12/04/2023
čet. asp. František Vrbka – krycí jméno František Velen
Narozen: 15. 7. 1924 Bystřice nad Pernštejnem
Zemřel: 23. 3. 1943 Praha-Podolí
Člen výsadku BRONZE (výsadek sestřelen u Mnichova v noci z 14. na 15. března 1943)
O některých hrdinech naší historie víme mnoho a o některých nevíme zhola nic. Tak tomu je také v případě našeho nejmladšího výsadkáře čet. asp. Františka Vrbky, který obětoval svůj mladý život pro svou vlast.
Narodil se 15. července 1924 v Bystřici nad Pernštejnem a již od útlého věku se aktivně věnoval sportu. Byl aktivním členem Skauta a Sokola a pro svou přátelskou povahu byl ve škole velice oblíbený.
Když německá vojska 15. března 1939 obsadila zbytek Československa a byl vyhlášen protektorát, rozhodl se František Vrbka odejít za hranice a připojit se k zahraniční armádě v boji proti nacistickému Německu. První pokus přejít hranice na Slovensko, uskutečnil o Vánocích roku 1939, ale byl zadržen a vrácen zpět domů. Úspěšně překročil hranice na Slovenko 19.1.1940, tím ale jeho strastiplná cesta neskončila. Hranice s Maďarskem, se mu podařilo překročit až na pátý pokus. Byl několikrát zadržen, vězněn a v důsledku věznění zhubl šestnáct kilogramů.
Dne 6. května 1940 vstoupil ve francouzském městě Agde do řad čs. armády a byl přidělen dělostřelectvu, kde se setkal se svým kamarádem a později velitelem skupiny Bohumírem Martínkem, který nad ním držel ochranou ruku. Bojů ve Francii se již nezúčastnil a byl evakuován do Velké Británie. Tam pokračoval v přerušeném studiu, které zakončil v červnu roku 1941 úspěšným složením maturitní zkoušku ve městě Whitchurch. V srpnu roku 1942 byl Vrbka jako vhodný adept zařazen do parašutistického výcviku, který absolvoval jako zástupce velitele nově vzniklé skupiny BRONZE nadporučíka Bohumíra Martínka. Třetím členem nově vzniklé skupiny, byl čet. asp. Jiří Louda, kterého ale později nahradil čet. Antonín Kubec. Pro vysazení skupiny byl vybrán prostor u obce Jedovnice na jihozápadní Moravě a datum bylo stanoveno na noc ze 14. na 15. března 1943. Té noci vzlétly celkově tři Halifaxi se skupinami do vlasti, ale jen jeden se skupinou MERCURY se vrátil zpět na letiště. Letouny skupiny IRIDIUM a BRONZE byly sestřeleny v okolí Mnichova protileteckou obranou, při návratu do Velké Británie i s členy para skupin na palubě, které nebylo možno kvůli špatnému počasí vysadit. František Vrbka a palubní mechanik Gibson přežily pád letounu a s těžkými zraněními byli zadrženi a převezeni do mnichovské nemocnice. Po ohledání trosek letounu, kdy byla nalezena radiostanice a ohořelé protektorátní doklady, bylo kontováno proti parašutistické oddělení na gestapu v Praze v čele s Willi Leimerem. Ten společně s Karlem Čurdou a Stanislavem Srazilem odletěl do Mnichova, aby se na neznámého zajatce podívali. Srazil Vrbku i přes těžké popáleniny identifikoval jako parašutistu z Anglie, kterého poznal během šifrovacího výcviku. Bylo rozhodnutu o okamžitém převozu významného zajatce do Prahy do Lazaretu Waffen SS v Podolí. Leimer chtěl Vrbku později využít k vylákání dalších skupin z Anglie, rádiové protihře, nebo jako konfidenta pracujícího pro něj. František Vrbka však svým těžkým zraněním ale podlehl 23.3.1943, aniž by cokoliv prozradil. Zemřel ve věku nedožitých devatenácti let. Čest jeho památce.
Dopis adresovaný rodině, psaný v Londýně 20. listopadu 1942:
Myslím tatíčku, že se nemusíš na mne hněvat, protože v mém srdci byla větší láska k vlasti, než k láska k rodičům.
Odešel jsem z domu rozhodnut bojovat za svou vlast a třeba i zemřít a za tím stojím a budu stát vždycky. Vím, mamičko, že je to velká bolest pro Tebe. Ale mamičko, řekni si, kolik takových maminek dnes je, jako jsi Ty. Tisíce, snad miliony a ty všechny ztratily své syny. A mamičko, podívej se dnes, podívej se kolem sebe. Vidíš, vlast je volná, opět můžete volně žít, opět budete mít všeho dost, opět budete volně dýchat a pracovat. Nermuť se, někdo musel zemřít za to, aby jiní se měli v budoucnu lépe.
8. Března 1943 k dopisu připsal:
Vím mamičko, tatíčku a Libuško, že až budete číst tento dopis, budete zarmouceni, a proto nechci vaše utrpení prodlužovat délkou dopisu a myslím, že tento dopis je již hodně dlouhý – snad delší, než můj život. Mám však jediné přání. Vzadu na naší zahrádce, uprostřed ovocných stromů, chtěl bych míti maličký záhon s květinami a uprostřed kus kamene a na něm napsánu – Měl někoho rád, ale osud tak nechtěl. Snad tomu neporozumíte, ale je to moje přání.
Budu hrd, když padnu za vlast. Váš Syn Fanda