01/02/2015
Přátelé, máme tu další díl z veterinárního okénka pana veterináře Lonského. Kdo máte zájem, čtěte. Ať jsme vzdělanější :-) /Fany/
Vážení přátelé,
tento týden pokračujeme v naší "baladě o špičáku" dalším případem. Jedná se o tzv. dysplazii (částečné chybění) zubní skloviny. Tento stav se samozřejmě nevyskytuje pouze na špičácích, ale může se vyskytovat i na ostatních trvalých zubech. Příčiny tohoto onemocnění mohou být například dlouhodobé setrvání pravděpodobně infikovaného mléčného zubu při výměně chrupu (jako v tomto případě), nebo pokud se vada vyskytuje v rozsahu celé dentice (většiny zubů) mohou být příčinou např. některá celková onemocnění, použití některých léčiv a případně též dědičné příčiny. Pokud majitel dobře nesleduje vývoj zubů, všimne si tohoto problému, až když se na zubovině, což je vrstva pod chybějící sklovinou, začnou usazovat pigmenty ze stravy, případně zubní povlak (většinou hnědé barvy) jako na obr. 1. a 2. V tom případě pak majitelé často přicházejí s tím, že pes má zkažené zuby. Tento stav může kaz imitovat tím, že vlastně kaz také nejprve rozruší zubní sklovinu a dostane se až na zubovinu (dentin). Dentin je již mikroskopickými kanálky spojen s dřeňovou dutinou zubu a tím je možný přenos veškerých podnětů způsobujících vysokou citlivost zubu. Také je daleko náchylnější, protože není tak hladký jako sklovina, k hromadění zubního povlaku a kamene, případně je daleko více náchylný ke kazivosti než sklovina.
Proto doporučujeme ošetření takto postižených zubů náhradou skloviny kompozitním materiálem. Při ošetření je nejprve ošetřena hrubá zubovina, odstranění povlaku a kamene (viz. obr.3) a poté je pokryta kompozitním materiálem (viz. obr.4), který zub chrání podobně jako sklovina. Soudobé kvalitní materiály umožňují náhradu skloviny i odpovídající barvou, takže ošetření není pouhým okem rozeznatelné.
Ošetření v naší ordinaci opět probíhá v krátkodobé analgosedaci, kdy pejsek po zákroku odchází po svých.