28/06/2022
Talán sokak számára ismerős ez a kép: a festőnő Tamara Lempicka (akinek élete szintén egy különbejegyzést megér), de most a modellről Suzy Solidorról lesz szó annak apropóján, hogy július 10-ig látogatható a Musée du Luxembourgban a Pionnieres kiállítás. A Pionnieres azok a festőnők, a "femmes nouvelles" akik a XIX. század végén a XX. század elején bejutottak a korábban csak "férfiak számára fenntartott" nagy művészeti iskolákba.
Suzy Solidor élete, sorsa olyan excentrikus, amilyet csak a XX. század elején születettek bírtak megélni: adott egy normandiai, San Malóban 1900-ban, törvénytelen kapcsolatból született lány, Susanne Marion, aki fogta magát, és az első világháború után a jobb megélhetés reményében Párizsba jött. Az első, úgynevezett androgün modell lesz, akit kézről-kézre adtak korának neves festői, de talán Tamara de Lempicka róla készült képe az egyik legismertebb. Természetesen próbálkozott – több-kevesebb sikerrel – a színészettel is, hogy aztán az 1920-30-as évek párizsi, mai kifejezéssel élve LMBT közösségének ünnepelt királynője legyen, a Lili Marlen című dal francia adaptálója, a szerelmes és leszbikus ihletésű sanzonok autentikus előadója.
A második világháború után csillaga már kevésbé volt fényes, bárokban énekelt, kiadott még néhány lemezt, de akik emlékeztek rá, a régi nosztaligáért utána mentek még Dél-Franciaországba is, a Cannes közelében lévő Cagnes sur Mer-be, ahol élete utolsó tíz évét élete.Tíz évvel halála előtt a Grimaldi palotában található helyi múzeumnak ajándékozott 40 róla készült (különböző kvalitású képet), amit a Suzy Solidor "emlékszobában" állítottak ki. 1983-ban 82 éves korában itt Cagnes sur Mer-ben halt meg.