Keramické známky

  • Home
  • Keramické známky

Keramické známky Minimalistické keramické známky jako vzpomínka na zajímavý výlet nebo zážitek.
(1)

Dominantou obce Prostřední Bečva je unikátní moderní kostel svaté Zdislavy, při jehož návštěvě musíte překonat strmé sto...
11/09/2024

Dominantou obce Prostřední Bečva je unikátní moderní kostel svaté Zdislavy, při jehož návštěvě musíte překonat strmé stoupání, ale odměnou vám bude nezapomenutelný pohled na střed obce. Kostel byl vysvěcen v roce 2001, v roce 2020 byly dostaveny píšťalové varhany.

Motiv obce zdobí naši Keramickou známku s číslem #031.

Obec Prostřední Bečva

Přímo pod Pustevnami se rozkládá obec, která patří k nejvýznamnějším rekreačním střediskům v Beskydech. Pro výlet na Pus...
09/09/2024

Přímo pod Pustevnami se rozkládá obec, která patří k nejvýznamnějším rekreačním střediskům v Beskydech.

Pro výlet na Pustevny a Radhošť je Prostřední Bečva ideálním výchozím bodem. Z Bacova se dostanete do areálu Pusteven po zelené nebo si můžete vyjet nahoru na kole přes Kněhyni po asfaltové cestě. Po cestě nahoru budete míjet přírodní památku Pod Juráškou. Nachází se pod prudkým zalesněným svahem Jurášky v údolí potoka Kněhyně po pravé straně silnice z Prostřední Bečvy na Pustevny.

Areál Pusteven, který je součástí katastru obce, tvoří soubor dřevěných horských staveb z let 1891-1900 podle návrhu architekta Dušana Jurkoviče. Vévodí jim především Maměnka a Libušín. Nejstarším objektem je Šumná, do areálu patří i hotel Tanečnica. Nahoře si odpočinete a občerstvíte se, doplníte energii svým elektrokolům a můžete vyrazit dál na Radhošť nebo na oblíbenou Stezku Valaška či do Národní přírodní rezervace Kněhyně-Čertův mlýn.

Osvěžit se lze v moderním koupališti. O čištění vody v biotopu se stará speciální nádrž osázená vodními rostlinami. Díky tomu není nutné do vody přidávat chemické a desinfekční přípravky. Hned naproti biotopu je obecní úřad, kde najdete i informační centrum.

Obec Prostřední Bečva

Tušíte, která kočkovitá šelma je největším akrobatem?Pokud vás hned napadl levhart, jste blízko :) K Jihlavské Zoo napro...
04/09/2024

Tušíte, která kočkovitá šelma je největším akrobatem?
Pokud vás hned napadl levhart, jste blízko :) K Jihlavské Zoo naprosto neodmyslitelně patří právě levhart sněžný - Irbis.

Irbis (Panthera uncia, dříve také Uncia uncia), též irbis horský či levhart sněžný je kočkovitá šelma z podčeledi velkých koček obývající horské masivy Střední Asie. Irbis vzhledem připomíná levharta, je o něco menší, ale robustnější. Délka těla je 103–130 cm, délka ocasu 90–105 cm.

A právě nádherný Irbis je vyobrazen na magnetce #030.

Magnetku si můžete koupit při návštěvě Zoologická zahrada Jihlava a je dostupná i na jejich webu: https://eshop.zoojihlava.cz/produkt/keramicka-magneticka-znamka-irbis.

Zoologická zahrada Jihlava ase rozkládá v malebném údolí řeky Jihlávky a je domovem pro více něž 280 druhů zvířat. Zoo s...
02/09/2024

Zoologická zahrada Jihlava ase rozkládá v malebném údolí řeky Jihlávky a je domovem pro více něž 280 druhů zvířat.

Zoo se specializuje na chov kočkovitých šelem, opic a plazů. Historie zoo sahá až do roku 1957, kdy vznikl původní zookoutek, ten postupně přerostl v zoo. Současná zoo je moderní a ročně láká do srdce Vysočiny tisíce návštěvníků a stále přibývají nové druhy zvířat. Zoo Jihlava se může pochlubit největší kolekcí drápkatých opic na území České republiky. V zoo uvidíte nejen zajímavé druhy zvířat, ale také ohrožené druhy, protože zoo se snaží přispět k ochraně biodiverzity světa. Například babirusy – to je druh, který v ČR a SR uvidíte pouze v Jihlavě. Také například velemyš obláčková je vzácným chovancem zoo. Za povšimnutí stojí také irbisi – Zoo Jihlava patří k nejúspěšnějším chovatelům těchto šelem.

Zoo vede plemennou knihu pro krokodýla siamského a chovný program pro kočku slaništní a pro klokánka králíkovitého.

Foto zdroj: https://zoojihlava.cz/zoo/uploads/2018/04/zirafa_sitovana.jpg

Zoologická zahrada Jihlava

Ve Vsetíně je toho k vidění opravdu spoustu! Určitě se vyplatí tu strávit více než jeden den. Ubytujte se v budově, ve k...
28/08/2024

Ve Vsetíně je toho k vidění opravdu spoustu! Určitě se vyplatí tu strávit více než jeden den. Ubytujte se v budově, ve které žil „Otec turistiky na Valašsku“, lékárník PhMr. Karel Puszkailer (1885 –1953). Od roku 1925 byl 25 let předsedou Klubu českých turistů ve Vsetíně, organizoval jeho akce a věnoval se propagaci a hospodářskému povznesení Valašska prostřednictvím cestovního ruchu.

Hotel magistr vám nabízí nejen krásné ubytování, ale i výbornou kuchyni.
Den budete zahajovat snídaní v klimatizované zimní zahradě. V hotelu můžete využít posezení v kavárně a baru. Nabízí tam kávu oblíbené značky Illy, výběr z kvalitních čajů, osvěžující domácí limonády, míchané alkoholické i nealkoholické nápoje, točené pivo i kvalitní moravská vína. Chladící vitrína nabízí zákusky a dezerty, které si sami připravují. V nabídce najdete také chutné pannini.

Nedaleko hotelu najdete i informační centrum, kde vám jistě poradí s naplánováním dalších výletů. Ve Vsetíně se vyplatí zdržet a prozkoumat okolí. Přímo z centra vychází několik značených turistických tras, které vás zavedou do krásné přírody Hostýnsko-Vsetínské hornatiny. Za poznáním vás zavede naučná stezka Tesák, která končí až na 27 kilometrů vzdáleném hlavním hřebeni Hostýnských vrchů. Okolím Vsetína vás provede stejnojmenná naučná stezka.

Hotel Magistr

Vsetín - srdce ValašskaMěsto Vsetín leží v údolí Vsetínské Bečvy, která jej pomyslně dělí na Horní a Dolní město. Setkáv...
26/08/2024

Vsetín - srdce Valašska
Město Vsetín leží v údolí Vsetínské Bečvy, která jej pomyslně dělí na Horní a Dolní město. Setkávají se tu tři karpatská horská pásma – Hostýnské vrchy, Vizovické vrchy a Vsetínské vrchy. Město je oblíbeným výchozím bodem k poznávání okolních přírodních krás.

Dominantou města je renesanční zámek s vyhlídkovou věží ze začátku 17. století s přilehlým anglickým parkem se vzácnými dřevinami. Dnes v zámku sídlí Muzea regionu Valašska.

Na zámku probíhá i řada krátkodobých výstav. Zajít si můžete i na koncerty či přednášky a velkou oblibu mají také zdejší tradiční akce pro širokou veřejnost jako Velikonoce na zámku, Templářské slavnosti či Adventní kouzlení. Zážitek vsetínského zámku umocňuje také úžasný výhled na město a okolí ze zdejší zámecké věže, která patří k hojně využívaným lákadlům zámku Vsetín.
e městě je mnoho dalších zajímavých staveb: evangelický kostel Dolního sboru s věží a evangelický kostel Horního sboru bez věže, farní kostel Nanebevzetí Panny Marie ve stylu pobělohorského baroka, Maštaliska – bývalý panský dvůr a budova Staré radnice, v které se dnes nachází galerie.

Ve všech ročních obdobích je také přístupná Hvězdárna Vsetín, která nabízí například pozorování Slunce nebo večerní astronomické pozorování.

Město je výchozím bodem dobře značených turistických tras různých náročností. Okruh asi 100 km kolem města lze absolvovat pěšky či na lyžích. Všechny hřebenové trasy nabízejí krásnou krajinu s dalekými výhledy na Javorníky nebo Slovensko. Další formou velmi oblíbené turistiky ve Vsetíně je cykloturistika, která se zde ujala i přes poměrně náročný a kopcovitý terén. Je zde pět značených okruhů pro horská kola. Naše cyklostezka Bečva, nabízí pohodovou vyjížďku i pro nezkušené a netrénované cyklisty do Velkých Karlovic. Část cyklostezky lze také využít na krásnou projížďku na in-line bruslích kolem Vsetínské Bečvy.

Ve Vsetíně také začíná Naučná stezka Okolím Vsetína a stezka Semetínské rybníky.

Světlá nad Sázavou - Zámek ( #172)Zámek Světlá nad Sázavou stojí v Zámecké ulici ve Světlé nad Sázavou, na levém břehu S...
21/08/2024

Světlá nad Sázavou - Zámek ( #172)
Zámek Světlá nad Sázavou stojí v Zámecké ulici ve Světlé nad Sázavou, na levém břehu Sázavy, několik metrů od centra města. Od roku 1963 je chráněn jako kulturní památka a patří k dominantám města, kde se odehrává i bohatý společenský život.

Od června 2014 je zámek přístupný veřejnosti. Ve stejném roce byla zpřístupněna Expozice historického evropského skla s předměty ze sbírek Uměleckoprůmyslového muzea v Praze. V červnu roku 2015 byl pro veřejnost otevřen nový prohlídkový okruh Expozice historických hodin obrazů a soch, která je sestavena ze sbírek Uměleckoprůmyslového muzea v Praze a Muzea Vysočiny Třebíč. Pro děti jsou připraveny dva dětské prohlídkové okruhy – Dětské království a pohádkový okruh Na Sázavě. V areálu zámku se nachází zámecká kavárna.

Základem dnešního zámku byla tvrz, kterou v roce 1567 nechali Trčkové z Lípy renesančně upravit na lovecký zámek. V roce 1722 se majitelem stal František Antonín Černín, který jej nechal upravit v duchu baroka. Objekt byl obohacen o arkády, sochařskou výzdobu a úpravou prošel i přilehlý park.
Současnou podobu zámku vtiskl vídeňský architekt Svatoš, který přistavěl novorenesanční věžičku, balkon a arkády uzavřel okny.

Se zámkem těsně sousedí zámecký park. Park původně založený v roce 1871 se rozkládá na 16 hektarech a podle trendů tehdejší doby je obohacen o množství tzv. romantických staveb – altánky, kamenná schodiště a lavičky, ocelový klenutý Čertův most nebo také alpinum či tůňky s lekníny. Drobné stavby doplňuje i Turecký pavilon, který stojí mimo park, na břehu řeky Sázavy poblíž zámku.

https://www.zameksvetla.cz/
https://www.keramickeznamky.cz/svetla-nad-sazavou-zamek

Zámek ve Světlé nad Sázavou s více než 600letou historií měl štěstí – v roce 2014 získal soukromé majitele, kteří význam...
19/08/2024

Zámek ve Světlé nad Sázavou s více než 600letou historií měl štěstí – v roce 2014 získal soukromé majitele, kteří významnou kulturní památku zachránili a vdechli jí nový život. Od roku 2022 má zámek nového majitele, který pokračuje v jeho zvelebování.

V zámku si můžete prohlédnout:
Expozice historického evropského skla
V pořadí první okruh je věnován Expozici evropského historického skla, kde můžete obdivovat na 1 100 skleněných předmětů vytvořených od období baroka až do 20. století. Soubor pochází z unikátní sbírky Uměleckoprůmyslového musea v Praze. V takovém rozsahu zatím nebyl soubor vystaven.

Expozice historických hodin
Prohlídkový okruh Expozice historických hodin je umístěn v autentickém prostředí renesančního a empírového křídla zámku. Návštěvníci mají možnost zhlédnout 100 kousků vzácných historických hodin, které zapůjčilo Uměleckoprůmyslové museum Praha.

Expozice První republiky
Prohlídka přibližuje život na zámku v době posledního předválečného majitele Richarda Morawetze. Pokoje jsou zařízeny ve stylu první republiky a jsou obohaceny o autentické předměty z této doby.

Prohlídkový okruh v podzámčí, Expozice obchodu, služeb a řemesel
V této expozici máte možnost zhlédnout původní dochovaný prvorepublikový koloniál pana Dvořáčka, ukázku dobového bydlení a dále pak muzejní expozici módního salonu, vetešnictví a ukázku tradičních řemesel.

Zrekonstruovaný Rytířský sál
Rytířský sál je se svými 165 metry čtverečními největší místností na zámku. Nádherně štukovaný strop se vypíná ve výšce osmi metrů. Rytířský sál není součástí běžných prohlídek. Lidé sem ale mají možnost nahlédnout při netradičních akcích. Používá se také při různých slavnostních příležitostech, jako jsou svatby nebo koncerty.

https://www.zameksvetla.cz/

Světlá nad Sázavou - Turecký pavilon ( #171)Drobná stavba Tureckého pavilonu střeží břeh řeky Sázavy ve Světlé nad Sázav...
14/08/2024

Světlá nad Sázavou - Turecký pavilon ( #171)
Drobná stavba Tureckého pavilonu střeží břeh řeky Sázavy ve Světlé nad Sázavou od konce 19. století. Postavit ho nechal tehdejší majitel panství František Josef Salm-Reifferscheidt. Turecký pavilon je jednou z romantických staveb zámeckého parku.

Tato šestiboká stavba s cibulovitou střechou je památkově chráněna. Je to drobná zděná šestiboká stavba s cibulovitou střechou ozdobenou sestavou makoviček. Kolem čtyř stran pavilonu je ochoz s kamenným zábradlím.

Světelský barokní zámek patří k působivým dominantám města. Jeho součástí je i zámecký park, který nabízí příjemnou procházku pod starými stromy mezi několika rybníky, kterou ozvláštňuje několik romantických staveb. Jednou z těchto staveb je právě i tzv. Turecký pavilon, který ale nenajdeme přímo v parku, ale před zámkem na břehu řeky Sázavy.

Turistické informace získáte v informačním centru přímo na náměstí Trčků z Lípy 1272
tel.: 775 653 884
mail: [email protected]
https://turistika.kyticesvetla.cz/page/15401/article/12195/drobne-pamatky

https://www.keramickeznamky.cz/svetla-nad-sazavou-turecky-pavilon

Zámecký park ve Světlé nad Sázavou byl založen v 19. století hrabětem Františkem Josefem Salm-Reifferscheidtem. V roce 1...
12/08/2024

Zámecký park ve Světlé nad Sázavou byl založen v 19. století hrabětem Františkem Josefem Salm-Reifferscheidtem. V roce 1998 začalo město Světlá nad Sázavou s celkovou revitalizací parku. Byl zrekonstruován například ocelový klenutý Čertův most nad uměle vytvořenou strží pod hrází druhého zámeckého rybníka nebo kovové konstrukce několika altánků, soustava cest a můstků i koryto potoka, v němž nechybí tůňky s lekníny. V areálu parku se nachází velké množství pěšinek, lávek či laviček.

Turistické informace získáte v informačním centru přímo na náměstí Trčků z Lípy 1272
tel.: 775 653 884
mail: [email protected]

https://turistika.kyticesvetla.cz/page/15401/article/11912/zamecky-park

Foto: Mapy.cz a město Světlá nad Sázavou

Světlá nad Sázavou - kostel sv. Václava ( #170)Kostel svatého Václava ve Světlé nad Sázavou je se svou 35 metrů vysokou ...
07/08/2024

Světlá nad Sázavou - kostel sv. Václava ( #170)
Kostel svatého Václava ve Světlé nad Sázavou je se svou 35 metrů vysokou věží dominantou centra města. Stojí na vyvýšené plošině na hlavním Náměstí Trčků z Lípy. Kostel byl roku 1958 zapsán jako kulturní památka.

Je to renesančně-barokní stavba, původně zbudovaná ve 12. století jako hlavní římskokatolický kostel ve městě. Trojlodní stavbě kostela orientované směrem do náměstí dominuje centrální věž vysoká 35 metrů, zakončená dřevěným patrem se zvonicí a ochozem a jehlanovou střechou. Věž z konce 13. století byla několikrát přestavěná. Podoba, jíž věž dostala v roce 1821, byla zachována i při její poslední opravě v roce 1930. Zvonice v nejvyšším patře ukrývá vzácný zvon sv. Václav z roku 1569 a umíráček z roku 1946, novodobé zvony Panna Maria a sv. Lukáš od zvonařky Laetitie Dytrychové z Brodku u Přerova byly zakoupeny v roce 1976.

V zadní části interiéru je umístěn barokní dřevěný oltář, v jehož pozadí se nacházejí tři okenní vitráže s vyobrazeními sv. Václava, sv. Vojtěcha a sv. Prokopa od Karla Putze, žáka Maxe Švabinského, instalované roku 1951. K areálu kostela přiléhá budova fary.

Turistické informace získáte v informačním centru přímo na náměstí Trčků z Lípy 1272
tel.: 775 653 884
mail: [email protected]

https://turistika.kyticesvetla.cz/
https://www.keramickeznamky.cz/svetla-nad-sazavou-kostel-sv-vaclava

Světlá nad Sázavou, která se prostírá na obou březích řeky Sázavy, patří mezi turisticky atraktivní města horního Posáza...
05/08/2024

Světlá nad Sázavou, která se prostírá na obou březích řeky Sázavy, patří mezi turisticky atraktivní města horního Posázaví. Sklárny v okolí vznikaly od 17. století, kromě toho se ve Světlé téměř 200 let brousily polodrahokamy, hlavně české granáty.

Hlavním turistickým lákadlem města je novorenesanční zámek, který v roce 2014 poprvé otevřel své brány veřejnosti; k vidění je historické evropské sklo, hodiny, zbraně, obrazy a sochy, pro děti panenky a pohádkový okruh. K procházce zve i zámecký park s litinovým Čertovým mostem. Na náměstí si všimněte malebné radnice a kostela sv. Václava ze 16. století, jehož chrámovou věž zdobí u nás málo vídané dřevěné podsebití.

Na začátku třetího tisíciletí se Světlá připojila k městům, kde můžete navštívit středověké podzemí. Většina 200 metrů dlouhých chodeb spletitého labyrintu byla vyražena v průběhu 15. století. Patrně šlo o klasické sklepy k ukládání potravin, jiné chodby pravděpodobně sloužily jako průzkumné štoly při pokusech o hledání nových nalezišť vzácných rud. Chodby podle pověsti vedly pod Sázavou k zámku a dál až k hradu Lipnice nad Sázavou.

Turistické informace získáte v informačním centru přímo na náměstí Trčků z Lípy 1272
tel.: 775 653 884
mail: [email protected]

Foto: FB Světlá nad Sázavou

https://turistika.kyticesvetla.cz/

31/07/2024
Věděli jste třeba, že k Zubří neodmyslitelně patří právě bílá vyšívaná krajka?Bílou vyšívanou krajku zprvu zhotovovaly ž...
31/07/2024

Věděli jste třeba, že k Zubří neodmyslitelně patří právě bílá vyšívaná krajka?

Bílou vyšívanou krajku zprvu zhotovovaly ženy jako ozdobu svého kroje. Zájem o kroj oživila učitelka ručních prací Marie Schoberová. Bílé výšivky přizpůsobila nový trendům a výrobky zuberských žen díky svým stykům dostala do větších měst a do zahraničí. Tradice bílých vyšívání je stále živá. Stálá expozice městského muzea seznamuje návštěvníky mimo jiné právě s historií zuberské výšivky.

https://www.keramickeznamky.cz/zubri-vysivka
https://www.mesto-zubri.cz/muzeum

Muzeum Zubří s expozicí zuberské krajkyExpozice muzea zachycuje historii Zubří, vyhledávané práce zuberských vyšívaček a...
29/07/2024

Muzeum Zubří s expozicí zuberské krajky
Expozice muzea zachycuje historii Zubří, vyhledávané práce zuberských vyšívaček a prohlédnout si můžete překvapivě bohatou archeologickou či mineralogickou sbírku.

Jádrem expozice je zuberské bílé vyšívání. V minulosti zuberské výšivky učarovaly např. i Tomáši Baťovi, který je nakupoval a využíval jako darů při svých cestách do Ameriky. Dnes nás zuberská výšivka nadchne svou jemností, čistotou a krásou.

Expozice se může pochlubit i zrestaurovanými nálezy ze středověkého hradu Rožnov, polodrahokamy z relativně bohaté mineralogické sbírky, paleontologickými nálezy, historickými fotografiemi, dokumenty a dalšími artefakty mapující minulost našeho regionu či nelehké osudy místních lidí.

https://www.mesto-zubri.cz/muzeum

Město Zubří má již od svého vzniku ve svém znaku hlavu Zubra. Od roku 2017 mohou návštěvníci města při příjezdu do Zubří...
24/07/2024

Město Zubří má již od svého vzniku ve svém znaku hlavu Zubra. Od roku 2017 mohou návštěvníci města při příjezdu do Zubří obdivovat i sochu symbolu města - Zubra. Socha Zubra je vysoká 1,8 m a dlouhá 2,8 m. Autorem sochy je řezbář Roman Mikuš.
A právě zubr zdobí magnetku číslo #027.

ZubříMelodický název obce nacházející se nedaleko Rožnova pod Radhoštěm je údajně odvozen od zubrů, kteří se zde potulov...
22/07/2024

Zubří
Melodický název obce nacházející se nedaleko Rožnova pod Radhoštěm je údajně odvozen od zubrů, kteří se zde potulovali v početných stádech. První písemná zmínka o obci pochází z roku 1310. Vesnice vznikla na místě původní lovecké osady a patřila mezi první tzv. hornické vesnice rožnovského panství.

Každý kout Zubří je protkán těžební historií. V 18. století zde pracovaly hamry, železná ruda se těžila u potoka Olšovec. Pozůstatkem těchto hamrů jsou Hamerské rybníky. V roce 1829 koupil zuberské fojtství Jiří Palacký, otec Františka Palackého, jehož rodina pocházela z nedalekých Hodslavic. Obce se dotkla i selská povstání – jeden z místních sedláků M. Jurčík byl v 18. století jedním z hlavních vůdců rebelií na Rožnovsku.

Zubří je známé především díky podpoře řemesel (pletení metel, valašská výšivka) a díky úspěšnému házenkářskému klubu. V centru obce se tyčí barokní kostel sv. Kateřiny pocházející z roku 1788. Dominantou obce je muzeum „Na Petrohradě“, kde se konají výstavy podporující regionální řemeslo. V tomto domě kdysi žili příbuzní rodiny Palackých. V roce 1920 právě zde sídlila soukromá škola zuberského vyšívání.

Na návrší pak stojí kaple sv. Ducha, jejíž stavbu posvětil sám papež Jan Pavel II.
Skvostem obce ovšem zůstává tzv. Koláčkův tis. Památný strom je jedním z nejstarších stromů na Vsetínsku – jeho stáří je odhadováno až na 360 let. Tis červený nese jméno místního kronikáře Jana Koláčka-Zárubského, který vyzdvihoval krásu tohoto stromu opakovaně v regionálním tisku. Své důležité místo má v obci i Prameniště pod Obecníkem. Právě zde byly vyhloubeny dvě tůňky pro lesní zvířata a obojživelníky. Žije zde mlok skvrnitý a tato lokalita se může chlubit šafránem karpatským – jedná se o jednu z posledních lokalit této divoce rostoucí rostliny u nás.

Muzeum silnic ve Vikýřovicích nemá v České republice obdobu. Jeho posláním je dokumentovat historii našich stezek, cest,...
17/07/2024

Muzeum silnic ve Vikýřovicích nemá v České republice obdobu. Jeho posláním je dokumentovat historii našich stezek, cest, silnic a mostů. Shromažďuje také předměty, které souvisí se stavbou cest a mostů. Ty největší v podobě různých stavebních strojů si návštěvníci mohou prohlédnout ve venkovní expozici nově zrekonstruovaného Krenišovského dvora.

https://www.muzeumsilnic.cz/muzeum/

Muzeum silnic ve Vikýřovicích – ojedinělé expozice v unikátní historické budově!Muzeum silnic nemá v České republice obd...
15/07/2024

Muzeum silnic ve Vikýřovicích – ojedinělé expozice v unikátní historické budově!
Muzeum silnic nemá v České republice obdobu.

Jeho posláním je dokumentovat historii našich stezek, cest, silnic a mostů. Shromažďuje také předměty, které souvisí se stavbou cest a mostů. Ty největší v podobě různých stavebních strojů si návštěvníci mohou prohlédnout ve venkovní expozici nově zrekonstruovaného Krenišovského dvora.

Historický objekt ze 16. století za dobu své existence vystřídal hned několik majitelů. V roce 1974 přešel z majetku státního statku do vlastnictví Okresní správy silnic Šumperk, která zde umístila garáže a cestmistrovství Vikýřovice. Na základě rozhodnutí Olomouckého kraje vzniklo koncem roku 2005 Muzeum silnic ve Vikýřovicích u Šumperka a tím se Česká republika postavila po bok evropských zemí, které takto specializovaná muzea už provozují.

Dominantou obce Zašová je kulturní dům. A právě zde se odehrává bohaté kulturní dění celé obce. Najdete zde místní kavár...
10/07/2024

Dominantou obce Zašová je kulturní dům. A právě zde se odehrává bohaté kulturní dění celé obce. Najdete zde místní kavárnu i informační centrum. Dokonce zde můžete ochutnat i místní pivo Portáš.

Až se tu budete stavovat na zmrzlinu nebo výborný zákusek, kupte si na památku i naši Keramickou známku s číslem #025.

ICafé
Obec Zašová - Oficiální stránky

Zašová – poutní místo pod vrcholy BeskydZašová je velkou obcí s bohatou historií i společenským a kulturním životem.Když...
08/07/2024

Zašová – poutní místo pod vrcholy Beskyd
Zašová je velkou obcí s bohatou historií i společenským a kulturním životem.

Když pojedete po naší stezce v úseku Rožnovská Bečva, určitě se v Zašové zastavte. Obec se rozkládá kolmo na tok řeky Bečvy a vyplňuje údolí mezi Veřovickými a Vsetínskými vrchy. V obci najdete několik turistických rozcestníků, které vás navedou na zajímavá místa v CHKO Beskydy.

Zašová je velkou obcí s bohatou historií i společenským a kulturním životem. Znají ji především poutníci, kteří směřují k poutnímu místu s pramenem v místě zvaném Stračka. Legenda vypráví o křesťanském rytíři pronásledovaném Tatary, který tři dny a tři noci bloudil v hlubokých lesích, až na smrt unaven poklekl a vroucně se modlil. V mdlobách pak uviděl Pannu Marii. Následoval ji a ráno se probudil na kraji lesa u pramene vody…
Areál Stračky byl upraven v roce 1895, kdy byla ve stráni zřízena jeskyňka se sochou Panny Marie. Po roce 2000 byl celý tento přírodní poutní areál zrekonstruován.

Zašovou v minulosti proslavil gotický obraz Zašovské Panny Marie. Původní kostelík, ve kterém byl obraz umístěn, nestačil zájmu poutníků, proto se v roce 1714 začal stavět nový prostorný chrám, do kterého byl roku 1725 obraz slavnostně přenesen. V témže roce bylo započato se stavbou přilehlého kláštera řádu Bosáků Nejsvětější Trojice pro vykupování zajatců (zkráceně trinitářů). Po Praze to byl druhý nejstarší klášter tohoto řádu v našich zemích.

V interiéru kostela i zákristie se dochovalo množství památek z doby působení bratří trinitářů. Nejvýznamnější památka kostela i celé obce – oltářní obraz Zašovské Madony - byl opakovaně nákladně restaurován. Stejné odborné péče se dostalo i unikátní pozdně gotické dřevořezbě ukřižovaného Krista v mírně nadživotní velikosti. Zašovský poutní chrám je zařazen do projektu Zlínského kraje "Otevřené brány" a rozhodně stojí za návštěvu. Velkou akcí, která je součástí poutní tradice a láká nejen poutníky, je tradiční Zašovská pouť. Koná se pravidelně první víkend v červenci.

Obec ale nežije jen svou zajímavou historií. Bohaté kulturní dění se odehrává v kulturním domě, kde návštěvníci najdou v místní kavárně i informační centrum. Můžete tam ochutnat i v Zašové vařené pivo Portáš. Vaří se na bývalém hospodářském statku, který v minulosti patřil sirotčinci – Ústavu sv. Josefa. Celou obec lemovanou pásmem horských hřbetů můžete obhlédnout z malé vyhlídkové věže, která byla postavena v roce 2010 na západním okraji obce. Rozhledna je součástí parku u místního hřbitova. Hned vedle kostela je areál bývalého kláštera s volně přístupnou klášterní zahradou a rybníkem.

Chcete-li si vyzkoušet adrenalinovou jízdu a zpestřit si tak klidné putování po naší stezce, zastavte se v místním bikeparku Zašovská skála. Na motokrosem otestovaném místě vyrostl zajímavý park, ve kterém si užijí jak začátečníci, tak pokročilí.

A právě unikátní SAMOČEP má i svou vlastní Keramickou známku s číslem  #024!Samočep je unikátní koncept samoobslužného o...
03/07/2024

A právě unikátní SAMOČEP má i svou vlastní Keramickou známku s číslem #024!
Samočep je unikátní koncept samoobslužného občerstvení. Kdykoliv si tak můžete načepovat pivo, ale také si můžete vybrat z 12 druhů kávy z automatu. Ve výdejním automatu najdete i chlazené nealko nápoje a drobné občerstvení. Samočep najdete v Bohutíně u Restaurace Na Rybníčku.

Chystáte se na výlet? Vyražte do SAMOČEPu! Je otevřen non-stop, restaurace od čtvrtka do neděle. V obci Bohutín u restau...
01/07/2024

Chystáte se na výlet? Vyražte do SAMOČEPu! Je otevřen non-stop, restaurace od čtvrtka do neděle.
V obci Bohutín u restaurace Na Rybníčku se nemusíte obtěžovat čekáním na obsluhu. Načepujte si pivo sami!

Samočep je unikátní koncept samoobslužného občerstvení. Kdykoliv si tak můžete načepovat pivo, ale také si můžete vybrat z 12 druhů kávy z automatu. Ve výdejním automatu najdete i chlazené nealko nápoje a drobné občerstvení. Kdo potřebuje, najde tu i mýdlo a umyvadlo s teplou vodou.

Nově v penzionu Na Rybníčku najdete i samoobslužný systém ubytování.

Jedna z nejstarších moravských obcí - Lobodice se pyšní cennou barokní stavbou kostela Neposkvrněného Početí Panny Marie...
26/06/2024

Jedna z nejstarších moravských obcí - Lobodice se pyšní cennou barokní stavbou kostela Neposkvrněného Početí Panny Marie z roku 1771. Kostel je dominantou návsi, pevná a klenutá stavba může pojmout až 400 lidí. Má tři vchody se samostatným vchodem na věž a chór.

A právě kostel Neposkvrněného početí Panny Marie zdobí Keramickou známku číslo #023.

Lobodice - zastávka na cyklistické dálniciMenší obec leží na trase Moravské stezky a čím dál více cyklistů si zvyklo prá...
24/06/2024

Lobodice - zastávka na cyklistické dálnici
Menší obec leží na trase Moravské stezky a čím dál více cyklistů si zvyklo právě zde dělat občerstvovací zastávku. Lobodice totiž leží na půli cesty mezi Olomoucí a Kroměříží a jsou ideálním místem k oddechu a nabrání sil.

Výhodou obce je i kemp, kde mohou unavení cyklisté složit hlavu. Ostatně Lobodice k zastávce vybízí i z jiných důvodů. V okolí je dost zajímavých přírodních krás a technických unikátů k prozkoumání.

Co ale neuvidíte, je jedna geologická zajímavost. Příroda vytvořila pod zemí unikátní prostor plný porézní horniny, který je neprodyšně seshora i zdola uzavřený nepropustnými vrstvami. Už za druhé světové války přišli na tuto unikátní prostoru němečtí prospektoři, kteří zde hledali ropu. V padesátých letech byl prostor opět prozkoumán, tentokrát seismickou metodou, a bylo rozhodnuto, že je to ideální místo pro uskladnění plynu. V Lobodicích je tak jediný zásobník aquiferového typu u nás. Zásobník na přelomu 80. a 90. let úspěšně prošel rekonverzí ze svítiplynu na zemní plyn a dnes se zde může uskladnit až 177 milionů kubíků této strategické suroviny.

Nedaleko obce se nachází další unikát – tentokrát uměle vytvořený. Křižovatka dvou řek (Sifon) je betonovou stavbou, kdy mohutnější mlýnský náhon podtéká pod dnem říčky Valová. K Sifonu se dostanete po zelené značce od rozcestníku v Lobodicích. Po stezce můžete pokračovat do hanáckého města Kojetín. Kousek od Sifonu, na druhé straně řeky Moravy, láká ke koupání Pískáč, ke kterému se dostanete přes nedaleký most pro pěší. Rybařit se dá nejen na řece Moravě, ale i v nedalekých tovačovských rybnících.

Z Lobodic vás Moravská stezka vyvede přes most do Národní přírodní rezervace Zástudánčí. Překvapí vás krása zachovalého lužního lesa s charakteristickou flórou a faunou podél neregulovaného toku Moravy. Můžete zde pozorovat nejen teplomilnou květenu, byliny a stromy, ale také jedinečné druhy hmyzu. Oblast je i významným hnízdištěm ptáků. Krásná přírodní rezervace Zástudánčí je součástí malebné krajiny nivy soutoku Bečvy a Moravy. Její krásu narušuje jen potrubí, které se tu sem tam objevuje a zase mizí pod zem do podzemního zásobníku plynu.

Keramickou známku s číslem  #022 zdobí motiv z Expozice času. Expozice nabízí návštěvníkům nevšední pohled na čas a jeho...
19/06/2024

Keramickou známku s číslem #022 zdobí motiv z Expozice času.
Expozice nabízí návštěvníkům nevšední pohled na čas a jeho měření od vesmírného vzniku času až po atomové hodiny.

Prohlídková trasa Expozice času v sobě zahrnuje 10 místností, které jsou vybaveny především exponáty ze sbírek Vlastivědného muzea v Olomouci, Národního technického muzea v Praze, Židovského muzea v Praze a Obuvnického muzea Zlín.

Charakter Expozice času má široký záběr od vesmírného času k atomovým hodinám a nejmodernějším metodám měření času.

https://www.keramickeznamky.cz/sternberk-expozice-casu

Expozice času je projekt, kterým Šternberk navazuje na svoji tradici města známého jako "město hodin". Rozsáhlá výstava ...
17/06/2024

Expozice času je projekt, kterým Šternberk navazuje na svoji tradici města známého jako "město hodin". Rozsáhlá výstava zachycuje téma času ve všech možných kontextech. Pod scénářem a realizací Expozice času je podepsáno studio CreaTeam, jehož majitel a jednatel Ing. Ladislav Kopecký spolupracoval mimo jiné i na několika světových výstavách EXPO.

V Expozici času si přijdou na své jak malí návštěvníci, tak i jejich rodiče. K vyzkoušení je zde vesmírná hra, možnost nechat se vyfotografovat Hubbleovým teleskopem, prohlédnout si sbírku vzácných hodin anebo si poslechnout zvonkohru z Lorety. Uvidíte zde stovky zajímavých exponátů z tuzemských i zahraničních muzeí, interaktivní hry i 3D modely. Nechybí témata jako Čas ve vesmíru, Hledání času, Mechanické hodiny, Budoucnost času nebo Fenomén čas. Expozice času ukazuje, že na hledání záhad, kterými je čas obestřen, se podíleli filozofové, astronomové, kosmologové, matematikové, fyzikové, umělci i řemeslníci z celého světa. Expozice vám osvětlí proces vzniku vesmíru a času, představí rozdílnost kalendářů a času v různých kulturách různých dob a popíše vývoj nejstarších hodin a principy měření času.

Prostor zde dostávají také nejrůznější hodiny (mechanické, elektrické, elektronické i hodiny zvláštních tvarů). Mezi zvláštní hodiny jsou obvykle zařazovány hodiny se zvláštním způsobem pohonu, neobvyklým regulátorem chodu nebo funkcí. Nahlédnout můžete také hodinářské dílny.

V současné době je v budově Expozice umístěna výstava Šternberk město času aneb příběh výroby hodin. Tato výstava přibližuje historii vzniku, vývoje a průběh výroby budíků a hodin v továrně Chronotechna, která fungovala několik desítek let ve městě. Výstava mapuje počátky zavedení výroby po druhé světové válce do města, rekonstrukci a adaptaci továrny na tabák na výrobní prostory Chronotechny. Přináší velké množství dobových fotografií z provozu továrny a také velké množství exponátů.

Více info zde: https://www.expozicecasu.cz/
Expozice času Šternberk

Dominantou obce Velký Týnec je Masarykova Mohyla.Na vrcholu kopce Hradisko, který se vypíná nad hanáckou rovinou u Velké...
12/06/2024

Dominantou obce Velký Týnec je Masarykova Mohyla.
Na vrcholu kopce Hradisko, který se vypíná nad hanáckou rovinou u Velkého Týnce stojí mohutná kamenná mohyla a vedle ní, jako pozůstatek někdejší křížové cesty, vysoký dřevěný kříž.

Kdysi tu prý bývalo, jak název napovídá, opevněné hradiště. Při příležitosti odhalení památníku osvobození se tu v roce 1921 konalo za účasti prezidenta T. G. Masaryka a dalších významných osobností velké shromáždění.

Dnes tu najdeme také tabule naučné stezky a pultíky s fotografiemi, na nichž jsou vyznačena místa, která z kopce vysokého 300 metrů nad mořem můžeme vidět. Krásný výhled je odtud na Olomouc. Kousek pod vrcholem kopce stojí v hájku ukrytý také malý pomníček. Nápis na něm říká, že ho tu zbudoval v roce 1919 Sokol velkotýnecký.

Zdroj: https://olomouc.rozhlas.cz/nemi-svedci-historie-masarykova-mohyla-6412899

Chcete si vychutnat krásný výhled nejen na město Olomouc?Potom byste měli vyrazit k Památníku osvobození do Velkého Týnc...
10/06/2024

Chcete si vychutnat krásný výhled nejen na město Olomouc?
Potom byste měli vyrazit k Památníku osvobození do Velkého Týnce. Stavba pojatá jako Památník osvobození vznikla podle projektu místního rodáka, architekta Františka Koláře. Slavnostního odhalení dne 18.9.1921 se zúčastnil dokonce i prezident Československé republiky T. G. Masaryk.

Impozantní mohyla stojí na kopci Hradisko 299 m.n.m., kousek od ní se tyčí dřevěný kříž, dále je tu ohniště s posezením a v okolí jsou rozmístěny lavičky. Výlet na kopec Hradisko nad obcí velký Týnec se dá absolvovat i s kočárkem. Z Olomouce se do obce dostanete buď autobusem nebo autem.

Je to krásné vyhlídkové místo, za pěkného počasí se odsud rozprostírá krásný výhled nejen na samotnou obec, ale také na Olomouc. Na místním obecním úřadě si můžete pořídit i krásnou Keramickou známku, jako památku na výlet

Address


Alerts

Be the first to know and let us send you an email when Keramické známky posts news and promotions. Your email address will not be used for any other purpose, and you can unsubscribe at any time.

Contact The Business

Send a message to Keramické známky:

Videos

Shortcuts

  • Address
  • Telephone
  • Alerts
  • Contact The Business
  • Videos
  • Claim ownership or report listing
  • Want your business to be the top-listed Travel Agency?

Share

Proč vznikl tento projekt a o co jde?

Každý z vás si určitě z výletu přiveze nějakou vzpomínku nebo drobnost. Mnohdy je ale výběr dost zúžený a nebo se moc nelíbí. S tím máme problém i my. Tradičně si koupíme vždy tu nejvíce kýčovitou magnetku, která je k dostání. Vznikla nám na ledničce už celkem hezká přehlídka všeho možného. A že často hrají všemi barvami a všemožnými tvary. To asi každý potvrdí.

Proto jsme se rozhodli, že zkusíme vyrobit magnetky vlastní. Něco v jednoduchém a čistém stylu. S jednotnou ilustrací. Něco unikátního. Tím vším je projekt keramických magnetek, které bychom postupně chtěli dostat do všech koutů kraje, na všechna významná a turisticky zajímavá místa. Projekt je teprve na začátku a jelikož jsme z Olomouce, celou sérii zahájíme naším největším skvostem. Na magnetce s číslem 001 je tedy vyobrazen sloup Nejsvětější Trojice - památka UNESCO.

Další památky následují...


  • #001 - Olomouc - Sloup Nejsvětější Trojice