Палац Matild
Були серед Габзбургів і такі, яким престол не світив ні з якого боку, то вони часто займали пост палатинів Угорщини, іноді чисто символічно. Але мені особисто цікаві тут їхні дружини, непересічні були пані. Особливо поважаю дружину ерцгерцога Йосифа Карла Людвига Австрійського, німецьку принцесу Клотильду Саксен-Кобург-Готську, яка попри свою принцесність і сімох дітей, з істинно німецькою практичністю встигала ще й бізнесом займатися, зокрема вкладала гроші в будапештську нерухомість. Саме завдяки їй Будапешт сьогодні має два розкішні палаци близнюки на площі Ференцієк - палаци ерцгерцогині Матильди (у народі Матильда і Клотильда).
В одному з них, у Матильді, нині при бажанні будь-хто може пожити, відтак ваша прогулянка Золотою епохою Пешта і знайомство з Будапештом ропочнеться зі знайомства з цією розкішною високородною дамою, ерцгерцогинею, інвесторкою і мамою сімох детей.
👑👑👑
#чи_знаєте_ви, що марципанові свині та поросята в Угорщині (і не тільки в Угорщині) заведено дарувати один одному на Різдво і Сілвестер - як символ удачі і благополуччя на новий рік.
Звичай старий, як світ, походить із фермерських родин, які почувалися щасливими, якщо у них була в господарстві свиня: це означало, що є м'ясо, аби пережити зиму.
Угорці запозичили звичай у австрійців та німців. У німецькій мові (німецькі філологи мене виправлять, якщо брешу) є вираз «отримати свиню», який має цілком протилежне до українського значення, і позначає везіння, удачу. Є навіть вираз «щастить, як свині» і воно теж має тільки позитивний контекст.
Зичу вам свиней, друзі! З прийдешніми святами!
🐖🐖🐖🐖🐖🐖🐖
#сентендре #будапешт #різдво #екскурсії #гід_українською
Різдвяні аромаприкраси з прянощів від @parpar.hu. Це ніби так просто, але водночас заворожує. І боже мій, як же пахне! Притягуєшся до цієї ятки і зависаєш на ній, як елемент гірлянди.
Принагідно розвію деякі непорозуміння. Не знаю, звідки туристи беруть усілякі дурниці і вже приїжджають до Будапешта з повною головою нісенітниць, але на різдвяних будапештських ярмарках немає китайських виробів. Жодних. Всі ятки належать членам угорської Асоціації народного мистецтва. Аби на це хлібне місце потрапити, треба пройти досить серйозний відбір і тендер. Тому якщо ви бачите вироби з шкіри або з кістки, то це угорська шкіра і угорська кістка. Якщо жіночі прикраси - то це авторські прикраси угорських майстрів. Навіть якщо на ятці пише "Монгольський кашемір" то його виробляє угорський бренд Bodios Cashmere Land, просто вовна належала монгольським козам 😍 і так далі.
#різдво #різдвянийярмарок #різдвянийдекор #екскурсія #гід_українською #гідбудапешт
Eva Horvath готує тур у Сентендре. Скажу вам по секрету, що це буде чудовезна подорож вихідного дня корабликом по Дунаю, з дегустаціями в старих винних підвалах Сентендре, екскурсією, марципанами і всякою всячиною. Шукайте тур найближчим часом як у блозі Soul Budapest, так і у неї на фейсбуку чи в інстаграмі, а я принагідно до теми Сентендре згадала, що забула вам розповісти про дуже цікавий український музей в Сентендре, який працює і зараз, і вхід у нього дозволений без сертифікатів.
Це музей Миколи Сядристого - всесвітньо відомого українського майстра мікромініатюри. Найменша у світі книжка «Кобзар» Тараса Шевченка, зшита павутинкою, обкладинка якої виготовлена з пелюстки безсмертника, портрет-барельєф Кобзаря, вирізьблений з тернової кісточки (3х3 мм), підкована золота блоха, найменші у світі шахи і ще багато-багато інших макроробіт ви можете побачити в цьому музеї.
Mikroart Mikrocsodák múzeum
Багато хто чув про Ченстоховську ікону Божої матері - чудотворну Чорну Мадонну, одну з найвідоміших та найшанованіших святинь Польщі і центральної Європи. Сьогодні у польське місто Ченстохова - обитель ордену Отців Паулінів і найбільший релігійний центр країни - приїжджають мільйони прочан.
Але мало хто знає, що в маленькій тихій лісистій місцевості Угорщини під назвою Маріаностра у підніжжі колишньої королівської резиденції Вишеград сьогодні зберігається копія тієї Чорної Мадонни, а сам Орден Паулінів, чи то пак Орден св. Павла Пустельника, був заснований саме в Угорщині.
Маріаностра - це колишній монастир, що разом церквою був зведений королем Людовиком I Великим (сиріч Лайошом) для паулінських ченців майже 700 років тому. У 1353 році король подарував ордену частину своїх мисливських угідь і майже за рік тут виріс монастир. Саме звідси на запрошення польського князя Владислава Опольського у 1383 році вирушили 16 угорських ченців для того, щоб заснувати в Ченстохові Ясну гору.
Під час турецької навали монастир і церква були понищені, але пізніше заново відбудовані.
—-
Сьогодні у
🔥 Ми виїхали на полювання за новими атракціями
Маршрут вихідного дня
🚗«Маріаностра - Надьмарош - Вац + околиці»
Програма маршруту: Romana Ivancho, за кермом - Eva Horvath. І Inga Deák - за кадром.
⛳️ Зупинка 1: Kőszentes híd
Єдиний збережений бароковий міст Угорщини з кам’яними скульптурами святих (угорською - Kőszentes híd) розташований при в’їзді у місто Вац неподалік Будапешта.
Його збудували в кінці 18-го століття на честь святого Яна Непомуцького - захисника від повеней, опікуна водяних млинів та мостів і всіх тих, хто працює на воді та з водою. З шести скульптур, які ми бачимо на мосту, скульптура Яна - найстаріша, каменярі з Ваца вирізьбили її найпершою. Кількома роками пізніше, під час однієї з епідемій (зараз не скажу якої саме, але то вже була не чума) на мосту поруч з Яном з’явилася скульптура святого Камілла, покровителя хворих і захисника від епідемій (дуже актуальний святий, зважаючи на ситуацію, ще один привід там зупинитися і вийти з авто). А відтак - скульптури святої Варвари, захисниці від наглої несподіваної смерті, Юди Тадея, помічника у безнадійних справах, апостолів Петра та Павла і досить
Атріум, мерія Кьобані
Атріум в пештській установі
Ще одна крамниця Жолнаї. Багатший вибір, цікавіші речі. Багато посуду, є вироби з еозиновою глазур‘ю дуже різних відтінків.