18/12/2023
Przedświąteczna krzątanina daje Ci popalić? Oto pomysł, jak się od niej oderwać. Świetne towarzystwo, piękne wnętrze, mądry temat. Zapraszam:
Seminaria Warszawskie wpisały się na stałe w kalendarz wydarzeń varsavianistycznych i są okazją do ważnych rozmów o naszym mieście.
Zapraszamy na XXIX Seminarium Warszawskie zatytułowane "W poszukiwaniu korzeni miasta. Warszawa Jerzego Kasprzyckiego"
📅Seminarium odbędzie się we wtorek 19 grudnia 2023 roku w godz. 18:30–20:30 w Muzeum Uniwersytetu Warszawskiego - w Sali Balowej Pałacu Tyszkiewiczów-Potockich przy Krakowskim Przedmieściu 32 (I piętro, udział bezpłatny).
💻Wszyscy, którzy nie będą mogli uczestniczyć stacjonarnie w Seminarium, mają szansę obserwować jego transmisję on-line na stronie facebookowej Muzeum Warszawy.
#️ ⃣Bohaterem spotkania będzie Jerzy Kasprzycki. Warszawy, jaka była i o jakiej czytamy w felietonach i książkach Jerzego Kasprzyckiego – nie ma. Odeszła i wciąż odchodzi, ustępując miejsca miastu tyle niepodobnemu do żegnanego, co łudząco je przypominającemu. Kim był autor warszawskich pożegnań? I z jaką Warszawą się żegnał? Kto był jego poprzednikiem, a kto uczniem? Czy teksty Kasprzyckiego są nadal aktualne? Ale też – a może przede wszystkim – jak pamiętamy Jerzego Kasprzyckiego i jego twórczość skoncentrowaną na Warszawie.
Dyskusję poprowadzą dr Paweł Weszpiński oraz dr hab. Mikołaj Madurowicz
W Seminarium wezmą udział w roli eksperckiej:
🎙Hanna Dzielińska / Hanka Warszawianka – dziennikarka i publicystka, varsavianistka, italianistka i historyczka sztuki, reżyser filmów dokumentalnych (m.in. „Grupa” o batalionie Krybar) i reportaży historycznych (m.in. o Marcu ’68, rodzinie Bielińskich), serii reportaży nt. Mokotowa i warszawskiego getta. Autorka artykułów nt. dziedzictwa historycznego i artystycznego Warszawy, serii spacerowników o żydowskiej Warszawie, przewodników dla dzieci, scenariuszy podcastów o rzeźbie architektonicznej Warszawy. Pomysłodawczyni konferencji „Historyczne place Warszawy. Plac Teatralny” zrealizowanej przez Muzeum Historyczne m.st. Warszawy (obecnie Muzeum Warszawy), członkini Zespołu ds. Historycznych Pracowni Artystycznych przy Prezydencie Miasta Warszawy. Laureatka III nagrody w konkursie architektoniczno-urbanistycznym „Gdzie jest Muzeum Niepodległości” oraz II nagrody w konkursie na upamiętnienie Wielkiej Synagogi. Autorka Historycznego Kalendarza Mokotowskiego, Ilustrowanego Kalendarza Warszawskiego, Paszportu Ursynowskiego oraz serii spacerowników po Mokotowie i Ursynowie. Prowadzi spacery, gry miejskie oraz imprezy integracyjne oparte na historii i architekturze Warszawy.
🎙 dr Tomasz M. Lerski – doktor nauk humanistycznych, varsavianista, historyk kultury, dziennikarz, absolwent Wydziału Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego. Otrzymał Nagrodę Varsavianistyczną (prezydenta miasta) za książkę Syrena Record − pierwsza polska wytwórnia fonograficzna 1904−1939 (2004). Uzyskał stopień doktora na podstawie książki o tym przedsiębiorstwie w Instytucie Historii Nauki Polskiej Akademii Nauk w Warszawie (2008). W 2007 r. opublikował Encyklopedię Kultury Polskiej XX wieku. Muzyka – Teatr – Film, w 2015 r. Warszawę Marii Dąbrowskiej (PIW), a w 2016 r. – Warszawę Antoniego Słonimskiego (PIW). Autor haseł dla Polskiego Słownika Biograficznego. Publikował w „Kurierze Polskim”, „Gazecie Wyborczej”, „Expressie Wieczornym”, „Życiu Codziennym”, „Spotkaniach z Zabytkami”, „Ruchu Muzycznym” i „Jazz Forum”. Jest członkiem Społecznego Zespołu Opiekunów Kulturowego Dziedzictwa Warszawy ZOK, Towarzystwa Miłośników Łazienek Królewskich, Towarzystwa Opieki nad Zabytkami oraz Towarzystwa Przyjaciół Falenicy.
🎙Jerzy S. Majewski – historyk sztuki, krytyk współczesnej architektury, varsavianista, dziennikarz. Pisze o dziejach Warszawy, jej zabytkach, architekturze i ludziach. Obecnie związany z miesięcznikiem „Stolica”. Od kilku lat współpracuje z fundacją Hereditas. W latach 1993–2015 na łamach „Gazety Stołecznej” publikował cykl „Warszawa Nieodbudowana”. Kilkaset artykułów z tego cyklu zostało zebranych w sześciu tomach wydań książkowych. Jest też współautorem serii warszawskich „Spacerowników” oraz kilkudziesięciu różnych książek poświęconych głownie tematyce warszawskiej. Jest członkiem Zespołu ds. niematerialnego dziedzictwa Warszawy. Od 1995 r. stale współpracuje z miesięcznikiem „Architektura-Murator”, pisząc recenzje architektoniczne. Prowadzi własny blog „miastarytm.pl” poświęcony dziejom Warszawy, architekturze i sztuce (nie ogranicza się on do Warszawy, ale też dotyczy innych miast oraz wykracza poza granice Polski). W latach 2019–2021 współpracował z telewizją Canal+, pisząc scenariusze i opowiadając przed kamerą o krajobrazie kulturowym polskich miastach w serialu dokumentalnym „Miasta Rytm”. Prowadzi też profil na instagramie „miastarytm.pl” Każdy post to opowieść (słowo i obraz) poświęcona jednemu obiektowi architektonicznemu, czasem też jego mieszkańcom i twórcom.
🎙 Tomasz Markiewicz – dziennikarz, historyk, publicysta. Zajmuje się historią Warszawy XIX i XX wieku. Autor opracowań monograficznych w wydaniach zbiorowych: m.in. Historyczne centrum Warszawy (1998), Wielka księga Warszawy (2001), Zbudować Warszawę piękną… O nowy krajobraz stolicy (1944-1956) (2003), W połowie drogi. Warszawa między Paryżem a Kijowem (2006) oraz albumu fotografii Andrzeja Zborskiego Między Bagatelą a Zgodą (2010), a także wystaw z dziedziny kultury materialnej, architektury, ochrony zabytków i dziejów Warszawy, m.in. Powrót miasta. Zielna 37 i okolice – wczoraj, dziś, jutro (2006), Polacy z wyboru. Rodziny pochodzenia niemieckiego w Warszawie w XIX i XX wieku (2010, wspólnie z Tadeuszem W. Świątkiem i Krzysztofem Wittelsem), Budujemy nowy dom. Odbudowa Warszawy w latach 1945–1952 (2011,wspólnie z Jerzym S. Majewskim), John Vachon. Trzy razy Polska (2014, wspólnie ze Sławomirem Rybałtowskim). W 1993 r. zainicjował z Jerzym S. Majewskim pierwszy cykl felietonów Warszawa nieodbudowana w „Gazecie Wyborczej”, który ukazał się drukiem w książce Warszawa nieodbudowana w 1998 r. Przewodniczący Stowarzyszenia Zespół Opiekunów Kulturowego Dziedzictwa Warszawy „ZOK”, jednej z pierwszych niezależnych organizacji społecznych w Warszawie po 1981 roku.
Organizatorami Seminariów Warszawskich są Muzeum Warszawy, Wydział Geografii i Studiów Regionalnych Uniwersytet Warszawski, oraz Centrum Badań nad Kulturą Warszawy Uniwersytetu Warszawskiego.
Z relacjami z poprzednich Seminariów mogą Państwo zapoznać się na stronie facebookowej Muzeum Warszawy.