgy vágtunk bele a képzésbe, hogy úgy gondoltuk, egész jól ismerjük a „témát”. A tanfolyam végére kiderült, hogy mekkorát tévedtünk. Véleményem szerint szeretni, de egy kicsit mindig félni is kell a gombagyűjtést, száz százalékig egyetértve azzal, hogy csak a biztos fajismeret, az egyértelmű azonosítás tudatában kerülhet asztalra a gomba.

Magam tíz gombagyűjtési alkalomból kilencszer csak fényképezek és jegyzetelek, szemetet szedek – s elsősorban élvezem a mindig más arcát mutató természetet. Persze azért kerül asztalra gomba is, méghozzá egész évben, mivel vallom, olyan, hogy gombaszezon nincs, pontosabban egész évben van, mert a kitartó gombász még télen is eredményes lehet.

Az ezerarcú Cserhát változatos gombavilága más országrészekhez viszonyítva kevésbé került feltárásra. Ennek egyik oka a gyakran száraz, kiszámíthatatlan időjárás, amely a megbízható gombagyűjtést nem mindig teszi lehetővé. Vagy mindent ellepnek a gombák, vagy szinte semmit se találunk - legalább is itt, a Nyugat-Cserhátban. Ettől függetlenül, vagy éppen ezért üdvös lenne, ha idővel csatlakozhatnánk ahhoz az országos szakmai munkához, mely az egyes gombafajok elterjedését térképezi fel.
Persze ez nem kötelező feladat, mindenkit szeretettel várunk, aki a téma iránt bármilyen szinten érdeklődik!

10/04/2021

Address

Kossuth út 73/D

2654

Telephone

+36302740787

Website

Alerts

Be the first to know and let us send you an email when Cserháti gombászok posts news and promotions. Your email address will not be used for any other purpose, and you can unsubscribe at any time.

Contact The Business

Send a message to Cserháti gombászok:

Shortcuts

  • Address
  • Telephone
  • Alerts
  • Contact The Business
  • Claim ownership or report listing
  • Want your business to be the top-listed Travel Agency?

Share