Włóczykije

Włóczykije Zwiedzamy Polskę wzdłuż i wszerz

24/08/2024
Rumcajsowy Zakład SzewskiZanim Rumcajs został rozbójnikiem, był uczciwym szewcem. Swoje rzemiosło przez wiele lat prowad...
17/08/2024

Rumcajsowy Zakład Szewski

Zanim Rumcajs został rozbójnikiem, był uczciwym szewcem. Swoje rzemiosło przez wiele lat prowadził w domku pod wieżą, który stoi w Jiczinie do dnia dzisiejszego. Przy malowniczej uliczce Pod Koštofránkem jest niewielki domek, który wygląda tak, jak dom z czasów, gdy Rumcajs jeszcze nie był rozbójnikiem.

Obejrzeć można tu także zielnik Hanki, ZOO Cypiska oraz odwiedzić salę zabaw przeznaczoną dla najmłodszych zwiedzających.

24/07/2024

Pomnik Żołnierzy Niezłomnych – pomnik we Wrocławiu, na skwerze u zbiegu ulic Borowskiej, Glinianej i Dyrekcyjnej w dzielnicy Huby poświęcony żołnierzom wyklętym. Zaprojektowany i wykonany został przez Tomasza i Konrada Urbanowiczów, odsłonięto go 8 maja 2024

Dzisiaj nasze Święto...😏😆☺️
23/07/2024

Dzisiaj nasze Święto...😏😆☺️

Baszta Klickiego w ŁowiczuKompleks budynków powstał po południowo-wschodniej stronie miasta na nieużytkach ks. misjonarz...
14/07/2024

Baszta Klickiego w Łowiczu

Kompleks budynków powstał po południowo-wschodniej stronie miasta na nieużytkach ks. misjonarzy i pijarów, przy ówczesnym trakcie warszawskim. Początkowo utworzono park krajobrazowy w stylu angielskim "z mnóstwem rzadkich drzew i roślin". Na terenie parku w latach 20. XIX w. powstał kompleks budynków wg proj. Karola Krauze. Składał się z baszty, kaplicy, domku dozorcy i pałacyku.

Zachowana czworoboczna baszta z przybudowaną okrągłą wieżą miała mieścić bibliotekę wojskową. Na zwieńczeniu baszty z krenelażem znajdował się taras widokowy. W ścianę wieży wmurowano elementy epigraficzne z zamku prymasowskiego. Po II wojnie światowej przeszło 30 lat mieściła się tu Komenda Hufca ZHP. W latach 90. XX w. obiekt został przejęty przez władze miasta, następnie sprzedany.

Po przeciwnej stronie, przy ul. Pałacowej pobudowano pozostałe obiekty kompleksu. Znajduje się tu siedziba generała w formie neogotyckiego zameczku (pałacyku) z okrągłą wieżyczką. W ścianach zbudowanych z cegły i rudy żelaza wmurowano elementy lapidarne z zamku m.in. herby prymasów Przerembskiego i Dzierzgowskiego. Obecnie w pałacyku mieści się Galeria Malarstwa Współczesnego Zofii i Romana Artymowskich oraz izba pamiątek po gen. Stanisławie Klickim. Inne obiekty romantycznego zespołu architektonicznego: domek dozorcy i kaplica usytuowane zostały w parku za pałacem, w ich ściany również wmurowane są elementy lapidarne.

Gen. Klicki był uczestnikiem walk o niepodległość - od obrony Konstytucji 3 maja do powstania listopadowego - oraz dowódcą dywizji strzelców konnych w Królestwie Polskim. Sztab dywizji stacjonował w Łowiczu. Przy parku od strony zachodniej powstało Pole Marsowe dla ćwiczeń i uroczystości wojskowych.

Autor: Zdzisław Kryściak

07/07/2024

Park Legend ...

Wkrótce wakacje...😏
10/06/2024

Wkrótce wakacje...😏

Muzyka, słowa, produkcja muzyczna – Darek Machowski.Wykonanie – Darek Machowski.Realizacja clipu – Sławek Sidor.Zdjęcia – Damianobiektywnie.* kontakt mailowy...

Pomnik Violetty Villas w Lewinie Kłodzkim
07/06/2024

Pomnik Violetty Villas w Lewinie Kłodzkim

Lewin Kłodzki Izba pamięci Violetty V.Najsłynniejszą mieszkanką Lewina Kłodzkiego w jego powojennej historii była bez wą...
05/06/2024

Lewin Kłodzki
Izba pamięci Violetty V.

Najsłynniejszą mieszkanką Lewina Kłodzkiego w jego powojennej historii była bez wątpienia Violetta Villas (właściwie Czesława Gospodarek, z domu Cieślak). Jedni ją kochali (i kochają nadal), inni nazywali królową kiczu… nikt jednak nie zaprzeczy, że w siermiężnych latach pięćdziesiątych i sześćdziesiątych była kolorowym zjawiskiem, prawdziwą diwą estrady.

Miała słuch absolutny i głos o niespotykanej skali (od barytonu po cztery oktawy sopranu koloraturowego). Grała na skrzypcach, puzonie, fortepianie. Mówiła biegle po francusku, rosyjsku, niemiecku i walońsku. Śpiewała w dziesięciu językach: polskim, angielskim, francuskim, niemieckim, hiszpańskim, rosyjskim, portugalskim, łacinie oraz włoskim i w dialekcie neapolitańskim. Wg Jerzego Waldorffa była „największym i najbardziej zmarnowanym talentem po wojnie.” Jej życiorys to gotowy scenariusz filmowy z elementami melodramatu, sensacji i dreszczowca.

W 2020 r., w odrestaurowanym budynku dawnej szkoły mieszczącym obecnie Centrum Kulturalno-Edukacyjne z Biblioteką otwarto poświęconą artystce izbę pamięci. W jej wyposażenie zaangażowali się fani, z całego świata nadsyłający eksponaty. Znajdziecie tu wielkoformatowe fotografie będące odbitkami zdjęć przekazanych przez szwagra Violetty Villas. Są plakaty, opatrzone autografem płyty, portrety (w tym podobizna wykonana szydełkiem przez jednego z fanów), są też przepiękne repliki kilku słynnych strojów diwy.

Sala wystawiennicza mieści się przy ul. Chopina 2. Jest dostępna dla zwiedzających od poniedziałku do piątku w godzinach 12:00-15:00. Odwiedziny w innych godzinach możliwe po wcześniejszym umówieniu mailowym [email protected] lub telefonicznym – 748108552.

Warto wiedzieć: W nazwie Izby Pamięci nie użyto pełnego brzmienia pseudonimu artystycznego Czesławy Gospodarek, ponieważ został opatentowany przez jej syna jako znak towarowy.

01/06/2024

Izba pamięci Violetty Villas

Address


Website

Alerts

Be the first to know and let us send you an email when Włóczykije posts news and promotions. Your email address will not be used for any other purpose, and you can unsubscribe at any time.

Videos

Shortcuts

  • Address
  • Alerts
  • Videos
  • Claim ownership or report listing
  • Want your business to be the top-listed Travel Agency?

Share