25/03/2020
Велика мудрість Великого Каньйону
Чи бувало в Вас колись, що ви відчували себе свояком в оточенні незнайомців? Що ви тоді відчували? Напевно якесь невимовне захоплення, командну силу і цілісність. А тепер уявіть, що ці чужаки - це звірі. Та не прості звірі, яких ви часто бачили в зоопарку, чи сусідський собака ‘'Боб’', який є чи ненайкращим другом для кожного перехожого. Ні, я маю на увазі тих нескорених звірів, які мандрують світом і не знають, що таке 4 стіни. Я кажу про тих, які завжди так далеко від нас і ми їх так боїмось, бо вони ‘’дикі’'.
Отже історія про те, як одного разу я з друзями натрапили на справжніх диких звірів в поході до найглибшої точки Великого Каньйону (річки Колорадо). Та все по порядку.
Отже як і все в нашому житті, це почалось з запитання.
- А як виглядає каньйон зимою?
- А там буває сніг?
- Напевно там вже не буде змій!
- Тоді з наметами, так?
- Oh Yeah, поїхали!
Ніколи не знаєш, куди тебе занесе життя, а якщо ще й відкрутити з плечей голову, то тоді точно станеш тим, кого називають мандрівник. В цьому світі головне вміти боротись за своє, бо життя не дуже й цікавиться твоїми мріями. Та якщо ти міцно вперся ногами і приготувався йти вперед, то ти все ж вибореш шанс пожити. Тоді тебе вже не зупинити. Так я і поїхав мандрувати по Арізоні, і допоміг мені в тому дуже хороший, а головне у правильному напрямку копняк.
Разом з собою я захопив свою чарівну Chu Hoai Linh, філософа Taras Vovchuk і майстра гри в показуху Ivan Miso. В нас був чіткий і строгий маршрут. Напевно непохитнішим міг би бути хіба статут чи конституція, але я виріс в країні, де від таких книжечок можна вміло ухилятись, а от від нашого плану - ніяк.
Так як канйон Великий, то і на нього ми виділили найбільше часу. Щоб відчути його велич, непохитність та гордість.
Якогось ранку ми четверо і ще, не менші за нас, 4 тяжелезні рюкзаки покрокували до досі незвіданих земель. Відчуваючи себе юними Васко Да Гамами, неначе ті першовідкривачі земель, дивлячись у дику далечінь, ми всі стали через 200 метрів страшно вимучені тими тягарями на плечах. Люди, котрі проходили повз нас, вітали нас із завершенням походу, гадаючи, що ми в таку ранню годину вже були на фінішній прямій до виходу з каньйону. Та наш шлях йшов вниз. Де ховаються легенди мільйонів років, і де ще досі вільно бігають індіанці!
Тим не менш, з великими муками і довжелезними перекурами кожних 500 метрів, ми котились в сторону кемпінгу біля ріки Колорадо. Незважаючи на те, що ми не крокували дорогою, а повзли нею, ми все ж не могли намилуватись тією могутністю природи. Ніхто з нас не міг повірити, що одна ріка може зробити цей шедевр, витвір мистецтва, на який з’їжджаються мільйони людей, щоб відчути, як перехоплює подих і по шкірі проходить паморозь від побаченого. Саме пройшовши каньйоном, ви дійсно знайомитесь з ним. Ви бачите його приховані місця, якими він ділиться тільки з одиницями, він розказує вам давні таємниці, показує кожен шар, який вибудував могутні незламні мури. Крокуючи стежкою, Ви побачите, як змінюються види рослин, наскільки каньйон заселений і які маленькі люди, що стоять на окраїнах каньйону, спостерігаючи за безоднею глибин.
Добравшись до Bright Angel Campground, ми одразу розклали намети, приготували вечерю і розслаблено сиділи за столиком. Ми спостерігали за новоприбулими Великими людьми. Чому Великими - а тому, що тільки дійсно сильні духом і тілом можуть погодитись на такий похід. Ми милувались ними і часто захоплювались людьми похилого віку, які впевненим кроком прямували у невідомість. І тут, нізвідки з’явилось стадо зі 7 оленів. Олені в Великому Канйоні досить відрізняються від звичайних, яких ми часто бачили. Вони трошки нижчі ростом, набагато худіші і зовсім не боязкі. Вони проходили настільки близько біля нас, що навіть люди в супермаркеті тримаються дальше один від одного. Незважаючи на наші рухи, звуки і вилуплені очі, вони собі продовжували просто проходити далі. Так, ніби нас взагалі не існувало. І тут мені спало на думку їх налякати. Я різко, неначе витягував шаблю зі свого паса, простягнув руку догори і вгадайте, що сталось. Абсолютно нічогісінько. Вони як і жували пересохшу, через суворо жаркий клімат, траву, так і продовжували її жувати. Тоді, я був ‘'диким звіром’'. Я був тим, кого треба було боятись. Та вони навіть не уявляли, що людина може нести якусь небезпеку. Вони відчували тільки довіру. Дякуючи шаленій праці і турботі рейнджерів парку Grand Canyon звірі більше не відчувають страху при появі людей. Вони сприймають їх як своїх. Як невід’ємну частину їх життя.
Цей момент став моїм найяскравішим враженням за цілу поїздку. Я відчув себе тоді свояком серед чужих. Вони прийняли мене, хоч я їм погрожував. Вони довіряли мені і не відчували навіть найменшої небезпеки. Відтоді вони мені теж не чужі. Вони - це моє стадо. Я вважаю, що люди і звірі рівні, і ніхто не має права ображати ні тих, ні інших. І я бажаю, щоб у Всьому світі тварини і, головне, люди довіряли один одному, як мої нові друзі у Великому канйоні довірились мені.
P.S. Це був наш перший великий похід. Перший mind changing досвід. І перше відео яке ми зробили, тому не судіть надто строго :) https://youtu.be/2J3a7Cnc0F0
Grand Canyon National Park
Фото: Chu Hoai Linh
Автор оповідання: Петро Подорожник