17/03/2015
Informacja ze strony prokuratury w Bielsku Białej
Akt oskarzenia w sprawie Biura Podrózy AQUAMARIS
Prokuratura Okręgowa w Bielsku Białej zakończyła, trwające od 11 września 2012r. śledztwo i w dniu 23 grudnia 2014r. skierowała do Sądu Okręgowego w Bielsku- Białej akt oskarżenia przeciwko Katarzynie K. i Ewie K. – prezesowi i wiceprezesowi Zarządu Spółki Akcyjnej Biuro Podrózy AQUAMARIS z siedzibą w Bielsku- Białej o przestępstwo z art. 286 § 1 k.k. w zw. z art. 294 § 1 k.k. w zw. z art. 12 k.k., art. 586 kodeksu spółek handlowych i art. 79 pkt. 1 Ustawy z dnia 29 września 1994 roku o rachunkowości.
W/w oskarżono o to, że w okresie od listopada 2011 roku do sierpnia 2012 roku w Bielsku-Bielsku oraz innych miejscowościach w kraju, działając wspólnie i w porozumieniu, w celu osiągnięcia korzyści majątkowej dla siebie oraz innych osób, w wykonaniu z góry powziętego zamiaru, jako prezes i wiceprezes zarządu Spółki Akcyjnej Biura Podróży „AQUAMARIS” z siedzibą w Bielsku-Białej wprowadziły 754 osoby w błąd co do zamiaru i możliwości wywiązania się z zawartych umów o udział w imprezach turystycznych poza granicami RP w ten sposób, iż zataiły sytuację ekonomiczno- finansową spółki wskazującą na utratę płynności finansowej, a wynikającą między innymi ze zwiększającej się straty na sprzedaży, nie terminowego regulowania swoich zobowiązań od października 2011 roku, czym doprowadziły do niekorzystnego rozporządzenia mieniem wielkiej wartości w łącznej kwocie 2.733.018,32 złotych 754 ustalonych pokrzywdzonych, to jest o przestępstwo z art. 286 § 1 k.k. w zw. z art. 294 § 1 k.k. w zw. z art. 12 k.k.
Nadto o to, że w okresie między listopadem 2011 roku a lipcem 2012 roku w Bielsku-Bielsku jako członkowie zarządu Spółki Akcyjnej Biura Podróży „AQUAMARIS” z siedzibą w Bielsku-Białej wspólnie i w porozumieniu nie zgłosiły wniosku o upadłość powyższej spółki handlowej pomimo powstania warunków uzasadniających według przepisów upadłość spółki tj. o przestępstwo z art. 586 Kodeksu spółek handlowych i o to, że w okresie lipca 2012 roku w Bielsku-Białej pełniąc funkcję prezesa i wiceprezesa zarządu Spółki Akcyjnej Biura Podróży „AQUAMARIS” z siedzibą w Bielsku-Białej nie dopełniły obowiązków wynikających z ustawy o rachunkowości i nie poddały sprawozdania finansowego za okres do dnia 31 grudnia 2011 roku badaniu przez biegłego rewidenta tj o przestępstwo z art. 79 pkt. 1 Ustawy z dnia 29 września 1994 roku o rachunkowości.
Stan faktyczny w sprawie ustalono w oparciu o zeznania pokrzywdzonych, dokumenty w postaci umów o organizację imprez turystycznych, dowody wpłat, dokumentację dołączoną przez agentów pośredników, ich przesłuchania, opinie biegłych i wyjaśnienia podejrzanych.
Ustalono, że spółka została zawiązana w dniu 23 czewca 2010 r. i zarejestrowana w Sądzie Rejonowym w Bielsku-Białej pod numerem KRS 0000361279. Dnia 5 sierpnia 2010r. została wpisana do Rejestru Organizatorów Turystyki i Pośredników Turystycznych prowadzonego przez Marszałka Województwa Śląskiego pod numerem 847. Kapitał zakładowy wynosił 200.000 zł. W skład zarządu, od 24 listopada 2011 roku, weszła Katarzyna K. jako prezes oraz Ewa K. jako wiceprezes. Przedmiotem działalności było świadczenie usług turystycznych w zakresie organizacji wczasów na terenie Grecji, Bułgarii, Hiszpanii i Egiptu. Faktyczną działalność operacyjną jako organizator imprez turystycznych Spółka rozpoczęła od pierwszego kwartału 2011 r. Umowy o udział w imprezach turystycznych były zawierane bezpośrednio w siedzibie Spółki, za pośrednictwem agentów oraz z wykorzystaniem internetu. Postanowieniem z dnia 17 września 2012 r. Sąd Rejonowy w Bielsku-Białej ogłosił upadłość AQUAMARIS SA obejmującą likwidację majątku dłużnika.
Ustalono 754 pokrzywdzonych, którzy pomimo zawartych umów oraz dokonanych wpłat nie wyjechali na zorganizowane przez biuro Podróży Aquamaris S.A wczasy w sezonie letnim 2012 roku. Szkodę wyliczono na łączną kwotę 2.733.018,32 złotych.
Pokrzywdzeni w liczbie ok. 100 osób otrzymali od agentów zawierających umowy część wpłaconych pieniędzy. Zdarzyły się też przypadki zwrotu wpłaty w wyniku reklamacji uwzględnionej przez bank.
Z opinii biegłych zakresu finansów oraz analizy ryzyka gospodarczego wynika, że w badanym okresie to jest od lipca 2010 roku do sierpnia 2012 roku systematycznie pogarszała się sytuacja finansowa Spółki, ktora finansowała swoją działalność z kapitałów obcych oraz była nadmiernie zadłużona. Od początku 2011r. nie dysponowała wystarczającym kapitałem w stosunku do skali prowadzonej działalności operacyjnej. Straty netto ponoszone przez AQUAMARIS SA przy jednoczesnej, niskiej wartości kapitału podstawowego, spowodowały utratę płynności finansowej na przełomie 2011 i 2012 roku, co było równoznaczne z brakiem możliwości spłaty jej wierzycieli. Biegli uznali, że już w lutym 2011 roku w spółce AQUAMARIS SA zaistniały przesłanki do ogłoszenia jej upadłości z powodu ujemnego poziomu kapitału własnego. Przesłanka ta występowała w kolejnych miesiącach 2011r. i utrzymywała się w 2012r. Rentowność usług turystycznych świadczonych przez spółkę była ujemna co najmniej od października 2011 roku do czerwca 2012 roku. Sezon zimowy 2011/2012 zakończyła stratą. Sytuacja taka oznacza, że bieżąca działalność AQUAMARIS SA powodowała straty i przyczyniała się do wzrostu jej zadłużenia, a w efekcie do utraty zdolności regulowania wymagalnych zobowiązań. Wartość zobowiązań przekroczyła wartość majątku, a było to wynikiem zbyt niskiej marży realizowanej na świadczonych usługach turystycznych i niewłaściwej kalkulacji cenowej.
Działanie Spółki w sezonie letnim 2012 r. można porównać do tzw. "piramidy finansowej" - mogła funkcjonować tak długo, jak długo przybywali nowi klienci wpłacający środki na imprezy realizowane w przyszłości, z których w rzeczywistości pokrywane były koszty (straty) bieżącej działalności przedsiębiorstwa.
Biegli potwierdzili negatywny wpływ na działalność Spółki takich zdarzeń na rynku turystycznym jak: problemy z realizacją umów z niektórymi liniami lotniczymi, upadłość OLT Express i obniżenie cen imprez organizowanych przez jedno z biur turystycznych, jednak ocenili, że AQUAMARIS SA w swej działalności winno kierować się rachunkiem ekonomicznym. Natomiast przyjęte do realizacji założenia na sezon letni 2012r. przekraczały możliwości finansowe spółki i były obarczone niewspółmiernym ryzykim gospodarczym.
Przesłuchana w charakterze podejrzanej Katarzyna K. nie przyznała się do przedstawionych zarzutów i złożyła obszerne wyjaśnienia w których opisała działalność biura podróży i motywy którymi się kierowała zawierając umowy z kolejnymi kontrahentami. Przyznała, iż miała świadomość, że nie osiaga zysków a generuje straty, lecz uznała, że gdyby wcześniej złożyła wniosek o upadłość, to zaszkodziłaby większej liczbie osób.
Również Ewa K. nie przyznała się do żadnego z zarzucanych jej czynów i wyjaśniła, że prowadząc Ok Services sp. z o.o. chciała zmienić rodzaj świadczonych usług turystycznych z autokarowych na przeloty lotnicze. Z racji jednak tego, że klienci podmiotu Ok Services sp. z o.o. byli przyzwyczajeni do tanich wycieczek autokarowych trudno było dokonać przeskoku cenowego i dlatego zdecydowano założyć nowy podmiot o nazwie AQUAMARIS z własnym kapitałem zakładowym i innym rodzajem usług. Opisała działalność biura w okresie jego istnienia.
Biegli zajęli się też kwestią wzajemnego przepływu kapitału pomiędzy podmiotami: Ok SERVICES spółka z o.o., AQUAMARIS S.A. oraz Ok SERVICES Travel i wskazali, iż na podstawie dokumentów zebranych w aktach sprawy nie można stwierdzić, że pomiędzy spółką AQUAMARIS SA, a przedsiębiorstwami OK SERVICES Sp. z o.o. oraz OK SERVICES TRAVEL Sp. z o.o. dochodziło do celowego zbycia majątku.
Materiały dotyczące Biura Podrózy OK SERVICES TRAVEL Sp. z o.o. w zakresie czynów z art. 300 § 1 i 2 kk, art. 302 § 1kk i art. 303 § 1kk wyłączono z tego śledztwa i połączono do postępowania prowadzonego przez tut. Prokuraturę, a dotyczącego oszustwa dokonanego przez ten podmiot w okresie od 12 czerwca do 16 sierpnia 2013r. na szkodę co najmniej 800 pokrzywdzonych.
Postanowieniem z dnia 16 października 2014 roku do odrębnego postępowania wyłączono materiały dotyczące podmiotu Ok Services spółka z o.o. i przekazano je według właściwości do Prokuratury Rejonowej Bielsko- Biała-Północ w Bielsku- Białej.
Oskarżone nie były w przeszłości karane.
Za zarzucane im przestępstwa grozi kara pozbawienia wolności do lat 10.
Informację udostępnił: Piotr Wysocki