03/06/2024
Dzień dobry, cześć.
Witam wszystkich z błękitnym niebem i gorącym słońcem.
Kończymy pierwszy etap naszego spaceru. Nad Wisłę wrócimy, aby poznać przedstawicieli zawodów ludzi pracujących na rzece, poznać nabrzeże wiślane w Płocku i zapoznać się z historią żeglugi wiślanej.
Wędrujemy teraz przed płocki ratusz.
Został zbudowany w latach dwudziestych XIX w., był i jest siedzibą władz miasta. Początkowo funkcję ratusza spełniał budynek stanowiący środkową część obecnego kompleksu, ponieważ ratusz był wciśnięty pomiędzy dwie kamienice, które nie były z nim związane funkcją siedziby władz. Ratusz został wybudowany w latach 1824-1825 przez Jakuba Kubickiego – twórcy warszawskiego Belwederu.
Jedną z tych kamienic (północna), w których ramionach ukrył się pierwotny ratusz, był budynek mieszkalny. Dokumentacja zdjęciowa pokazuje, że istniała już przed 1813 r.
Drugi dom od strony południowej, jest nieco późniejszy. Był niższy,
Potrzeby rozwijającego się ratusza wywołały konieczności jego rozbudowy. Idea aneksji i zaadoptowania tych dwóch kamienic powstała w 1832 roku . W XX w. dobudowano piętro do niższej z kamienic i powstał obecny kompleks budynków ratusza.
Obecny ratusz zastąpił wcześniejszy gotycki z niewysoką wieżą z XV w. Był siedzibą ówczesnej władzy, przez wiele wieków pełnił funkcję administracyjne, handlowe i sądownicze. Mieściło się w nim biuro burmistrza, sąd wójtowski, siedziba straży miejskiej. Przy ratuszu znajdował się pręgież do wymierzania kary od chłosty do kary śmierci.
Pierwszy ratusz był budynkiem piętrowym, do którego od strony zachodniej przylegała wieża. Wieża stanowiła punkt obserwacyjny, gdzie stacjonował ogniomistrz (odpowiednik dzisiejszego strażaka).
Ratusz stary, gotycki ze względu na stan techniczny został rozebrany w 1817 r.
W Płocku, podobnie jak w innych miastach okresu średniowiecza pośrodku miasta znajdował się plac targowy. Płocki plac ukształtowany został za panowania księcia Bolesława II Mazowieckiego. Wokół rozlokowane były oberże, kramy bogatych kupców i zajazdy. W miejscu tym tętniło również ówczesne życie kulturalne miasta. W Płocku pojawiały się przyjezdne trupy teatralne. Koncentrowało się również życie handlowe i towarzyskie. W obrębie placu wznoszono najbogatsze domy, sklepy, oberże, cukiernie, resursy. Jednak większość domów tego okresu była drewniana, zaś ulice pokryte drewnianymi belkami. Ten typ zabudowy sprzyjał powstawaniu pożarów.
Warto przypomnieć, że 23 września 1831 roku w Płocku odbyło się ostatnie posiedzenie Sejmu Królestwa Polskiego. Na pamiątkę tego wydarzenia w ratuszu została zbudowana w 1966 r. Sala Sejmowa, w której wmurowano tablicę pamiątkową. Natomiast w Sali Tradycji wyeksponowano m.in.: Sztandar Miasta Płocka z 1966 roku, Laskę Przewodniczącego Rady Miasta, Dyplom Honorowego Obywatela Miasta Płocka dla Józefa Piłsudskiego, portret twórcy hejnału płockiego ks. Kazimierza Starościńskiego. Wśród eksponatów znaleźć również można Krzyż Walecznych „Za bohaterską obronę Płocka w wojnie polsko-bolszewickiej w sierpniu 1920 r.” nadany 20 kwietnia 1921 roku przez Naczelnika Państwa Polskiego Józefa Piłsudskiego. Nie jest to jednak oryginalne odznaczenie z 1920 roku.
Na zewnętrznej elewacji budynku ratusza, tuż przy głównym wejściu, umieszczono tablicę pamiątkową dotyczącą bohaterskiej obrony Płocka.
Wejścia do ratusza strzegą dwa lwy, które przywieziono do Płocka w 1966 roku z miejscowości Bronowo Zalesie k. Płocka, gdzie przez długie lata zdobiły posiadłość rodową Dziewanowskich.
Początkowo w Płocku strzegły alejki spacerowej (między Wieżą Zegarową a pałacem biskupim) później ustawione były przy wejściu do domu Pod Opatrznością (Biblioteka im. Zielińskich TNP, pl. Narutowicza 2).
Codziennie o godz. 12.00 i 18.00 z wieży ratusza rozlega się płocki hejnał grany przez trębacza. Po hejnale o godzinie 12.00 na wieży ukazują się figury Władysława Hermana i Bolesława Krzywoustego, prezentujące scenę pasowania Bolesława Krzywoustego na rycerza.
Skupimy się teraz nad historią kamieniczek, które można zobaczyć wokół placu przed ratuszem. Zapoznamy się również ze zmianami wyglądu samego placu.
To za chwileczkę. Spójrzmy jeszcze raz na ratusz.