Dzieci Wiatru - Balonem Po Niebie

  • Home
  • Dzieci Wiatru - Balonem Po Niebie

Dzieci Wiatru - Balonem Po Niebie Strona dla wszystkich, którzy "zarazili" się "wirusem" balonowym. Każdy może tu zajrzeć i spróbować. UWAGA!!! Dobrze przyjęte bedą też konkursy i nagrody.

Wirus jest bardzo aktywny i szybko się rozprzestrzenia.Szczepionki jeszcze nie wymyślono. Zapraszam do odwiedzania, dodawania wpisów, umieszczania zdjęć. Zapraszam do organizowania spotkań On-Line na naszej stronie. Mile widziane pokazy slajdów z imprez, filmy o baloniarstwie, prelekcje i szkolenia.

18/08/2024
17/08/2023


Jesteśmy na półmetku naszej drogi po szlaku R10.
Dojechaliśmy do Ustki i zostaniemy tu do poniedziałku.

W sierpniu, jak co roku odbędą się w Nałęczowie kolejne międzynarodowe zawody balonowe.To prawdziwe balonowe święto.Wybi...
14/06/2023

W sierpniu, jak co roku odbędą się w Nałęczowie kolejne międzynarodowe zawody balonowe.
To prawdziwe balonowe święto.
Wybieram się tam aby obserwować starty najlepszych pilotów z Polski i innych krajów.

W pierwszy weekend sierpnia na nałęczowskim niebie będzie można zobaczyć mnóstwo kolorowych balonów. W imieniu organizatorów zapraszamy pilotów z ekipami do udziału w 18. Międzynarodowych Zawodach Balonowych – Nałęczów 2023, które odbędą się w dniach 3 – 6 sierpnia 2023 r.

21/11/2022

To dzisiaj, 239 lat temu (21.11.1783) odbył się pierwszy swobodny lot człowieka w balonie!

To zdjęcie-metafora: jak trudne i odkrywcze to było wydarzenie.
Fot. Filmolot

PS: Proponujemy 240. rocznicę wspólnie i szczególnie uhonorować.

26/10/2022

Polska Stratosfera powraca! 💪🏆🎈
Wspólnie z zorganizowaliśmy lot balonem, podczas którego ustanowiony został nowy rekord Guinnessa! Najwyższy na świecie skok spadochronowy w tandemie - Punya Project! Wysokość skoku to 11373 m n.p.m.! Równocześnie padł nowy (nieoficjalny) rekord Polski w wysokości lotu balonem na ogrzane powietrze ok. 11880 m n.p.m. Skromnie dodamy, że poprzedni rekord także należał do nas. 🙂

A teraz trochę faktów:
Wczesnym rankiem w piątek 25 października 2019, z podwarszawskiego Wieliszewa wystartował największy w Polsce balon na ogrzane powietrze. Na pokładzie byli skoczkowie spadochronowi: Arkadiusz MAYA Majewski w roli tandem pilota, Amerykanin Jim Wigginton jako pasażer tandemu oraz kamerzysta Wiktor Drewnik, który miał za zadanie uwiecznić skok pary tandemowej. Pilot balonu znany z projektu Polska Stratosfera Dariusz Brzozowski oraz Tomasz Witkowski (operator sprzętu pokładowego), który w poprzednim wysokościowym projekcie był skoczkiem. Całe przedsięwzięcie, o nazwie Punya Project, ma na celu zwrócić uwagę na problem chorób nowotworowych.

Ukochana żona Jima Wiggintona - Nancy Punya zmarła kilka lat temu na raka. Niedługo potem Jim powołał do życia fundację The Punya Thyroid Cancer Research Foundation, która wspiera walkę z chorobami nowotworowymi, finansuje badania i poszukiwanie skuteczniejszych terapii. Aby uczcić jej pamięć i pomóc innym chorym, Jim postanowił ustanowić rekord świata, będący jednocześnie rekordem Guinnessa i zadedykował go swojej żonie, nazywając projekt jej imieniem.
Po wielu nieudanych próbach, które odbyły się m.in. w Szwecji, Stanach Zjednoczonych i Dubaju, Jim postanowił podjąć ostatnią - siódmą - próbę w Polsce!

Nie bez powodu o pomoc w organizacji tego rekordu poprosił członków Polskiej Stratosfery. Przeprowadzenie takiego rekordowego lotu i skoku niesie za sobą wiele niewiadomych, jest szalenie trudne, zarówno technicznie, jak i logistycznie. Arek Majewski, założyciel szkoły spadochronowej lotG7, zaprosił do projektu kolegów z Polskiej Stratosfery, z którymi kilka lat wcześniej ustanowili rekord Europy w skoku grupowym oraz rekord Polski w wysokości lotu balonem. Poza Darkiem Brzozowskim i Tomkiem Witkowskim, w projekt zaangażowanych było trzydzieści osób.

Główne trudności lotu i skoku:
➡️ konieczność zapewnienia specjalistycznego sprzętu do oddychania tlenem dla całej załogi
➡️ mimo oddychania czystym tlenem, na wysokościach powyżej 10 000 m, istnieje bardzo duże ryzyko hipoksji, czyli niedotlenienia, które w bardzo krótkim czasie prowadzi do utraty przytomności i śmierci
➡️ temperatura powietrza na wysokości 11 000 m n.p.m. osiąga -60 stopni Celsjusza
➡️ małe ciśnienie tlenu powoduje problemy ze spalaniem gazu, używanego do podgrzewania balonu, co z kolei utrudnia wznoszenie się balonu
➡️ od wysokości ok. 10500 m nie widać już w ogóle płomieni wewnątrz powłoki balonu i nie ma pewności czy płomień wciąż się pali
➡️ rozrzedzone powietrze nie daje możliwości sterowania ciałem przez pierwszych ok. 10 sekund skoku
➡️ skok tandemowy z takiej wysokości jest najtrudniejszym rodzajem skoku spadochronowego
➡️ spadochronik hamujący i stabilizujący, tzw. droug nie napełnia się prawidłowo z powodu małej gęstości powietrza.

Arkadiusz MAYA Majewski zadedykował ten rekordowy skok swojemu zmarłemu niedawno na nowotwór koledze, instruktorowi spadochronowemu, Sławomirowi Drzymalskiemu.

Dziękujemy partnerom oraz wszystkim, którzy z ogromnym zaangażowaniem pracowali przy tym projekcie, to dzięki nim marzenia się spełniły...👏🙏

Vigil AAD Cookie Helmets Apacheprod.com Skydive EARTH lotybalonami.com.pl Aeroklub Warszawski SkyDive Warszawa Wojskowy Instytut Medycyny Lotniczej Polska Agencja Żeglugi Powietrznej Larsen & Brusgaard DEEM Flywear
RS Technologies, Jednostka Wojskowa Komandosów Lubliniec,
Air-Pol, UPT, Sigma, Sekcja Skoków Spadochronowych Wojskowej Akademii Technicznej
🇵🇱🇺🇸

07/06/2022

Zawody balonów na ogrzane powietrze wracają na Górny Śląsk! Po bardzo udanej, zeszłorocznej edycji „In The Silesian Sky“, mieszkańcy regionu będą ponownie mogli podziwiać zmagania najlepszych ekip balonowych z Polski oraz Europy.

28/04/2022
27/04/2022
24/03/2022

typically are used at airports to indicate the direction and strength of the wind to pilots and at chemical plants where there is risk of gaseous leakage. They are sometimes located alongside highways at windy locations.

At many airports, windsocks are lit at night, either by floodlights on top surrounding it or with one mounted on the pole shining inside it.

Wind direction is the direction in which the windsock is pointing.

Wind speed is indicated by the windsock's angle relative to the mounting pole; in low winds, the windsock droops; in high winds it flies horizontally.

Join the community 👉https://www.facebook.com/groups/engineeringexploration/

03/03/2022
08/02/2022

Tym razem trochę prywaty. Na zdjęciu mniej oficjalnie Zarząd Fundacji Balonowa Strona Nieba :D Beata Banaszuk i Kamil Dakowicz.

Czy wiecie, że mija 150. rocznica wydania "W 80 dni dookoła świata" J.Verne'a? Znamy z dzieciństwa. Może to powód skrzywienia? ;)
Ukłony też komuś poza strukturą, liczymy że się uśmiechnie. Jest i oddana sprawie Rada Fundacji, bez Was nic by nie było.
Wszystkim życzliwym - ogromne dzięki.

03/01/2022
07/12/2021

W drugiej połowie 1960 roku piękną kartę
w historii rozwoju baloniarstwa w kraju zapisują Grudziądzkie Zakłady Przemysłu Gumowego
„STOMIL”. To w tych zakładach wyprodukowano
cztery powłoki balonów gazowych – balon „Polonez” o pojemności 1050 m3
, balon „Stomil”, „Pollena” i „Bielpo” o pojemności 2200 m3 W 1983 r.
Na balonie „Polonez”, załoga Stefan Makne i Ireneusz Cieślak zdobyli najważniejszą w sportach
balonowych nagrodę – Puchar Gordona Bennetta.

Fot. Stefan Makne i Ireneusz Cieślak przy pucharze Gordona Benetta – rok 1983

06/12/2021
18/11/2021
12/11/2021
09/11/2021

Beautiful sights at the +254 769 909838

04/11/2021
14/10/2021

UPADEK GWIAZDY

To miało być osiągnięcie, które rozsławi polską naukę na cały świat i rozpocznie nową epokę w badaniach kosmosu. Równo 83 lata temu na zboczach Tatr rozpoczął się start balonu, który jako pierwszy w historii miał złamać barierę 30 kilometrów. Konstrukcji, której katastrofa i późniejsze losy ukazują wielkie aspirację i tragiczny los nauki w II RP.

Dwudziestolecie międzywojenne to okres podboju nieba. Czasy, gdy w 1903 roku skonstruowany przez braci Wright samolot wzniósł się w powietrze, zdawała się oddzielać przepaść. Teraz latano między kontynentami, szybowano nad nieprzemierzonymi pustyniami i dżunglami.

Bito kolejne rekordy prędkości i odległości lotu, a ich autorzy zostawali bohaterami zbiorowej wyobraźni. Lotnicy, tacy jak Amelia Eckhart, Charles Lindbergh, a w Polsce Franciszek Żwirko, Stanisław Wigura czy Wanda Modlibowska (na temat której powstał nasz film: https://bit.ly/3lEeTcc) przebijali popularnością aktorów i politycznych liderów.

Po raz pierwszy sięgnięcie gwiazd, przestało wydawać się baśnią. A choć to samolot był największym symbolem nowoczesności, to w osiągnięciu tego marzenia mógł pomóc dużo starszy wynalazek – balon.

Nie chodzi tu jednak o zwykły balon, znany od epoki oświecenia, a o stratostat. Statek powietrzny, który pozwalał na dosięgnięcie warstwy wyższej warstwy atmosfery Ziemi – stratosfery.

Nowoczesne balony nie były wypełniane gorącym powietrzem, lecz różnymi lżejszymi od niego gazami, jak hel czy wodór. Taka była geneza m.in. sterowców, zwanych popularnie zeppelinami, które przez pewien czas wydawały się alternatywą dla samolotu.

W 1935 roku rekord wysokości lotu – ponad 22 tysiące metrów – pobił amerykański lotnik, Albert Stevens. Był on też pierwszym człowiekiem, który wykonał zdjęcie, na którym widać krzywiznę ziemi. Choć dziś brzmi to dość banalnie, to warto to sobie wyobrazić: dopiero w latach 30, ludzkość zdobyła naoczne świadectwo tego, że nasza planeta rzeczywiście jest okrągła.

W tym samym czasie nad balonem stratosferycznym pracowali również Polacy. Pomysł lotów pierwszy rzucił utytułowany pilot i inżynier, Zbigniew Burzyński. Koncepcja spotkała się z uznaniem jego przełożonych z 2 Batalionu Balonowego w Legionowie. Miasta, które w okresie międzywojennym słynęło właśnie z baloniarstwa.

Do 1936 roku wykonano 7 prób, z których najbardziej udana zakończyła się pobiciem polskiego rekordu wysokości – 10 853 metry. Wciąż było to jednak dwukrotnie mniej niż najwyższy lot w historii.

W tym samym czasie w Legionowie pracowano jednak nad produkcją ultralekkiego materiału, który pozwoliłby na osiągnięcie znacznie wyższego pułapu. Pracami Polaków zainteresował się wynalazca stratostatu, Szwajcar August Piccard.

Choć ostatecznie Piccard zrezygnował z realizacji projektów nad Wisłą, to wysiłki baloniarzy z Legionowa zyskały szerszą uwagę. Zaciekawił się nimi m.in. słynny fizyk i prekursor telewizji, Mieczysław Wolfke, który ujrzał w nich szansę na dużo więcej, niż sportowy wyczyn.

W czerwcu 1937 roku ogłoszono start projektu „I Polski Lot Stratosferyczny”. Jego cel był dużo ambitniejszy, niż pobicie rekordu Stevensa. Załoga miała wznieść się powyżej 30 km nad powierzchnią ziemi. Z tej wysokości można było nie tylko wykonać efektowne zdjęcia, ale przede wszystkim – badać oddziaływanie i rozkład promieniowania kosmicznego.

W produkcję zaangażowały się najważniejsze postaci w kraju. Patronat nad budową objął prezydent Ignacy Mościcki oraz gen. Kazimierz Sosnkowski. Miał on stać się największym balonem w historii, po nadmuchaniu osiągając wysokość 120 metrów. Serię znaczków z wizerunkiem stratostatu wypuściła nawet Poczta Polska.

Lot balonu zaplanowano na wrzesień 1938 roku. Do załogi zostali wytypowani Franciszek Hynek oraz wspomniany już Zbigniew Burzyński. Ze względu na wiejący halny, start kilkukrotnie przekładano. W końcu, 13 października, postanowiono zaryzykować.

Pogoda wydawała się poprawiać, a „Gwiazdę Polski” zaczęto napełniać wodorem. Trwało to wiele godzin – w końcu chodziło o ogromną przestrzeń. Niestety pod sam koniec procesu, znów zerwał się porywisty wiatr. Zdecydowano o wypuszczeniu gazu.

Jednak im mniej było wodoru w balonie, tym silniej wiatr miotał jego powłoką. Ocierający się o siebie materiał był coraz bardziej naelektryzowany. Pojawiła się iskra. Łatwopalny wodór w jednej chwili doprowadził do rozprzestrzenienia się ognia na niemal całe poszycie.

Pożar udało się ugasić. Gondola, w której miała lecieć załoga, była nienaruszona. Choć rozczarowanie było niemałe, to nic nie zostało stracone. Podjęto decyzję o naprawach. Lot „Gwiazdy Polski” przełożono na następny rok.

Termin kolejnej próby wyznaczono na wrzesień 1939 r, na zbocza Karpat, w okolicach Sławska, na dzisiejszej Ukrainie. Tym razem, aby zapobiec ogniowi, zamiast wodoru, zdecydowano się na użycie specjalnie sprowadzonego z USA helu.

Gdy jednak 1 września rozpoczęła się niemiecka inwazja, nikomu w głowie nie było badanie kosmosu, ani bicie rekordów. „Gwiazda Polski” rozbłysła tylko na chwilę – płonąc w czasie oblężenia Warszawy.

Bariery 30 kilometrów nie udało się złamać balonowi przez kolejnych 20 lat. Dopiero w 1957 r., u zarania ery podboju kosmosu, amerykański stratostat osiągnął cel, który, jeszcze przed wojną, postawiła sobie załoga „Gwiazdy Polski”.

Na zdjęciu widzimy przygotowaną do startu gondolę (część załogową) balonu.

Narodowe Muzeum Techniki Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie Muzeum Historyczne w Legionowie Lotnictwo Skrzydlata Polska / Winged Poland Instytut Pamięci Narodowej

08/10/2021

Address


Website

Alerts

Be the first to know and let us send you an email when Dzieci Wiatru - Balonem Po Niebie posts news and promotions. Your email address will not be used for any other purpose, and you can unsubscribe at any time.

Contact The Business

Send a message to Dzieci Wiatru - Balonem Po Niebie:

Videos

Shortcuts

  • Address
  • Alerts
  • Contact The Business
  • Videos
  • Claim ownership or report listing
  • Want your business to be the top-listed Travel Agency?

Share