TatryRaj - kľúč k zážitkom

  • Home
  • TatryRaj - kľúč k zážitkom

TatryRaj - kľúč k zážitkom “krásy a tajomstvá okolia Vysokých Tatier a Slovenského raja”

𝐕𝐚𝐳̌𝐞𝐜𝐤𝐚́ 𝐣𝐚𝐬𝐤𝐲𝐧̌𝐚 - 𝐕𝐚𝐳̌𝐞𝐜Važecká jaskyňa je jedna z najznámejších jaskýň na severnom Slovensku.Hoci dĺžkou patrí medzi...
18/11/2023

𝐕𝐚𝐳̌𝐞𝐜𝐤𝐚́ 𝐣𝐚𝐬𝐤𝐲𝐧̌𝐚 - 𝐕𝐚𝐳̌𝐞𝐜

Važecká jaskyňa je jedna z najznámejších jaskýň na severnom Slovensku.

Hoci dĺžkou patrí medzi kratšie sprístupnené jaskyne, známa je výskytom bohatej kvapľovej výzdoby, vzácnou jaskynnou faunou ale najmä pozoruhodnými nálezmi kostí jaskynných medveďov (Ursus spelaeus) starými 40 000 až 51 000 rokov, ktorí tu vyhynuli približne pred 15-tisíc rokmi. Ich kosti sa vo veľkom množstve nachádzajú v naplaveninách chodby nazývanej Kostnica.

Jaskyňu objavil študent Ondrej Húska v roku 1922 a o šesť rokov ju provizórne sprístupnili. Neskôr jaskyniari objavili ďalšie priestory v podzemí a v roku 1954 ju sprístupnili už definitívne. Celková dĺžka jaskyne je 530 m, z čoho je sprístupnených 235 m pohodlnou prehliadkovou trasou. V roku 1968 bola jaskyňa vyhlásená za chránený prírodný výtvor.

Važecká jaskyňa sa nachádza vo Važeckom krase na styku Kozích chrbtov s Liptovskou kotlinou, na západnom okraji obce Važec. Vchod do jaskyne, ležiaci 8 m nad údolnou nivou Bieleho Váhu, je v nadmorskej výške 784 m. Parkovisko sa nachádza bezprostredne pred vchodom do jaskyne.

Dĺžka prehliadkovej trasy je 235 metrov, prevýšenie 5 metrov, 88 schodov. Doba trvania prehliadky asi 25-40 minút. Teplota v jaskyni 6,5 °C až 7,1°C.

Otvorená je každý deň okrem pondelkov do 31.novembra a po zimnej prestávke od 1.marca.

𝐋𝐨𝐯𝐞𝐜𝐤𝐲́ 𝐳𝐚́𝐦𝐨𝐜̌𝐞𝐤 𝐇𝐨𝐡𝐞𝐧𝐥𝐨𝐡𝐞 - 𝐓𝐚𝐭𝐫𝐚𝐧𝐬𝐤𝐚́ 𝐉𝐚𝐯𝐨𝐫𝐢𝐧𝐚Neďaleko obce Tataranská Javorina, v obkolesení divokého lesa a rozľah...
17/11/2023

𝐋𝐨𝐯𝐞𝐜𝐤𝐲́ 𝐳𝐚́𝐦𝐨𝐜̌𝐞𝐤 𝐇𝐨𝐡𝐞𝐧𝐥𝐨𝐡𝐞 - 𝐓𝐚𝐭𝐫𝐚𝐧𝐬𝐤𝐚́ 𝐉𝐚𝐯𝐨𝐫𝐢𝐧𝐚

Neďaleko obce Tataranská Javorina, v obkolesení divokého lesa a rozľahlej lúky stojí prekrásny Lovecký zámoček Hohenlohe.

Zámoček je národnou kultúrnou pamiatkou, ktorá slúžila hlavne na reprezentačné účely najvyšších ústavných činiteľov a od 10. decembra 2015 je sprístupnený aj pre verejnosť. Otvorený je celoročne vo vybraný deň v týždni.

Drevený zámoček dal v rokoch 1883-85 postaviť vtedajší vlastník javorinského panstva, pruské knieža Christian Craft Hohenlohe-Öhringen.

Na mieste, z ktorého vidno Belianske aj Vysoké Tatry, ho navrhol architekt Jean Leindecker. Hlavnou záľubou kniežaťa bolo poľovníctvo. Na poľovačkách v Tatranskej Javorine sa zúčastňovala aristokracia z celej Európy. Hohenlohe zriadil v lesoch rozsiahlu zvernicu, kam dovážal bizóny, kozorožce, kaukazské či americké jelene.

V zámočku Hohenlohe sa zachovala značná časť pôvodného vybavenia, vrátane ďalekohľadu od mníchovského optika Jacoba Merza, loveckých trofejí, zbraní, fotografií, obrazov a gongu na zvolávanie spoločenských udalostí. Viaceré predmety skončili v nemeckom sídle rodiny Hohenlohe, na zámku Neuenstein, kam boli prevezené po svetovej poľovníckej výstave vo Viedni v roku 1910. Veľa artefaktov však zo zámočku „zmizlo“ v období pred rokom 1989.

Každý štvrtok (okrem štátnych sviatkov a dní pracovného pokoja) sú realizované 3 bezplatné hromadné prehliadky so sprievodcom - o 11:00 hod., 12:30 hod. a 14:00 hod. - pre max. 20 osôb/1 prehliadka.

Odporúča sa rezervovať si prehliadku 7 dní pred príchodom, keďže maximálny počet návštevníkov pri jednom vstupe je 20. Prehliadka trvá približne 30 - 45 minút, prísť na ňu je vhodné 10 minút pred začiatkom. Parkovanie pri zámočku je bezplatné a je povolené vždy vo štvrtok v čase prehliadok.

Rezervácie prehliadok:

+421 905 243 618 [email protected].

𝐊𝐥𝐚́𝐬̌𝐭𝐨𝐫𝐢𝐬𝐤𝐨 - 𝐒𝐥𝐨𝐯𝐞𝐧𝐬𝐤𝐲́ 𝐫𝐚𝐣 Kláštorisko je archeopark a turistické stredisko v srdci Slovenského raja.Na tomto strate...
12/11/2023

𝐊𝐥𝐚́𝐬̌𝐭𝐨𝐫𝐢𝐬𝐤𝐨 - 𝐒𝐥𝐨𝐯𝐞𝐧𝐬𝐤𝐲́ 𝐫𝐚𝐣

Kláštorisko je archeopark a turistické stredisko v srdci Slovenského raja.

Na tomto strategickom mieste bolo v dobe kamennej vybudované hradisko. Na jeho niekdajšom mieste vznikol v 13. storočí kláštor slúžiaci kartuziánskym mníchom.

Najstaršie hradisko opevnené valom je z obdobia neskorej doby bronzovej - 11 storočí pred Kristom. Druhý chronologicky najstarší je val z doby halštatskej 600 rokov pred Kristom a v strede lokality je opevnenie proti Tatárom z 13. storočia.

Dnes sa z kláštora zachovali pôsobivé ruiny, ktoré sa určite oplatí navštíviť. Okrem potuliek okolo dávneho kláštora si tu môžete vychutnať i výhľad na Spišskú kotlinu.

Ruiny kláštora sú sprístupnené verejnosti od roku 1983. Každoročne v ňom prebiehajú rekonštrukčné práce pri ktorých pomáha množštvo dobrovoľníkov z rôznych kútov Európy.

Nachádza sa tu i symbolický cintorín - exteriérová galéria drevených umeleckých diel mladých autorov zo Spiša pripomínajúca vyhasnuté životy tých, ktorých púť sa skončila práve v Slovenskom raji, a tiež osobností, ktoré sa pričinili o rozvoj a fungovanie národneho parku.

Kláštorisko je aj križovatkou množstva turistických chodníkov. Dá sa sem dostať z Čingova cez Tomášovský výhľad, z Podleska tiesňavami Suchá Belá, Kyseľ, Prielom Hornádu, ale prakticky aj z každej časti Slovenského raja.

𝐁𝐄𝐋𝐈𝐀𝐍𝐒𝐊𝐘 𝐑𝐘𝐁𝐍𝐈́𝐊 - 𝐒𝐩𝐢𝐬̌𝐬𝐤𝐚́ 𝐁𝐞𝐥𝐚́Jedna z najatraktívnejších športovo-oddychových zón v Spišskej Belej je lokalita Beli...
12/11/2023

𝐁𝐄𝐋𝐈𝐀𝐍𝐒𝐊𝐘 𝐑𝐘𝐁𝐍𝐈́𝐊 - 𝐒𝐩𝐢𝐬̌𝐬𝐤𝐚́ 𝐁𝐞𝐥𝐚́

Jedna z najatraktívnejších športovo-oddychových zón v Spišskej Belej je lokalita Belianského rybníka.

Rybník s nádherným výhľadom na masív Vysokých a čiastočne i Belianskych Tatier sa nachádza necelý 1 km za mestom Spišská Belá v smere na Tatranskú Kotlinu a Ždiar.

Je to miesto, kde začína novovybudovaná cyklotrasa do Tatranskej Kotliny a miesto pre každého turistu, nielen rybára, ktorý tu má k dispozícii lovný kaprový rybník s možnosťou zakúpiť si rybársky lístok.

Pred vstupom k rybníku sa nachádzajú 2 parkoviská – jedno s asfaltovým povrchom, druhé so štrkovým povrchom, spolu pre cca 80 áut.

Pre cyklistov a korčuliarov je k dispozícii asfaltový cyklochodník v dĺžke 10 km, ktorý smeruje do Tatranskej Kotliny a ďalších 9 km vedie po štrkovom cyklochodníku do Ždiaru. V opačnom smere je Spišská Belá prepojená asfaltovým cyklochodníkom so záhradou kaštieľa v Strážkach a pokračuje do prímestskej rekreačnej zóny Zlatná v Kežmarku (7 km).

Cestička okolo vodnej plochy rybníka je priam predurčená pre romantické prechádzky s možnosťou oddychu na lavičkách a nádherným výhľadom na Vysoké Tatry.

𝐊𝐎𝐒𝐓𝐎𝐋 𝐒𝐕. 𝐄𝐆𝐈́𝐃𝐈𝐀 - 𝐏𝐨𝐩𝐫𝐚𝐝Uprostred Námestia sv. Egídia v Poprade stojí najcennejšia historická pamiatka mesta - Kostol...
09/11/2023

𝐊𝐎𝐒𝐓𝐎𝐋 𝐒𝐕. 𝐄𝐆𝐈́𝐃𝐈𝐀 - 𝐏𝐨𝐩𝐫𝐚𝐝

Uprostred Námestia sv. Egídia v Poprade stojí najcennejšia historická pamiatka mesta - Kostol sv. Egídia.

Svojou veľkosťou ho radíme k menším gotickým kostolom, avšak jeho významnosť spočíva vo freskových nástenných maľbách a gotickej výzdobe.

Fresky boli nedávno zrekonštruované a aj keď sa nezachovali v pôvodnom rozsahu, je čo obdivovať. Pre milovníkov stredovekého umenia bude návšteva určite zážitkom.

Vznik kostola sa datuje do 2. polovice 13. storočia, no jeho presný vznik dodnes nepoznáme kvôli chýbajúcim historickým prameňom. Jeho presnejšie datovanie znemožňuje aj skutočnosť, že začiatkom 18. storočia vypukol v Poprade požiar, ktorý zničil väčšiu časť mesta a aj všetky listiny vzťahujúce sa na popradský kostol.

Renesančná zvonica kostola bola postavená v roku 1592. V blízkosti kostola stojí pieskovcový stĺp s barokovou sochou Immaculaty z roku 1728.

Už v 19. storočí spišský historik Alexander Munnich uviedol legendu o pútnickej kaplnke svätého Egídia, ktorá mala stáť na mieste dnešného Popradu, uprostred obrovských lesov.

Podľa neho bola kaplnka pozostatkom kláštora spustošeného Tatármi. Bola vraj súčasťou kráľovského poľovného revíru, na lov sem prichádzali panovníci a princovia. Poľovačka na Spiši údajne začínala 1. septembra zvonením zvonov v tejto kaplnke.

Kostol sv. Egídia má takmer 40-metrovú vežu, na ktorú sa dá vystúpiť v rámci komentovanej prehliadky so sprievodcom. Dostanete sa na ochôdzu veže do výšky 26 metrov, kde si môžete užiť panoramatické výhľady na mesto Poprad a krásny výhľad na Vysoké Tatry.

𝐒𝐯𝐢𝐭𝐬𝐤𝐞́ 𝐣𝐚𝐳𝐞𝐫𝐚́ - 𝐁𝐚𝐭𝐢𝐳𝐨𝐯𝐜𝐞 Pod Vysokými Tatrami neďaleko mesta Svit pri obci Batizovce sa nachádzajú Svitské jazerá ( ...
05/11/2023

𝐒𝐯𝐢𝐭𝐬𝐤𝐞́ 𝐣𝐚𝐳𝐞𝐫𝐚́ - 𝐁𝐚𝐭𝐢𝐳𝐨𝐯𝐜𝐞

Pod Vysokými Tatrami neďaleko mesta Svit pri obci Batizovce sa nachádzajú Svitské jazerá ( Batizovské štrkoviská ).

Jazerá vznikli po ťažbe štrkopieskov. Jamy po ťažbe postupne zaplavila spodná voda a priesaky z neďalekej rieky Poprad.

V súčasnosti sa bývalé štrkoviská menia na oficiálnu reakreačnú zónu. Na ich premene spolupracuje mesto Svit spolu s občianskym združením Svitskí rybári. Členmi združenia sú napríklad aj potápači, ktorí od odpadu čiastia dno štrkovísk.

Jazerá v hojnom počte navštevujú nielen miestni ale aj turisti z celého Slovenska. Svitské jazerá ponúkajú unikátne pohľady na panorámu Vysokých Tatier.

Počas leta sa stávajú prírodným kúpaliskom, i keď kúpanie v jazerách nie je oficiálne povolené. Počas zimy tu môžete stretnúť miestnych otužilcov.

𝐁𝐚𝐳𝐢𝐥𝐢𝐤𝐚 𝐒𝐯. 𝐉𝐚𝐤𝐮𝐛𝐚 - 𝐋𝐞𝐯𝐨𝐜̌𝐚Chrám sv. Jakuba v Levoči patrí medzi najväčšie gotické chrámy na Slovensku. Spolu s neďale...
26/10/2023

𝐁𝐚𝐳𝐢𝐥𝐢𝐤𝐚 𝐒𝐯. 𝐉𝐚𝐤𝐮𝐛𝐚 - 𝐋𝐞𝐯𝐨𝐜̌𝐚

Chrám sv. Jakuba v Levoči patrí medzi najväčšie gotické chrámy na Slovensku. Spolu s neďaleko stojacou renesančnou mestskou radnicou tvorí dominantu Námestia Majstra Pavla. V roku 2015 pápež František chrám povýšil na baziliku minor.

Bazilika aj jej interiérové vybavenie je národnou kultúrnou pamiatkou od roku 1965. Návštevníkmi naojbdivovanejší je hlavný oltár, ktorý je súčasne najvyšším gotickým oltárom na svete. Jeho autorom je známy neskoro gotický rezbár Majster Pavol z Levoče. Oltár meria 18 metrov a 62 centimetrov a je zároveň aj najstarší oltár v Strednej Európe.

Stavebné dejiny chrámu siahajú hlboko do minulosti a sú tesne previazané s históriou slobodného kráľovského mesta Levoče. Ako obec sa Levoča spomína prvý raz v listine kráľa Bela IV. z roku 1249. Začiatok stavby dnešného chrámu sa datuje do prvej štvrtiny 14. storočia, kedy už starý kostol kapacitne ani vzhľadovo nevyhovoval.

Po roku 1500 sa v Levoči natrvalo usadil slávny neskorogotický rezbár Majster Pavol, ktorý svoje najvýznamnejšie práce vytvoril pre Levočský farský chrám. V rokoch 1508 – 1517 na objednávku mestských radných a fary vznikol unikátny hlavný oltár. Okrem hlavného oltára Majster Pavol v období do roku 1520 vytvoril v Chráme svätého Jakuba aj ďalšie sochárske diela.

V chráme je ďalších trinásť bočných oltárov, osem neskorogotických, dva renesančné a tri barokové. Cenná je aj zbierka gotických liturgických predmetov a barokové monštrancie od levočského zlatníka J. Szilassyho.

Zasvätenie kostola sa viaže ku dňu 25. júla, kedy sa slávi deň sv. Jakuba, patróna bojovníkov, pútnikov aj robotníkov. Práve v tento deň sa v Levoči, ako slobodnom meste, konal výročný jarmok. Bola to udalosť pre široký kraj. Najmä Levoča bola v minulosti prosperujúcim mestom, ležiacim na strategicky významných obchodných cestách, najmä tej vedúcej k Baltskému moru.

Dnes je chrám využívaný ako kostol aj naďalej. Mimo pravidelné omše a svadby, či sviatosť krstu, ktoré nemali dôvod ustať, je kostol mimoriadne lákavým cieľom turistov aj z poza hraníc Slovenska.

𝐙𝐞𝐥𝐞𝐧𝐞́ 𝐩𝐥𝐞𝐬𝐨 - 𝐕𝐲𝐬𝐨𝐤𝐞́ 𝐓𝐚𝐭𝐫𝐲V malebnom prostredí doliny Zeleného plesa vo východnej časti Vysokých Tatier sa nachádza j...
26/10/2023

𝐙𝐞𝐥𝐞𝐧𝐞́ 𝐩𝐥𝐞𝐬𝐨 - 𝐕𝐲𝐬𝐨𝐤𝐞́ 𝐓𝐚𝐭𝐫𝐲

V malebnom prostredí doliny Zeleného plesa vo východnej časti Vysokých Tatier sa nachádza jedno z najkrajších plies v celom národnom parku, tzv. Zelené pleso (alebo tiež Zelené Kežmarské pleso).

Ide o najväčšie jazero v tejto časti Tatier, čo sa spoločne s faktom, že je pomerne nízko položené, podpísalo pod jeho nesmiernu obľubu u turistov.

Zelené pleso je obkolesené masívom Malého Kežmarského štítu, Veľkej Svištovky, Predných a Zadných Jatiek a Bujačieho vrchu, ktoré dotvárajú divoký horský ráz celej doliny.

Pleso sa nachádza v nadmorskej výške 1 545 m., rozlohu má 1,78 ha a hlboké je 4,5 m. Nápadne zelenkastú farbu plesa spôsobuje voda z prameňov, ktoré vyvierajú z dna plesa.

Najčastejším východiskovým bodom k plesu sú Tatranské Matliare alebo Biela Voda. Trasa, ktorá v lete nie je náročná a je vhodná aj pre rodiny s deťmi, trvá cca 3,5 hod.

Pre náročnejších turistov sú obľúbené trasy aj z Tatranskej Kotliny po zelenej značke na Šumivý prameň, ďalej k chate Plesnivec a na Veľké Biele pleso, po červenej k Chate pri Zelenom plese. A tretia možnosť je ešte z Tatranskej Lomnice (náročnejšia trasa).

Priamo na brehu plesa stojí turistická Chata pri Zelenom plese (v minulosti Brnčalova chata) s celoročnou prevádzkou. Oproti chate sa nachádza najvyššia tatranská stena – 900 m vysoká stena Malého Kežmarského štítu. Samozrejmosťou na “Brnčalke” je teplá kuchyňa, veľký výber polievok, čapovaných nápojov a k tomu nádherný výhľad z okna a terasy na Zelené pleso.

𝐌𝐢𝐬𝐨𝐯𝐞́ 𝐯𝐨𝐝𝐨𝐩𝐚́𝐝𝐲 - 𝐒𝐮𝐜𝐡𝐚́ 𝐁𝐞𝐥𝐚́Nádherné Misové vodopády nájdete v rokline Suchá Belá, ktorá je asi najnavštevovanejšou ...
22/10/2023

𝐌𝐢𝐬𝐨𝐯𝐞́ 𝐯𝐨𝐝𝐨𝐩𝐚́𝐝𝐲 - 𝐒𝐮𝐜𝐡𝐚́ 𝐁𝐞𝐥𝐚́

Nádherné Misové vodopády nájdete v rokline Suchá Belá, ktorá je asi najnavštevovanejšou roklinou v Národnom parku Slovenský raj.

Okrem známych Misových vodopádov tu nájdete aj nádherný Okienkový, Korytový a Bočný vodopád.

Misové vodopády sú najvyššími vodopádmi rokliny a ich výška je 29,5 metra. Prechádza sa po nich pomocou rebríkov a reťazí, a preto treba byť opatrný. Prechod však nie je náročný.

Suchá Belá je prístupná počas celého roka. Podmienky v rokline sa môžu meniť v závislosti od ročného obdobia alebo počasia. Preto sa odporúča vhodný výber turistického oblečenia a vybavenia.

Roklinou Suchá Belá vedie zelená turistická značka a začiatok sa nachádza v turistickom centre Podlesok. Je priechodná len v jednom smere, proti prúdu potoka. Roklina je dlhá 3,7 km so stúpaním približne 420 m a časom prechodu približne 2 hodiny.

Po prechode Suchej Belej si môžete na jej vrchu odpočinúť a nabrať sily v drevenom altánku. Na návrat späť máte niekoľko alternatív. Prvou z nich je cesta späť priamo na Podlesok v smere Suchá Belá, záver > Pod Vtáčim hrbom > Nad Podleskom > Podlesok. Táto cesta trvá približne 90 minút.

Ďalšou alternatívou je trasa so zástavkou na Kláštorisku v smere Suchá Belá, záver > Pod Vtáčim hrbom > Kláštorisko > Pod Kláštoriskom > Nad Podleskom > Podlesok. Táto cesta trvá približne 2 a pol hodiny.

𝐊𝐞𝐳̌𝐦𝐚𝐫𝐬𝐤𝐲́ 𝐡𝐫𝐚𝐝 - 𝐊𝐞𝐳̌𝐦𝐚𝐫𝐨𝐤 Dominantou podtatranského mesta Kežmarok je Kežmarský hrad a je jediným komplexne zachovaný...
21/10/2023

𝐊𝐞𝐳̌𝐦𝐚𝐫𝐬𝐤𝐲́ 𝐡𝐫𝐚𝐝 - 𝐊𝐞𝐳̌𝐦𝐚𝐫𝐨𝐤

Dominantou podtatranského mesta Kežmarok je Kežmarský hrad a je jediným komplexne zachovaným hradným areálom na Spiši. Patrí k typu tzv. mestských hradov, pretože bol postavený uprostred mesta, aby chránil obyvateľov v časoch nepokojov.

Stojí na mieste kostola sv. Alžbety z 13. storočia, ku ktorému roku 1368 pristavali budovu kláštora. Obe v druhej polovici 15. storočia strhli v prospech neskorogotického hradu, z ktorého sa dodnes zachovala vstupná veža, hradbové múry s baštami a kaplnka.

Dnes sú v ňom sprístupnené historické expozície, dokumentujúce vývoj Kežmarku a okolia. Návštevníci spoznajú cechy a remeslá, uvidia radničnú miestnosť, expozíciu zbraní, lekáreň aj hladomorňu. Prehliadka areálu hradu je spojená tiež s návštevou hradnej kaplnky a vyhliadkovej veže. Obľúbená je tiež expozícia historických vozidiel a hasičskej techniky.

V hradnom areáli sídli aj Múzeum bytovej kultúry. Ide o pôvodný goticko-renesančný meštiansky dom, kde je od roku 1994 otvorená expozícia, ktorá obsahuje vývoj nábytku z obdobia 17. – 20. storočia.

Prehliadka hradného komplexu trvá 80 minút a je ju možné absolvovať len so sprievodcom. Okrem bežných návštevných hodín pre verejnosť sa na hrade počas roka organizujú aj významné podujatia a výstavy.

Hrad má svoje čaro a jeho návšteva rozhodne stojí za to.

𝐒̌𝐓𝐑𝐁𝐒𝐊𝐘́ 𝐑𝐘𝐁𝐍𝐈́𝐊 - 𝐒̌𝐭𝐫𝐛𝐚Štrbský rybník je malebné miesto pre oddych a načerpanie energie. Veď čo je krajšie ako prechá...
20/10/2023

𝐒̌𝐓𝐑𝐁𝐒𝐊𝐘́ 𝐑𝐘𝐁𝐍𝐈́𝐊 - 𝐒̌𝐭𝐫𝐛𝐚

Štrbský rybník je malebné miesto pre oddych a načerpanie energie. Veď čo je krajšie ako prechádzka okolo jazera s výhľadom na Vysoké Tatry.

Nachádza sa v nadmorskej výške 850 m v 2. stupni ochranného pásma TANAPu, asi 1 km južne od obce Tatranská Štrba a slúži hlavne ako rybársky revír ale aj na oddychové aktivity. Vďaka krásnym scénam vodnej hladiny a týčiacich sa hôr sa stal vyhľadávanou lokalitou pre fotografov.

Dostanete sa k nemu autom, bicyklom aj pešo. Je to nenáročná prechádzka, avšak treba dbať na bezpečnosť, nakoľko k rybníku nevedie žiaden chodník a je možné sa k nemu dostať len po asfaltovej ceste s premávkou vozidiel zchádzajúcich z diaľnice.

𝐊𝐨𝐬𝐭𝐨𝐥 𝐬𝐯. 𝐓𝐫𝐨𝐣𝐢𝐜𝐞 - 𝐊𝐞𝐳̌𝐦𝐚𝐫𝐨𝐤Kostol Najsvätejšej Trojice v Kežmarku je jednou z najzachovalejších, slovenských drevenýc...
19/10/2023

𝐊𝐨𝐬𝐭𝐨𝐥 𝐬𝐯. 𝐓𝐫𝐨𝐣𝐢𝐜𝐞 - 𝐊𝐞𝐳̌𝐦𝐚𝐫𝐨𝐤

Kostol Najsvätejšej Trojice v Kežmarku je jednou z najzachovalejších, slovenských drevených sakrálnych stavieb.

Patrí medzi najkrajšie a najstaršie historické pamiatky v Kežmarku a nachádza sa na predmestí, za mestskými hradbami.

Hoci je Drevený artikulárny kostol exteriérom menej nápadný a zapadá do koloritu starých spišských mestských domov, vo svojom barokovom interiéri návštevníka ohúri výzdobou, ktorá nie je bežná.

Pri stavbe nepoužili žiaden kovový materiál, teda nepoužili žiadne kovové klince, výlučne iba drevené klince.

Väčšina vnútorných plôch kostola, vrátane kompletného stropu, je zdobená pôsobivými obrazmi. Je pritom zaujímavé, že všetky maľby sa nachádzajú výhradne na dreve.

Do kostola sa zmestí 1541 sediacich osôb, aj preto je občasne dejiskom koncertov. Stavebne najstaršou časťou celého kostola je murovaný objekt sakristie - pôvodne budova hostinca z roku 1593, ku ktorej bol drevený chrám pristavaný.

𝐊𝐚𝐬̌𝐭𝐢𝐞𝐥̌ 𝐒𝐓𝐑𝐀́𝐙̌𝐊𝐘 - 𝐒𝐩𝐢𝐬̌𝐬𝐤𝐚́ 𝐁𝐞𝐥𝐚́V miestnej časti Spišskej Belej pod názvom Strážky stojí kaštieľ, ktorý je skvostom...
19/10/2023

𝐊𝐚𝐬̌𝐭𝐢𝐞𝐥̌ 𝐒𝐓𝐑𝐀́𝐙̌𝐊𝐘 - 𝐒𝐩𝐢𝐬̌𝐬𝐤𝐚́ 𝐁𝐞𝐥𝐚́

V miestnej časti Spišskej Belej pod názvom Strážky stojí kaštieľ, ktorý je skvostom renesančnej architektúry na Slovensku.

Kaštieľ Strážky bol postavený na základoch gotického hradu, ktorý údajne vznikol na rozvalinách kláštora templárov a patrí k najstarším na Slovensku.

V kaštieli Strážky sídli Slovenská národná galéria. Expozícia kaštieľa prezentuje tvorbu významného maliara Ladislava Medňanského. Nájdete tu tiež historickú knižnicu, či kolekciu portrétov zo 17. – 19. storočia. V parku kaštieľa sa buduje exteriérová expozícia sochárstva.

V blízkosti kaštieľa môžete okrem anglického parku navštíviť aj gotický Rímskokatolícky Kostol sv. Anny z konca 15.storočia. Zaujme svojimi síce neúplnými, ale zato gotickými oltármi a nástennými maľbami zo 16. storočia.

Vedľa stojaca renesančná veža slúžila v minulosti ako strážna veža a neskôr ako zvonica. Historické mestá Kežmarok a Spišská Belá sú so Strážkami spojené okrem cesty aj cyklochodníkom.

Návšteva parku a kaštieľa Strážky je nenáročná a ponúka zaujímavé historické miesto na oddych pod Tatrami.

𝐌𝐚𝐥𝐲́ 𝐥𝐨𝐦 - 𝐊𝐯𝐞𝐭𝐧𝐢𝐜𝐚Atraktívnym miestom na relax a prechádzky neďaleko Popradu je Malý lom - starý kameňolom. V minulost...
17/10/2023

𝐌𝐚𝐥𝐲́ 𝐥𝐨𝐦 - 𝐊𝐯𝐞𝐭𝐧𝐢𝐜𝐚

Atraktívnym miestom na relax a prechádzky neďaleko Popradu je Malý lom - starý kameňolom. V minulosti bol uzavretý z dôvodu nestíhania odčerpávania spodnej vody.

Bývalý kameňolom sa nachádza v mestskej časti Kvetnica a v súčasnosti je zaplavený vodou.
Svojim návštevníkom ponúka skvelé podmienky na nenáročný oddych. Dá sa tu dobre poprechádzať, či posedieť na lavičkách. Pre deti je zas k dispozícii menšie ihrisko.

Hĺbka vody v lome je niečo vyše 22 metrov a terén v ňom je značne členitý. Je preto na zvážení, či sa tu oplatí kúpať. Lovci výhľadov si tu tiež prídu na svoje, keďže vrchné poschodia kameňolomu ponúkajú výborné výhľady do lomu s panorámou Vysokých Tatier.

Starý lom leží v severnej časti Kvetnice na úpätí Kozích chrbtov. Dá sa sem jednoducho dopraviť autom z Popradu. Je tu pomerne priestranné parkovisko. Okolo kameňolomu vedie chodník po ktorom sa dá bez väčších ťažkostí vyjsť na prvé, či druhé poschodie kameňolomu. Chodník je vhodný aj na terénny beh.

𝐁𝐞𝐥𝐢𝐚𝐧𝐬𝐤𝐚 𝐣𝐚𝐬𝐤𝐲𝐧̌𝐚 - 𝐓𝐚𝐭𝐫𝐚𝐧𝐬𝐤𝐚́ 𝐊𝐨𝐭𝐥𝐢𝐧𝐚Je najväčšou a jedinou verejnosti  sprístupnenou vysokohorskou kvapľovou jaskyňou...
17/10/2023

𝐁𝐞𝐥𝐢𝐚𝐧𝐬𝐤𝐚 𝐣𝐚𝐬𝐤𝐲𝐧̌𝐚 - 𝐓𝐚𝐭𝐫𝐚𝐧𝐬𝐤𝐚́ 𝐊𝐨𝐭𝐥𝐢𝐧𝐚

Je najväčšou a jedinou verejnosti sprístupnenou vysokohorskou kvapľovou jaskyňou v Tatranskom národnom parku.

Belianska jaskyňa je otvorená celoročne od januára do 15.novembra, okrem pondelkov.

Jaskyňa bola sprístupnená pre verejnosť v roku 1882. Elektrické osvetlenie jaskyne bolo zavedené už v roku 1896, pár rokov po objavení žiarovky.

Lesná cesta k Belianskej jaskyni vedie z obce Tatranská Kotlina. K vchodu v nadmorskej výške 890 m vedie náučný chodník s dĺžkou 1000 m. Výstup trvá 25 min.

Prehliadkový okruh jaskyne má dĺžku 1370 m, na trase je 874 schodov. Pobyt v jaskyni trvá 75 min. Teplota v jaskyni sa pohybuje od 5 do 6,3°C.

Počas prehliadky jaskyne môžu návštevníci obdivovať sintrové vodopády, pagodovité stalagmity, jazierka a mnohé ďalšie formy jaskynnej výzdoby.

Jedna zo zastávok na prehliadkovej trase je v Hudobnej sieni, ktorá dostala pomenovanie podľa zvukov dopadajúcich kvapiek vody na hladinu jazierka. V tejto sieni sa pre jej výborné akustické podmienky každoročne v auguste konajú koncerty reprodukovanej hudby.

𝐏𝐨𝐩𝐫𝐚𝐝𝐬𝐤𝐞́ 𝐩𝐥𝐞𝐬𝐨 - 𝐕𝐲𝐬𝐨𝐤𝐞́ 𝐓𝐚𝐭𝐫𝐲Pleso patrí medzi 4 najväčšie jazero Vysokých Tatier a je obľúbeným turistickým cieľom p...
17/10/2023

𝐏𝐨𝐩𝐫𝐚𝐝𝐬𝐤𝐞́ 𝐩𝐥𝐞𝐬𝐨 - 𝐕𝐲𝐬𝐨𝐤𝐞́ 𝐓𝐚𝐭𝐫𝐲

Pleso patrí medzi 4 najväčšie jazero Vysokých Tatier a je obľúbeným turistickým cieľom pre nenáročnú turistiku.

Vyteká z neho potok Krupa, ktorý spolu s Hincovým potokom tvoria rieku Poprad. Vedľa plesa je Horský hotel Popradské pleso a Majláthova chata.

Nachádza sa v Zlomiskovej doline - dolnej časti Mengusovskej doliny, v nadmorskej výške cca 1 500 m n. m. V bezprostrednej blízkosti plesa sa nachádza Symbolický cintorín obetí Vysokých Tatier.

Pleso je prístupné pre peších, na lyžiach, bežkách a na bicykli po celý rok. K chate vedie asfaltová cesta, po ktorej je možný príjazd autom, ale len pre ubytovaných hostí a na zvláštne povolenie. Okolo plesa sú krásne bežecké trate aj trasy pre horských cyklistov.

Najjednoduchší prístup k Popradskému plesu je po ceste po modrej značke od zastávky električky „Popradské Pleso“ (1:15 min.) alebo zo Štrbského Plesa po červenej značke (1:30 min.)

𝐁𝐥𝐚𝐣𝐳𝐥𝐨𝐜𝐡 - 𝐒𝐥𝐨𝐯𝐞𝐧𝐬𝐤𝐲́ 𝐫𝐚𝐣Blajzloch je umelá vodná nádrž vybudovaná v roku v roku 1966.Náchádza sa neďaleko obce Hrabuši...
16/10/2023

𝐁𝐥𝐚𝐣𝐳𝐥𝐨𝐜𝐡 - 𝐒𝐥𝐨𝐯𝐞𝐧𝐬𝐤𝐲́ 𝐫𝐚𝐣

Blajzloch je umelá vodná nádrž vybudovaná v roku v roku 1966.
Náchádza sa neďaleko obce Hrabušice, smerom na Kopanecké sedlo a Stratenú.

Toto miesto je známe kvôli malému ostrovčeku v ľavej časti jazierka. Dá sa naň dostať cez most na zadnej strane.

Z Vernára sa sem dostanete po červenej turistickej značke, z Píly ( Hrabušice ) po zelenej. Ak si však chcete urobiť naozaj len krátku prechádzku, auto môžete zaparkovať až priamo pri vstupe do doliny.

V roku 2018 došlo v doline k otvoreniu náučného chodníka. Jeho dĺžka je 1400 metrov. Chodník vedie po štrkovej ceste, vhodnej aj pre cyklistov. Je koncový, čo znamená, že z jeho konca sa môžete buď vrátiť späť alebo si výlet predĺžiť o 4 km do sedla Kopanec.

Náučný chodník je tvorený šiestimi informačnými panelmi, ktoré sa venujú viacerým témam – ochrane lesa a prírody, zodpovednom hospodárení v lese či používaní dreva. Ideálne na prechádzku s deťmi.

Blajzloch láka svojou romantickou atmosférou v každom ročnom období.

𝐕𝐄𝐋̌𝐊𝐘́ 𝐒𝐎𝐊𝐎𝐋 - 𝐒𝐥𝐨𝐯𝐞𝐧𝐬𝐤𝐲́ 𝐫𝐚𝐣Roklina Veľký Sokol je skvelá voľba pre návštevníkov Slovenského raja, ktorí vyhľadávajú d...
15/10/2023

𝐕𝐄𝐋̌𝐊𝐘́ 𝐒𝐎𝐊𝐎𝐋 - 𝐒𝐥𝐨𝐯𝐞𝐧𝐬𝐤𝐲́ 𝐫𝐚𝐣

Roklina Veľký Sokol je skvelá voľba pre návštevníkov Slovenského raja, ktorí vyhľadávajú divoké tiesňavy v nádhernom tichom prostredí.

Veľký Sokol je taktiež najdlhšia roklina v tomto národnom parku. V tejto rokline sa stretnete s Malými a Veľkými kaskádami, Malým a Veľkým vodopádom.

Mohutná a dlhá tiesňava na západnom okraji planiny Glac. Ukončuje ju romantická Rothova roklina, pomenovaná po jednom z priekopníkov turistiky v Slovenskom raji. Oba brehy tiesňavy vytvárajú skalné svahy často až 300 m vysoké.

Roklina bola objavená v auguste roku 1898, kde ju prvým prechodom objavila skupina Martina Rótha, za účelom hľadania plesnivcov. V nasledujúci deň sa táto skupina zhodla, že Veľký Sokol treba spropagovať a upraviť pre turistické účely.

Ak si chcete spríjemniť cestu späť na Podlesok, môžete využiť možnosť zapožičania bicykla. Bicykel si môžete požičať v závere Suchej Belej alebo na Kláštorisku.

𝐊𝐥𝐚𝐮𝐳𝐲 - 𝐒𝐥𝐨𝐯𝐞𝐧𝐬𝐤𝐲́ 𝐫𝐚𝐣 Slovenský raj nie je len o roklinách a rebríkoch. Ak máte chuť na technicky menej náročnú prechá...
15/10/2023

𝐊𝐥𝐚𝐮𝐳𝐲 - 𝐒𝐥𝐨𝐯𝐞𝐧𝐬𝐤𝐲́ 𝐫𝐚𝐣

Slovenský raj nie je len o roklinách a rebríkoch. Ak máte chuť na technicky menej náročnú prechádzku, sú tu Klauzy.

Ide o vodnú priehradu. Síce nie je najväčšia, no rozhodne má svoje čaro. Navštíviť ju môžete v každom ročnom období. Cestou sem sa prejdete aj cez zopár zaujímavých drevených lávok ponad vodu.

Vodnú nádrž Klauzy môžeme nájsť v úžine zvanej Tomašovská Belá. Prvý krát sa spomína v roku 1887, Vtedy ju vlastnila grófska rodina Csákyovcov. Slúžila ako regulátor povodne celého povodia. Jej hlavným využitím ale bolo splavovanie dreva do obce Smižanská Maša.

𝐁𝐈𝐋𝐈́𝐊𝐎𝐕𝐀 𝐜𝐡𝐚𝐭𝐚 - 𝐕𝐲𝐬𝐨𝐤𝐞́ 𝐓𝐚𝐭𝐫𝐲Bilíkova chata (1255 m n. m.) nazývaná Bilíčka sa nachádza tesne pod strediskom Hrebienok...
15/10/2023

𝐁𝐈𝐋𝐈́𝐊𝐎𝐕𝐀 𝐜𝐡𝐚𝐭𝐚 - 𝐕𝐲𝐬𝐨𝐤𝐞́ 𝐓𝐚𝐭𝐫𝐲

Bilíkova chata (1255 m n. m.) nazývaná Bilíčka sa nachádza tesne pod strediskom Hrebienok v lesnatom prostredí Studenej doliny na juhovýchodnom úbočí Slavkovského štítu a vedie od nej chodník k vodopádom Studeného potoka.

Zvučný názov Bilíkovej chaty pozná snáď každý milovník Vysokých Tatier. Málokto však vie, že na jej mieste od roku 1875 pôvodne stála Ruženina chata, pričom svoj terajší názov získala až po 2. svetovej vojne na počesť lyžiara a pretekára Pavla Bilíka. V tom čase bola k chate pristavaná aj turistická ubytovňa.

Trasa na chatu, ktorá je otvorená celoročne, je nenáročná a vhodná aj pre rodiny s deťmi. Na chate je aj stanica Horskej záhrannej služby.

Z Bilíkovej chaty sa môžete vybrať napríklad na Rainerovu chatu, Zbojnícku chatu, Zamkovského chatu, Téryho chatu alebo na Skalnaté pleso.

𝐒𝐩𝐢𝐬̌𝐬𝐤𝐚́ 𝐒𝐨𝐛𝐨𝐭𝐚 - 𝐏𝐨𝐩𝐫𝐚𝐝Spišská Sobota právom patrí medzi najkrajšie a historicky najvýznamnejšie  mestské časti Poprad...
15/10/2023

𝐒𝐩𝐢𝐬̌𝐬𝐤𝐚́ 𝐒𝐨𝐛𝐨𝐭𝐚 - 𝐏𝐨𝐩𝐫𝐚𝐝

Spišská Sobota právom patrí medzi najkrajšie a historicky najvýznamnejšie mestské časti Popradu.

Uvádza sa ako najlepšie zachovaný urbanistický celok na Slovensku. Budovy na jej námestí postavili v rôznych umeleckých štýloch, od románskeho slohu, cez gotiku, renesanciu, baroko, klasicizmus až po historizujúce štýly.

Typickým znakom spišskosobotských meštianskych domov sú vysoké strechy pokryté šindľami s mohutnými vyčnievajúcimi podlomenicami. Gotický rímskokatolícky kostol sv. Juraja ukrýva 6 oltárov, jeden z dielne Majstra Pavla z Levoče.

𝐊𝐫𝐢𝐯𝐚́𝐧̌ - 𝐕𝐲𝐬𝐨𝐤𝐞́ 𝐓𝐚𝐭𝐫𝐲Kriváň (2495 m) je jedným z prírodných symbolov Slovenska a pozná ho asi každý, no so svojou výš...
15/10/2023

𝐊𝐫𝐢𝐯𝐚́𝐧̌ - 𝐕𝐲𝐬𝐨𝐤𝐞́ 𝐓𝐚𝐭𝐫𝐲

Kriváň (2495 m) je jedným z prírodných symbolov Slovenska a pozná ho asi každý, no so svojou výškou je až na 10 mieste.

Pôsobí úchvatne najmä z liptovskej strany. Pri pohľade od Pribyliny alebo od Hýb ho možno ľahko rozpoznať podľa nápadného zakrivenia vrcholu, ktorému vďačí za svoje meno.

Vrchol Kriváňa možno najľahšie a najrýchlejšie dosiahnuť z Troch studničiek. Zdolať Kriváň je ťažké v tom, že vo vrcholovej fáze ideme po skalách, na ktorých nie sú žiadne úchyty, schodíky, alebo reťaze.

Kto sa dostane na vrchol, zostane stáť v nemom úžase. Naskytne sa mu pohľad na celé Vysoké Tatry z výšky takmer 2500 metrov, doliny hlboké takmer kilometer a nad nimi bežnému človeku neprekonateľné hradby ostrých štítov. Celé toto divadlo zdobia priezračné modro-zelené oči Tatranských plies.

𝐒̌𝐭𝐫𝐛𝐬𝐤𝐞́ 𝐩𝐥𝐞𝐬𝐨 - 𝐕𝐲𝐬𝐨𝐤𝐞́ 𝐓𝐚𝐭𝐫𝐲Cez zimu vás očarí biela krajina, na jar zas lúky zakvitnuté rastlinami, ktoré nerastú ni...
14/10/2023

𝐒̌𝐭𝐫𝐛𝐬𝐤𝐞́ 𝐩𝐥𝐞𝐬𝐨 - 𝐕𝐲𝐬𝐨𝐤𝐞́ 𝐓𝐚𝐭𝐫𝐲

Cez zimu vás očarí biela krajina, na jar zas lúky zakvitnuté rastlinami, ktoré nerastú nikde inde na svete. V lete turistov lákajú dvojtisícovky a na jeseň prechádzka po opadanom lístí.

Okolie Štrbského plesa vás dostane v každom počasí aj ročnom období a zakaždým tam nájdete niečo, čo vám predtým uniklo.

Štrbské pleso je druhá najväčšia vodná plocha slovenskej časti Vysokých Tatier, ktorá vznikla ústupom ľadovca. Rozprestiera sa na ploche vyše 19 ha a na niektorých miestach klesá do hĺbky 26 m. Voda doň nepriteká a nevyteká žiadnym povrchovým odtokom.

Toto pleso vo výške 1 346 m n. m. patrí osade Štrbské Pleso, ktorá je najvyššie položenou turisticko-liečebnou osadou a jednou z troch miestnych častí obce Štrba.

𝐂𝐡𝐚𝐭𝐚 𝐏𝐥𝐞𝐬𝐧𝐢𝐯𝐞𝐜 - 𝐁𝐞𝐥𝐢𝐚𝐧𝐬𝐤𝐞 𝐓𝐚𝐭𝐫𝐲Chata Plesnivec (1290 m) sa nachádza v Belianskych Tatrách v závere Doliny Siedmich pra...
14/10/2023

𝐂𝐡𝐚𝐭𝐚 𝐏𝐥𝐞𝐬𝐧𝐢𝐯𝐞𝐜 - 𝐁𝐞𝐥𝐢𝐚𝐧𝐬𝐤𝐞 𝐓𝐚𝐭𝐫𝐲

Chata Plesnivec (1290 m) sa nachádza v Belianskych Tatrách v závere Doliny Siedmich prameňov. Je to jediná vysokohorská chata na území Belianskych Tatier.

Prvá zmienka o chate v Doline siedmich prameňov je z konca 18.storočia, kedy si zlatokop Dreschler, obyvateľ neďalekých Rakús postavil v doline, v blízkosti siedmich prameňov, zrub.

Najjednoduchší prístup k chate je z obcí Tatranská Kotlina a Kežmarské Žľaby. Náročnejšie trasy zo Ždiaru, Tatranskej Javoriny, alebo z Chaty pri Zelenom plese.

𝐊𝐨𝐬𝐭𝐨𝐥 𝐬𝐯. 𝐀𝐧𝐧𝐲 - 𝐓𝐚𝐭𝐫𝐚𝐧𝐬𝐤𝐚́ 𝐉𝐚𝐯𝐨𝐫𝐢𝐧𝐚Drevený kostol sv. Anny v obci Tatranská Javorina vás zaujme na prvý pohľad - je to...
14/10/2023

𝐊𝐨𝐬𝐭𝐨𝐥 𝐬𝐯. 𝐀𝐧𝐧𝐲 - 𝐓𝐚𝐭𝐫𝐚𝐧𝐬𝐤𝐚́ 𝐉𝐚𝐯𝐨𝐫𝐢𝐧𝐚

Drevený kostol sv. Anny v obci Tatranská Javorina vás zaujme na prvý pohľad - je totiž celý postavený z dreva.

Netypický dizajnový kostolík v malebnej tatranskej dedinke dal postaviť knieža Hohenlohe, jeden z najbohatších šľachticov, ktorý vlastnil rozsiahle územia v Tatrách.

Výnimočnú atmosféru kostolíka dotvára ale hlavne nádherná príroda Belianskych Tatier, v ktorej je posadený. Vnútorný drevený interiér je pastvou pre oči, najmä keď sa do stien oprú lúče slnka.

𝐎𝐬𝐭𝐮𝐫𝐧̌𝐚 - 𝐁𝐞𝐥𝐢𝐚𝐧𝐬𝐤𝐞 𝐓𝐚𝐭𝐫𝐲Belianske Tatry patria medzi najkrajšiu časť územia Vysokých Tatier. Pohľad na Belianske Tatry...
14/10/2023

𝐎𝐬𝐭𝐮𝐫𝐧̌𝐚 - 𝐁𝐞𝐥𝐢𝐚𝐧𝐬𝐤𝐞 𝐓𝐚𝐭𝐫𝐲

Belianske Tatry patria medzi najkrajšiu časť územia Vysokých Tatier. Pohľad na Belianske Tatry vyžaruje pocit dominantnosti a divokej krásy, ktorú pri ich návšteve nemožno prehliadnuť.

Obec Osturňa je nepísaná kronika ťažkého života v nehostinnom, no krásnom prostredí Spišskej Magury.
Je stále živým dôkazom našich dejín, spomienka na našich predkov.
Dedinka ignorujúca čas, vysmievajúca sa súčasnej modernej dobe, uponáhľanosti a nezdravému spôsobu života.

𝐏𝐢𝐞𝐜𝐤𝐲 - 𝐒𝐥𝐨𝐯𝐞𝐧𝐬𝐤𝐲́ 𝐫𝐚𝐣Roklina Piecky má pre každého turistu pripravenú výzvu v podobe kovového rebríka, ktorý prekonáva...
14/10/2023

𝐏𝐢𝐞𝐜𝐤𝐲 - 𝐒𝐥𝐨𝐯𝐞𝐧𝐬𝐤𝐲́ 𝐫𝐚𝐣

Roklina Piecky má pre každého turistu pripravenú výzvu v podobe kovového rebríka, ktorý prekonáva až 13 metrov vysoký Veľký vodopád.

Počas prechodu roklinou narazíte na ďalšie dva vodopády - Kaskádový a Terasový vodopád. Oba vodopády prekonávajú ďalšie dva železné rebríky. Tiesňava Piecky ukrýva najdlhší rebrík v národnom parku Slovenský raj.

Piecky ležia medzi roklinami Suchá Belá, Veľký a Malý Sokol na západnom okraji planiny Glac. Roklinu vymleli tečúce vody potoka Píľanka a meno dostala podľa vymletých miest v tvare pecí pod vodopádmi.

Roklina Piecky je prístupná počas celého roka. Podmienky v rokline sa môžu meniť v závislosti od ročného obdobia alebo počasia. V zimných mesiacoch môžu byť rebríky pokryté ľadom, preto sa odporúča vziať si so sebou turistické mačky.

Address


Website

Alerts

Be the first to know and let us send you an email when TatryRaj - kľúč k zážitkom posts news and promotions. Your email address will not be used for any other purpose, and you can unsubscribe at any time.

Shortcuts

  • Address
  • Alerts
  • Claim ownership or report listing
  • Want your business to be the top-listed Travel Agency?

Share