Expedícia Korzika 2011

  • Home
  • Expedícia Korzika 2011

Expedícia Korzika 2011 Expedícia KORZIKA 2011 sa uskutoční v termíne 10.06.-19.06.2011 (10 dní). Zároveň sme upravili aj program expedície a na základe toho aj zní

Termín bol zmenený na základe požiadaviek viacerých záujemcov o účasť na tejto expedícii.

06/09/2019
20/06/2019
Cestovná kancelária KOGE – cestovanie s geografmipozýva učiteľov geografie všetkých typov škôl, študentov geografie, ale...
14/03/2015

Cestovná kancelária KOGE – cestovanie s geografmi

pozýva učiteľov geografie všetkých typov škôl, študentov geografie, ale aj ďalších záujemcov z radov pedagogickej i nepedagogickej verejnosti, ktorých zaujíma cestovanie a spoznávanie neznámych krajín a miest

na poznávací zájazd

POBALTIE A FÍNSKO 2015

prírodné a kultúrne skvosty tajomného regiónu severovýchodnej Európy spojené s celodennou návštevou Helsínk

12 nádherných dní spoznávania kultúrnych i prírodných krás Pobaltia

Termín zájazdu : 20.07. – 31.07.2015 (12 dní)

1. -2. deň: Odchod zo Slovenska v neskorých večerných hodinách. Nočný tranzit cez Poľsko. Prejazd cez Suwalskú jazernú oblasť a jej rovnomenné centrum Suwalki. V dopoludňajších hodinách príchod do starobylého mesta Trakai. V tomto najcharakteristickejšom symbole Litvy sa dopĺňajú prírodné krásy okolitých jazier a lesov s históriou. Od roku 1991 je Trakai národným historickým parkom. Staré sídlo litovských kniežat postavené z červených tehál sa nachádza na všetkých prospektoch o Litve. Dodnes tu žije turkická národnostná menšina Karaimov (cca. 100 obyvateľov) praktizujúca judaizmus. Pokračovanie cesty do Vilniusu. 600 tisícová metropola Litvy (UNESCO) sa rozprestiera na sútoku riek Neris a Vilnia. Má kozmopolitný charakter a je „posiata“ sakrálnymi stavbami. Pre pútnikov z Litvy a Poľska je svätým miestom Brána úsvitu s vzácnou relikviou čiernej Vilniuskej Madony. Po Varšave a New Yorku tu žila tretia najväčšia židovská komunita na svete (Jeruzalem severu). V súčasnosti sa z pôvodných 105 synagóg zachovala iba jedna. K najvýznamnejším atrakciám mesta patria Gediminasov hrad, Katedrála, Židovské mesto, Univerzita, Palácový areál, Kostol sv. Anny, Kostol sv. Františka a Bernardína, Kostol sv. Kazimíra, Brána úsvitu (Vilniuska Madona), Kostol sv. Ducha, Tri kríže a mnohé ďalšie. Príchod do geografického stredu Európy (54º 54' s.š. a 25º 19' v.d.), jedného z viacerých európskych stredov, kde patria aj naše Kremické Bane a viaceré lokality v Česku, Rakúsku, Nemecku, Poľsku, Bielorusku, Estónsku a na Ukrajine. Litovský stred Európy, ktorí určili v roku 1989 renomovaní francúzski vedci z Národného geografického inštitútu patrí k všeobecne najprijateľnejším. Bol zapísaný do Guinessovej knihy rekordov a okolo neho vzniklo aj známe Múzeum stredu Európy.

3. deň: Okolo národného parku Aukšaitija presun jazernou krajinou (vyše 300 jazier) do východného Lotyšska. Prechod cez druhé najväčšie sídlo Lotyšska, priemyselné mesto Daugavpils s masívnou ruskou klasicisticko – empírovou pevnosťou, jedinou v Pobaltí, pochádzajúcou z 19. storočia, ktorá sa zachovala bez výraznejších zmien do najväčšieho pútnického miesta lotyšských katolíkov, Aglony. V aglonskej bazilike sa v polovici augusta na sviatok nanebovzatia Panny Márie schádzajú tisíce pútnikov z celej východnej Európy. Okolo najväčšieho lotyšského jazera Lubans príchod do mesta Gulbene a odtiaľ poslednou lotyšskou úzkokoľajkou do mesta Alūksne. Výstup na najvyšší vrchol celého Pobaltia – Suur Munamägi (Veľké vajce, 318 m n.m.) s rozhľadňou, z ktorej sa nám naskytne výhľad na široké okolie.

4. deň: Prechod východnou časťou Estónska do druhého najväčšieho mesta krajiny, Tartu. Prehliadka najvýznamnejších pamiatok mesta - Radnica, Radničná zvonkohra, Fontána bozkávajúcich sa študentov, Šikmý dom, Kostol sv. Jána, slávna Tartuská univerzita, založená švédskym kráľom Gustávom II. Adolfom v roku 1632 - prvá univerzita založená na východ od Baltu, vrch Toomemägi s pozostatkami Katedrály, Anjelský most, Diabolský most. Z univerzitného Tartu presun k Čudskému jazeru (Peipsi järv) do rybárskeho prístavu Kallaste a odtiaľ do malej dedinky starovercov, náboženskej skupiny, ktorá sa oddelila v minulosti od jadra pravoslávnej cirkvi Kolkja, ktorá je známa svojimi malebnými drevenými domami, starobylými kostolmi a pestovaním cibule. V dedinke sa nachádza malé Múzeum starovercov. Pokračovanie cesty pozdĺž západného brehu jazera Peipsi do centra celej oblasti, prístavu Mustvee, ktoré je prezývané „hlavným mestom uhoriek“. Nachádzajú sa tu štyri kostoly štyroch vierovyznaní. Počas presunu popri jazere Peipsi možnosť kúpania. Príchod do pohraničného mesta Narva na brehu rovnomennej rieky. Mohutné fortifikačné stavby na ľavej, estónskej strane - Hermanov hrad a na pravej, ruskej strane – Ivangorod. Obidve mestá spája most, kde stoja desiatky ľudí, ktorí čakajú na vstup do jednej, alebo druhej krajiny.

5. deň: Pokračovanie smerom na západ cez dedinu Palmse, v ktorej sídlila významná pobaltská aristokratická rodina von Pahlensovcov a v ktorej sa nachádza v zámockom komplexe návštevnícke centrum Národného parku Lahemaa do pôvabnej dedinky Altja s množstvom starobylých drevených domov. Príchod do dediny Käsmu na rovnomennom polostrove. Tu si vychutnáme podmanivú atmosféru pokoja a pohody typickej estónskej dedinky na pobreží Fínskeho zálivu. Pohľady na tzv. Kamennú plantáž, rozsiahly priestor porastený machom a borovicami so stovkami roztrúsených bludných (eratických) balvanov nenechá nikoho na pochybách, že sa ocitol v „pobaltskom raji“. Národný park Lahemaa, ktorý bol vyhlásený v roku 1971 ako prvý na území ZSSR si vychutnáme aj prechádzkou po náučnom chodníku popri mori, kde okrem bludných balvanov vidíme borovicové lesy, rašeliniská, vresoviská a mokrade. V tomto prostredí žijú vlky, medvede, rysy, bobry, losy a množstvo vtákov. Príchod do 500 tisícovej estónskej metropoly Tallin (UNESCO). Je to historický klenot medzi mestami Pobaltia, ktorý sa vyvíjal pod silným vplyvom Hanzy. K historickým skvostom mesta patria – Brána Viru, Hellemanova veža, Radnica, Radničná lekáreň (najstaršia v severnej Európe), Kostol sv. Ducha, Kostol sv. Olafa, sídlo KGB, Tri sestry, Tučná Markéta, hradný vrch Toompea, Katedrála Alexandra Nevského, Dlhý Hermann, Katedrála Panny Márie, Kiek – in – de – Kök, palác Kadriorg ai. Punc historickosti mesta je doplnený obyvateľmi oblečenými v dobových kostýmoch, ktorí lákajú návštevníkov ochutnať staré kulinárske špeciality, alebo si zakúpiť umelecké výrobky, vznikajúce priamo na hlavnom námestí, kde sa nachádza aj najznámejšia stredoveká reštaurácia Olde Hansa. Neopakovateľný genius loci tohto mesta nás nenechá chladnými a vo svojom pomyselnom rebríčku „top miest“ Európy ho zaradíte na popredné priečky.

6. deň: Plavba trajektom cez Fínsky záliv a príchod do hlavného a najväčšieho mesta Fínska, Helsínk. Mesto, ktoré založil švédsky kráľ Gustáv I. Vasa v roku 1550 malo byť konkurenciou mestu Tallinn ležiacemu na opačnej strane Fínskeho zálivu. Helsinki sú najmenšou zo severských pevninských metropol, ale sú ukážkou vynikajúcej fínskej architektonickej školy – empirizmus, klasicizmus, funkcionalizmus. K pamiatkam, ktoré je „potrebné“ v Helsinkách navštíviť patria – trhovisko Kauppatori – prezidentský palác a radnica, Uspenská katedrála (Chrám večného spánku Panny Márie) – najväčší pravoslávny chrám v západnej a severnej Európe, Senátne námestie – Evanjelická katedrála (hlavná dominanta mesta), Univerzita, dom Rytierov, palác vlády, socha ruského cára Alexandra II., Temppeliaukio – impozantný a svetoznámy skalný kostol s vynikajúcou akustikou, Olympijský štadión, na ktorom počas XV.LOH v roku 1952 získal v priebehu jedného týždňa čs. atlét Emil Zátopek tri zlaté medaily, kongresové centrum Finlandia (autor Alvar Aalto) – Konferencia o európskej bezpečnosti a spolupráci v roku 1975, Sibeliov pomník – známy strieborný organ, železné plastiky vytvorené Eilou Hiltunenovou, Esplanadi – hlavná trieda v Helsinkách, Jazdecká socha poľného maršala Mannerheima a ďalšie. Pred vstupom do mesta, ktoré nesie aj prívlastok Dcéra Baltu je postavená námorná obranná pevnosť Suomenlinna, zaradená do Zoznamu svetového kultúrneho dedičstva UNESCO.

7. deň: Prechod západnou časťou Estónska. Objavíme spolu ostrovný svet najmenšej pobaltskej krajiny. Presun trajektom na ostrov Muhu a sypanou cestnou hrádzou na štvrtý najväčší ostrov Baltského mora – Saaremaa. Príchod do hlavného mesta ostrova, kúpeľného letoviska Kuressaare so zachovalým biskupským hradom, mestským parkom, kúpeľným pavilónom a historickými expozíciami týkajúcimi sa perzekúcií estónskeho obyvateľstva diktátorskými režimami. V centre mesta nás upútajú kamenné uličky a domy zo 17. a 19. storočia, postavené z kameňa a dreva. Presun do lokality Angla, kde nás uchvátia fascinujúce veterné otočné mlyny dopĺňajúce typický ráz estónskej ostrovnej krajiny. Príchod do lokality Kaali, kde sa nachádza skupina deviatich impaktných kráterov, z ktorých najväčší meria v priemere 110 metrov a má hĺbku 22 metrov. Svojimi rozmermi patrí na ôsme miesto vo svete. V strede je jazero, ktoré dodáva tomuto miestu osobitné mystické čaro. V minulosti bolo považované za sväté a slúžilo ako obetisko. Z najväčšieho estónskeho ostrova presun do „letného hlavného mesta Estónska“, Pärnu. Najväčšie estónske prímorské letovisko, rozkladajúce sa pri rovnomennom zálive pri ústí rovnomennej rieky navštívi počas letnej sezóny každý štvrtý obyvateľ krajiny. Najväčším lákadlom je vyše 7 km dlhá piesočná pláž v južnej časti mesta a bohatý kultúrny a spoločenský život.

8. deň: Príchod do historického hanzového mesta Cēsis, jedného z najstarších v Lotyšsku. Podľa legendy tu vznikla lotyšská červeno – bielo - červená zástava. Dominantnou pamiatkou mesta je najlepšie zachovaná zrúcanina rádového hradu v Lotyšsku. Livónsky hrad patril vo svojej dobe k najsilnejšie opevneným hradom v Pobaltí. Okrem neho patria k najzaujímavejším pamiatkam Nový zámok, Kostol sv. Jána a Stará radnica. Presun do blízkej dediny Āraiši, kde sa na ostrove uprostred jazera nachádza zrekonštruovaná jazerná pevnosť starých Latgalov. Vybudovaný skanzen s hospodárskymi usadlosťami poukazuje na život v regióne Vidzeme. Cez Siguldu, ktorá je obľúbeným cieľom turistov a významným strediskom zimných športov v Lotyšsku príchod k biskupského hradu Turaida (v jazyku Livov „Božia záhrada“), umiestnenému na svahu nad riekou Gauja. Tento „dvojník“ litovského hradu Trakai je cennou stavbou severskej tehlovej gotiky. Je súčasťou parku, ktorý je pamiatkovou rezerváciou. Nachádzajú sa tu ďalšie archeologické, historické a umelecké monumenty. Silný zážitok poskytujú kamenné sochy vytvorené na motívy ľudových piesní. Pohybujeme sa v Národnom parku Gauja, kde sú popri rovnomennej rieke situované vysoké brehy a strmé svahy pokryté hustými lesmi a pozoruhodné prírodné útvary a skalné útesy. Nie nadarmo sa tejto časti Lotyšska hovorí Lotyšské (Livónske) Švajčiarsko.

9. deň: Presun do Rigy, 800 tisícovej metropoly Lotyšska a celého Pobaltia (UNESCO). Riga je kultúrnym, politickým, finančným a ekonomickým centrom regiónu. Jej architektúru výrazne ovplyvnil tzv. Jugendstil (secesia) prichádzajúci z Berlína a Viedne na začiatku 20. storočia. V meste na rieke Daugave sa prejavuje aj eklektizmus, robustný a dekoratívny štýl, ktorým sa stavali najluxusnejšie domy v meste. Hlavným predstaviteľom tohto štýlu bol architekt Michail Osipovič Eisenstein, otec slávneho filmového režiséra. K najsilnejším „ťahákom“ mesta patria – Radničné námestie, Dom Čiernohlavcov, Rižský dóm, Kostol sv. Petra, Rižský hrad, Traja bratia, Veľká Gilda, Malá Gilda, Kostol sv. Jakuba, Švédska brána, Prašná veža, Mačací dom, Pomník Slobody a ďalšie. Príchod do najväčšieho prímorského letoviska v Pobaltí, Jūrmaly ktoré sa preslávilo vďaka priaznivej klíme, moru, liečivému bahnu a minerálnej vode. Atmosféra kúpeľného mesta na brehu Rižského zálivu je podmanivá. Dotvára ju ojedinelá architektúra drevených víl z19. a začiatku 20. storočia. 33 km dlhé pláže jemného baltského piesku lákali v minulosti a lákajú aj v súčasnosti. Centrom letoviska je Majori.

10.deň: Príchod na najznámejšie litovské pútnické miesto, Horu krížov v blízkosti štvrtého najväčšieho mesta Litvy. Je to umelo navŕšený pahorok, pokrytý desiatkami tisícov drevených, kamenných a kovových krížov všakovakých tvarov a veľkostí. Aj počas sovietskej vlády si zachovávalo svoj silný náboženský a národný charakter. V roku 1993 navštívil Horu krížov pápež Ján Pavol II a daroval jej vysoký kríž, ktorý je postavený pri vstupe do areálu. Na tomto duchovnou silou popretkávanom mieste sa môžeme v pokoji poprechádzať a uvedomiť si pominuteľnosť ľudského bytia. Príchod do najväčšieho litovského prímorského letoviska, Palangy. V tunajších sanatóriách a rehabilitačných centrách sa liečia choroby dýchacích ciest, kardiovaskulárne ťažkosti a reumatické problémy. Prechádzkou po pešej promenáde nasajeme podmanivú atmosféru tohto strediska. Cez najvýznamnejší litovský prístav Klaipéda presun na polostrov Kurská kosa – Neringa (UNESCO). Je to jedinečný prírodný fenomén dlhý 97 km a široký od 400 metrov do 4 kilometrov. Polovica patrí Litve, druhá Rusku (Kaliningradská oblasť). Najväčším lákadlom polostrova sú piesočné duny dosahujúce až 70 metrovú výšku. Značná časť je pokrytá lesmi, najmä borovicami, krovinami a trávami. Príchod do letoviska Juodkrantė, ktoré patrí k najstarším novodobým osadám litovskej časti Kurskej kosy. Nachádza sa tu tzv. Jantárová zátoka, ktorá vznikla v roku 1860 pre pracovníkov, ktorí tu ťažili známy jantár. Nad letoviskom sa vyníma Vrch čarodejníc s desiatkami drevených sôch čarodejníc, čertov, drakov a mytologických bytostí, ktoré tu postupne vytvorili ľudoví umelci od roku 1979. Presun do hlavného letoviska na litovskej strane kosy, ktorou je najrušnejšia aj najmalebnejšia osada, Nida. Vďaka okolitým famóznym piesočným dunám sa tejto oblasti hovorilo Pruská alebo Európska Sahara. Okúpeme sa v Baltskom mori, poprechádzame sa po piesočných dunách a pochopíme, prečo tu niekoľko rov žil a pôsobil známy nemecký spisovateľ a nositeľ Nobelovej ceny, Thomas Mann.

11. deň: Príchod do druhého najväčšieho mesto Litvy, Kaunasu, ktoré je známe svojou stredovekou architektúrou, množstvom múzeí a zvonovými koncertmi. V medzivojnovom období sa stal Kaunas hlavným mestom nezávislej Litvy. Zaujímavosťou pešej aleje Slobody bolo jej vyhlásenie za beznikotínovú zónu ešte v roku 1990. K najvýznamnejším historickým skvostom mesta patria - Radnica (Biela labuť), v ktorej sa pravidelne sobášia manželské páry a na dlhých bielych limuzínach sa potom prevážajú po meste, Kostol sv. Juraja, Katedrála sv. Petra a Pavla (najväčšia gotická stavba v Litve), Perkunasov dom, Vytautasov kostol, Kostol sv. Gertrúdy, Kostol sv. Archanjela Michala, Kaunaský hrad, Múzeum čertov a ďalšie. Presun cez Poľsko na Slovensko.

12. deň : Príchod na Slovensko v dopoludňajších hodinách

Program môže byť počas pobytu upravený a prispôsobený aktuálnemu dennému počasiu, avšak snahou organizátorov a sprievodcov bude vždy stihnúť maximum
z naplánovaných atrakcií, prípadne nájsť rovnako atraktívny náhradný program.

CENA POZNÁVACIEHO ZÁJAZDU: 749,- EUR

V cene exkurzie je zahrnuté:
- autobusová doprava klimatizovaným autobusom,
- trajekt Tallin – Helsinki – Tallin,
- 9 x ubytovanie v chatkách v kempoch v Lotyšsku, Litve a
Estónsku,
- 9 x polpenzia (raňajky formou bufetu, večera zložená z
polievky a hlavného jedla) pripravovaná v našej expedičnej
kuchyni,
- poistenie liečebných nákladov účastníkov poznávacieho
zájazdu,
- zákonné poistenie cestovnej kancelárie proti úpadku,
- služby sprievodcov cestovnej kancelárie KOGE,
- bedeker CK KOGE o Pobaltí, Fínsku a navštívených
destináciách,
- expedičné KOGE tričko, - DPH

Kontaktná osoba a informácie:

PaedDr. Michal KOVAČIC, PhD.,
Cestovná kancelária KOGE – cestovanie s geografmi, Mostová ulica 1346/31, 031 01 Ružomberok
e-mail: [email protected], [email protected], [email protected],
mobil : 00421–905–137 177, 00421–907–825 479
skype : michal_kovacic, www.koge.sk, facebook : POBALTIE 2015 – KOGE-cestovanie s geografmi

Všetkým prihláseným účastníkom budú poskytnuté ďalšie doplňujúce informácie o všetkých náležitostiach súvisiacich s úspešným zvládnutím exkurzie.


TERMÍN PRIHLÁSENIA: do 31. júna 2015

KOGE - cestovanie s geografmi

27/04/2011

Expedícia na najkrajsi ostrov Stredomoria - Korziku... vyuzite moznost prihlasit sa na jedinecnu expediciu na Napoleonov ostrov.... informácie na [email protected]... posledne volne miesta ...

19/04/2011

Využite možnosť pripojiť sa k našej expedícii Korzika 2011 - sú ešte posledné miesta... Michal Kovačic

29/03/2011
Corse

Corse

la Corse île de beauté sur une musique de Petru Guelfuci

22/03/2011
Korsika - Wikipedie

Korsika - Wikipedie

Korsika je ostrov ležící v západním Středozemním moři spadající pod správu Francie. Rozloha ostrova dosahuje 8 680 km², je 4. největším ostrovem ve Středomoří. Svým tvarem připomíná zaťatou pěst se vztyčeným palcem. Ostrov je dlouhý 183 km a široký 83 km, což přibližně odpovídá vzdálenostem ostrova

22/03/2011
Korsika

Korsika

Mapy Korsika (Francie): hory, turistická mapa, turistické mapy, trasa GR 20

22/03/2011
Korsika -- informace, zážitky a zdroje o Korsice

Korsika -- informace, zážitky a zdroje o Korsice

Základní údaje - Jak se na Korsiku dostat - Autem a trajektem - Letecky - Ubytování - Doprava na Korsice - Jazyky - Příroda - Hory - Ceny jídla - Městečka a vesnice - Větší města - Historie - Odkazy o Korsice - Další fotky - Fotky rostlin - O této stránce

05/03/2011

Termín prihlásenia sa na Expedíciu KORZIKA 2011 sa predlžuje do 31.03.2011...zostáva ešte zopár voľných miest... využite skvelú príležitosť spoznať jeden z najkrajších ostrovov Stredomoria...

24/01/2011

Expedícia KORZIKA 2011 sa uskutoční v termíne 10.06.-19.06.2011 (10 dní). Termín bol zmenený na základe požiadaviek viacerých záujemcov o účasť na tejto expedícii. Zároveň sme upravili aj program expedície a na základe toho aj znížili jej cenu...

Address


Website

Alerts

Be the first to know and let us send you an email when Expedícia Korzika 2011 posts news and promotions. Your email address will not be used for any other purpose, and you can unsubscribe at any time.

Contact The Business

Send a message to Expedícia Korzika 2011:

Shortcuts

  • Address
  • Alerts
  • Contact The Business
  • Claim ownership or report listing
  • Want your business to be the top-listed Travel Agency?

Share