Líný turista

  • Home
  • Líný turista

Líný turista 🌎 68 zemí, 1/3 cestopisu 🦥
(3)

UZBEKISTÁN, ČÁST 3.: SAMARKANDBrigáda ve vlaku, adopce Singapurce, vodka s Uzbeky, zelený prášek, masáže a zažívací potí...
19/07/2024

UZBEKISTÁN, ČÁST 3.: SAMARKAND

Brigáda ve vlaku, adopce Singapurce, vodka s Uzbeky, zelený prášek, masáže a zažívací potíže

Zhruba dvouapůlhodinovou cestu do Samarkandu chci zkrátit společenskou hrou, ale se zlou se potážu. Na první kolo ještě kluci přistoupí, ale dál už se hlavně Milanovi hrát nechce. Nuda však netrvá dlouho, Ludvík objevuje nové online kasino, co dává 111 toček po 5 Kč zdarma pod podmínkou, že nahraješ pětikilo. Internet naštěstí funguje celkem dobře a za chviličku už oba točíme. Ludvíkovi to padá, já tolik štěstí nemám a za chvíli jsou pryč bonusové točky i nahraná pětistovka.

Z cesty zatím moc neuběhlo, tak nahrávám další litr, pak další, ale historie se opakuje. Nakonec to chci zaokrouhlit na -4000, ale omylem nahrávám tisícovky dvě a zdá se, že vlak bude ve výsledku o dost dražší, než jsem čekal. Pak to ale začne padat a najednou jsem skoro na svým.

Ludvík radí, ať neblbnu a vyberu, ale vím, že když dává, dává, a tak zvyšuju sázky a úročím zkušenosti. Bum bum, padaj vlci, bum bum, lovci s Wildama a najednou jsem +10k. Točím dál a dostanu se skoro na dvacku, ale Ludvík mezitím usíná, což bednu pochopitelně nasere a přestane dávat, nakonec tedy účet uzavírám na +15000 a dovolená je prakticky zaplacená. I Ludvík je příjemných pár tisíc v plusu.

Ani Milan nezahálel, jako úspěšný podnikatel už vydělávat nepotřebuje, o to víc ale touží po alkoholu a nachází na mapě pivovar s názvem Samarkand-Praga-Pivo. Na nádraží se chystáme objednat Yandex, když nás osloví slušně vypadající týpek, co právě přijel z Kazachstánu, a ptá se, jak se dostane ke svému hotelu. „Pojeď s náma, ale nejdřív jdeme na pivo,“ nabízíme. Singapurec, jak jsme se mezitím dozvěděli, souhlasí a brzy už se vezeme za tekutým chlebem.

Pivovar vypadá zavřeně, Singapurec chytil Milanovy manýry, a tak máme v partě najednou dva týpky, co se potácí po ulici a pořvávají na kolemjdoucí „gde pivo?!“ Pivo je pár kroků od nás v příjemně vypadající hospůdce, kde se okamžitě usazujeme a na stole nám přistávají čtyři zrzavá štěstíčka. Česká stopa je znát a při půlce dopitého piva už vrchní nosí na stůl další. Objednáváme i hromadu šašliků a nastává festival obžerství.

Vesele se bavíme, až se nás i Milan (kterej má očividně jen dva režimy, dělání ostudy, nebo nabádání, ať neděláme ostudu) snaží usměrnit, že bychom prostituci v Jihovýchodní Asii mohli řešit méně hlasitě.

„Jsme v hospodě a v hospodě se chlastá a řve,“ oponuji, načež se i Ludvík začne klonit na stranu Milana a vystrašeně tvrdí, že „na nás od okolních stolů všichni divně čuměj“. „Čuměj, protože jsme borci,“ nesouhlasím, ale vzhledem k tomu, že už máme docela upito a potřebujeme se ještě jet ubytovat, zvedám se a jako nejúspěšnější gambler platím útratu (i tak to za 16 piv a hromadu jídla nestálo ani litr).

„Otkuda vy?“ ozve se od vedlejšího stolu, když se zvedáme k odchodu, a záhy se ukazuje, že moje teorie byla pravdivá. Bohužel pro nás to znamená průser tak jako tak, protože po odpovědi, že z Česka (hospoda, pivovar a vlastně celá čtvrť patří Čechovi, co tu vaří Pulsar, celkem fajn pivo odvozené od Urquellu), začínají okamžitě nalévat panáky vodky. Začne to lítat jak facky v italské domácnosti a klopíme do sebe jeden panák za druhým.

Dobře se bavíme a už jsme se smířili s tím, že je jen otázkou času, kdy popadáme jak fotbalisti po kontaktu ve vápně, ale naštěstí jako první začnou odpadávat Uzbeci a tempo polevuje. Když se jim nepodařilo nás přepít, usedá největší z nich k prázdnému stolu a začne nás postupně vyzývat na souboj v páce. Když zlomí ruku i poslednímu z nás, začneme se potácet z hospody ven.

Ten, co je nejvíc mimo, si začne sypat do huby jakýsi zelený prášek. Chceme to taky vyzkoušet, ale přiřítí se hlavní boss, málem přitom spadne ze schodů a křičí, ať nám to nedává. Nakonec si dáme jen trochu a zbytek pytlíku dostáváme na cestu. Je to nakonec jen Naswar, něco na způsob snusu, akorát to není v sáčku, každopádně uspat to umí solidně.

Vyrážíme na ubytko, další z Ludvíkových low-cost špeků, a tak nás ani nepřekvapuje, když dorazíme na místo a dozvídáme se, že kvůli opožděnýmu příjezdu už je to obsazený a musíme někam jinam, kde je to dražší. S Milanem bereme věci do svých rukou a začínáme hledat hotel s bazénem. Ten je nakonec v nabídce přesně jeden, asi třikrát dražší než původní Airbnb, ale všichni cítíme, že si zasloužíme trochu luxusu.

Na recepci dorážíme v hodně podroušeném stavu a z konverzace s recepčním se zdá, že k bazénu se musí dojet taxíkem. Moc to neřešíme a jsme rádi, že zbytek hotelu vypadá dobře a můžeme si jít lehnout. Na dobrou noc si ještě s Ludvíkem sypneme trochu zelenýho prášku, což nás okamžitě oba sundá a spíme.

Milan se kolem pátý zvedá, že chce chlastat. Ludvík spí, mně je špatně, a tak vitální stařík vyráží do víru velkoměsta sám. Snažím se naladit fotbal, ale po pár minutách zápasu ČR s Portugalskem se přenos vypne a jdu radši blejt.

Milan se mezitím usazuje u hospody vedle Singapurcova ubytka, jehož adresu nám neprozřetelně prozradil. Leží však v kómatu na pokoji, a tak to Milan po pár hodinách popíjení vzdává a jde se projít po městě. Jeho zážitky mohu interpretovat pouze z jeho nesrozumitelného vyprávění a ještě nesrozumitelnějších zpráv, co v průběhu noci posílal buď nám nebo do hromadných chatů:

17:43: „T Ty čuráci chrápou a já tady vařím ty vole v Samarkandu zase sám nevařím ale pařím“

18:26: „Potomci chlastali s Uzbekama ale Ja jedu dal“

19:51: „Ty vole teď se vrhnu mrdá nebo v R ball šanci o mydlit ty vole ja ně natka oni si mysleli že jsem stejně starý jako oni“
– „Ono to překládá nějak h***o jsem tady“
– „Čekám u tý univerzity“
– „Jsou strašně hodný když jsem upadnul na přechodu“

22:01: „Už du“

22:05: „Už sem blíβko asi“

22:40: „Již piji méně“

23:01: „Čkejte již jdu“

23:15: *Fotka s pivem a random týpkama*

0:33: „Děkuji už jdu, jen co to dopiju“

0:42: „Jedu na masáže“

0:43: „Este musím zavřít krám zrada“

2:37: „Již jsem na cestě“

Dorazil někdy nad ránem úplně nadšenej, že tak dobrou noc dlouho nezažil. Druhej den samozřejmě zůstal v posteli, že mu je špatně a nikam nejde, v koupelně mezitím rozvěšený vypraný trenky a kraťasy. Na nic jsme se radši neptali a vydali se na prohlídku Samarkandu sami s Ludvou.

Hotelovou snídani jsme samozřejmě zaspali, takže jsme se najedli o kus dál, bohužel na jídlo se čekalo docela dlouho, a tak se konečný účet nakonec vyšplhal na něco přes 4000 a na Kingsbetu jsem si pak radši nastavil limity.

Pak Ludvík klasicky objednal tágo úplně někam jinam, než jsme chtěli, a mohla začít trochu prodloužená prohlídka města. Docela hezký, ale Uzbekistán je poměrně jednotvárnej, takže člověku přijde, jako by chodil pořád kolem těch samých budov. Navíc jsme byli taky dost pocuchaný, takže jsme už žádnou velkou zábavu neprodukovali.

Kupujeme cíga, normálně sice moc nekouřím, ale s cenou za 25 Kč za krabičku by byla abstinence známkou finanční negramotnosti. Navíc tu mají práskačky s různými příchutěmi, tak pečlivě vybírám. „Hmm, ‚til raka‘, ‚pal raka‘, ‚qon tomirlari‘, jak to asi chutná,“ dumám, a až u příchutě gangréna mi dojde, že si vybírám choroby.

Beru dva raky a gangrénu a přesouváme se k pohřebišti Shah-i-zinda, což je asi nejhezčí místo v Samarkandu plné zdobených mauzoleí. Slunce pálí, takže si u pítka polejvám hlavu. Voda šikovně steče i na kraťasy, načež se slunce schová a zbytek odpoledne vypadám jako pochcanej. Konečně máme prohlídku města za sebou a vracíme se na hotel. Jen co otevřeme, přivítá nás brutální puch linoucí se z koupelny a mrtvej Milan v posteli, co nemá ani chuť na pivo.

Jeho mlhavý popis nočního toulání městem, masáže a střevních potíží nás nadchne, a tak se vydáváme do ulic také. Potkáme stejnou partičku ochlastů před jakýmsi obchůdkem a dáme si opakovačku toho, co Milan zažil včera. Ludvík na masáž nejde, takže se mu vyhnou i zažívací potíže, já si to dávám all-inclusive a na hotel dorážím někdy v 6 ráno.

Druhý den opět opovrhujeme snídaní v ceně, Ludvík ani nevstává a my s Milanem se z důvodů vnitřně břišních bojíme sežrat cokoli rizikovějšího, protože nás čeká dlouhá cesta do Buchary.

04/07/2024

UZBEKISTÁN, ČÁST 2.: TAŠKENT

Okradeni v hotelu, drahé metro, dentální hygiena, trable s taxíky, vyhnání párečku z lavičky, Žižkovský vysílač, sebevražedný taxikář a s*x za 300 chlebů.

Letiště v Taškentu je úplně prázdné a vypadá to, jako by náš let byl jediný, který se ten den konal. Na všech přepážkách na kontrolu pasů jsou navíc pracovníci, takže nemusíme vůbec čekat. To je první věc, jíž si v Uzbekistánu všímáme – zřejmě na podporu zaměstnanosti je všude nadbytek lidí a práci, kterou by zvládl jeden člověk, tam dělají čtyři. U památek jedna holka kasíruje, druhá tiskne vstupenku, i prodavači v obchodech jsou minimálně po dvou, a takhle to tam funguje prakticky všude.

Kupujeme místní SIM kartu, na čtvrtý pokus najdeme a hned opouštíme předražený „likvér stór“, vybíráme pár milionů z bankomatu a jdeme na taxi.
8km jízdu usmlouváme na 15 dolarů, za daných okolností OK pro nás i řidiče, a přijíždíme na první hotel. Jsme dost unavení a chceme hlavně odpočívat, takže se majitelem necháme nacpat do pokoje pro dva bez vlastní koupelny, i když máme rezervovaný pokoj pro tři s koupelnou. Odněkud přitáhne další postel a vzhledem ke kvalitě zažívání účastníků zájezdu nám je koupelna na chodbě spíše výhodou.

Trochu podezřelé už je, když po nás vymáhá dvacet dolarů za turistickou registraci. Nakonec nabídne „slevu“ deset dolarů s tím, že se zruší registrace na Bookingu. Povinná registrace v Uzbekistánu skutečně je, až později ale zjišťujeme, že ji má hotel zařídit automaticky a zdarma, takže si vyčůraný majitel přilepšuje na úkor nás i Bookingu.

Ludvík jde spát (ten člověk půlku dovolený prospal), a tak s Milanem vyrážíme do města sami. (Ne)synchronizace naší grupy je až obdivuhodná a většinu dovolený tráví střídavě každý z nás v nepoužitelném stavu doma, zatímco druzí dva se toulají sami a řeší, jakej je ten třetí p***s. První zastávka je v obchodě s pivem, které musíme pít ukryté v sáčku, zatímco si Milan klasicky stěžuje, že je to teplý jak ch***ky.

V Taškentu jsem se těšil hlavně na metro, jež je skutečně krásnou kombinací sovětského brutalismu a orientálních prvků. Jezdí tu dokonce i ty starý sovětský soupravy, takže člověk nostalgicky zavzpomíná na dětství v Praze. Dojem trochu kazí moderní televize s fialovou reklamou v tunelech mezi stanicemi a občasný průjezd modernější soupravy, kdy se rozčiluju, kde na takovou zhůvěřilost vůbec vzali peníze, když jedna jízdenka stojí v přepočtu 2–3 koruny. (Milan s Ludvíkem mají každou jízdu za 2 Kč, mně bůhví proč účtují o korunu víc, přičemž na každou takto prodělanou korunu z mé strany připadne zhruba čtvrthodina nadávek a stížností na diskriminaci zdravých lidí středního věku.)

Město nás nijak zvlášť nenadchne, dílem proto, že se najíme v asi nejhorším stánku s občerstvením v Uzbekistánu, dílem proto, že je strašné vedro. Navíc se zrovna slaví významný muslimský svátek (nevzdělanci míní, že jde o Ramadán, já však vím, že jde o oslavy zabíjení koz). Ulice jsou tedy prázdné a muzea zavřená. Ne že by se mi jinak do některého podařilo Milana nalákat, prý už všechno zná a nic novýho se dozvědět nechce. Vracíme se na hotel v hrozném vedru, přičemž Milan už používá jen dvě věty, a sice „Ten Uzbekistán byl hroznej nápad“ a „Potřebuju pivo“.

Tentokrát zůstávám na pokoji já a kluci jdou nakoupit. Přinesou pitivo a naprosto dokonalej chleba ze supermarketu asi za 6 Kč. Bohužel ani v nejlepších restauracích už pak na podobnou kvalitu nenarazíme. Chvíli ještě popíjíme, hoteliér buzeruje kvůli hluku (ačkoli hluční nijak zvlášť nejsme) a ráno mění popelník u křesílek před recepcí za ceduli Zákaz kouření.

Snídaně stojí podobně jako celý hotel za h***o, místo supr chleba hnusnej tousťák a k tomu pár kusů masa a zeleniny, co leží tři hodiny ve vedru na stole, aby pak hoteliér nesnězené zbytky schoval do lednice na další den.

Bereme Yandex (místní obdoba Uberu) k první památce, to by ale nesměl objednávat Ludvík, takže končíme někde úplně jinde. Úspěšnost objednaných jízd máme tak 10 %, jinak to vždycky Ludva objednává z jiného místa, než kde čekáme, nebo na jiné místo, než kam jedeme. Případně taxík přijede pozdě, vůbec nepřijede, nebo dokonce po cestě zabloudí, a přitom se nás pokusí zabít. Na obranu Ludvíka ne za všechny problémy může on, většina míst v Uzbekistánu se jmenuje po jednom ze tří hrdinů národa, a jestli jste někdy přemýšleli, zda je neschopnost východních řidičů Boltu a Uberu v Praze dána neznalostí jazyka a lokality, tak vás s klidem můžu ujistit, že takhle debilní jsou i doma.

Teď je ale vina na naší straně, a tak poslušně připlácíme za přesun do správné destinace. Aspoň si díky tomu uděláme klimatizovanou okružní jízdu městem a míjíme plno zajímavých památek. „Co je tohle?“ ptám se a ukazuji na jednu ze zdobených budov. „Dům,“ odvětí lakonicky taxikář a další komunikaci už deleguje na videohovor se třemi svými přáteli. Ti se nám smějí, že cestujeme ve třech chlapech jak buzeranti, a tak cesta vesele ubíhá.

Pak už klasicky turistíme, jezdíme od památky k památce, jen Ludva se v půlce cesty odpojí a jde za skutečným důvodem, proč celý výlet zařídil: Na dentální hygienu, která je v Uzbekistánu mnohem levnější než u nás. My mezitím navštívíme tržiště, kde nám stará paní vnutí ochutnávku nevábně vypadající jitrnice plněné nějakým sajrajtem. Já to statečně sním, Milan se pak následující půlhodinu marně shání po toulavém psu, jemuž by pochutinu věnoval, a když neuspěje, hodí to aspoň ptákovi.

Původní plán navštívit akvapark už nestíháme, a tak míříme do parku u televizního vysílače, kde čekáme na Ludvíka. Ten zas čeká v čekárně, protože v ordinaci nejde proud, a když se ani po dvou hodinách situace nezlepší, vzdává to a jede za námi. My mezitím, už s pivem v ruce, zmerčíme oboustrannou lavičku u jezera, bohužel stranu s výhledem okupuje zamilovaný páreček. „Neboj, stačí když se tu budeme pár minut bavit, a oni ještě rádi vypadnou,“ míním, ale jsou nečekaně otrlí a vyžene je, až když Milanovi omylem drcnu do lahváče a ten se jim roztříští pod nohama.

Milan je nasranej podobně, jako když jsme mu vyhodili meloun, a tak radši kvapem vyrážíme k vysílači. Po cestě upustíme páru u boxovacího automatu, kde má překvapivě nejvyšší skóre Ludvík, díky čemuž ztrácí poslední zbytky respektu k unaveným starším pánům. Máme hlad, a tak jdeme nejdříve do Plov centra.

Plov je uzbecký národní pokrm, který se vaří v obrovských kotlích, přičemž největší z nich je větší než vířivka a lze v něm navařit 1000 porcí najednou. Milan klasicky komplikuje náročné objednávání v ruštině dotazy na pivo (ne nemáme) a kde se tedy dá v okolí sehnat (nevíme). Za směšnou cenu dostáváme obrovskou porci plovu, co se ani nedá sníst. Kluci jsou zklamaní, mně docela chutná, ale je fakt, že plov v Praze dělají lepší (i když čtyřikrát dražší).

V budově vysílače nás nadchne, že se mezi dalšími modely tyčí i ten náš žižkovský. I výhled na město je super, trochu horší to je ale s výtahy, kdy jeden zrovna opravují velmi neodborně působící pánové a na druhý se čeká fronta. Korunu tomu nasadí, když na cestu dolů nechají nastoupit tlusťochy Milana s Ludvíkem a mě odmítavě vystrčí ven, aby se výtah nepřetížil. Naštěstí se záhy infiltruju do mezitím opraveného druhého výtahu a mačkám tlačítko do prvního patra, což moc nepotěší zbytek osazenstva, jež chtělo jet nahoru.

Pak se necháme Milanem přemluvit, abychom šli naproti k něčemu, co nás moc nezajímá, ale stařešina prokázal moudrost, protože to je asi zatím nejhezčí místo v Taškentu. Pak zavelí na cestu do likvér stóru. Zatímco Milana láká především alkohol, my s Ludvíkem jsme sportovci, a tak nás po cestě nechává u pingpongového stolu, kde Ludvovi vracím porážku z boxermatu a vyhrávám sto tisíc uzbeckých somů.

Mezitím zapadne slunce, což má nečekaně silný dopad na náš orientační smysl, takže nezvládáme jednoduchou cestu rovně s jednou odbočkou doleva. Že jsme odbočku přešli, si všímáme až hodně pozdě, a tak se už znavení rozhodujeme pro taxík. Přijede od pohledu podivín v otřískaném starém voze, jenž také nezvládá jednou odbočit doleva, a i když se to pokusí zachránit naprosto šílenou myškou přes dva pruhy, při níž málem způsobí hromadnou nehodu, odbočku přejede. Když na tříproudé silnici v plném provozu couvá zpět ke křižovatce, rozhodujeme se nechat vysadit u obchodu s pivem a zbytek cesty dojít pěšky. Lůďa vyklepává podělané trenky, kupujeme pivo a živí a zdraví dorážíme za Milanem.

Večer pak už jen v klidu popíjíme a projíždíme online seznamku „Babl“, jak ji označuje náš boomer. Chytne se akorát plastiková blondýna nabízející s*x za milion somů, což ihned přepočítáváme na chleby. 300 chlebů se ale nikomu investovat nechce, a tak jdeme spát, abychom ráno aspoň vstali na snídani, „když už jsme ji tomu p***sovi zaplatili“. Ludvík na hnusnou snídani odmítá vstávat, tak kontrujeme, že tam aspoň musí „jít a vyhodit, co by normálně snědl“.

Ani to nakonec nestihneme, ale vlak naštěstí ano, takže opouštíme Taškent a vydáváme se do Samarkandu.

UZBEKISTÁN, ČÁST 1. (ještě bez Uzbekistánu 😀)Dlouhá cesta přes Abu Dhabi, ultrapravicová cestovatelka, silonky v mešitě,...
28/06/2024

UZBEKISTÁN, ČÁST 1. (ještě bez Uzbekistánu 😀)

Dlouhá cesta přes Abu Dhabi, ultrapravicová cestovatelka, silonky v mešitě, nepřátelský recepční a vyhozený meloun.

Čtivo se nedoporučuje dětem, těhotným ženám, puritánům, intelektuálům, sněhovým vločkám ani ostatním lidem. ⚠

Někdy, ani nevim kdy, mi napsal Ludvík, jestli nechci jet do Uzbekistánu. Už jsem tomu moulovi dlouho na nic nekývnul, tak říkám OK, zařiď to. To jsem neměl dělat, ten blbec, aby ušetřil pár korun, zabookoval letenky s milionem přestupů, takže nakonec z dvoutýdenní dovolený zbylo na Uzbekistán asi 8 dní. Nakonec to víc než bohatě stačilo, ale k tomu se dostaneme. Na cestu jsme vzali ještě fotra Milana, jehož mentální vyspělost naši sestavu vhodně doplňovala. 🧠

Vyrazili jsme v půlce června, což už je na Uzbekistán, kde jsou v létě čtyřicítky, dost blbej termín. Sraz jsme měli v Brně, kde já strávil den u ségry, Ludvík u přítelkyně (nejsou to stejné osoby) a Milan tam otravoval nějaký svoje řezivo. Let jsme měli z Vídně asi v 5 ráno, takže i z Brna naprosto debilní spojení a docela drahej vlak (možná kdybychom ho nezařizovali dva dny předem, vyšlo by to líp). Kluci se srazili na pivu už někdy kolem devátý, mně bohužel v duchu Murphyho zákonů přišlo těsně před dovolenou tolik práce, že by to osvobodilo dva tábory na pět let, takže jsem se připojil až po půlnoci a ještě mi zbylo dost na dvoudenní stopover v Abu Dhabi, kterej se tím paradoxně stal docela užitečnou zastávkou. 💻

Koupíme nějaký to pitivo do vlaku a prodereme se obyvatelstvem nočního brněnskýho hlaváku. Podivná existence s dírou v rozkroku somruje peníze, Milan nabízí rohlík, ale vágus prý už dnes jeden měl. Cesta vlakem probíhá poklidně, ani na letišti se nic nestane, a tak v dobré náladě nasedáme do aeroplánu. S Ludvíkem sedíme v přední části Wizzair expresu a všímáme si volný trojsedačky, kam se okamžitě nakvartýrujeme a pak už se jen modlíme, aby se nějaká z početných arabských rodin nezastavila u našich nově dobytých míst. Dobrý, všichni už, zdá se, nastoupili, dveře vepředu se zavírají a my si pochvalujeme, jak jsme to vymysleli, ale najednou zezadu přijdou dvě holky a vykopnou nás. 🦵

Prázdný místa jsou už akorát ty VIP v první řadě, tak tam jdeme, ale stevard nás upozorňuje, že za každýho to bude stát dvacet euro. Chvíli se rozmýšlíme, ale nakonec zůstáváme sedět a doufáme, že na to třeba zapomene. Asi na dvě hodiny usínáme, ale po probuzení nás vítá účtenka, ohleduplný letušák nás jen nechtěl budit. Vytahuju kartu, ale nevzpomínám si na PIN, naštěstí druhej pokus už klapne a pak se už s Ludvíkem můžeme pyšně holedbat pozicí šlechty v lowcost společnosti. „Někam si to zapište,“ radí stevard, ale opáčím, že si tyhle věci pamatuju a není třeba. Z kabiny vyleze jeden z pilotů a jde na záchod. S Ludvíkem si začneme ukazovat na dveře kokpitu a něco si česky špitat, rumunský letušák naše štěněcí pohledy pochopí a říká, že nám zkusí domluvit návštěvu. ✈

Zatímco se těšíme, zahlásí rozhlas že na levoboku je něco pěknýho, tak se nasuneme k okýnku, kde sedí dosud nenápadná jediná další privilegovaná okupantka první řady. Něco pěknýho nevidíme, ale dáme se do řeči s onou Rakušankou. Prý letí do Iráku a má vystudováno middle-east studies, čekáme tedy klasickou pomatenou libtardku ze západu, ale uzemní nás, že je ze střední Evropy jako my, nesnáší levičáky, neuznává Izrael ani Palestinu a ukazuje fotku na profilu s útočnou puškou. Přemýšlím, kde bych narychlo sehnal prstýnek, a letadlo klesá do naší první destinace. Bereme naši novou kámošku do kabiny, kde si nadšený jak miss Alabama v cukrárně děláme fotky a povídáme s pilotama. „Měli bychom sem dát kasičku,“ míní jeden z nich, načež odvětíme, že jsme sice chudí finančně i duchem, ale že jim budeme příště po přistání tleskat.😶

Úspěšně se prokoušeme přes kontroly, mě si sice chvíli podezíravě prohlížejí a ukazují mi fotku z před 7 lety a 3 zlomeninami nosu, jestli jsem to fakt já, ale nakonec jdu dál, kluci prošli v pohodě a na rozdíl ode mě dokonce každej dostal místní simku. Eva Braunová jde do autopůjčovny a nabízí, že nás kousek odveze, tak jí aspoň nosíme kufry. Maročan za přepážkou nevěřícně kouká, když si plynnou arabsko-francouzštinou objednává káru, zatímco na ni čekají tři individua; vysvětluju, že jsme její slovanský harém. Jdeme pro auto, chvíli zápolíme s automatem na platbu parkovnýho, zatímco na nás troubí ostatní auta a konečně jsme na cestě. Vysazuje nás u mešity šejka Zajeda, dostává na památku sadu sparťanských nálepek a loučíme se. 👋

Trochu nás uzemní strážce u vchodu číslo 1, kde se nacházíme, že musíme celej ten ohromnej areál obejít, protože vstup je u vchodu číslo 6, kde se nenacházíme. Ve 40 stupních není nač čekat, a tak se okamžitě vyrážíme. Po cestě si ještě dáme minutový workout ve venkovním fitku, uděláme pár fotek a konečně jsme na místě. Naše chuť něco vidět se však po dvacetiminutový procházce vedrem značně rozpustila, navíc mešita je od vchodu pořád dost daleko, takže už se sháníme jen po jídle. 🌯

Nenápadná skleněná kopule, pod níž má být návštěvnické centrum, ukrývá plnohodnotný obchoďák. Hledáme nějakou kvalitní jídelnu a po cestě nás ještě místní prodavačstvo nakrmí ochutnávkou sladkostí a zmrzliny z velbloudího mléka. Ještě než po žranici zavoláme tágo, nachomýtneme se k místu, kde se vydávají vstupenky. Ač přesvědčeni, že rozhodně nebudeme nic platit a už se nikam ve vedru nepotáhneme, odchytává nás jeden ze zaměstnanců (mimochodem všichni místní zaměstnanci naprosto super a přátelští lidé) a ujišťuje nás, že se nic neplatí a jde se tam klimatizovanou podzemní chodbou. 🎉

Bereme lístky a přesouváme se ke vchodu. Dress code nedovoluje odkrytá kolena: Milan se svýma důchodcovskýma kraťasama je v pohodě, já z báglu vítězoslavně vytahuju dlouhou pánskou sukni z Barmy, kterou jsem si přesně pro tyhle případy přibalil, a jen Ludvík má problém. Vytahuje sparťanskej dres a tričko a asi deset minut si je omotává kolem kolen. Milan u vstupu se sebevědomým výrazem prochází, mě hned zastavujou, že sukni musím sundat, a už ani nechci vědět, co si myslí o Ludvíkovi. I moje kraťasy jsou nakonec v cajku, Lůďa si ty svoje pod dlouhým tričkem stahuje co nejníž, ale když ho vstupař plácne přes bok a zjistí, že je má stažený asi dvacet čísel pod prdelí, začne kroutit hlavou a ukazovat na obchod s dámským prádlem. Ludvík se otáčí, já čekám a za chvíli ho už vidím, jak se vítězoslavně vrací se silonovýma návlekama na kolenou.💃

Cestu si ještě zkrátíme pasažérským samohybem a vylejzáme před mešitou. Slunce už šlo do hajan a budova je nádherně nasvícená. Vše vypadá úžasně a my jsme moc rádi, že jsme na ubytko neodjeli předčasně. Bereme tágo, smějeme se Ludvovi, kterej si nedokáže posunout sedačku, a Milan se ptá taxikáře, jestli pije pivo. Překvapivě ne, na což Milan reaguje slovy, že my jsme z Česka, pijeme jenom pívo a kde se tady dá nějaký to pívo koupit. Taxikář netuší, jen přidá plyn a za chvíli nás už vysazuje u nějakých baráků, který se moc hotelově netvářej. 🕌

„Mělo by to bejt tady,“ ukazuje Ludvík na jednu z bran. Vcházíme dovnitř, otevíráme dveře a ocitáme se na recepci, která spíš vypadá jako nějaký obývák. Postupujeme dále a konečně vidíme recepčního, jenž leží na gauči, odvrátí oči od televize a nedůtklivě se na nás podívá. „We have a reservation from Booking,“ hlásíme, recepční pořád jen civí. „Booking, hotel, accomodation,“ pokračujeme, zatímco náš stále zamračený hostitel vstává a přemýšlí, jak se anglicky řekne „Vítejte v Abu Dhabi.“ Konečně najde správná slova: „Get out – vypadněte!“ Trochu nás to překvapuje, ale pak si jeho slova spojíme s neformálním prostředím „recepce“ a uvědomujeme si, že jsme vlezli někomu místnímu do baráku. Kvapně se omlouváme a loučíme, protože vypadá, že si každou chvíli dojde pro pušku, a na druhý pokus se konečně trefujeme do správné díry. 🏨

Milan, kterej ještě ve vlaku tvrdil, že mu tour de brněnské hospody stačila a na dovolené již píti nebude, se začíná zoufale shánět po pivu. My s Ludvíkem se už odmítáme někam táhnout, Milan neotálí, a jakmile najde na mapě 2 kilometry vzdálený obchod s alkoholem, s nevídanou rychlostí se zvedne a vyrazí na lov. Vrací se asi za hodinu totálně zplavenej, ale plechovky nese. My mezitím zkoumáme koupelnu, obří místnost se dvěma umyvadly, na kterou navazuje minikamrlík se záchodem, vedle něhož se krčí asi patnáct centimetrů úzký sprchový kout. Nejdřív se mi to nelíbí, ale záhy zjišťuju, že sprchovat se vsedě je extrémně pohodlný a přeju si takovou vychytávku i domů. Navíc u toho člověk může zabít dvě tři mouchy jednou ranou, ale byl jsem již vyprázdněn, tak jsem bohužel v praxi neozkoušel. To je možná dobře, protože Ludvík zatím celou akci dokumentoval na své Oppo X6 Pro a neopomněl otestovat ani pětinásobný optický zoom na intimní partie (toto není placená propagace). 🚿

Večer se už kromě popíjení a povykování do čtyř do rána nic zvláštního neděje a v Abu Dhabi se probouzí nový den. Značně po něm, asi kolem dvanáctý, se probíráme i my, což nepotěší zejména Milana, kterej večer přísně prohlašoval, že „musíme vstát nejdýl v devět, abychom měli čas prohlédnout si město“. Mě se to netýká, já musím dodělat resty, takže zůstávám doma a dřu, až se ze mě kouří. Navíc ani neočekávám, že by nás tu čekala nějaká velká zábava, město mi není moc sympatický a do vedra nechci. Kluci si to ale nakonec užili na maximum, nachodili asi dvacet tisíc kroků, navštívili první pivovar v Emirátech, kde se skamarádili s filipínským sládkem Malindou, a na cestě zpátky si koupili pivo a jídlo (mně přinesli plastovou kachničku). Ludva vypráví, jak se Milan půlku cesty neustále sháněl po „likvér stóru“, každých pět minut se zastavil a civěl do offline map, jestli se tam něco novýho neobjeví, ale bezúspěšně. 🥃

Na letiště musíme vyrazit kolem 4 ráno, takže, jak podotýká náš patriarcha, „bysme se měli aspoň na pár hodin vyspat“. „Pořád závidíš Malindovi, že je populárnější na sociálních sítích?“ táže se Ludvík. „Ale h***o, já mu to přeju,“ brání se Milan. „Jak může mít ten pinďour deset tisíc sledujících?“ pokračuje po chvíli a následujících pět hodin se místo spánku snaží udělat storiečko, jak vzlétá letadlo v Abu Dhabi a přistává v Tashkentu, že to u někoho viděl, a nutí nás, abychom pozvali všechny svoje přátele do jeho skupin Jelen na cestách - The deer travels a Jelen na pivu 🍺 Deer on beer 🍺. Spánek se samozřejmě nekoná, já během těch pěti hodin dodělám práci a můžeme volat taxíka. 🚖

„Ježiši, meloun,“ vyděsí se Milan a vrací se vyndat osvěžující pochoutku z lednice. Snaží se to sežrat, než přijede Uber, všude teče šťáva, a když už mu zbývá jen troška na dně, podává ho Ludvovi a začne se přehrabovat v batohu a hledat příbory, pomocí kterých by to dobaštil. „Už je tu tágo, vyhoď mu to,“ nabádám Ludvíka, který krátce zaváhá, ale pak hází ohryzaný zbytek melounu do popelnice. Zvuk nárazu vyruší Milana od přehrabování v báglu, nevěřícně zvedne hlavu, výraz ve tváři mu ztuhne a po chvíli nasupenýho civění začne nadávat. Celou cestu v taxíku pak posloucháme, jak jsme to posrali, že už s náma nikam nejede, že nás zabije a, cituji, „moje táá tamta taky může naplnit se“. 🍉

Pak už se nic zvláštního neděje, ani na letišti, ani v letadle, jen pobavíme letušku, když jí před vzletem na žádost o stažení opěrátka mezi našimi sedadly odpovíme, že se chceme tulit. Je právě 51 hodin od začátku naší cesty a konečně přistáváme v Uzbekistánu a cestopis může začít. ✔

Address


Website

Alerts

Be the first to know and let us send you an email when Líný turista posts news and promotions. Your email address will not be used for any other purpose, and you can unsubscribe at any time.

Shortcuts

  • Address
  • Alerts
  • Claim ownership or report listing
  • Want your business to be the top-listed Travel Agency?

Share