17/01/2024
Troszkę egzotyki śródlądowej
Na chińskiej Jangcy flotylle miały wszystkie państwa, które prowadziły tam interesy. Związane to było z licznymi incydentami, atakami na faktorie, czy wojnami pomiędzy lokalnymi watażkami.
Dzisiejszym bohaterem jest japońska kanonierka "Seta", która była wiodącym okrętem serii rzecznych kanonierek, zbudowanych w ramach Programu Budowy Floty Cesarskiej Marynarki Wojennej Japonii z 1920 r. do operacji na śródlądowych drogach wodnych Chin.
Stępkę pod "Setę" położono 29 kwietnia 1922 r. i zwodowano 30 czerwca 1922 r. w stoczni Harima w Aioi, Hyogo w Japonii. Ponieważ projekt nie nadawał się do żeglugi po otwartym oceanie, okręt został następnie podzielony na sekcje i wysłany do stoczni Tunghwa w Szanghaju , gdzie został ponownie zmontowany i ukończony 20 października 1923 r.
Wraz z początkiem drugiej wojny chińsko-japońskiej Seta stacjonowała w Changsha i była wykorzystywana do ewakuacji japońskich mieszkańców z głębi Chin. Podczas bitwy o Szanghaj okręt dostarczył posiłki Specjalnych Sił Desantowych Marynarki Wojennej i 13 sierpnia 1937 r. zbombardował chińskie pozycje w Szanghaju.
26 czerwca 1938 r. "Seta" wraz z kanonierkami "Toba" i "Kotaka" oraz stawiaczami min "Tsubame", "Kamome", "Natsushima" i "Nasami" wzięła udział w bitwie pod Madang i późniejszej bitwie pod Jiujiang , bombardując chińskie pozycje i zamiatając miny na rzece Jangcy.
Po wybuchu II wojny światowej na Dalekim Wschodzie od 22 czerwca 1942 r. brał udział w Operacji SE i został przydzielony do grupy zadaniowej nad jeziorem Tung Ting z kanonierkami Katata i Sumida. 25 listopada tego pięciu członków załogi zginęło, gdy Seta został ostrzelany przez myśliwce z 14. Armii USAAF.
6 czerwca 1943 r. siedem myśliwców P-40 Warhawk USAAF ostrzelało "Setę" w pobliżu Shanxi, zabijając 14 członków załogi, w tym jej dowódcę, kapitana Hisashi Matsumoto, i raniąc 14 kolejnych. Z tego wydarzenia znane są zdjęcia z fotokarabinu jednego z amerykańskich myśliwców.
Po naprawach ponownie została zaatakowana 1 września 1943, 22 maja 1944 i 11 czerwca 1944 bez odniesienia żadnych uszkodzeń. Jednak atak z 17 sierpnia 1944 Warhawki zniszczyły jej rufę i ster i trzeba było go odholować do Szanghaju w celu naprawy. Naprawy zakończono 24 października; jednak dwa dni później okręt został ponownie zbombardowany i zatonął. Jej uzbrojenie zostało zdemontowane, aby wzmocnić lądową obronę Szanghaju, a 30 września 1945 roku został skreślony z listy marynarki wojennej.