Határtalan

Határtalan Határtalan élmények – veled is megtörténhet! Legyél Te is Hírnökünk, meséld el saját ú Menj el, és tapasztald meg, hogyan élnek a magyarok más országban. Rád is.

Határtalanul kalandozunk magyar emlékek között a jelenben, ismerkedünk, szórakozunk, eszünk-iszunk. Ne a politika mondja meg, hogy hogyan élnek a vajdaságiak, s mit gondolnak Felvidéken! Próbáld ki, hol boldogulsz magyarul, hol kell az angol, vagy a kézzel-lábbal. Van-e probléma az egyes nemzetiségek között, vagy csak messziről látszik így? Mi nagyon sokat segítünk benne, hogy oda menj, ami tényle

g érdekel és olyanokkal, akik hasonlóan gondolkodnak! Hasznos tanácsokkal, igazi érdekességekkel szolgálunk weblapunkon. Legyél Te is Hírnökünk, meséld el saját úti élményeidet! Tudósítók jelentkezését várjuk a szórványterületekről, hogy minél több információnk legyen a végekről! Hiszen különben honnan tudnánk, hogy hol milyen programok vannak? Hova érdemes beülni egy knédlire, vagy egy igazi káposztás bablevesre, hol szálljunk meg? Még az is elképzelhető, hogy nálad is lehet? Ha már unod a homokos tengert és felfedezésre vágysz – csatlakozz hozzánk! Utazzunk, keressük egymást a cyber térben és a való világban is! Mi kíváncsiak vagyunk! Szerkesszük együtt a Kárpát-medence weblapját pátosz és politikamentesen!

31/12/2023

Sikerekben gazdag, boldog, derűs új esztendőt kívánunk mindenkinek!

Boldog, békés karácsonyt kívánunk!! (Illusztráció: Igazgyöngy Alapítvány)
24/12/2023

Boldog, békés karácsonyt kívánunk!! (Illusztráció: Igazgyöngy Alapítvány)

Határtalan magyar elmék. Érdekes történetek egykori feltalálókról, akik főként külhonban vitték sokra. Életük tanulságos...
19/11/2023

Határtalan magyar elmék. Érdekes történetek egykori feltalálókról, akik főként külhonban vitték sokra. Életük tanulságos sok szempontból.

Az Álmok Álmodói podcastban olyan magyar embereket mutatunk be, akik világmegváltó ötleteik révén képesek voltak hatni az emberiség életére.

Idén először a European Youth Village címet egy Hargita megyei magyar falu, Csíkszentgyörgy is elnyerte. Az ERYS-en is r...
24/09/2023

Idén először a European Youth Village címet egy Hargita megyei magyar falu, Csíkszentgyörgy is elnyerte. Az ERYS-en is részt vettek a fiatalok, és a kezdeményező csoport egyik tagja, Lacz Brigitta előadást is tartott a Vidéki ifjúsági beszélgetéseken, amely az ERYS program része volt. Ennek keretében néhány kiválasztott fiatal beszélt a közösségük által azonosított problémákról és megoldásokról. Brigitta arról beszélt, milyen a romániai magyar kisebbség tagjának és egyben vidéki fiatalnak lenni:

Szeptember 6. és 10. között a romániai Iași megye két nagyszabású rendezvénynek adott otthont, amelyek a vidéki fiatalokat és az ifjúsági munkásokat szólították meg. Az idén első alkalommal megrendezett European Rural Youth Summit (Európai Vidéki Ifjúsági Csúcstalálkozó, ER...

 ,  ,  ,  ,  ,  , Košice Región, Interreg V-A Slovakia-Hungary Cooperation Programme, https://www.skhu.eu/ Kassa Szlovák...
26/08/2023

, , , , , , Košice Región, Interreg V-A Slovakia-Hungary Cooperation Programme, https://www.skhu.eu/

Kassa Szlovákia egész keleti részének központja és a regionális önkormányzat székhelye. A politikai, gazdasági, kulturális és egyházi élet fontos központjai, a kassai római katolikus főegyházmegye, a kassai görögkatolikus egyházmegye, a Michalovce-Kassa ortodox egyházmegye és a Szlovák Köztársaság Alkotmánybíróságának székhelye is egyben.

Mi magyarok még mindig egykori magyar városként gondolunk Kassára és felrémlik tudatunkban Márai alakja és művei. Az I. világháború előtt 44ezres lakosságú település több mint 70%-a volt magyar. Kassa mára 230ezressé duzzadt, a történelem pedig megváltoztatta nem csak a demográfiai, hanem az etnika jellemzőket is. Napjainkra kevesebb, mint 3% magyar maradt a településen, mégis - saját élmény - a városban járva simán lehetett információhoz jutni magyarul is (betudható a véletlen szerencsének is).

A legjelentősebb épületek és látnivalók a Monarchia időszakához köthetők:
A belváros a Főtérrel, a Szent Erzsébet Székesegyházzal, az Orbán toronnyal, a Maratoni futó és Márai szobrával, a színház épületével, szecessziós házakkal. Érdemes megtekinteni a várfalat, a Hernád partot, barangolni a botanikus kertben, vagy felkeresni egy kellemes modern kávézót, esetleg nézni egy filmet a közösségi fenntartási moziban (itt számos nemzetközi filmfesztivál is helyet kap): Kino Úsmev Košice
https://kinousmev.sk/

További látnivalók: https://kirandulastippek.hu/kelet-szlovakia/kassa-belvaros

Mivel tíz éve a város Európai Kulturális Fővárosi címet nyert el, ezért számos művészeti projekt / fejlesztés megvalósulhatott. Pl. Tabačka Kulturfabrik, Új kulturális negyed Kasárne/Kulturpark:
https://invisiblemap.sk

Fedezzék fel Önök is a szomszédos Szlovákia (egykori Felvidék) különlegességeit, természeti és épített örökségi kincseit! Kellemes barangolást kívánunk!
(Kassa környéki barangolások 15. -befejező- rész)

 ,  ,  ,  ,  ,  , Košice Región, Interreg V-A Slovakia-Hungary Cooperation Programme, https://www.skhu.eu/ Már 1993-ban ...
23/08/2023

, , , , , , Košice Región, Interreg V-A Slovakia-Hungary Cooperation Programme, https://www.skhu.eu/

Már 1993-ban három helyszín került fel az UNESCO Világörökség listára: a Szepesi vár (Spišský hrad) és környéke, Selmecbánya (Banská Štiavnica) és Vlkolínec, 2000-ben a történelmi Bártfa (Bardejov) városa csatlakozott, 2008-ban a Kárpátok ívében található fatemplomokkal és 2009-ben a szepesi Lőcse (Levoča) városával bővült a jegyzék Szlovákiában. Sorozatunkban a keleti régióba eső örökséghelyszíneket már mind bemutattuk a fatemplomok kivételével.

Egyikőjük a Szentlélek-templom Zsigrán Kostol Ducha svätého v Žehre). Zsigra községe a világon egyedülálló különegességet rejt: egy bájos, későrománkori templomot a XIII. század elejéről, amelyet a Szentléleknek szenteltek. A mai napig csaknem sértetlenül fennmaradt a jellegzetes téglalap alaprajzú hajója, az egyenesre zárt, négyzet-alaprajzú szentéllyel és hasáb formájú tornyával. A templomtornyot díszítő barokk hagymakupolát 1769-ben építették, ez adja az épület egyedi sziluettjét. A templom legnagyobb gazdagsága a benne látható falfestmények, amelyek lefedik a teljes presbitériumot, a diadalívet és az északi falat. A festmények időrendben követik egymást és együtt egy teljes ikonográfiát alkotnak. A diadalív boltívében láthatók a szervezett magyar egyház megalapítóinak, Szt. Istvánnak és Lászlónak arcképei.
További infó (és a képek forrása): https://www.kosiceregion.com/hu

Másik különlegesség Szent Miklós maradványai elszállításának temploma címet viseli (Chrám Prenesenia ostatkov svätého Mikuláša), avagy Szent Miklós püspök görögkatolikus fatemploma Oroszsebesen.
Szent Miklós püspök maradványai elszállításának temploma 1730-ból. A fagerendákból készült épület az oltárhelyiségből, hajóból és az altoronyból áll. A oltárhelyiség poligonális (hatszög) alakú. A tető zsindelyes. Szabályos kontyos alakját, amely a hagyományos parasztházakra emlékeztet, egy nagyobb torony szakítja meg az előtér felett és egy kisebb torony az oltár felett. A belső tér az építkezés idejéből származik, barokk-rokokó stílusú. Az ikonosztáz és az oltár a XVIII. század első felében készült. A cári kapun látható a négy evangelista táblaképe (Márk, Máté, Lukács és János), illetve az Angyali Üdvözletet ábrázoló ikon.
A templomban a mai napig tartanak istentiszteleteket. Ha meg akarja látogatni a templomot, hívja a +421908362286 számot.

A két templom a Nemzeti kulturális műemlékek közé tartozik. 2008-ban, a Kárpát-ív további hat fatemplomával együtt az UNESCO Világörökség listájára is felkerült: Ladomérvágása, Turdossin, Lestin, Rózsadomb, Késmárk, Hervartó. További fatemplomok: https://slovakia.travel/hu/mit-megnezni-es-csinalni/kultura-es-muemlekek/fatemplomok

Fedezzék fel Önök is a szomszédos Szlovákia (egykori Felvidék) különlegességeit, természeti és épített kincseit! Kellemes barangolást kívánunk!
(Kassa környéki barangolások 14. rész)

 ,  ,  ,  ,  ,  , Košice Región, Interreg V-A Slovakia-Hungary Cooperation Programme, https://www.skhu.eu/ A Szepesi-vár...
21/08/2023

, , , , , , Košice Región, Interreg V-A Slovakia-Hungary Cooperation Programme, https://www.skhu.eu/
A Szepesi-vár és Lőcse együtt nyerte el az Unesco világörökség címet a kapcsolódó műemlékekkel. Előző posztunkban előbbit, valamint Szepesváralját és Szepeshelyet mutattuk be, most pedig Lőcsét.

Az egykori Szepes vármegye székhelye és legjelentősebb települése, egyben Lőcse Szlovákia egyik legrégebbi zarándokhelye. Saját, jobbára eredeti helyükön megőrzött gótikus oltáraival Európában csak Lőcse és Bártfa városa büszkélkedhet (még a világ legnagyobb képtáraiban sem láthatunk együtt ennyi gótikus oltárt mint a Szepességben). A 14 oltárból a Szent Jakab-templom fa főoltára 18,62 méteres, amivel elhódította a legmagasabb fa oltár címet. A világhírű Pál mester munkája, aki 1500 után itt tevékenykedett. A Szent Jakab-templom az egykori Magyarország egyik legszebb temploma volt, amit 1245-ben román stílusban kezdtek el, majd 100 évig épült, és közben fokozatosan gótikus stílusú álbazilikális elrendezésűvé alakult.
Lőcsén a gyönyörű városközpontot középkori várfalak ölelik közre, az eredetileg épült 15 bástyából 6 állta ki a történelmi viharokat. Szabad királyi városként fontos kereskedelmi központ is volt. Európa egyik legnagyobb középkori főterén egymást éri a jó állapotban látható városháza, a harangláb, a szégyenkereszt és a már említett Sz. Jakab-templom, továbbá főúri épületek.

Irodalmi műveinkben is rendszeresen feltűnt a város, pl. Mikszáth Kálmán: Fekete város (a filmadaptáció is nagyrészt Lőcsén játszódik), vagy Jókai: A lőcsi fehér asszony című művében.

Az oltárokról szólva említett Bártfa a szlovák-legyen határon fekszik, elbűvölő hangulatú kisváros. Szlovákia egyik legrégebbi városa Bártfa (Bardejov) a második az országban, amely felkerült az UNESCO természeti és kulturális világörökség listájára.

A kelet-szlovákiai Bártfát (33 700 lakos) már 1986-ban tekintélyes európai díjjal tüntették ki: megkapta az UNESCO mellett működő ICOMOS alapítvány aranyérmét, majd 2000-ben felkerült az UNESCO Világörökségi Listáján.
Bártfa vonzerejét tovább növeli, hogy a város szép természeti környezetben fekszik, amely rendkívül sok turisztikai látványosságot mondhat magáénak. A Csergő-hegység (Busov) délkeleti lejtőin, a Bártfa patak csendes völgyében terül el Bártfafürdő, amely közigazgatásilag Bártfa városához tartozik. A fürdőváros felső részében található a Népi Építészeti Múzeum, ahol 28 népi stílusban épült épületet találhatunk Felső-Sáros és Észak-Zemplén régiókból.

A város történelmi központjában található műemlékek a városi műemlék-rezervátum részét képezik.
Bártfa városáról azt tartják, hogy Szlovákia leggótikusabb városa. A város központja egy egységes műemlékegyüttest képez, melyet az összefüggő történelmi városfalak határolnak be. A történelmi centrum központja a téglalap alakú főtér, amelyet gótikus stílusban épült ódon polgárházak öveznek.

A főtér közepén áll a régi városháza épülete, amely a 16. század elejéről származik (1505–1509). A városháza történelmi épületében alakították ki a Sárosi Múzeum (Šarišské múzeum) „Bártfa – a szabad királyi város“ című kiállítását. A téren a 27. sz. alatt a múzeumnak egy további tárlata látható, amely Északkelet-Szlovákia ikonjait mutatja be. A múzeum természettudományi kiállítása a szomszédos Rhódy utcai 3-5. sz. alatt található.

A város legfontosabb műemléke a római katolikus Szent Egyed-plébániatemplom, amely a tér északi részén található. A templomot a 15. században kezdték építeni, és fokozatosan egy nagyszabású, háromhajós gótikus bazilika állt a helyén. A templom belsejében egymással egységet alkotó 11 késő gótikus oltár látható, ezek a 15. és a 16. századból származnak. Az oltárok több plasztikája az európai fafaragó művészet élvonalába tartozik.

A templom hatalmas korai gótikus tornyából páratlan kilátás nyílik a történelmi városrészre.

A város másik fontos dísze a ferences templom a hozzá tartozó kolostorral. A kolostor a városfalakhoz közel áll. Ezek a városfalak a legjobb állapotban fennmaradt középkori védelmi rendszerek közé tartoznak Szlovákiában. A kőfalon kívül az erődítményből 3 kaput és 10 bástya maradt fenn. További infó (egyben képek forrása): https://slovakia.travel/hu/bartfa-bardejov

Fedezzék fel Önök is a szomszédos Szlovákia (egykori Felvidék) különlegességeit, természeti kincseit! Kellemes barangolást kívánunk!
(Kassa környéki barangolások 13. rész)

 ,  ,  ,  ,  ,  , Košice Región, Interreg V-A Slovakia-Hungary Cooperation Programme, https://www.skhu.eu/ A Szepesi-vár...
19/08/2023

, , , , , , Košice Región, Interreg V-A Slovakia-Hungary Cooperation Programme, https://www.skhu.eu/

A Szepesi-vár és Lőcse együtt nyerte el az Unesco világörökség címet a kapcsolódó műemlékekkel.
Előbbi érdekessége, hogy Közép-Európa egyik legjelentősebb középkori vára, ami ellenállt a tatárok ostromának is. A román és gótikus stílusú 13. és 14. századi katonai, politikai és vallási épületegyüttes figyelemreméltóan érintetlen maradt. Nemes családok lakták egészen 1780-ig, amikor tűzvész áldozata lett. A tatárokkal ellentétben, Önök ma megtekinthetik, bejárhatják a travertín dombon emelt lenyűgöző komplexumot, a benne levő titokzatos folyosókkal, fegyvertárakkal, kínzókamrával vagy középkori konyhával. Ezek a belső helyiségek mind hozzáférhetőek és általuk megismerhetjük a vár történetét. Bizonyára mindenkinek tetszik majd a reneszánsz boltíves folyosó, ahol történelmi fegyvereket is kiállítottak, és a megfontoltan emelt vaskos várfalak, amelyeket az egykori "Vág és Tátra ura", a trencséni Csák Máté is hiába próbált bevenni.
https://hu.wikipedia.org/wiki/Szepesi_v%C3%A1r
videón: https://www.youtube.com/watch?v=5vHgIvi0gwo

A világörökségi csokor része a Szepeshelyi Szt. Márton-katedrális (Katedrála sv. Martina v Spišskej kapitule). A korábban önálló községet 1948-ban Szepesváraljához csatolták, vele együtt került fel az UNESCO világörökségeinek listájára. Szepeshely domináns épülete a késői római Szt. Márton székesegyház, 1245-1273-ból, amelynek két tornya van. A szentélyet és a hajót később gótikus melléképületekkel egészítették ki. A katedrális belső tere rendkívül értékes,főként a benne található gótikus oltárok, szobrok, sírkövek, harangok és kelyhek. A szepesi prépost megrendelésére 1317-ben készült értékes freskó Károly Róbert magyar király koronázását ábrázolja. Itt látható a legrégebbi román plasztika is, amely Leo albus -Fehér oroszlán néven ismert. A gazdagon díszített barokk stílusú belső tér figyelemreméltó eleme a Szentkereszt-oltár is. Szepeshely ma is egyházi közigazgatási központ a Szepességben.
Részletek (fotó forráshely is): https://ma7.sk/tajaink/szepeshely-szent-marton-szekesegyhaz

Szepesváralja városa (Spišské Podhradie) az UNESCO világörökségeinek listáján szerepel. A Szepesi vár és Szepeskáptalan között fekszik, a lőcsei járásban. A város már a XII. században jelentős szerepet vívott ki magának, ezt ma is számos emlékhely tanúsítja. Ezek közül a legfigyelemreméltóbb a Kisboldogasszonynak szentelt tempom. Az eredetileg gótikus, XIII. századi templomot többször átépítették, és 1829-ben nyerte el mai, klasszicista alakját. A templom belsejében egy értékes, 1390-ből származó gótikus bronz keresztelőmendencét őriznek. További érdekes történelmi látnivaló az Irgalmas testvérek kolostora, amely 1327-ben épült városi kórházként, az 1546-ból származó városháza, Istenes Szent János evangélikus temploma, vagy a Szlovákiában megmaradt kevés zsinagóga egyike. A főtér közepén egy barokk Mária-oszlop áll, amely 1726-ban épült. Szepesváralján egykor híres szepesi virlit gyártottak, amit az I. világháborúig napi rendszerességgel szállítottak a budapesti szállodákba.
Lőcsét a következő részben mutatjuk be.

Fedezzék fel Önök is a szomszédos Szlovákia Kassa régiójának különlegességeit, természeti kincseit! Kellemes barangolást kívánunk!
(Kassa környéki barangolások 12. rész)

 ,  ,  ,  ,  ,  , https://www.kosiceregion.com/hu, Interreg V-A Slovakia-Hungary Cooperation Programme, https://www.skhu...
16/08/2023

, , , , , , https://www.kosiceregion.com/hu, Interreg V-A Slovakia-Hungary Cooperation Programme, https://www.skhu.eu/

A korábban bemutatott Vihorlát-őserdő az UNESCO Világörökség része. Kassa régióban ugyanakkor számos más világörökség is elérhető 1,5 órás autóúton belül. Számos vár, fatemplom és barlang került a listára, utóbbiakból adunk ízelítőt.
https://slovakia.travel/.../termeszet-es-taj/barlangok
Az Aprólépés oldalán 3 barlangot (Dobsina-i jégbarlang, martonházi aragonitbarlang, Gombaszögi barlang) már bemutattunk, most egy újabbat ajánlunk, ahol egy érdekes vár is található.

A Krasznahorkai-barlang vagy Várhosszúréti Buzgó-barlang (Krásnohorská jaskyňa) egyedülálló kalandélményt kínál Önnek, amelyen tapasztalt vezetők kalauzolják végig. Nem fog hiányozni a teljes barlangászfelszerelés, amelyben az UNESCO természeti világörökségi listáján szereplő egyedülálló természeti alkotás felfedezésére indul. A városnéző útvonal a cseppkőhöz vezet, amely akár 34 méter magas is lehet, és nemrég a Guinness Rekordok Könyvébe is bekerült, mint a világ legnagyobb cseppköve. A barlang látnivalóit fából készült stégeken, létrákon, köteleken keresztül lehet bejárni, és néha közvetlenül a barlang terepén keresztül kell mászni. A barlang látogatása minden korosztály számára alkalmas, de némi mozgékonyságot és kondíciót igényel.
https://www.regiongemer.sk/hu/fedezd-fel/krasznahorkai-barlang/

Krasznahorka büszke vára...mikor láthatunk? A 2012-ben leégett várban, jelenleg is zajlanak a rekonstrukciós munkák, az eredeti átadási terv 2020 volt, de az ígéretek szerint 2024. nyarától valóban látogathatóvá válik. A viták itt sem kerülik el a felújítást (https://felvidek.ma/2023/03/krasznahorka-vara-az-elso-latogatoit-a-jovo-nyari-turistaszezonban-fogadna/). A festői szépségű gömöri tájat hosszú időn keresztül emlegették kis Európaként, illetve kis Magyarországként. Hegyei, völgyei és városkái történelmünk - Európa történelmének színhelyei voltak. Az alacsony lankák közül kiemelkedik Krasznahorka vára, amely az Andrássyak fészke volt. Alsó-, középső- és felsővárból áll és már maga a neve "szép hegyecske" is sugallja, hogy egyedülálló látványban lesz része az ide látogatónak.
A várat nagyon részletesen bemutató oldal: https://varak.hu/latnivalo/index/2109-Krasznahorka-Var/

Fedezzék fel Önök is a szomszédos régió különlegességeit, természeti kincsit! Kellemes barangolást kívánunk!
(Kassa környéki barangolások 11. rész)

A korábban bemutatott Vihorlát-őserdő az UNESCO Világörökség része. Kassa régióban ugyanakkor számos más világörökség is...
14/08/2023

A korábban bemutatott Vihorlát-őserdő az UNESCO Világörökség része. Kassa régióban ugyanakkor számos más világörökség is elérhető 1 órás autóúton belül. Számos vár, fatemplom és barlang került a listára, utóbbiakból adunk ízelítőt.
https://slovakia.travel/.../termeszet-es-taj/barlangok
Három barlangot emelek ki, amilyenekkel Magyarországon nem találkozhatunk (ezen túl van számos izgalmas cseppkőbarlang is, de most a kuriózumoké a terep).
1. A Dobsina-i jégbarlang a benne taláható jégtakaró jellegzetességeinek köszönhetően a legjelentősebb jégbarlangok közé tartozik a világon. 2000 óta szerepel az UNESCO természeti világörökségeinek jegyzékén. A Szlovák Paradicsom Nemzeti Park délnyugati szélén fekszik. A barlangot 1870-ben fedezték fel, egy évvel később a nyilvánosság számára is hozzáférhetővé vált, 1887-ben pedig bevezették a villamos áramot, így az első, villamos árammal megvilágított barlangok közé tartozik a világon. A barlangséta hossza 515 m, 43 méteres szintkülönbséggel, és a megtétele mintegy 30 percig tart. A hőmérséklet a barlangban legfeljebb a 0,5 °C-ot éri el, ezért nyáron is készüljünk meleg öltözékkel. Régebben nyilvános korcsolyapálya is üzemelt itt és a Nagyteremben a jégtakaró vastagsága eléri a 26,5 métert.
2. Úgy tartják, hogy senki nem képes annyira megkapó díszletet kialakítani, mint a természet. Ha kételkednek ebben, látogassanak el a martonházi aragonitbarlangba, ahol megláthatják a csodálatos aragonit díszítést. Képzeljék csak el, hogy egyes aragonit-alakzatok több, mint százezer éve vártak az Önök csodálatára, elismerésére. A barlangot azonban csak 1954-ben fedezték fel és alig 20 év múlva vált látogathatóvá. Noha a barlang hossza csupán 300 méter, félóráig is eltart végigsétálni, mivel sok időt vesz igénybe, amíg megcsodáljuk ezt az egyedi, Közép-Európában is egyedülálló természetes színházat. Bizonyára elnyeri majd tetszésüket a Tejút-terem, ahol a fehér aragonitok úgy ragyognak, mint a csillagok a tejút mentén. A barlang egyediségét az UNESCO is értékelte, és így felkerült a Világörökségek listájára.
3. A Gombaszögi barlang a Szlovák Karszt egyik cseppkőbarlangja, a rozsnyói-járásbeli Szalóc község határában található. Régebben légúti megbetegedések gyógyítására is szolgált. Amiért kiemeltem az a cseppkövek formája, nem jellemző módon vékony pálcikaként függenek a falakról (nem oszlop, vagy tölcsér formátumúak). Egyedülálló díszítésének köszönhetően az UNESCO Világörökségi Listáján is szerepel. A bejárata 250 m tengerszint feletti magasságban fekszik, a megtekinthető útvonal 43 m magaságban 530 m és az abszolválása megközelítőleg 30 percig tart.
Fedezzék fel Önök is a szomszédos régió különlegességeit, természeti kincsit! Kellemes barangolást kívánunk!

A Vihorlát (szlovákul Vihorlatské vrchy; ukránul Вигорлат, Vihorljat) egy vulkáni eredetű hegység Kelet-Szlovákiában és ...
11/08/2023

A Vihorlát (szlovákul Vihorlatské vrchy; ukránul Вигорлат, Vihorljat) egy vulkáni eredetű hegység Kelet-Szlovákiában és Nyugat-Ukrajnában. Egyes területei a világörökség részei. Maga a szó rutén eredetű, ami leégett erdőt jelent. A hegység szlovákiai része 55 km hosszú és 11 km széles. Legmagasabb pontja az 1076 méter magas Vihorlát, második legmagasabb csúcsa az éppen a szlovák-ukrán határon álló 1025 méter magas Szeles-kő (Vitrova Szkala). Mint említettük az ősbükkös területet 2007. június 28-án a világörökség részévé nyilvánítottak.
A földtörténeti harmadkor végén jött létre, a neogén idején, amikor erőteljes vulkáni működés zajlott a területen. Itt ez viszonylag későn, kb. 15 millió évvel ezelőtt zajlott. A legmagasabb hegycsúcsok nagyjából 9 millió éve, a vulkáni működés végén alakultak ki, és főként andezit alkotja ezeket. Bazaltképződés egyáltalán nem zajlott.
Ugyan a Vihorlát fiatal hegységnek számít, felszíne jelentősen lepusztult. A hegyet alkotó andezit kiváló lehetőséget biztosít a víz beszivárgásához, a törésvonalak mentén számos víznyelő található.
Mi magunk a kirándulást a Tengerszemtől az Álom-kő (Sninský kameň) felé folytattuk. A jól kiépített túraút esőben különösen figyelemmel látogatható (a vas teljesen függőleges létra ilyenkor csúszóssá válik, felkereését kisebb gyerekekkel, iskolás csoportokkal nem ajánljuk). A pazar kilátás biztosított a csúcsról (Vihorlát csúcsai, Tátra északra).
A hegységben útunkat szalamandrák, lepkék, rovarok keresztezték és mindenütt feltűnt a hód (pusztító nyoma).

Szlovákia több mint 40 százalékát erdők alkotják, ennek köszönhetően Európa egyik legerdősebb országa. Ráadásul a Kassa ...
09/08/2023

Szlovákia több mint 40 százalékát erdők alkotják, ennek köszönhetően Európa egyik legerdősebb országa. Ráadásul a Kassa környéki terület őserdőkkel is büszkélkedhet.
A kelet-szlovákiai tengert (ahogyan a Széles-tavat – Zempliska Sirava – nevezni szokták) a Vihorláti-hegyek veszik körül. Ennek a hegységnek a része a vihorlát őserdő, az ember által érintetlen, szűz természet. A látóhatár felé nyúló termetes, 240 éves bükkfákra nézve elmélázhatunk azon, hogyan kötődünk az embernél hatalmasabb természethez. A terület nehéz megközelíthetősége és a védelme hozzájárult ahhoz, hogy a bükkös őserdők élőhelye eredeti harmóniájában és teljes szépségében fennmaradt. Emberi beavatkozás nélkül, továbbra is természetes módon zajlik az a végtelen folyamat, amelynek során az elöregedett fák átadják a helyüket a fiataloknak és azok azonnal megtalálják saját maguk számára a legmegfelelőbb helyet. A földön fekvő rönkökön megfigyelhetünk gombákat (tuskó és korall pl.), vagy rovartelepeket. A fák mellett pedig az új sarjakat. (Ahogyan a Bükki Nemzeti Parkban a Bükkfennsíkon is megcsodálhatjuk).
A Vihorláti ősbükkösbe az egyedülálló Tengerszem-tó (Morské Oko) felől jutunk, amely Szlovákiában a 3. legnagyobb természetes tó. A víz felülete 14 hektár, a tó feneke olykor 25 méteren található. A Tengerszem körül ösvény vezet, körbejárva igazán szép sétát tehetünk. Fürdeni a vízben sajnos nem lehet, de a büfében egy kicsit elidőzhetünk.
A Vihorlát-őserdő az UNESCO Világörökség listáján szerepel, pl. a Yellowstone Nemzeti Park és a Grand Canyon mellett.

Iske község határában a Bodrogköz egy különleges madárvédelmi tanösvénye található. A pallóval ellátott mocsaras terület...
08/08/2023

Iske község határában a Bodrogköz egy különleges madárvédelmi tanösvénye található. A pallóval ellátott mocsaras területen madárles várja a látogatót. Ha szerencséje van (vagy elég türelmes, akkor) a ritka cigányrécével is összehozhatja jó szerencséje. A lúdalakúak rendjébe tartozó faj Európa keleti és déli, Ázsia déli és nyugati részén, valamint Észak-Afrikában és a Közel-Keleten honos. Természetes élőhelyei az édes vizű mocsarak és tavak, valamint tengerpartok. Vonuló faj, főként március-november között él régiónkban, de olykor át is telel (pl. Magyarországon). Mi csak a fotójával találkoztunk utunk során, de a kis sétát így is csak ajánlani tudjuk. A pallón besétálva pár méter múlva már az érintetlen nádas ölel körbe, récékkel, vadkacsákkal, békákkal és társaikkal. A fejlesztést 2014-ben a Szlovák Ornitológiai Társaság nagymihályi munkatársainak segítségével sikerült a falunak megvalósítania. A mocsárt összekötötték a Laborccal, így a mocsaras részt egész éven el tudják látni vízzel.
A Bodrogköz északi csücske kiváló kiindulópontja lehet egy átfogó túrának földön és vízen (kajakkal, kenuval, csónakkal).

A Laborc folyó holtágán vízi tanösvény tekinthető meg Abara településről kiindulva.  Mintegy 200 méteren cölöpökön a Lab...
05/08/2023

A Laborc folyó holtágán vízi tanösvény tekinthető meg Abara településről kiindulva. Mintegy 200 méteren cölöpökön a Laborc holtágán át vezet az út. Ottjártunkkor viszonylag magas vízállás mellett gazdag állat- és növényvilágot láthattunk Vadrécék, szürkegémek, vizicsibék és siklók színesíthetik az utunkat, csakhogy párat megemlítsek a legtöbbet látottakból így nyár végén. A cölöpökről leérve kavicsos bicikliúton vezet tovább az ösvény végig a holtág mellett. A madarak sem mindig hallattják a hangukat, de tavasszal és nyár elején nagyon élénk az erdő élete. Később ciripelés és a fel-felbukkanó halak csobbanása töri meg a csendet. Lehetőség van csónak bérlésre is, ami még teljesebbé teszi az élményt. Az magyar lakosságú településen halászlevet és magyaros ételeket is ehetünk a szlovák tradicionális étkek mellett.
További infó:
https://tajerinto.hu/?p=3763
https://www.nagykapos.ma/ung.../tanosveny-a-laborc-holtagan/

Az Ungszennai halastavaknál nem csak az érintetlen természet rajongói és a madármegfigyelők lehetnek elégedettek, de azo...
04/08/2023

Az Ungszennai halastavaknál nem csak az érintetlen természet rajongói és a madármegfigyelők lehetnek elégedettek, de azok is, akik egy könnyű séta és madárcsicsergés közben land art alkotást csodálnának meg. A két tájba illő természetművészeti alkotás helyi anyagokból készült és a táj ihlette. A kis kosárszerű fonott fészkekbe - remélik a természetvédelmi őrök - jövőre majd költőpárok fészkelnek be.

Az Ungszennai Halastavak (Senianske rybníky) az egyik legjelentősebb madártani helyszín Közép-Európában (stredná Európa)...
30/07/2023

Az Ungszennai Halastavak (Senianske rybníky) az egyik legjelentősebb madártani helyszín Közép-Európában (stredná Európa). Persze itt van nekünk a Hortobágy...igaz. Ám, ha valaki Észak-Magyarországon vagy Felvidéken jár, akkor koncentráltan találkozhat a vízi madarak rajával. A szemléletes tanösvény végigvezet azon az útvonalon, ahol a legnagyobb eséllyel találkozhatunk gémekkel, kócsagokkal, récékkel, nádi és parlagi madarakkal. Kellemes könnyű két órás séta a madárvilágban.
A madarak faji előfordulásának gazdagsága (eddig 145 faj előfordulását regisztrálták! Ebből 55 fészkelő és 25 faj esetében Ungszenna (Senné) az egyetlen vagy legfontosabb fészkelőhely Szlovákiában) lendületet adott ennek a helységnek a fontos madárterületek közé történő felvételére (IBA - Important Birds Areas) és 1990-ben a Ramsari területek (Ramsarské lokality) közé is. A ramsari lelőhelyek listájába történő felvétel részeként az Ungszennai Halastavak Nemzeti Természeti Rezervátum (Národná prírodná rezervácia Senné rybníky) megfelelt annak a kritériumnak, hogy ritka, veszélyeztetett és kritikusan veszélyeztetett fajok populációja révén egyedülálló vizes élőhelyek közé kerüljön (5 faj világszerte és 53 faj európai viszonylatban veszélyeztett).
Az Ungszennai halastavakon rendszeresen nagy létszámban előfordulnak különböző vízi madárfajok, melyek a vizes élőhelyek fontosságát igazolják (pl. Ezüstvöcsök, vörösnyakú vöcsök, nagy kárókatona, szürkegém, fehérgém, ezüstgém, bakcsó, kanalasgém, bölömbika, törpegém, guvat, gulipán, gólyatöcs, nagy goda, piroslábú cankó, pajzsos cankó, küszvágó csér, fattyúszerkő, barkóscinege, kékbegy, réti fülesbagoly, barna rétihéja).
https://www.dolnyzemplin.sk/detail-rybnikyhu.html
(Kassa környéki látnivalók sorozat)

29/07/2023
Mi sem láttuk teljes pompájában, de 12 éve még sokkal-sokkal jobb volt a helyzet. Menthetőnek tűnt. Kár minden ilyen emb...
20/07/2023

Mi sem láttuk teljes pompájában, de 12 éve még sokkal-sokkal jobb volt a helyzet. Menthetőnek tűnt. Kár minden ilyen emblematikus helyért, amit elhagytak, vagy a történelem hagyta elveszni, vagy az érdek, a tőke, a számítás. Főként fáj a csodás regények, filmek után...

Sokévnyi nyomozás után már 35 vádlottja van az ügynek.

Szerda éjfélig még RENDELKEZHETSZ 1%-odról! Nagyon egyszerű, NE hagyd ki! Ha szeretnéd, hogy műemlékeink és azok védelme...
23/05/2023

Szerda éjfélig még RENDELKEZHETSZ 1%-odról! Nagyon egyszerű, NE hagyd ki! Ha szeretnéd, hogy műemlékeink és azok védelme közösségi fókuszt kapjon, vagy egy zöldebb környezetben élnél, akkor ADD nekünk az 1%-odat! Csak pár kattintás:
Harmónium Egyesület, 18185944-1-42
(részletes leírás a folyamatról lentebb)

Szerda éjfélig még RENDELKEZHETSZ 1%-odról! Nagyon egyszerű, NE hagyd ki! Ha a VIII. kerületi helytörténetnek (nekünk) adnád, akkor: Harmónium Egyesület, 18185944-1-42
Itt van a leírás lépésről lépésre.
https://ado.hu/ado/ha-kimaradt-az-1-rol-rendelkezes-akkor-ma-meg-ejfelig-potolhato/

Nagyon érdekes, szép, de legfőképp hiánypótló film az Aranyvonat legendája, csak ajánlani tudjuk:
23/01/2023

Nagyon érdekes, szép, de legfőképp hiánypótló film az Aranyvonat legendája, csak ajánlani tudjuk:

A hollywoodi thrillernek is beillő történetből remek film készült.

Aláírta az ukrán elnök az új kisebbségi törvényt, így szabad az út a teljeskörő anyanyelvhasználat előtt. Kívábunk minde...
31/12/2022

Aláírta az ukrán elnök az új kisebbségi törvényt, így szabad az út a teljeskörő anyanyelvhasználat előtt. Kívábunk minden határon innen és túl élőnek sikeres, eredményes új esztendőt, több békét és kevesebb hektikusságot!

30/12/2022

Romániában 1 millió kétezer-kétszáz személy vallotta magát magyar nemzetiségűnek az idei népszámláláson, így a magyar kisebbség a lakosság 6 százalékát teszi ki - közölte pénteken a román országos statisztikai intézet.
Az előzetes adatok szerint Románia lakossága 19 053 800 fő, ebből 16 568 900 személy nyilatkozott a nemzetiségi hovatartozásáról. A felekezeti hovatartozást valamivel kevesebben, 16,551 millióan jelölték meg.
Kelemen Hunor, a Romániai Magyar Demokrata Szövetség (RMDSZ) elnöke a szövetség által pénteken kiadott közleményben úgy vélte, ezzel sikerült megőrizni a magyarok 6 százalék feletti arányát a romániai társadalmon belül. Közölte: a népszámlálás részletes eredményeit jövőre elemzi ki az RMDSZ.

Ilyen körülmények között teljesen érthető...
27/12/2022

Ilyen körülmények között teljesen érthető...

Pap Jutkáék nehéz éven vannak túl. Az ukrajnai háború miatt elhagyták kárpátaljai otthonukat, és kalandos úton jutottak el Nagymuzsalyról a VIII. kerületbe. Mindent újra kellett kezdeniük, de mostanra annyira megszokták az itteni életüket, hogy nem is terveznek hazamenni Kárpáta...

Vannak személyes tapasztalatok?
09/12/2022

Vannak személyes tapasztalatok?

A gyógyhatású fürdőhely csak néhány kilométerre van a magyar határtól.

Faludy György: Október 6.A vesztőhelyre sáros út vittés kikericsek kékjei.Száz év, s meghaltam volna úgyis –vígasztalódo...
06/10/2022

Faludy György: Október 6.
A vesztőhelyre sáros út vitt
és kikericsek kékjei.
Száz év, s meghaltam volna úgyis –
vígasztalódott Vécsey.
Láhner György sírt s a földre nézett,
Damjanich szekéren feküdt,
Leiningen felmentő honvédek
árnyát kereste mindenütt.
S a táj olyan volt, mint a fácán:
tarlók, fák vérző foltjai,
és ők, tarkán, libegve, hátán:
elhulló, bús-szép tollai.
Aradon így. A pesti téren
is ütötték a dobokat,
de ő nem félt, csak arca széle
vetett rózsálló lobokat.
Mosolygott. Mi bánta, hogy vége?
Branyiszkónál nevét az égre
karcolta kardja, a híres.
Ez volt Dembinski hadsegéde,
Abancourt Károly ezredes.
S mi elfeledtük. A miniszter,
bár hívták, maradt egyedül.
– Az Al-Dunán – szólt – mély a gázló
s vénember már nem menekül.
Leszek bitófán harci zászló,
ha sorsom ezt így rótta ki –
s habár magyar volt Csány László,
úgy halt meg, mint egy római.
A többit, mintha friss, mély sebből
fröccsen szét érdes cseppű vér,
Kuftsteinbe, Grácba, Josephstadtba,
Olmützbe vitte a szekér.
Húszan egy odvas pincelyukban,
nehéz bilincsben, pipájukkal
egyensúlyozták magukat:
így éltek, sakkoztak, dohogtak
és elmélkedtek, jó urak.
Kegyelmet vártak s forradalmat,
áldották-átkozták a hont
és írtak vert hadakra verset,
tábornok Bemre disztichont.
Volt, aki bírta; más kivénhedt;
olyik megőrült, de az élet
sodrából mind-mind kiesett.
Kinn szöszke osztrák hadnagyoktól
gömbölyödtek a hitvesek.
S az ország rothadt. A rabságot
mindjárt megszokta s elfeküdt
a földön, mint télvízkor vágott,
rózsás rügyekkel tele bükk.
E rügyből egy se bontott zászlót:
a nagy tavaszi láz heve
kilobbant, múló szalmaláng volt
vagy elköltözött másfele,
Londonba, New Yorkba, Turinba
és hűs lidércként messze táncolt.
Száz év – s a magyar börtönéjjel
nem változott száz év alatt.
Száz év – s az első fordulóra
ébredtetek és lassan róva
a lépést, méláztatok róla,
mit hozott Világos, Arad:
száz év – hűséges ingaóra,
én folytatom járástokat,
mások járják lépésetek,
s míg árnyékunk a kőpadlóra
hull – hány nap, hét és hónap óta! –
s kihúnyunk, pisla mécsesek:
sok szép magyar fej, hervadt rózsa,
Lonovics! Barsi! Berde Mózsa!
árnyatok felénk integet.
(Az ÁVO pincéjében, 1950. október 6.)

Address


Alerts

Be the first to know and let us send you an email when Határtalan posts news and promotions. Your email address will not be used for any other purpose, and you can unsubscribe at any time.

Contact The Business

Send a message to Határtalan:

Shortcuts

  • Address
  • Alerts
  • Contact The Business
  • Claim ownership or report listing
  • Want your business to be the top-listed Travel Agency?

Share